Yüzbaşı
02 Mart 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 34 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar kusura bakmayın...
Eski bir oyunun ismini arıyorum tarih 1999 ya da 2000 de görmüştüm...Bir türlü bulamadım...

Oyun FPS ama TPS ye geçebiliyordunuz.Gotik fantastik temalı bir oyun gargoylar falan var.. diablo 3 teki bayan demon hunter a benzer bir karakteri yönetiyordunuz...Drakan değil onda ejderha var.Grafikler Tomb raider 1 e benziyordu.İsmini hatırlayan var mı?
Arkadaşlar,

Ben bu konuda biraz cahilim...Daha önce kullandığım Baymak kombi de bu yoktu...ECA kombide kalorifer ısıtması kapalıyken diyelim kullanım suyunu 40C de açtık...Yıkandık veya bulaşık yıkadık...ve suyu kapadık...AMA kombi ısıtmayı durdurmuyor ve borulardaki suyu hep sıcak tutuyor ...diyelim 1 hafta sonra yine kullandınız 7 gün boyunca kombi ara ara çalışıyor...gaz yakmaya devam ediyor...Bu bir arıza değil bi özellik kanımca konfor maksatlı...Buna ne deniyor?...
Merhaba,
itunes Türkiye mağazasından yaptığım alışverişlerde fazlalık para kesiliyor...
0,89 TL müzik için 0,91
18,99 TL film için 19,63 TL...
e-postama gelen faturada 0,89 ve 18,99 yazıyor...Yukarıdaki rakamlar kredi kartı ekstremden...
Yani iTunes bana 18,99 bize ödedin diyor banka karttan 19,63 çekildi diyor...
Bu fark nedir bilen var mı?
Bence VERGİ değil.Yoksa faturada gözükürdü...
Bilkoma aradım iTunes magazası kendilerine bağlı değilmiş...
Kredi kartından ödemede komisyon mu alınıyor...Nakit çekim gibi?
Çünkü hediye kartları var.25/50 TL lik ..kullanan var mı...o zaman kaç TL kesiliyor acaba...

Bu konuda bilgisi olan var mı?....Bence kredi kartından komisyon alınıyor....Nakit çekim faizi gibi....
Windows 8 çıktığında bu sitede birkaç yerde "Retail" sürüm çıkacak mı diye sorulmuştu.Ben de haberlere göre çıkmayacağını söylemiştim.
Bugün internette birkaç siteden öğrendiğime göre Microsoft OEM lisansında değişiklik yapmış...
"Personal Use License" adında "Şahsi kullanım lisansı" diyebileceğimiz bir şey çıkarmış...Önceki sürümlerde ki OEM sözleşmelerinde bu yoktu...
Bu MS in sitesi (ingilizce) soru-cevap şeklinde
http://www.microsoft.com/oem/en/licensing/sblicensing/Pages/personal-use-license.aspx#fbid=5zyAo0I_rVt

Bu da MS in ... lisansın sitesi....şağ üst köşede OEM çeşitleri var...tıklayarak istenilen seçilebiliyor....
http://personaluselicense.windows.com/tr/default.aspx

Yanlış anlamadıysam...
Eski OEM lerden farklı olarak bu OEM lisans donanıma bağlı değil...size ait olan başka bir PC ye aktarılabiliyor...
ikinci verdiğim link doldurulması gerekiyor...
ikinci şahsa devir de mümkün...şaka gibi...(devir için çok şart var...lisansın ilk sahibi olmak gibi...2. kişi ,3. kişiye geçiremiyor ama....niye acaba anlamadım....)
Bu şekilde şahsi kullanım için birlikte donanım alma şartı sanırım kalkmış...ben öyle anladım...

Bu konuda daha iyi bilgisi olan arkadaş varsa yazarsa iyi olur...
Bu konuyu bilgi paylaşımı maksadıyla açtım...Umarım faydalı olur...
Çok ilginç bir sorunum var...Sistemim

-Gigabyte 790FX MB
-AMD Phenom 2 810 CPU
-4x1 GB OCZ Platinum DDR2 RAM
-750GB Samsung HDD
-LG DVD RW
-LG GGW H20L
-Ati 4770 512 MB VGA
-2x 12cm lik fan (biri led li)
-Avermedia TV radyo kartı
-CM 450 watt psu (RC 690 la gelen)
-Windows 7 Ultimate RC (7100)

Şimdi cins bir problemim var...Bilgisayar kafasına göre kendine reset atıyor...Şöyle ki; ...diyelimki oyun oynuyorum...bir anda kasadan "tak" diye bi ses geliyor ve sesle aynı anda sistem baştan başlıyor...bir mavi ekran yok...hata yok...reset tuşuna başılmış gibi....bazen PC yi açınca 1 sa sonra oluyor bazen...20 saat sonra...

bazı resetlerden sonra sistem açılmıyor....şöyle... ekranda hiçbir şey yok...beep uyarısı falan yok...HDD ve optik sürücülerden sırasıyla (aynı anda değil) ses geliyor...sanki CD falan arıyor...bu sırada ekrana görüntü gelmiyor...siyah falan da değil monitör herhangi bir görüntü sinyali algılamıyor...

bir deneme esnasında bir çözüm buldum....MB deki 4 dimm de dolu...sonuncusunu çıkarınca boot oluyor...

fakat bugün onu da yemedi...3 dimm i çıkardım...1 ramle gene aynı boot olmadı...ÇOK ENTERASAN kasa fanlarından birini söktüm ve boot oldu....

bu kadar işten sonra Windows açıldığında bir hata mesajı VERMİYOR...

