Yüzbaşı
10 Mart 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 37 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Mehmet Şükriye Sert ilköğretim okuluna TSK öğrenci yurdundan nasıl gidebilirim ? Bilen biri yardımcı olursa çok iyi olur.
Orjinal ve eşdeğer ilaçların fiyatları yüzde 60 bandına çekildi. Daha önce orijinal ilaçlarda yüzde 100, eşdeğer ilaçlarda yüzde 80 ödeyen devlet, yeni uygulamayla orijinal ve eşdeğer ilaçlarda yüzde 60 üzerinden ödeme yapacak

“Beşeri İlaçların Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla Beşeri İlaçların Fiyatlandırılmasına Dair Kararın 2’nci maddesinde yapılan değişikliğe göre Avrupa Birliği (AB) üyeleri arasından her yıl en az 5, en fazla 10 ülke “referans ülke” olarak Sağlık Bakanlığınca belirlenmeye devam edilirken, referans ülkelerin en geç iki ay öncesinden ilan edilmesi şartı getirildi. Daha önce bu süre 4 ay olarak düzenlenmişti.

Buna göre, hem sanayicilerin hem de eczacıların SGK’ya ilaç satabilmek için yaptıkları iskonto oranları yükselecek. Yani SGK’nın ve vatandaşın ödeyeceği ilaç faturası düşecek ama aradaki farkı karşılamak durumunda kalan eczacıların yükü artacak, bu koşulları kabul etmeyen bazı ilaç firmaları da piyasadan çekilebilecek.

‘10 bin eczane kapanır’

Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, Türkiye’de toplam 24 bin eczane bulunduğunu belirterek kararla bunlardan aylık cirosu 21 bin liranın altında bulunan 10 binin kapanma noktasına geleceğini söyledi. Özel şöyle dedi:

“Yaptığımız araştırma Türkiye’de batacak ilk 5 bin eczaneden 3 bininin tek eczaneli beldeler, köyler ve büyük şehirlerdeki dar gelirli semtlerde olduğunu gösteriyor. Biz düşük fiyata karşı değiliz. Eczacıların ve vatandaşın mağdur edilmesine karşıyız. Bu uygulamayla eczacılar 600 milyon TL zarar edecek. Ayrıca küçük yerlerde bulunan tek eczaneler kapanınca vatandaşların ilaca erişimi zorlaşacak. Köylerdekiler ilaç temini için şehirlere, kasabalara gidecek.”

45 gün sonra yürürlüğe girecek olan tebliğin uygulanabilir olmadığını, bu tebliği protesto etmeye hazırlandıklarını anlatan Özel şunları söyledi:

“Gelişmiş ülkelerde eczanelerin ilaç fiyatlarından bağımsız hizmet vermeyi sürdürmeleri için dünya meslek hakkı veriliyor. Bu hak eczacının karşılaştığı her zarar buradan kapatılıyor. Bu uygulama reçete başına hizmet bedeli verilerek yapılıyor.”

Fiyatlar düşecek

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör de halen referans fiyatta 5 ülkenin baz alındığını, yeni düzenlemeyle bu sayının artırılacağını ve ülkelerin seçilmesinde Sağlık Bakanlığı’nın yetkili olacağını dile getirdi. Güngör, “Şu anda 5 ülkenin fiyatları baz alınarak en düşük fiyat referans alınıyor. Bu sayının 10’a çıkarılması, listeye girecek yeni ülkelerin de Polonya, Macaristan gibi ilaç fiyatlarının düşük olduğu ülkelerden seçilmesi gündemde” dedi.


Eczaneleri ve halkı neler bekliyor?

- Eczane ciroları yüzde 20’lere varan oranda düşecek.

- 10 bin eczane kapanma riskiyle karşı karşıya kalacak.

- Tedirgin ortam nedeniyle kredileri geri çağrılan eczane sayısı artacak.

- Maliyetlerin kurtarılamaması nedeniyle yabancı ilaç üreticilerinin ithalat ya da üretimlerini durdurma riski var.

- Vatandaşın ve devletin ilaç faturası düşecek.

- Ancak iskontoları karşılayamayan eczanelerin kapanması ya da bazı ilaç firmalarının piyasadan çekilmesi durumunda vatandaşın ilaca erişimi sekteye uğrayabilecek.

Kaynak : Milliyet
Konya Karapınar'da vergi rekortmenleri belli oldu.

2008 yılı vergilendirme döneminde Veteriner Hekim Erhan Zengin 73 bin 174 TL vergi matrahı ile ilk sırayı aldı.

Eczacı Fikri Peker 65 bin 243 TL ile ikinci, canlı hayvan ticareti yapan Mustafa Üner ise 49 bin 801 TL vergi matrahı ile üçüncü oldu.

2008 yılı vergilendirme dönemi yıllık Kurumlar Vergisi nde ise Karyem AŞ 101 bin 863 TL ile bu yıl da ilk sırada yer aldı. Acıgöl Arı Petrol ise 35 bin 320 TL ile ikinci, Tuvana Tütün firması ise 31 bin 27 TL ile üçüncü oldu.

Gizli nesne ne ?

Kim bu ?

