Yüzbaşı
31 Ocak 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
9 üye
Görüntülenme
Toplam: 118 (Bu ay: 3)
Gönderileri

Öncelikle herkese merhabalar.

11400f, rtx 2080 super, 2x1tb m2ssd, atx form board, kule tipi fanlı işlemci soğutucu ve toplamda 6 adet fan bulunan bir kasam var.

PSU hesaplama uygulamalarında 550-600 watt civarı bir rakam çıkıyor.

İşlemciyi 11600kf, ekran kartını rtx 3060ti ile yükseltmek istiyorum

çelişkili değerler olmakla birlikte sistem ihtiyacı 600-700 watt çıkıyor

Msi Mag a650bn 650w 80+ bronze model güç kaynağı aldım.

bu güç kaynağı mevcut ve ileriye dönük planladığım sistem için yeterli olur mu?

daha yüksek watt kapasiteli PSU almam gerekirse marka takıntısı ne seviyede olmalı?

highpower gibi markaların kalitesi nasıldır, böyle bir markanın 750w psu tercih edilir mi?

benzer sistemi olanlardan ve kıymetli forum üyelerinden görüş ve yorum bekliyorum.

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar
Kız arkadaşımla 1-2 gecelik kapadokya gezisi dşünüyoruz kurban bayramı sonrasında
bir çok otel var, otel seçerken nelere dikkat edilmeli? otelin olanakları ne olmalı?
daha önce hiç gitmediğim bir yer olduğu için sizlere danışmak istedim.
aktiviteler pahalı mı? örneğin balon turu?
sanırım Ürgüp'teki oteller tercih edilmeli lokasyon açısından
mağara-cave isimli oteller nasıllar, bunlarda kalmaktansa normal yapılarda kalmak daha mı iyi?
giden gezen tecrübe eden arkadaşların yardımına ihtiyacım var
direkt "şu otele git, olanakları şunlar" gibi tavsiyeler iyi olurdu aslında.
herkese şimdiden teşekkürler
Merhabalar.
yeni televizyonu Arçelik aldık herşey iyi hoş güzel bugün netflix aboneliği aldım rahat rahat çekyata 2.80 uzanır dizi film patlatırım diye..
o da ne! netflix uygulaması yok abi!
nasıl olur falan derken arçelik müşteri hizmetlerini aradım 1 ay önce netflix bizden desteğini çekti diyor..
netflix live chatte de aynı durumu belirttiler, desteğiniz gelecek mi dedim kem küm olayları...
var mı bunla ilgili bi gelişmeden haberi olan?
çok rezil bi durum abi televizyonu sattırır ya
çözümü olduğunu sanmıyorum da yine de bir umut yazdım
Selamlar. WhatsApp grubunda paylaştım, forum üyelerinin de yararlanmasını isterim.
NBT sistemi bulunan BMW marka arabalarda hareket halinde video izleme kodlamasını yaptırıp yolculuklarına renk katmak amaçlı klip-video-film izleyerek seyahat etmek isteyenler için bir rehber hazırlamak istedim.

Edit:Yazıyı tamamen baştan sona okuyunuz, sorulan bir çok sorunun cevabı burada...

Edit:Örnek video istenmişti, convert ettiğim bir videooyu sizlerle youtube linkiyle beraber paylaşıyorum:

Convert edilmiş 1280x480 ebatında video: https://yadi.sk/i/b-D1nsLw3a3Hcr

Direkt olarak indirip aracınızda deneyebilirsiniz. (NBT sisteminin usb den video oynatma özelliğinin açık olması gerekmektedir.)

Videonun orijinal hali:https://www.youtube.com/watch?v=-15mrIx2TDs

Hareket halinde USB üzerinden video izleme özelliği kodlama/gizli özellik açtırma ile aktif olacaktır. Bu konuda bilgim yok, İsteyenler internet üzerinden gizli özellik açan kişileri/firmaları bulabilir.

