Binbaşı
01 Ağustos 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme
Toplam: 207 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba, Öncelikle bilmeyenler için RDR2 Türkçeleştirme projesi iptal edildi. Benim yama projesi veya proje içerisinde bulunanlar ile hiç bir bağlantım bulunmamaktadır. Bu başlığı Türk oyuncuları ve oyunlardaki türkçe desteği hakkında genel bir konu olarak açıyorum. Fakat güncel bir olay olduğu için bu başlık altında değerlendirmek istedim.

Öncelikle yamanın iptal nedeni açıklanmadı. Bunun sebeplerini tahminen açıklamak isterim. Oyun film veya müziklerdeki tüm içerik firmaların telifli malıdır. Yani siz bir filme alt yazı dahi yapsanız firmanın sizi dava etme hakkı var. Rockstar yayıncı kuruluşu T2 firması GTA oyunu için mod aracı üretenlere milyon dolarlık davalar açmıştı. Bu modlar oyuncular için ücretsiz yapılan işlerdi. Buna rağmen modu yapanlara ve modları internet sitelerinde paylaşanlara milyon dolarlık cezalar ön gören Telif davaları açıldı. Bu olayları unutanlar için aşşağıdaki linkten haberi okuyabilirsiniz. Yurtdışı kaynak ve reddit üzerinden olayın ciddiyetini öğrenebilirsiniz.

Oyun Gezer Haberi

Söz konusu davalar 12 milyon oyuncunun firmaya mailler atıp satın almış kişilerin steam vb yerlerde inceleme notlarına 1 vermesi gibi tepkilerle geri çekildi. Fakat bu olaydan da anlayacağınız üzere T2 firması oyunlarına yapılan müdahaleleri kabul etmeyen bir firma.

Bu noktada RDR2 Türkçeleştirme projesi "tahminlerime" göre bu sebepten firmanın hukuki süreç başlatması sonucu iptal edildi. Bakın arkadaşlar sizlere bir görsel ekliyorum. 190 bin kelime içeren bir kitabın çevirisi için bir ofisle görüştüm ve bana verilen fiyat KDV dahil 9000 TÜRK LİRASI.
Yani 190.000 kelimelik basit bir kitabın çevirisi 9000 Tl. Gel gegelim Anonymous ve diğer ücretli çeviri gruplarına gerek donanımhaber forumlarında gerek diğer forumlar tepki gösterenler oldu.
Oyunda toplam 2.000.000 KELİME VAR. Ve uluslararası çeviri ücreti standardı kelime başı 0.12 EUR şeklindedir. Yani bu çeviriyi yaptırmak isterseniz 50 liradan şikayet eden dostlarım ödemeniz gerken ücret Türk Lirası cinsinden 1.800.000 MİLYON TÜRK LİRASIDIR. :)

Hatta yamayı DMCA hakları dahilinde T2 ya şikayet edenler oldu. Ve yama projesi belli ki hukuki süreç başlatılarak iptal edildi. Ve şuan çevirmenlerin tüm emeği yandı. Çeviri dosyalarını el altından paylaşamazlar. Veya ücretsiz olarak yayınlayamazlar. sorun ücrette değil. Sorun T2'nun oyun dosyalarına müdahale edilmesine izin vermiyor. Evet modlar vb var ama siz gidip mail atarak şikayet ederseniz yama hiç bir şekilde çıkamaz. Ve çıkmadı ve ÇIKAMAYACAK.

Anonymous bu dosyaları isimsiz şekilde internete koysa avukatlar bunun için gruba dava açacaktır. Hukuku kandıramazsınız. "ben paylaşmadım" "benim alakam yok" demek mahkeme sizi kurtarmaz. Yani RDR2 yaması artık bir hayal.

Fakat yinede tepkinizi göstere bilirsiniz. Asla ama asla küfür veya hakaret İÇERMEYEN temiz bir ingilizceyle aşşağıdaki mail adreslerine satın aldığınız oyunu kendi dilinizde oynama hakkına sahip olduğunuzu ve bunun fiirma kanadından ticari kâr oranı göz önünde bulundurularak yapılamıyorsa bile gönüllü ekiplere izin verilmesi gerektiği. Ve ekiplerin talep ettiği bir ücret varsa da bunun bağış niteliğinde olduğunu yazabilirsiniz.

