Çavuş
20 Şubat 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 3 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Tek rail mi yoksa birden fazla rail mi sorusu kullanıcıların bazen kafalarını karıştırmaktadır. Yuksek profil sistem elemanları iceren bir kasa mutlaka kaliteli bir biçimde beslenmelidir.
Yüksek güç tüketen bu elemanlar için yüksek güç ve bu gücü stabil bir şekilde sağlayabilecek güç kaynakları önem kazanmaktadır. Piyasada bulunan güç kaynaklarındaki besleme farklılıkları kullanıcıları, bazen sistemlerinde yanlış tercihe itebilmektedir. Bu yapı farklılıklarının en başında gelen +12V hattının bir ve birden fazla hatlardan saglanmasıdır.
Birden fazla rail’e sahip psularda OCP denilen, fazla yüklenmeye karşı önlem alan minik bir devre bulunur. Yani örnekle açıklayacak olursak OCZ StealthXStream 500W Psu her iki railden 18A verebilmekte. Herhangi bir raile 18A’den fazla bir yuklenme gerceklesirse OCP devreye girecektir ve güç kaynağı/rail kendini kapatacaktır. Oyunlardaki bazı donmaların ya da sistemdeki birkaç mavi ekran hatalarının nedeni budur.
Eğer bir güç kaynağında 2 rail çıkışı varsa 2 tane ayrı OCP bulunur ve her raili fazla yuklenmeye karsı korur. Yalnız dikkat etmek gereken bazı firmalar 2 farklı raile sahip psu üretseler dahi bunlar yine aynı railden güç vermektedirler.
Tek railden güç veren psuların çoklu railden guc veren psulara gore avantajı tüm sisteme tek hattan akım vermeleri ve aşırı yuklenmeden doğabilecek hataların onune geçmesidir.
Ekran kartlarının güç ihtiyaçları yönünden inceleyelim.
Thermaltake Toughpower 750W HD3850 için crossfire sertifikası alabilmiş fakat HD3870X2 için bu sertifikayı alamamıştır.Hiper’in HPU-4M670-SS 670W’lık modeli ise gorunuse gore Thermaltake’den daha az besleme yapabilmesine rağmen ATI’ye göre HD3870X2 için uygun Psu’lar arasında gösterilmiştir.
Bir ATI dizayner’i ,John Bruno bir röportajında “tek mi yoksa fazla rail mi?” sorusuna tek rail diyerek cevap vermiş ve, tek railden besleme yapan 500W ve üstü bir psu’yu çift railden besleme yapan OCZ Power Stream ya da Akasa 650'a tercih ettiğini belirtmiş.
Gunumuzde SLI ve Crossfire problemleri eger psu kaynaklı ise, tek railden daha fazla akım verebilen psularla degistirilmek kosuluyla cozulebilmektedir.

ÇOKLU HATTAN AKIM BİR PAZARLAMA YÖNTEMİ Mİ?

Bu soruya verilebilecek cevap tam net degildir. Coklu hat gercektende asırı yuklemelerde stabilite acısından onem tasır. Cunku sistemin her elemanına ayrı guc verdiginden olasi dalgalanmalarda minimum etkilenir. Fakat verimli kullanım acısından tek raile gore basarısızdır. Guncel islemciler, ortalama 6A akım ceker. Hızasırtma durumunda bu deger 12A’e kadar cıkmaktadır.CPU’nun kullandigi raile 18A veren Psu hız asırtma durumunda 6A’lık yani bir kayıp yasamaktadır.

MODULER GUC KAYNAKLARI

Tak-Cıkar yapısındaki guc kaynakları, kasa icerisindeki kablo karmasasının onune gecer. Aynı zamanda kasa icerisindeki hava akımın olumlu yonde etkiler. Hatta bazı zamanlar guc kaynagınını kasadan sokmek gerektiginde sistem elemanlarına baglı kabloları sokmeden de bu islemi gerceklestirmeye olanak saglar. Ancak; moduler yapıdaki psuların psu giris pinleri daha kolay hasar gorebilir, genisleme yapabilir ve hatta korozyona ugrayabilir. Guc kayıpları moduler psularda daha cok gorulur.Bu kayıp %30lara kadar varmaktadır. Akımın sistem elemanına kesintisiz ve en kısa yoldan gitmesi her zaman icin en verimlisidir.

Kaynaklar:
PC Power & Cooling http://www.pcpower.com/technology/myths/
Anandtech http://www.anandtech.com
ATI http://game.amd.com/us-en/crossfirex_components.aspx?p=3
eXtreme Outer Vision http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp
Merhaba arkadaslar, 1-2 gun icinde bu psu'yu almayi dusunuyorum ama kasam su feel hurricane 2 kasalardan. urunu arastirirken buyuk boyutlar eksi ozellik olarak gosterilmis ama ne kadar buyuk oldugu belirtilmemis. sitesinde bile bulamadim boyutlarını. alınca sıgmama gibi bir durum olur mu bilemiyorum. bu psu'yu kullanan arkadaslardan yorum bekliyorum
Saygilarimla

Extreem 800 hızı 4-4-4-12 ve 4-4-4-10 gecikmeli ramlari sistem stabilizasyonu hakkinda gorusleriniz nedir?
p5kc+e8200de herhangi bir uyumsuzluk olur mu ya da olanlar varsa yazabilir mi?
Hakkında
Konum: Antalya
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: 4 yıl
Mesaj Sayısı: 75
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 132
İkinci El Bölümü Mesajları: 41
Konularının görüntülenme sayısı: 6.729 (Bu ay: 0)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 5 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.