NOT:"Ben klip izleyemiyorum" diye soru geliyor: Genelde soruyu soran kişide ya NBT sistemi yok ya da kodlamayla gizli özellikleri açtırmamış oluyor lütfen bu konuyu atlamayalım.

ÖNEMLİ: WONDERSHARE VIDEO CONVERTER PROGRAMINI TAM OLARAK KULLANABİLMEK İÇİN FULL SÜRÜMÜNE İHTİYACINIZ VAR. FULL SÜRÜM EDİNEMEYENLER BANA ULAŞTIKLARI TAKDİRDE FULL SÜRÜM İÇİN YARDIMCI OLACAĞIM.

Başlayalım:

Öncelikle NBT için video formatı MP4, pikseli ise 1280x480 olması gerekiyor.

1- Elimizde hazır video olmayabilir. Sevdiğimiz bir şarkının klibini arabada izleyerek dinlemek isteyebiliriz. Youtube üzerinden videoları indirmek için Wondershare Video Converter Kullanılabilir.

2- Download sekmesine tıklayıp sol üst köşeden "+Add URL" seçiyoruz ve youtube linkini buraya yapıştırıyoruz

Ardından "Save as: Original Format" yazan yere tıklayıp sırasıyla FORMAT>HD>HD MP4 seçiyoruz ve OK diyoruz. Videoyu en kaliteli haliyle ve istediğimiz çözünürlükte indirecektir.

3- Video kesme, pikselini ayarlama için yine Wondershare Video Converter programını kullanıyorum. Programı açıp ayarlamak istediğimiz klipleri “sürükle-bırak” yöntemiyle converter programının içine atıyoruz.

4- Yukarıdaki ekranda görüldüğü üzere her bir videonun yanında “Edit” butonu yer almakta. Bu butona tıklayarak videonun aracımızın NBT ekranında köşeden köşeye tam oturmuş halde izleyebileceğimiz ayarları yapacağız.

5- “Edit” butonuna bastıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran çıkacak.
Adjust sekmesinde “Crop” a tıklayın, 1280x480 olarak ölçüyü ayarlayın, Done dedikten sonra Aspect Ratio sekmesini “Crop Size” olarak belirleyin. (Bu çok önemli, aksi halde video ekrana tam oturmaz)
Yıldızlı olarak belirttiğim yarı saydam çerçeveyi görüntünün tam ortasına denk getirin ki videoyu arabada izlerken olabildiğince anlaşılır olsun. O çerçeve yukarıda kalırsa videonuzun yarısı karanlık görünür, izlerken bir şeye yaramaz. İşlemleri tamamladıktan sonra sağ alt köşede bulunan OK butonuna tıklayın.

6- Ok butonuna tıkladıktan sonra yine ana ekrana döneceksiniz. Destination File kısmında Resolution:1280*480 olarak görülecektir. Doğru yoldasınız. Sağ tarafta Details kısmında da video formatı ile ilgili bilgiler yer almakta. MP4 olduğundan emin olun. Artık tek mesele sağ alt köşede bulunan Convert tuşuna basmak olacak ama resimde ÖNEMLİ olarak belirttiğim “GPU Accelerate Suppoted” seçeneğini aktif etmeyi unutmayın, videoların çok hızlı bir şekilde oluşturulması için gerekli. Output folder kısmı convert edilen videonun nereye kaydedileceğini belirtir.

7- Hayırlı olsun 1280*480 ölçüde, MP4 formatında, arabada kullandığınız USB ye yüklemeye ve NBT’de tam ekran izlemeye hazır bir videonuz var.

8- Ses kalitesinin bozulmasına engel olmak için yukarıdaki işlemlerden önce ana ekrandayken programın sağ alt köşesinde bulunan çark simgesine tıklatıp Audio Bit Rate 320kbps olarak seçmenizde fayda var.