Şikayet maili atılacak adresler:


privacypolicy@take2games.com

webmaster@take2games.com

Atılacak Mail:

"Dear Take-Two Interactive, We regret that you have received complaints mails due to legal violations in the past days and the Turkish translation of Red Dead Redemption 2 has been canceled today. The sole purpose of this translation was to bring Red Dead Redemption 2 to our native language and play with a better understanding of the story. Since modding is not intended, it would not be used in Red Dead Online, we just wanted to play the story in a more meaningful way. Even people who have not previously purchased the game bought Red Redemption 2, as the translation will be available. Hopefully you will consider Red Dead Redemption 2 lovers in Turkey, and will allow the Turkish translation to be published."


Sadede gelelim.
Bugün 90 dan fazla kişinin 7 ay emek verdiği RDR2 yaması internette bu insanları para alması nedeniyle şikayet eden kişilerin hâyasız girişimleri ile tarih olmuştur. Bu yazıyı okurken keyiflenebilirler. Ve fakat ücret nedeniyle itiraz edenlerin bilmesi gerekir ki çeviri organizasyonları bu çabaları sonucu ücreetsiz yama yapmayacak aksine yama işini bırakacaktır. Bu benim tahminimdir elbette. Ama bu gibi insanlar aramızda olduğu sürece çeviri ekiplerinin kaçıp gideceğini tahmin etmek zor değil.

Evet şimdi donanımhaberde konu açıp yorum yazıp 50 tl'ye yamamı olur diyen arkadaşlarımız. 1.8 milyon tl vererek bu oyunu çevirtebilirler. ama kötü haber şu ki bu parayı verip çeviriyi yapsanız dahi T2 şikayetler nedeniyle yamayı kaldırtıp paylaşanlara dava açacak. Teşekkkürler arkadaşlar. el birliği ile bir güzelliği daha yok ettiniz. :)

Change.org linki:

CHANGE
Merhaba, Dominions 5 adlı strateji oyunu için çevirmen arıyorum. Oyun son derece geniş ve kapsamlı fantastik temelli bir tur bazlı strateji/ Tanrı simülasyon oyunu. 86 Oynanabilir Faction 200 den fazla Tanrı 3000 den fazla Ünite 500 den fazla büyü 400 Ritüel 300 den fazla ünite perk'i mevcut. Son derece kapsamlı ve ciddi bir strateji oyunu. Bu oyunu Türkçeye kazandırmak için Çevirmen arıyorum. Ben oyunun dosyalarını açma kodlama ve çevirileri oyun koduna gömme işiyle meşgulüm. Çeviri konusunda arkadaşlara ihtiyaç duyuyorum.
https://store.steampowered.com/app/722060/Dominions_5__Warriors_of_the_Faith/

Oyunun yapımcısıyla iletişime geçtim. Oyunun dil dosyası yok. Tüm yazılar oyunun kaynak koduna gömülü. Hem düzenlenmesi imkansıza yakın hem de yapımcı kodları açmadan zaten mümkün değil. Bu nedenle konu kilitlenebilir.
Merhaba arkadaşlar yeni sistem kurmak için elimdekini çıkarmayı düşünüyorum. Fakat ederi nedir karar veremiyorum. fikri olanlar yazarsa sevinirim.

Gtx 970 Ekran Kartı
Intel 4690k İşlemci
8 Gb Ddr3 Bellek
500W PSU
Asus Anakart z97
Zalman Z11 Plus Kasa
250 Gb HDD toshiba 2.5 Inch
Merhaba dostlar. Hakkıyla çevirisi yapılan her oyun için teşekkürler. Belki içinizden biri bu oyun için bir proje başlatır ümidiyle size kısaca King of Dragon Pass oyununu tanıtmak istiyorum. Bu noktada Ekşi Sözlük yazarı Mai Hasegawa'dan alıntılamak isterim;

"Zalim bir kralın zulmünden kaçıp uzaklara göç eden bir klanın (topu topu 1000 kadar kişi) hikayesini oynuyorsunuz.

klan'ın yeni geldiği topraklar dragon pass denilen ve geçmişi hiç de tekin olmayan (ama mecburiyetten geldiğiniz) engin ovalardan ibaret.

buranın kuzeyinde troller'in, garip hayaletlerin yaşadığı bataklıklar ve dragonewt'in sınır karakolları; kuzey batısında tarsh dedikleri kültürünüze yabancı bir krallık, daha kuzeyde lunar krallığı; doğunuzda prax denilen yerliler; güneyinizde beastfolk'un yaşadığı topraklar, batınızda ise horse spawn dedikleri göçebe atlılar bulunuyor.

