Teğmen
25 Haziran 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 21 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaslar herkese selamlar,

Oncelikle klavyem yabanci oldugu icin hizli bir sekilde yazmak adina Ingilizce karakterler kullaniyorum.

Basliktan da anlayabileceginiz uzere, Dubai'deyim ve Turkiye'de iyi bir bilgisayar sahip olmama ragmen burada da kullanabilecek orta seviye bir oyuncu bilgisayari toplamayi planliyorum ve bu konuda desteginize & goruslerinize ihtiyacim var.

Ilk asama olarak monitor ve klavye secimini yaptim:

* Asus VG249QE 144 Hz 1 ms 24" 3D uyumlu monitor,
* MSI Interceptor DS4100 oyuncu klavyesini suan icin satin aldim.

Kasa bilesenleri olarak dusuncelerim su sekilde,

* Gigabyte GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8 GB Ekran Karti,
* AMD Ryzen 5 1600X 4.0 GHz Islemci,
* ASUS ROG STRIX B350-F GAMING AMD Ryzen AM4 DDR4 HDMI Disp Anakart,
* Crucial MX100 - 256GB - Solid State Drive (SSD),
* WD Blue 1TB Desktop Hard Disk Drive - 7200 RPM SATA 6 Gb/s Harddisk,
* G.Skill 16 GB DDR4RAM F4-3200 Mhz (2x8) Ram,
* Cooler Master MasterBox Pro 5 RGB Mid-Tower PC Case 3 RGB Fan Kasa

Acikcasi burada guvenilir bir alisveris sitesinden temin edebilecegim bilesenler icerisinden kurdugum sistem bu sekilde.

"Islemci darbogaz yapar mi?" "O ekran karti yerine su daha saglikli olur." gibi bir cok yoruma acigim ve onerileriniz dogrultusunda 1 hafta icerisinde bilgisayari toplayacagim.

Destekleriniz icin cok tesekkurler,
Dubaiden selamlar!
Arkadaşlar merhaba,

Orta seviyeli bir oyun kasası toplamayı düşünüyorum. Aşağıdaki resimdeki gibi bir dizilim yaptım. Kısa zaman içerisinde alım yapacağım Vatan'dan. Fikirlerinizi bekliyorum..

ASUS GeForce GTX1050 Ti GDDR5 4GB 128Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
CORSAIR 8GB Vengeance Kırmızı DDR4 2400MHz CL16 Single Ram
Corsair 120GB Force Serisi LE 200 Sata 3.0 SSD (550MB Okuma / 500MB Yazma)
Intel Core i5 7500 Soket 1151 3.4GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci
GIGABYTE H270-HD3 Intel H270 Soket 1151 DDR4 2400MHz HDMI&DVI&VGA Anakart
ZALMAN R1 600LE 600W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA

FİYAT: 3182 TL

Sistemde "gereksiz" ya da "yanlış" gördüğünüz bileşenler varsa, yorumlarınızı bekliyorum.

Fiyatları aşağıdaki resimden görebilirsiniz,

EDİT: Bu sisteme alternatif AMD Ryzen'li başka bir sistem yaptım, 2 sistem arasındaki kıyaslamayı da yapabiliriz.

AMD Ryzen 3 1200 Soket AM4 + Wraith Soğutucu 3.1GHz-3.4GHz 8MB 65W 14nm İşlemci
ASUS PRIME B350M-A AMD B350 AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C.) MHz USB 3.1 Anakart
ASUS GeForce GTX1050 Ti GDDR5 4GB 128Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz CL15 1.35V Dual Kit Ram
Corsair 120GB Force Serisi LE 200 Sata 3.0 SSD (550MB Okuma / 500MB Yazma)
ZALMAN R1 600LE 600W MidT ATX PENCERELİ

FİYAT: 2709 TL

Herkese merhabalar,

Forumu inceledim aslında birbirine benzer bir çok konu var fakat güncel tavsiyelerinizden yararlanmak adına yeni bir konu açmak istedim.

Uzun zaman sonra, elimdeki masaüstü bilgisayarımı güncellemek istiyorum. Dolayısı ile sadece kasa toplayacağım ve CS:GO, LOL gibi oyunları oynama amaçlı olacak. Bu işi iyi bilen bir abim konu hakkında bana yardımcı olacak fakat güncel önerilerinizi alıp ben de konu hakkında ona bir nebze yardımcı olmak istiyorum.