------MP3 Dosyasını Klip Haline Getirmek------

1- Yukarıda bahsettiğim browser’a kurduğumuz Youtube video kaydedici eklentiyle arzu ettiğiniz videoyu YouTube’dan indirin veya kendi klibinizi kendi çektiğiniz görüntü ve videoları bir bir yanınıza alın.

2- Windows Movie Maker programına indirdiğiniz videoyu, resimleri, kendi çektiğiniz videoları vs. sürükle bırak yöntemiyle atın.

3- “Düzenle” sekmesinde “Video Ses Düzeyi” butonuna tıklatarak sesi kapalı pozisyona getirin. Videonun özgün sesi artık yok. Bu görüntüde çalmasını istediğiniz mp3 dosyasını sürükle bırak yöntemiyle Movie Maker programının içerisine atın.

4- Video müzikten uzun ya da kısa gelebilir. Uzun gelirse müziğin bittiği yere imlecinizi getirin, yukarıdaki Düzenle sekmesinden Böl e tıklatın veya fare ile sağ tuş tıklatıp böl deyin. Gereksiz kısmı sağ tıklatıp kaldırabilirsiniz. Kısa gelirse başka videolardan “Böl” “Kopyala” “Yapıştır” yöntemiyle parçalar ekleyip çıkararak ve hatta kendi çektiğiniz fotoğrafları ekleyerek animasyonlarla kendi klibinizi yaratabilirsiniz. Movie Maker uygulaması oldukça basittir, öğrenmesi fazla zamanınızı almaz.

5- Kesme biçme ekleme işlemleri bitti sırada videoyu kaydetmek var.

Dosya>Filmi Kaydet>Android 720P

1280*720 olarak kaydedilen videoyu en yukarıda anlattığım Wondershare Video Converter programındaki işlemleri uyguluyoruz.
Tebrikler kendi klibinizi oluşturdunuz.

Saygılarımla.
Fırat ÇİFTÇİ
Yardım ve bilgi için e-posta: firatciftci44@gmail.com

Tam Metnin PDF Formatı İndirme Linki:https://yadi.sk/i/IXpM8ON33GVpy7
Soruların sınavdan önce dışarıya sızdırıldığı iddiaları üzerine "Eğitim Bilimleri" kısmı iptal edilen 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) "Genel Yetenek ve Genel Kültür" bölümü de iptal edildi.

Usulsüzlük iddiaları nedeniyle bazı bölümleri iptal edilen 2010'daki KPSS'ye kızı giren Avukat Cemal Yeşilyurt, sınavın Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümünün iptal edilmemesi üzerine, bu bölümdeki sınav soru ve cevaplarının yüzlerce adaya servis edildiğini savunarak, sınavın bu kısımlarının da iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı.

Ankara 1. İdare Mahkemesi'nin davayı reddetmesi üzerine, Yeşilyurt kararı temyiz etti. Temyiz istemini görüşen Danıştay 12. Dairesi, İdare Mahkemesi'nin kararını bozmuştu.

Bozma üzerine dosyayı tekrar görüşen Ankara 1. İdare Mahkemesi, 2010 KPSS'nin Genel Yetenek ve Genel Kültür kısımlarını oy birliğiyle iptal etti.

İdare Mahkemesi'nin kararında, soruların sınavdan günler öncesinde sızdırıldığı, soruları alan kişilerin ikrar içeren ifadeleri ile teknik incelemeler sonucu düzenlenen bilirkişi raporlarıyla sabit olduğundan 10 Temmuz 2010'da yapılan KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür kısımlarında hukuka uyanlık bulunmadığı sonucuna varıldığı kaydedildi.