amacınız sizinle beraber, önce veya sonra dragon pass'e gelmiş onlarca klan'ın arasında güçlenmek, klanları birleştirip bir tribe oluşturmak ve tribe'a kendi klanınızdan birini lider seçtirmek; ve nihai olarak da dragon pass'teki diğer insanlara (horse spawn gibi) ve tüm tribe'lara hükmedecek bir krallık kurmak..

bu açıdan klan'ınızdaki insanlar çiftçiler, köleler, soylular, zanaatkarlar ve askerler olarak ayrılıyor. oyun dünyası çok esnek. mesela dilerseniz köleliği kaldırabilir, hatta tüm dragon pass'te yasaklayabilirsiniz.

soylular ise klan ring'inizi oluşturuyor. soyluların arasından seçtiğiniz 7 soylu, klan idaresi, savaş, ticaret vs konularda hem aktif çalışıyor hem de size tavsiyelerde bulunuyor.

klanınız çok çeşitli tanrılara, ruhlara ve atalara tapıyor. bunların her birinin de size değişik faydaları var, bunun için de belli dönemlerde kurban adıyorsunuz. koyundan hazineye hatta insana kadar kurban edebilirsiniz. mesela humakt size savaşta yardım ederken elmal ve bartnar ekinlerinizi koruyor. diğer klanları lanetleyebilir, atalarınızdan tavsiye alabilir, kaos yaratıkları ile savaşırken şans dileyebilirsiniz... elbette hiç birinin ne kabul ne de işe yarama garantisi yok.

questler ise, soylularınızdan birinin tanrıların katına çıkıp orada kadim hikayeleri canlandırması ile gerçekleşiyor. bunun da çok çeşitli, quest'e göre değişen, faydaları var.

savaşlar ise diğer klanlara akınlarla gerçekleşiyor. yine çeşitli seçenekler mevcut. mesela yağma yapabilir, öldürebildiğiniz kadarını öldürebilir, esir alabilir veya topraklarını istilaya girişebilir, bu arada da savaş taktiğinizi hücumdan taktik manevraya değin bir yelpazede belirleyebilirsiniz.

tabii savaşlarda klanınızdaki tanınmış savaşçıların kahramanlık yolunu da açabiliyorsunuz. birebir düellolar, küçük bir gruba hükmedip arkadan dolanmak.. gibi..

oyunda diğer klanlar ile ticari bağlantılar ve elçile yollayabilir, diplomatik elçiler gönderebilir, dragon pass'in dört bir yanına kaşifler salabilirsiniz...

1999 oyunu olmasına karşın bakınca gelişmeye elverişli ve özgün bir oynanış tarzı var. gereksiz ayrıntılarla sizi boğuşturmaması sayesinde rahatlıkla 90 senelik bir zaman diliminde klanı idare edebiliyorsunuz. "okul yap", "su yolu getir", "askerleri yönet", "onu yap bunu yap" gibi gerçekte bir kabile şefinin kazma kürek alıp yapmayacağı şeyleri siz de yapmıyorsunuz bu oyunda.

ve son olarak, zaman darlığından bitiriyorum, oyun süresince klan ring'inize gelen sayısız olay var. kabileler arası savaş, tacirlerin kapışması gibi ciddi olayların yanı sıra evlenmek için kız arayan çirkin bir adam, kocasının düello yapmasına izin vermeyip onu döven kadın gibi eğlenceli olaylar da mevcut. hatta aralarında nesilden nesile, torunlara kadar uzanan, 50-60 sene boyunca ara ara karşınıza çıkan rekabetler dahi var.

sonuç olarak, türünün - maalesef - tek örneği."

Kısacası oyunumuz binlerce olasılıklı kendi klanımızın kararlarını verdiğimiz dinlere kurbanlar verip savaştığımız harika bir FRP-Strateji oyunu. Oyun şuan Gog üzerinde satılıyor ve güncel bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor.
https://www.gog.com/game/king_of_dragon_pass