ÇOK ENTERASAN olarak hataya dair herhangi bir "dump" dosyası YOK!!!ya da ben bulamadım....

Gelişmiş ayarlarda ki sistem çöktüğünde "otomatik restart" seçili DEĞİL...

SADECE reset anına dair şöyle bir mesaj var....

Hata başlığında....Event ID 41 , Source:Kernel-Power
Açıklamada da
"The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly." diyor....

XML görüntüsü şu.....

<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
- <System>
<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}" />
<EventID>41</EventID>
<Version>2</Version>
<Level>1</Level>
<Task>63</Task>
<Opcode>0</Opcode>
<Keywords>0x8000000000000002</Keywords>
<TimeCreated SystemTime="2009-10-04T16:15:37.543221000Z" />
<EventRecordID>44800</EventRecordID>
<Correlation />
<Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
<Channel>System</Channel>
<Computer>Ev</Computer>
<Security UserID="S-1-5-18" />
</System>
- <EventData>
<Data Name="BugcheckCode">0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
<Data Name="SleepInProgress">false</Data>
<Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
</EventData>
</Event>

?????????????????????????????

Sizce sorun hangi bileşende MB, RAM , PSU....???

bu arada elektrik şebekesinden olamaz herhalde çünkü Kesintisiz Güç Kaynağı kullanıyorum...
Ailemin Soyağacı ile ilgili interaktif bir içerik hazırlamak istiyorum. isimler olacak... tıklanabilecek...açıklama kutuları otomatik görünecek...vs...vs..vs..kapsamlı birşey yapmak istiyorum...
Piyasada bazı soyağacı programları var..Ama içerik ingilizce...ve programların içeriği bana biraz yüzeysel geldi...
O nedenle Web sayfaları gibi dizayn etsem diye düşünüyorum...Ama ilerde de açılır mı??? yüzlerce sayfalık bir dizin oluştursam 10 yıl sonraki tarayıcılar ya bozuk açarsa...ne bileyim bir problem çıkarsa?...
Pek anlamam ama Programlama yazılımı mı kullanmalıyım?...Visual C++ ile ?...64 bitlik EXE olarak yazsam?....

Bu hususta tavsiyeleriniz nedir?...

Bedava olsa fena olmaz paralı bir yazılım da olabilir...Binlerce dolarlık bir yazılım olmasın da 100-200$ harcayabilirim sanırım...ciddi :) bir iş yapmak istiyorum da....
Merhaba
Bu sorunla ilgili yaklaşık 3 haftadır uğraşıyorum ama bir türlü çözemedim.1-2 ay önce sistemimi yeniledim. AMD 1600+ kullanıyordum artık zamanı gelmişti.
Sistemim şu şekilde:
AMD 5200+ işlemci ADA5200csbox (F2 revizyonlu)
ASUS m3a Anakart (AMD 770 chipset)
2*1 GB OCZ 800 mhz Platinum DDR2 RAM
750 GB samsung sata HDD

Sorun şu şekilde başladı:
Bir ara internette AMD OverDrive isimli yazılımı (merak nedeniyle) indirip kurdum.Ayarlar kısmından "CPU core multiplier" kısmındaki
13x ayarını 6x e indirince kasadan gelen bir tiz ses aniden kesildi(aslında kesilmedi %95 azaldı günler sonra fark ettim). başka bir ayarla oynamadım voltaj, HT speed vs...
Sesin geldiği yer işlemci veya onun çevresi (çok uğraşmama rağmen tam gelen noktayı bulamadım).
Ses PSU dan gelmiyor çünkü kasam CM 690 yani PSU altta öyle olsa farkederdim. İşlemcinin fanından değil riski göze alıp fanların güç kablolarını çıkarıp PC yi başlattım aynı ses gene var.Ses çok tiz bir ses aslında cok kuvvetli değil ama çalışma ortamım sessiz olduğu için beni sinir etti. İnternette çok aradım cok nadiren Voltaj regülatör modülünden gelebileceğini söyleyenler var.ingilizcesi "choke" olan malzemeden gelebilir diyen var.

Benle aynı işlemci ve anakartı kullanan benzer problem yaşayan var mı????? Yada çözümünü bilen.
Anakartı veya işlemciyi değiştiriyim diyorum ama problemli parça hangisi bir türlü çözemedim.
Bu ses belli İşlemciden gelme ihtimali az sanırım anakarttan ama sebep ne????? Anakart mı hatalı yoksa işlemcide ki bir hata nedeniyle (sonradan araştırdım işlemcim eski revizyonmuş bundan başka F3,G,G2 revizyonları da var. ) anakarttan mı ses geliyor?
Bu arada kondansatörler sağlam gözüküyor(şişme falan yok).multiplier ı 6x'de de kullanamıyorum performans %70 azalıyor.
multiplier 6x'de işlemci frekansı 1200 mhz oluyor 13x de 2600 mhz. Hız değişimiyle bu ses normal mi(o da aklıma geldi acaba normal birşey de ben mi bilmiyorum.
Şimdiden Teşekkürler.
Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Intel
Otomobil
Jeep
Oyun Platformu
PC
Notebook
Acer
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 12 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 4 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 549
İkinci El Bölümü Mesajları: 42
Konularının görüntülenme sayısı: 11.607 (Bu ay: 117)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 189 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.