150 BİN KİŞİNİN MEMURİYETLERİ İPTAL EDİLMEYECEK
Karar gazetesinden Kenan Butakın 9 Nisan 2016 da yaptığı haberine göre, İdare Mahkemesi'nin sınavdan yaklaşık 6 yıl sonra iptal kararı vermesi halinde, Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerine giren 800 bin adaydan sınav sonucuna göre devlet kadrolarına atanan ancak kopya çekmeyenler için farklı bir çözüm geliştirilecek. Buna göre, mahkeme iptal kararı verecek ancak merkezi yerleştirme, A Grubu alımlar, kurumsal kadrolu alımlar ve kurumsal sözleşmeli alımlarla atanan yaklaşık 150 bin kişinin memuriyetleri iptal edilmeyecek.
SON KARAR KURUMLARA BIRAKILACAK
Mahkemenin söz konusu testleri iptal edebileceği kaydedilirken, memuriyetlerin düşürülmesinde son kararı kurumlara bırakılacak. Kurumların ise 2010 KPSS sonucu ile atanan çalışanlarıyla ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan bilgi isteyeceği belirtildi. Savcılığın bu kişilerin şüpheli olup olmadığı ve sınavlarının şaibeli olup olmadığına yönelik bilgileri bu kurumlara ileteceği, kurumların da verilen bilgilere göre bu kişilerin memuriyetlerinin düşürülüp düşürülmeyeceği hakkında karar vereceği ifade edildi.

Kaynak: Hürriyet
Herkese selam 👋
Başlıkta yazdigim uzere iphone alma dusuncesindeyim. Malum ekimde anladigim kadariyla 6s makyajlanarak iphone 7 modelleri satilacak. Iphone 7 ciktiginda 6s fiyati ne olur? 6-12 ay icerisinde 6s fiyati sert bi düşüş yaşar mi? Bunlarin haricicinde iphone 10'uncu yilda cikaracagi ürün (iphone10?) beklenmeli mi? Şu an cok ince bi cizgideyim alip almama konusunda, 3 bucuk senelik note 3 cihazimi artik degistirmek istiyorum. Iyi hoş telefon sorunu da yok ama artik apple kullanmak istiyorum konudaki goruslerinizi bekliyorum arkadaslar...
Selamlar
iş yerimdeki Laptop ufak bi sarsıntı almıştı (3-5 gün kadar önce)
dün itibariyle bilgisayar açılmamaya başladı. ben de üzerindeki hard diski söküp evdeki masaüstü pc ye taktım

daire içerisinde karaladığım sürücüler laptop un hdd si ve sarı ile işaretlediğim kısım bana lazım olan kısım (diğerleri malum ön yükleme yedekleme bölümleri)
uzunca bi süre harddiski okuduktan sonra H sürücüsüne çift tıklıyorum ve yine baya bi bekledikten sonra aşağıdaki uyarıyı alıyorum:

harddiski kurtarma yolu var mı? içindekileri kurtaramayacağımı düşünüyorum dosyalar gitti heralde ama bu sorunla karşılaşıpğ çözen var mı acaba?
Selamlar.
forumda ve internette çeşitli yazılar okuduktan sonra bu konuyu açma gereği duydum. Hem güncel bilgi bulamadım hem de ufak kafa karışıklıklarına çözüm bulmak istedim

Turkcell'den kontratlı Iphone 6s almak için görüştüm. Bulunduğum şehirdeki Turkcell bayisi ellerindeki telefonların hepsinin GENPA garantili olduğunu söylediler. Ben de Apple Türkiye Garantisi olması gerekmiyor mu dedim bi sürü laf kalabalığı çıktı.

Malum online satış sitelerinde ithalatçı, distrübitör ve apple TR garantili ibareleri yer almakta.

Apple sayfasından servis noktası arattığımda GENPA, KVK, Başarı gibi bi çok firma servis noktası ismi çıkmakta.

Okuduğum kadarıyla Apple artık cart diye telefon değişimi yapmıyormuş bir süredir. birden fazla arıza durumunda swap cihaz olayı oluyormuş. bunun haricinde onarım yapıyorlarmış.