Belki bir gün içinizden birinin uğraşıyla Ejder Geçidi Türkçe olur :)
Bellek düzenleme ve pointer ile ilgili konularda yardımcı olabilecek biri var mı? Konu bir oyunla ilgili. Yardımcı olursanız çok sevinirim. :=) Özelden görüşürsek daha uygun olur. :)
Merhaba arkadaşlar. Bugün hayatımda ilk defa poe kurdum. Diabloyuda hayatımda toplasan 2 saat oynamış biriyim. Bu oyunun amacı ruhu nedir? Yani neden ücretsiz mesela Pay to Win mi? Mağazasında satılan itemlerin sebebi nedir yani 20 dolara puan almak 60 dolara miğfer almak. Bunlar alıştığım oyun dinamikleri değil. Bu oyun bir moba mı bir MMO mu neden bir miğfere 60 dolar vermelşyim. Yada vermeli miyim? Olay sadece görsellik mi? O itemlerin oyunda düşme ihtimali var mı? Bu cahil sorularım için kusura bakmayın. Nereye baksam oyun harika yazısı gördüm de bu oyun nedir ne değildire dair hiç bir şey göremedim. Bende sizlere sormak istedim. Zaman ayırıp merakımı giderirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. :)

Ha birde sezon ne demek. Yani oyun değişiyor mu? Singleplayer yok mu? Diablodada sezonlar var fakat hiç anladığım konular değil. Öğrenmek isterim.
Bir kaç yıldır Ultima oynamak istiyordum. 1 ay kadar önce başladım. İlk başta TR serverları denedim. Açıkcası ortam hoşuma gitmedi. İşin komiği serverın forumuna üyeliğim kabul edilmedi. Bende düşündüm neden bunlarla uğraşıyorum diye. Ve Uo.com'dan Endless Journey yani ücretsiz üyeliğe giriş yaptım Origin hesabımla. Atlantic server'ında oynamaya başladım. Benim gibi oyunu oynamak isteyip orjinal server ın rahatlığını yaşamak isteyenlere tavsiye ederim. Ne yapacağını buyuran adamlar yada "biz bu serverın abileriyiz sen çömezsin" tripleri yok. Biri keyfi olarak banlarda zar zor ilerlettiğim karakterim yanar mı derdi yok. Abidik gubidik scriptlerle Ultima'yı Ultimalıktan çıkaranlarda yok. Kısacası gerçek Ultima deneyimi ve keyifli bir oyun alanı dışında hiç bir şey yok. Özgürsünüz ben oyunu ilk haftadan sabah 7 lere kadar oynayınca ücretli üyeliğe geçtim. Evimi kurdum. Skilleri mi geliştirdim. Eğer sizde bu deneyime katılmak istiyorsanız resmi server tavsiye ederim. Resmi server ın bir diğer avantajı wikilerdeki bilgiler birebir tutuyor. Yani normalde TR server lar scriptlerle sanki bir işmiş gibi iç edildiği için bin farklı yazı okumanıza gerek yok. Magery mi kasmak istiyorsunuz? Resmi wiki de ne öneriliyorsa onu yapmanız yeterli. Uzun lafın kısası sizde resmi server da oynamak isterseniz Atlantik serverına beklerim :)
Şikayetim çözüldüğü için konu silinebilir.
Merhaba arkadaşlar daha yeni sistem topladım

i5 4690k
MSI GAMING 5 ANAKART
HYPERX 4*2 1600 MHZ DDR 3 BELLEK
HYPERX FURY 240 GB SSD
HIGH POWER 500 WATT POWER
GTX 970 ASUS OC EDITION

Anakartın işlemci yuvasına işlemciyi doğru bir biçimde koyup kızağı kapatırken çok zorlandı nedense ve bacakların bükülme sesini duydum bide baktım bükülmüşler gerçekten buna rağmen sistemi kurup çalıştırdım debug led 10 00 55 19 gibi hatalar gösterdi buda genelde bükük bacaklardan kaynaklanırmış. Şimdi benim anakartım dışında bir cihaz bozulmamıştır değil mi? anakartı yeniden alıp aldığım yere montaj yaptırsam sorun olmaz değil mi? :(

Cevaplarını bekliyorum teşekkürler :(
Hakkında
Konum: İstanbul
Meslek: -
Forum İmzası:
Maybe this world is another planet's hell. - Aldous Huxley
Hakkımda:
Have A Good Day
Sistem ve Tercihleri
Oyun Platformu
Wii
Oyun Platformu
PS3
Oyun Platformu
Nintendo 3DS
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 6 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 11 ay
Mesaj Sayısı: 1.175
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.327
İkinci El Bölümü Mesajları: 20
Konularının görüntülenme sayısı: 124.770 (Bu ay: 556)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 427 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.