Başlıkta belirttiğim bütçe ile oluşturabileceğim; İşlemci - Anakart - Ekran Kartı - SSD Bellek - Kasa & Güç Kaynağı tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bizim aklımızda AMD işlemci tabanlı bir sistem var(Intel işlemcilerinin yüksek fiyatı nedeni ile).
120 yada 240 GB max. SSD yeterli olacak, harddisk ile bir işim yok bu bilgisayar sadece oyun amaçlı kullanılacak.
Ekran kartının CS:GO gibi bir oyunu min. 200 fps civarlarında fps veren bir kart olması önemli, elimdeki LCD max 1440x900 çözünürlük.

Aklımızdaki fikir, iyi bir işlemci/anakart temeli oluşturup bahsi geçen oyunlar için iyi bir performans elde etmek. 2-3 sene sonra gerekirse ekran kartını yenileyip sistemden daha iyi bir performans alabilmek.

Herkese yardımları için şimdiden çok teşekkürler, iyi forumlar.
Arkadaşlar merhabalar,

Başlıktan da anlaşılacağı üzere laptopumun ram'ini yükseltmek istiyorum fakat konuya tamamen yabancıyım. 2 Slotta yer alan 2GB'lık ram'lerin özellikleri şöyle;

DIMM # 1
SMBus address 0x50
Memory type DDR3
Module format SO-DIMM
Manufacturer (ID) ASint Technology (7F7F7F7F7F7FC100000000)
Size 2048 MBytes
Max bandwidth PC3-10700 (667 MHz)
Part number SSZ3128M8-EDJEF
Serial number 000000EB
Manufacturing date Week 52/Year 10
Number of banks 8
Nominal Voltage 1.50 Volts
EPP no
XMP no
AMP no

Bu özellikler de 2x2, 4 GB ram mevcut. 4+4,8 GB ya da ne bileyim, 4+2, 6 GB yapma şansım nedir?

Yardımlarınızı bekliyorum. :)

Ayrıca işlemci bilgisi (lazım olur mu bilmiyorum);

Socket 1 ID = 0
Number of cores 2 (max 2)
Number of threads 4 (max 4)
Name Intel Core i5 480M
Codename Arrandale
Specification Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 480 @ 2.67GHz
Package (platform ID) Socket 989 rPGA (0x4)
CPUID 6.5.5
Extended CPUID 6.25
Core Stepping K0
Technology 32 nm
Core Speed 1197.1 MHz
Multiplier x Bus Speed 9.0 x 133.0 MHz
Rated Bus speed 2394.3 MHz
Stock frequency 2666 MHz

Chipset detayı;

Northbridge Intel Havendale/Clarkdale Host Bridge rev. 18
Southbridge Intel HM55 rev. 06
Graphic Interface PCI-Express
PCI-E Link Width x16
PCI-E Max Link Width x16
Memory Type DDR3
Memory Size 4 GBytes
Channels Dual, (Symmetric)
Memory Frequency 532.1 MHz (4:16)
CAS# latency (CL) 7.0
RAS# to CAS# delay (tRCD) 7
RAS# Precharge (tRP) 7
Cycle Time (tRAS) 20
Row Refresh Cycle Time (tRFC) 60
Command Rate (CR) 1T

Kişisel araştırmalarım sonucu şu modeli buldum; yorumlar da olumlu ve benim gibi 2x2'den 2x4'e yükseltmek için alan bir çok kullanıcı var.

Ürün şurada;http://www.hepsiburada.com/kingston-4gb-1333mhz-ddr3-notebook-ram-kvr13s9s8-4-p-BD304100

Sıkıntı yaratmadan kullanabilir miyim? Direk 2 adet sipariş vereceğim onayınız halinde..

Arkadaşlar merhaba,

Aslında başlıkta konu çok net belli. Feel Hurricane 550W kasa mevcut elimde, içerisindeki bileşenler çöp durumda. Hatta listeyeyim onlara da bakın;

İşletim Sistemi: Microsoft Windows Xp Home Edition (Service Pack 3)
DirectX Sürümü: 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
CPU Türü: DualCore AMD Athlon 64 X2, 2400 MHz (12 x 200) 4600+
Anakart Adı: Asus M2N4-SLI (2 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
Anakart Çipseti: nVIDIA nForce4 SLI, AMD Hammer
Sistem Belleği: 2048 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
BIOS Türü: Award (03/02/07)
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 7600 GS (256 MB/128 Bit)
Monitör: BenQ T91W [19" LCD/5ms] (1440x900 Max. Çözünürlük, HD değil)
Ağ Bağdaştırıcısı: NVIDIA nForce 10/100/1000 Mbps Ethernet (192.168.2.3)