Mesele şu ki; Turkcell'den kontratlı GENPA garantili telefonu aldığımda garanti koşulları nedeniyle apple resmi garantisi dışında bir mağduriyet yaşar mıyım? Sonuçta telefonun üzerindeki garanti etiketinde genpa yazacak.
Bir yandan apple sayfasında GENPA servis noktası bilgisini görüyorum.
Turkcell den kontratlı telefonu almakta bu durum itibariyle sakıncalı bir mevzu oluşur mu?
şimdiden teşekkürler..
Merhabalar. İş arkadaşım Erdal Doğunç'un yaşamış olduğu durum üzerine -kendisinin dh hesabı olmadığı için- bu konuyu açmak istedik.
Asus X551CA model laptop 2 sene önce alınmış olup bu süre zarfında 5-6 defa yetkili servise gönderilmiş ve garanti bitimine 2 hafta kala son arızası sözde onarılıp (Anakart Değişti) tarafımıza gönderilmiştir. Daha önce donanım parçalarından anakart, harddisk, klavye değişimi de yapılmıştır.
Bilgisayar geldiğinde önce işlemci fanı çalışmadı ardından bilgisayar açılmadı. tekrar yetkili servise gönderildi. Bakalım ne işlem görüp firma tarafından dönüş yapılacak. Bilgisayar garanti süresince bu kadar arızaya rağmen yeni cihazla değiştirilmedi, yapılan onarımlar çözüm sunmamakla birlikte bilgisayar her geldiğinde yeni bir arızayla karşılaştık. Bu işin yapılması gereken hem müşteri hem de firma tarafından etik olan koşulları nelerdir?
Kullanıcı bilgisayar onarımı için kendi bilgisiyle hiç bir müdahelede bulunmadı. Bilgisayar her tamire gittiğinde yaşadığı veri kaybı cabası.
Asus teknik servis sandığım kadarıyla "değişim başvurusunu" müşteriden istemekte. Aynı arızaların birbirini takip etmesi durumunda ve bu kadar çok arızanın peşi sıra cihazda meydana gelmesinden kaynaklı bence firmanın ürünü değiştirmesi gerekirdi.
Bu platformda paylaşmak istedik, hem sizlerin bilgisi olsun, buna göre tedbirli davranın. Hem de bu sorunlar sebebiyle bize ne yapmak düşer, yetkili servisin ne yapması gerekir sizlerden de gelecek bildirimlerden fikir almak istiyoruz.
Bir yandan da bilgisayarın "çok pahalı olmadığı için" teknik servis tarafından özenilmediği ve değişim kriterine hiç alınmadığı kanaatindeyim. Ama satılan bir ürünün fiyatı ne olursa olsun garanti koşulları yanı sıra etik bir destek sunulması gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir markadan bu tip sorunlar yaşanması hoş değil.
Saygılarımla.
Selamlar.
Alttaki resimden esinlenerek başladım herşeye:

HepsiBurada Link: Kasamın orjinal hali

Elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştım. Bilgisayarımın bulunduğu ortam benim için önemli çünkü vaktimin çoğunu burada geçiriyorum.

Kasayı soyup soğana çevirdim, iyice temizledim, bodrum katına inip akrilik boya ve ardından (ertesi gün) şeffaf yarı mat vernik uyguladım.
Herhangi bi çizilmeye karşı önlem için sprey vernik uyguladım. Buna rağmen dikkatsiz tornavida darbesi değen bir-iki yerde boya kalkması oldu.
Aynı zamanda anakarta bağlanan kasa kabloları ve PSU'nun bağlantı soketleri maskelenerek ve bütün vidalar kırmızıya boyandı.

Boyama işlemi devam ederken yan kapakların kesilmesi ve pleksi uygulaması için sanayiye koştum.
Pleksiler hazırdı. Yan kapaklar hesapta lazer CNC ile kesilecekti fakat kasanın iç yüzeyindeki çıkıntılar sebebiyle CNC başlığı da kalın olduğu için metal üzerinde hareket edemedi.
En ince spiral ile kestik yan kapakları (sanırım adı seramik spirali)

İlk etapta bu işlemler bitince başladım bilgisayarı toplamaya.
Izgaralarda ve dvd yuvalarında da boyama işlemi yaptım.
Kasada kontrast yakalamaya çalıştım.
Ayrıca ana penceredeki pleksi uygun olarak delinerek kulaklık asma aparatını yerleştirdim.

