Yüzbaşı
27 Haziran 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
14 üye
Görüntülenme
Toplam: 151 (Bu ay: 4)
357535 Gün Cezalı
357307 gün 18 s. 1 dk. kaldı
Gönderileri
Oturduğum sitede, tamda binanın altında küçük bir saha dolabı var. Türknet VDSL kullanıyorum, 35Mbit. Sizden hat değerlerimi yorumlamanızı istiyorum.
EDIT:
Aslında ADSL'e geçirilmemişim, modem ayarları ile alakalı bir durumdu. Benzer sorunla karşılaşırsanız diye;


Yönetim - DSL Ayarı - DSL Modülasyonu "VDSL"
Yönetim - DSL Ayarı - G.INP (G.998.4) "devredışı"

yaptığımda modem VDSL olarak online oldu.

EDIT 2: Şuanda bağlantım oldukça stabil durumda. Ping ve hız değerleri Kablonet ve TT'ye oranla oldukça iyimser.


Bakım çalışması yapıldı mesajından sonra hattım VDSL'den ADSL'e geçirildi. "Biz size VDSL veriyoruz, sorun yok" denmesine rağmen ben ADSL ile bağlanmaya devam ediyorum. Önceden VAE'den bağlanıyordum, YAPA'ya almışlar fakat ADSL olarak geçişim yapılmış.

Modemi ne zaman ADSL moduna alırsam o zaman bağlantı sağlıyor, IP alabiliyor. VDSL modunda bağlantı sağlanamıyor. Fakat bana hala ısrarla "VDSL'e tanımlısınız" diyorlar.

Daha önce VAE ile 35/3 hızlarını sorunsuz alıyordum.

Modem: Asus AC51, cihaz sinyali otomatik olarak ADSL algılıyor.
Burası Avcılar'da bir sokak, sokağın ortasında ise binadan binaya giden Türksat bakır kablosu. Kablo, önce bir binanın balkonuna tutturulmuş ardından karşı kaldırıma, kaldırımdan da bir ağaca bağlanmış. Kablonun üzerinden araçlar ve yayalar geçiyor. Bu durum 1 haftadır sürüyor, bende bilerek sesimi çıkarmıyorum, ne işe yarayacaksa artık firma devlet kurumu diye CİMER'e şikayet ettim. Daha önce ne mailler ne faxlar gönderdim Kablonet'in bağlantı sorunlarından dolayı, onlarca arıza kaydı bıraktım, neler neler yaptım ama çözüm üretmediler. Neyseki iptali bastım, iptal bedelini bile ödedim ve kurtuldum.Merhaba, uzun bir süredir Kablonet kullanıyorum (50/4 sınırsız). Kablonet'in ping süreleri istediğim düzeyde olmadığından Türknet aboneliği başlattım(VAE 35/3). Bu karşılaştırmadan faydalanacak çok fazla kişi olduğunu düşünüyorum. Türknet hattım 4-5 günlük bir süreçte bugün açıldı.


Benim yorumum;

Kablonet: -vaat ettiği hızı veriyor, sonuçta modeme kadar altyapı kendi elinde.
-ping süreleri bir kablo internet sistemine göre kötü durumda, özellikle akşamları artışlar mevcut. (SOL omurgası bir nebze daha iyi, ama yeterli değil)
-hız stabil. (Hız isteyen Kablonet'e)

Türknet: -hızı vaat edemiyor, altyapı TT'nin ve sizin kontrolünüzde.
-ping süreleri oyuncular için ideal, yurtdışına peering konusunda daha iyi
-hız konusundaysa bende düşüş olmadı.
-YAPA'ya bağlıysanız +3 Upload ve +35 Download avantajınız var.Tüm testler saat 20:00'da kablolu bağlantı ile yapılmıştır.

Kablonet - 50/4 - Superonline omurgası - Sabit IP - Dolaptan binaya koaksiyel bakır kablo - yeni bina - ek yok - data filtre ekli


Türknet - 35/3 - VAE - Türknet omurgası - CGN IP - Santralden saha dolabına ve daireye bakır - 400m santral mesafesi - yeni bina - ek yok - splitter yok


Avcılar bölgesinde ki bağlantı kalitesi için TurkNet'e teşekkür ederim. @TurkNetDestek
Edit 30.01.2019: kurulum ve aktivasyon sürecinden sonra YAPA için talepte bulunacağım.

Edit 01.02.2019: bağlantı sağlandı, gayet memnunum.
https://mobile.donanimhaber.com/kablonet-vs-turknet-karsilastirmasi-hat-degerleri-ping-hiz-tracert--136951315#136956537

4-5 gün önce başvuru yaptım, ilk görselde görüldüğü üzere YAPA mevcut ve başvuruyu bu şekilde gerçekleştirmişim. 2-3 gün sonra beni VAE'ye bağladıklarını gördüm. Henüz kurulum yaptırtmadım, hizmet aktif ama IP almadım modemden. "Kurulumu gerçekleştirdikten sonra bölgenizde varsa sizi YAPA'ya alırız" dendi bana. Bende net tarih istedim, ben altyapılarını denemek için başvurdum yoksa bir ton firma var VAE kullanıyor..

Başına buna benzer bir şey gelmiş olan var mı?


@TurkNetDestek
Merhaba, g4560/1050ti'li sisteme i5 7400 veya 7500 almak istiyorum, bunların şuan ki 2.el değeri nedir? 2.el bölümünde uzun süredir satışta göremiyorum. Ve yapacağım upgrade fiyata oranla değecek mi?
Selam, engelli sitelere sadece DNS değiştirerek giriş yapıldığını duydum. Netspeed'in kendi pop noktası vs. olduğu olduğu söyleniyor, doğru mu?
Tracert ve ping çıktıları paylaşabilir misiniz?
Merhaba, paylaşmak istedim. Bugün sokağımda gördüğüm ve sohbet ettiğim şebeke ekipleri; "Bahçelievler'de fiber optikler çekilmeye başlandı, izinler alınır alınmaz Avcılar'da da fiber optikler binalara çekilecek" dedi. Teknik bilgim yüzelsel, umarım bu değişiklik santral cihazlarınada yansır, yada bilmiyorum belkide cihaz yönünden de değişiklik yapmak zorundalardır.

Ekiplerlerin büyük araçlarla sokağa intikal etmesinin sebebi benim İstanbul Müdürlüğüne kadar uzanan şikayetler silsilesi.
Mesajlarım ana konuda mevcut: https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/136774369
Kablonet kullanıyorum ve Superonline omurgasına bağlı 46'lı IP bloğundayım. Ping değerleri çok iyi olmadığından Superonline'a geçersem farklı bir IP bloğundan çıkış yapar mıyım?
Merhaba, Kablonet kullanıyorum ve Superonline ip bloğundayım. Ping değerlerim kötü değil, fakat daha iyi olabileceğinin farkındayım. Hat değerlerim iyi.
Bildiğiniz üzere Superonline da Kablonet altyapısı üzerinden hizmet vermeye başladı. Superonline'a geçmek mantıklı olur mu? Yurtdışı çıkışım iyileşir mi?
Hakkında
Konum: Çanakkale, Merkez
Sistem ve Tercihleri
TV
Samsung
Ses Sistemi
Edifier
İşlemci
Intel
Modem
Asus
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen ay
Son Mesaj Zamanı: 8 ay
Mesaj Sayısı: 554
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 941
İkinci El Bölümü Mesajları: 186
Konularının görüntülenme sayısı: 132.458 (Bu ay: 649)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 167 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.