Şu sistemi komple arındırıp, şöyle 500-600 liraya CS:Go, LoL oynayabileceğim bir sistem almak ne derece mümkün? Hard disk vs 80 gb olsun o bile yeter, tek maksat arada sıkılınca 1-2 oyun oynamak.
Arkadaşlar selam,

İş değişikliği sebebi ile kullanmakta olduğum Monster'dan ayrılıyorum. Dolayısı ile evdeki cihazlara geri dönüş yolu gözüktü. i5 işlemcili ve ortalama oyunları götüren bir laptop'um olsa da, masaüstü zamanlarına geri dönüp arada bir de olsa oyun oynamak amaçlı bir sistem hazırlamayı düşünüyorum.

2006 senesinde almış olduğum masaüstü bilgisayarımın donanım özellikleri şu şekilde;

İşletim Sistemi: Microsoft Windows Xp Home Edition (Service Pack 3)
DirectX Sürümü: 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
CPU Türü: DualCore AMD Athlon 64 X2, 2400 MHz (12 x 200) 4600+
Anakart Adı: Asus M2N4-SLI (2 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
Anakart Çipseti: nVIDIA nForce4 SLI, AMD Hammer
Sistem Belleği: 2048 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
BIOS Türü: Award (03/02/07)
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 7600 GS (256 MB/128 Bit)
Monitör: BenQ T91W [19" LCD/5ms] (1440x900 Max. Çözünürlük, HD değil)
Ağ Bağdaştırıcısı: NVIDIA nForce 10/100/1000 Mbps Ethernet (192.168.2.3)
Kasa: Feel Hurricane

Yaklaşık 4 senedir evin bir köşesinde duran bu sistemi tekrar kurdum, gereksiz her türlü program & veriyi silip 2-3 oyun kurdum, aldığım fps değerleri şu şekilde;

Counter-Strike Global Offensive 60 fps (Minimum ayarlar)
League of Legends 50 fps (Minimum ayarlar)
Football Manager 2015 45 fps (3D Maç motoru açıkken)

Sonuç olarak pek de oynanabilirlik göremedim. Daha çok artık internete girip, okey oynama bilgisayarına dönmüş.

Bu sisteme modifikasyon yapıp, AMD R9 tarzı ekran kartı ve 1600 Mhz DDR3 ramler ile takviye etsek iş görür mü?
Yoksa hiç maceraya atılmadan ucuzundan bir kasa toplasak daha mı stabil ve karlı bir iş yapmış oluruz?

Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar, her türlü öneriniz benim için önemli.
FPS oyunlarında minimum 120 fps civarı alabileceğim bir sistem olsa benim için yeterli olur..
Arkadaşlar merhabalar,

Başlıkta da belirttiğim gibi, yaklaşık 5 senedir üyesi olduğum digitürk platformundan, Fenerbahçe - Shaktar Donetsk maçındaki tutumundan dolayı an itibarı ile ayrılmış bulunmaktayım(Dün sabah faksı çektim, akşama direk kapattılar arama ihtiyacı duyan bile olmadı).

Digitürk receiver'ımdan önce kullandığım uydu alıcım ise tarihi eser modunda olduğundan ve zaman zaman kendi kendine kapanma sorunu olduğundan yeni bir cihaz almak durumundayım. Bu doğrultuda tam olarak net ve doğru bilgilere sahip olduğumu düşünmesem de;

* Kanal geçişleri hızlı,
* Biss şifreleme menüsü olan ve yazılım atılabilen,
* HD yayın destekli bir cihaz arıyorum.

Yeni işim gereği zaman zaman seyahat halinde olacağımdan, Süper Lig'i Digiplay üzerinden izlemeyi planlıyorum fakat eve alacağım cihaz da anlayacağınız üzere çok dandik olmasın diyorum.

Geçmişten kalan bilgilere dayanarak, Next & Nextstar ve Goldmaster markalarının iyi olduğunu biliyorum.

Tüm bunlar haricinde; kart / ip tv destekli ve ucuz bütçeli ekstra cihazlara da göz atmak isterim fakat stabil yayın akışlı ve güvenilir sistemlerden yanayım.

Tavsiyeleriniz üzerine bugün / yarın satın alma işlemini gerçekleştirmek istiyorum.