Masamda klavye bölümü ve kasa içerisine elektrikçiden aldığım şerit LED'i molex kablosundan 12 volt güç alarak bağladım. Kasanın önüne aydınlatmalar için kullanılmayacağı durumlara karşın butonları yerleştirdim.
G910 siparişim gelene kadar masadaki klavye aydınlatması durcak, Kasa içindeki gizli ledi ise sonradan güncelledim. Yeni klavyem gelince klavye aydınlatması için kullandığım yaklaşık 50 cm uzunluğundaki şerit LED'i kasanın içine gizli bir şekilde aç/kapa anahtarıyla uygulayacağım. Muhtemelen beyaz LED'i çektikten sonra tepede yanan mavi çubuk lambayı iptal ederim. İptal etmesem de anahtarla aç-kapa yapabiliyorum. Renk olarak mavi olmadan daha güzel duracak gibiİlk etapta bu şekilde:

Bir kaç alışveriş öncesi sadece boyama + kablo düzenleme + aydınlatma işlemlerinden sonraki durum:

Bu temel işlemler bittikten sonra biraz alışveriş yaptım. İkinci el ilanlarında forum üyelerinden:
@isa_tr nickli arkadaşımızdan Corsair AP 120 mm ikili fan,
@white_power nickli arkadaşımızdan Cooler Master Hyper 212 Evo ve
VatanBilgisayardan Gskill RipjawsX 2x4 GB DDR3 1600 Mhz Ram satın aldım.
İsa ve Bülent beylere keyifli, güvenilir alışveriş için teşekkür ediyorum.

Arka planda yan ekipmanlar için ise Amazon.com'dan
Razer Orbweaver Keypad (Forumdan),
Logitech G930,
Logitech G502 ve
Logitech G910 satın aldım.
Kasa içerisindeki 10 cm uzunluğunda LED'i daha aydınlatacak bir yere monteledim, kabloları dışardan görünmeyecek şekilde düzenlemeye çalıştım.

SON DURUM:

İlk baştaki görselde pleksi üzerine işlenmiş bir storm trooper var. Bulunduğum yerde bunu yapabilecek bir firma bulamadım. Araştırıp beğendiğim bir Star Wars ikonunu ana pencereye işlemek istiyorum. İstanbul'daki bir arkadaşım yaptırmıştı, en kötü ihtimal oradan yaptırıp kargolatıcam. Bu uygulama da kısa süre içerisinde belli olur. Değişiklik olduğunda konuda güncelleme yaparım. Forumdaki bir çok konu başlığından onlarca fikir edindim. Herkesin güzel emekleri var, isim isim saymak mümkün değil ama paylaşım yapıp katkıda bulunan herkese teşekkürler. Umarım benzer bir şekilde vakit geçirmeyi veya hobi üretmeyi planlayan arkadaşlara faydası olur. Sizlerinde katkıda bulunmak için veya eleştirileriniz için yorumları beklerim.
Saygılarımla.

Örnek: Pleksi üzerine işleme:

Güncelleme 16.01.2016

Klavye aydınlatması için kullandığım şerit led i kasa içerisine uyguladım.
Hakkında
Meslek: Mühendis
İlgi Alanları: Otomobil/Bilgisayar
Hakkımda:
Fırat ÇİFTÇİ
Ziraat Mühendisi
Proje Yönetimi
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Fatal1ty
Otomobil
BMW
Otomobil
Volkswagen
Mobil cihaz
apple
Operatör
Turkcell
İşlemci
Intel
Formula 1
Ferrari
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 5 gün
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 821
İkinci El Bölümü Mesajları: 130
Konularının görüntülenme sayısı: 68.308 (Bu ay: 1.458)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 147 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.