Teğmen
10 Mayıs 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 4 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba arkadaslar,

Yeni baslayanindan tecrubeli motorcu abilerimize kadar herkes iyi biliyor ki motosiklet kullanmak baska hicbir araci kullanmaya hic benzemiyor. Cogu arkadas iyi bisiklet suruyorum, on kaldiriyorum ya da cok iyi araba kullaniyorum, super vites atiyorum, motor kullanmada sorun yasar miyim gibi sorular soruyorlar. Bilindigi uzere motosiklet kullanmanın ne bisiklete ne de araba kullanmayla alakası var. Tamamen farkli teknikler, farkli uygulamalar mevcut. Bazilarimiz tecrube kazanmak icin dusuk hacimli bir motorla basliyor, yavas yavas yukseltiyor, bazilarimiz bedel karsiliginda gidip bu isin egitimini aliyor, bazilarimiz da 1000lik olmaz ama 600luk olur mantigiyla gidip hosuna ne geldiyse onu aliyor.

Ben 4-5 aydır bu işi takip ediyorum. Geçen ay 250 cc lik bir motosikletle nihayet öğrenmeye başladım.

Şimdi gelin bu başlık altında herkes bildiği veya tecrübe edindiği herhangi bir sürüş tekniğini paylaşsın. Hem benim gibi yeni öğrenen arkadaşlara güzel bi kaynak hazırlamış oluruz hem de bazı şeyleri başımıza gelmeden öğrenip belkide olası bi kazayı önlemiş oluruz. Özellikle yıllardır motor kullanan veya bu işin eğitimini alan abilerimizin paylaşımlarını bekliyoruz.

Ben başlıyorum:

Nereye bakarsan oraya gidersin:

İlk öğrendiğim şeylerden biridir. Nereye bakarsan oraya gidersin. İlk başta inanmamıştım ama motoru alınca deneme fırsatım oldu. Geçen gün bir viraja hızlı girerken baktım ki diğer şeride doğru kayıyorum piraz panik yaptım ama hemen viraj çıkışına bakmam gerektiği aklıma geldi. Dikkatimi viraj çıkışına verince motosiklet oraya doğru gitmeye başladı. O an çok şaşırmıştım ama çok önemli bir motor sürüş tekniği.
Merhaba arkadaşlar,

Uzun araştırmalarım ve bakınmalarım sonucu nihayet internetten bi tane 2006 model Kawasaki ninja 250r buldum. Önce $1750 fiyatı vardı pazarlık yapıp $1400'e indirdim. Yalnız, almaya gittiğimde benzin sızıntısı(büyük ihtimalle karbüratörden) olduğunu öğrendim. Satan adam da uzun süre garajda kaldığı için sızıntıyı farketmemiş. Ben geliyorum diyince motoru çalıştırmış sızıntısı olduğunu öğrenmiş. Ben gittiğimde komşusuyla beraber sızıntının nereden kaynaklandığını öğrenmeye çalışıyolardı. Neyse ben bunu yaptırayım öyle al dedi. 2 gün sonra aradı bunun işi uzayacak istersen bekle dedi. Ben de sen fiyatta bişeyler daha yap ben bunu böylece alayım dedim. Vel hasıl alttan girdim üstten çıktım motoru 1000 dolara aldım.

Şimdi bunun masrafı $200-$300 gibi bi miktar tutar diye tahmin ediyorum.

Sorularıma gelince:

1. Bayağı bi benzin sızıntısı var ve karbüratörden olduğununu sanıyorum(satıcı da öyle dedi). Bu benzin sızıntısı karbüratörden başka nereden kaynaklanabilir?

2. YouTube'dan videolara baktım da, karbüratörün sökülmesi çok zor bir iş değil. Zaten sürekli temizliği yapılması gereken bişey galiba. Benim motosiklet tamiri hakkında hiçbir tecrübem yok ama elim yatkındır tamir işlerine. Bunu daha önce kendisi yapan arkadaşlar, kendim sökmemi önerir misiniz? Karbüratörün de çalışma prensibini ve bu tip arızanın nerelerden kaynaklanabileceğini öğrendim. Karbüratörü yapamasam bile en azından söker tamirciye öyle götürürüm diye düşünüyorum. Böylece masrafı düşürmüş olurum. Çünkü Amerika'da asıl işçiliğe para veriyoruz. saatine 40-50 dolar alıyolar.

Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler
Merhaba arkadaşlar,

Forumu bayağı inceledim. Uzun yıllar bisiklet sürdüm ama motor tecrübem yok denecek kadar az. 3-5 defa tek vitesli scooter sürmüşlüğüm var o kadar. Hiç vitesli motor kullanmadım.

Motor almayı düşünüyorum fakat forumlarda yeni başlayanlar için 600cc ve üstünü kesinlikle önermiyorlar. İlk başta Honda CBR-125r'ı, Yamaha yzf-r125'i veya 250cc başka bir motor düşündüm fakat ben Türkiye'de değilim. Amerika'da öğrenciyim burada spor modeli olarak 500cc'nin altında motor olarak bir tek Kawasaki ninja var. Ondan başka alabileceğim en küçük sport motor Suzuki GS500F (500cc). Düşük cc'li motorlar genelde mobylet tarzı olanlar ve scooterlar.

Amerika'nın yol ve trafik şartları Türkiye şartlarına göre çok daha rahat ve güvenli. Bunu göz önünde bulundurursak 500 veya 600cc'lik motoru yeni başlayan birine önerir misiniz? Yoksa vitesli motor tecrübem olması trafik ve yol şartlarından daha mı önemli? Ne yapayım bilmiyorum

Teşekkürler.
Arkadaslar merak ettigim bisey var. Xbox, PS3 ve PC, Call of Duty: WaW`i online oynarken ayni server uzerinden mi oynuyor?

Mesela arkadaslarimin xboxi var ve onun uzerinden online oynuyorlar. Benim PC`ye oyunu alsam onlarla beraber oynayabilir miyim?

Simdiden Tesekkurler.

NOT: Yanlis Turkce icin ozur diliyorum. Ingilizce klavye yuzunden
Arkadaşlar Browse menüsünden memory card'a girince PS2 donuyor. Dolu olduğu için oyunlarımı kaydedemiyorum. Bunu neden yapar? Nasıl çözebilirim bu sorunu?
Bi arkadaşım PSP'deki Select menüsüne basınca çıkan CF ayarlarıyla oynadı. İşlemcisini yavaşlatmış. Bende default ayar neydi hatırlamıyorum, kendimce bi ayar yaptım. Yalnız şarjı öncekinden çabuk bitiyor şimdi. Kullanan arkadaşlar, en dieal CF ayarları nelerdir?

Hem şarjı çok götürmeyecek hemde oyunlarda ve menüde yavaşlamayacak şekilde...
Arkadaşlar bildiğimiz gibi bu PSP'nin yaşı yok. Ben 23 yaşındayım neredeyse heryere götürüyorum ve aile içinde alay konusu oluyorum. Siz PSP sahibi Donanım Haber(DH) okurları da burada yaşlarınızı belirtip ve başınızdan geçen ilginç olayları anlatırsanız hem DH okurları arasında PSP'nin ortalama kullanım yaşını öğrenmiş oluruz hemde komik hikayelerle eğleniriz...

Yalnız keşke forumun anketi olsaydı
3 dümbeleği da açtım. Çölde yağmur duasını yapmam gerekiyo. Yağmuru yağdırmam için de "DON" dümbeleğinin açılması gerekiyo. Nasıl açacam bi yardım edin arkadaşlar takıldım burada. Çölde kum yakıyo elemanları :D
Amacım kabloNet'i wireless olarak paylaşmak. Ve merak ettiğim konu şu: Kablo modemi (Motorola) bilgisayara taktıktan sonra Wlan bağlantısına erişmek için çevirmeli bağlantı gerekiyor. Kablo modeme wireless router takınca bu çevirmeli bağlantıyı yapabilecek mi? Korkum wireless router bulamamam(yurtdışındayım da) adsl wireless modem de taksam olur mu?
Arkadaşlar psp'de bi oyunum yarım kaldığı zaman pause yapıp uyku moduna alıyorum. 5-10 dk sonra tekrar açmaya çalıştığımda power lambası ve memory stick ışığı full yanıyo sonra biden ikisi biden kapanıyo. Tekrar açıyorum bu defa en baştan başlıyo. Önceden yapmıyordu böyle. Neden olabilir?
Hakkında
Forum İmzası:
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 10 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 142
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 27.352 (Bu ay: 47)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.