İlginize şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.
Arkadaşlar merhabalar;

Başlıktan da anlaşılacağı üzere sorunum gayet açık fakat bir o kadar da garip. Son zamanlarda upload hızımda bir düşme belirginleşmiş, buna bağlı olarak da canlı yayınlarda kasma, Youtube vb. sitelerde takılma sorunu yaşamaktaydım.

TTNet ile konuyu görüştüm fakat hattımda herhangi bir problem olmadığını belirtmişlerdi. Hatta 2. kez aradım; baya sinirli bir tavır takındım fakat bundan sonra şaşırtıcı bir şekilde wireless bağlantım aktifken upload hızımın 1.80 Mb/s civarlarında seyrettiğini, ethernete geçince ise 0.80 Mb/s civarlarına düştüğünü farkettim.

Yani yaklaşık 12 sene sonra ilk kez internet hızım TTNet yüzünden değil, kendi bilgisayarım yüzünden yavaşlıyor :)

Bilgisayarım şirket bilgisayarı; şirkette server güncellemeli ve bir banka edasıyla korunmalı bir şekilde çalışıyoruz. Bu yüzden sisteminde herhangi bir virüs & trojan olacağına da ihtimal vermiyorum.

Sizce sorunun sebebi ne olabilir? Kablolu ağa geçtiğim an bahsettiğim gibi düşük bir upload değeri alıyorum, ping ve download değerim ise her iki bağlantı seçeneğinde de aynı...

Yardımlarınızı bekliyorum, saygılar sevgiler..
Öncelikle konu için doğru yeri seçmemiş olabilirim, arattım fakat ilgili bir ana konu başlığı bulamadığım içim buraya açmaya karar verdim. İlgili arkadaşlar konuyu -eğer varsa- daha mantıklı yere taşıyabilirler.

İş gereği için bir yurt dışı fuarımız olacak. Fuar kurulumu, fuar zamanı ve sonrası için ekibimle kolay iletişimde bulunabilelim diye telsiz telefon alalım diye düşündük. Fakat bu güne kadar da aktif olarak telsiz kullanmadığım için açıkçası hiçbir fikrim yok marka/model hakkında..

Şöyle yeterli bir metrekarede(artık standartları nedir bilemiyorum) iyi bir ses iletişimi sağlayabilecek, olabildiğinde kaliteli ve performanslı bir ürün bakıyoruz.

Kullanan arkadaşlarımdan konu hakkında yardım/tavsiyelerini bekliyorum.
Arkadaşlar merhabalar;

Logitech G300 kablolu mouse kullanıyorum. Alalı yaklaşık 6-7 ay oldu. Fakat son 2-3 haftadır, belirli aralıklarla(periyotlar eşit değil, bazen 15dakikada bir bazen 5 saatte bir) mouse kendiliğinden bilgisayar ile olan bağlantısını koparıyor. Öyle ki; bu durum olduğunda üzerinde ışık yanıp sönmeye başlıyor ve ne yaparsam yapayım kullanılamıyor. Bilgisayara reset attığımda ise hiçbir şey olmamış gibi kullanabiliyorum fareyi.

İnternet üzerinden aradım fakat bu sorunu yaşayan kimseyi görmedim..

Win8 kullanıyorum. Aldığımdan beri de Win8 zaten, herhangi bir işletim sistemi güncellemesi yapmadım. Mouse'un en son sürüm driverını da kurdum fakat sorun hala düzelmedi.

Özellikle yoğun tempo çizim yaparken filan, birden gidince bana ciddi sıkıntılar yaratıyor.

Cihazın garantisi de devam ediyor aslında ama garantiye bu durumu nasıl anlatırız onu da bilmiyorum.

Konu hakkında fikri olan varsa, yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar..
Hakkında
Meslek: Makine Mühendisi
Forum İmzası:
AMD Ryzen 5 2600x 4.2 Ghz CPU // MSI X470 Gaming Plus Motherboard // MSI Geforce GTX1070Ti Gpu // Corsair Vengeance RGB 3200 16 GB DDR4 Ram // Thermaltake VG200 TG Case // 3xThermaltake RGB Fans // Thermaltake 700W RGB Psu // Seagate Barracuda 1 TB 7200 Rpm HDD // WD Green 120 GB SSD // Asus VG248 144 Hz 1 Ms Monitor // MSI DS4100 Keyboard // MSI GM10 Cluth Mouse // MSI XL Mousepad
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 249
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 38.662 (Bu ay: 289)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 10 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Haberleşme ve Dijital Platformlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.