Kitap bu:
Bu da kaynakça:Vay be donanimhaber bilimsel kaynak olmuş
10. Willie Hurt / Michigan

3.1 milyon dolar
Willi Hurt'ın hayatı normal seyrinde akıyordu.Ta ki 1989 yılında lotodan 3.1 milyon dolar ikramiye kazanıncaya kadar... Lotoyu kazandıktan tam iki yıl sonra eşinden ayrıldı, çocuklarının vesayetini kaybetti ve en kötüsü cinayete teşebbüsten yargılandı. Willie Hurt'ın avukatı, adamın kazandığı tüm servetini boşanma sırasında eşine ve vazgeçemediği uyuşturucu bağımlılığına adadığını, bu nedenden dolayı tüm paranın yok olduğunu söyledi.


9.Suzanne Mullins/ Virjinya

4.2 Milyon dolar
1993 yılında Virginia’da oynamış olduğu bir şans oyunu sonucunda Mullins tam olarak 4.2 milyon dolar kazandı. Paranın büyük bir kısmınıı ailesiyle paylaşmayı düşünen Mullins, 5 yıl içinde kendini altından kalkamayacağı faturaların altında buldu. Mali destek almak için finansal bir kuruluşa başvuru yapan Mullins’ in şimdi parası olmadığı gibi tam olarak 154 bin dolar da borcu var. Mullins bu paraya hiç dokunmayarak aynı Johnny Depp gibi Bahamalar’da 3.6 milyon dolara bir ada satın alabilirdi.


8. Evelyn Adams/ New Jersey

5.4 milyon dolar
Şans oyunları oldukça gariptir değil mi? İşte bu gariplik Adams’ın başına iki kere gelir ve birer yıl arayla hem 1985 hem de 1986 yılında iki kere lotoyu kazanır. Toplamda eline 5.4 milyon dolar geçer. Ancak elindeki parayı kısa bir süre içinde har vurup harman savuran Adams, 20 yıl sonunda beş parasız kaldı ve hayatını bir tek gözü olan bir karavanda devam ettirmeye başladı. Adams sahip olduğu bu parayla Shelby Cobra 427 ‘Süper Yılan ’ olarak tanınan arabayı satın alabilirdi.


7. Alex – Rhoda Toth / Florida

13 milyon dolar
Floridalı evli çift 1990 yılında loto sayesinde büyük bir ikramiye kazandılar. Ancak 2006 yılına geldiğimizde ellerinde ikramiyeden geriye hiçbir şey kalmamıştı ve ayrıca borç batağına batmışlardı. Mahkeme kararlarını beklerken hayata veda eden Alex’in ardından eşi Rhoda çalışıp parayı ödeyemeyeceğini çünkü sağlık durumunun iyi olmadığını belirtti. Ancak mahkemenin kurmuş olduğu kamera sistemiyle olayın yalan olduğu anlaşılınca Rhoda 2 sene hapis yatmak zorunda kaldı.


6. William ‘Bud’ Post / Pensilvanya

16.2 milyon dolar
Post’un hayatı tam bir Hollywood filmi gibi. 8 yaşında annesinin ölümünden sonra babasının zoruyla yetimheneye gönderilen Post neredeyse tüm gençliğini burada geçirdi. Şansı ani bir şekilde dönen Post, 1988 yılında oynadığı bilet sayesinde milyon dolarlarca para kazandı. Çok sayıda ev ve araba alan, hatta ehliyeti olmamasına rağmen uçak gibi gereksiz araçlar da satın alan Post, solunum yolları bozukluluğu nedeniyle 2006 yılında parasız bir şekilde hayata veda etti. Parası olmadığı zaman daha mutlu olduğu ise kaydedilen bilgiler arasında.


5. Janite Lee/ Missouri

18 milyon dolar
Bazen iyi kalpli insanların ve sürekli iyi düşünceli olanların başlarına bile kötü şeyler gelebiliyor. Güney Kore göçmeni olan Lee kazanmış olduğu parayı hayır kurumlarına bağışladı. Hatta dönemin Başkanı Clinton Al Gore ve Güney Kore başkanı Kim Dae-Jung ile beaber yemek bile yedi. Ancak en sonunda cebinde kalan 700 dolarla borç batağına sürüklendi. Janiet Lee kazanmış olduğu parayla bir Fransız Şatosu satın alabilirdi.


4. Jeffrey Dampier/ Illinois

20 milyon dolar
İyi kalpli Dampier’in başına Lee’den daha kötü şeyler gelmiştir. Kazanmış olduğu 20 milyon doların büyük çoğunluğuyla tüm ailesine ve arkadaşlarına oldukça pahalı hediyeler almıştır. Ancak hiçbir şeyden memnun olmayan baldızı Victoria Jackson bir gece sevgilisiyle beraber Dampier’i kaçırıp öldürmüşlerdir. Sonuç olarak her ikisi de hayat boyu hapse mahkum edilmişlerdir. Dampier kazanmış olduğu parayla aya yolculuğa çıkabilirdi.


3. Billie Bob Harrell, Jr. / Teksas

31 milyon dolar
Oldukça dindar bir adam olan Harrel, kazandığı paranın hepsini hayır kurumlarına ve kiliselere bağışladı. Ancak 20 ay sonra beş paarsız kalan Harrel kendisini odasına kapatıp tek bir kurşunla hayata veda etti. Aynı Post gibi o da parasız olduğunda daha mutlu olduğunu söyleyenlerden. Harrel o parayla kendisine bir jet satın alabilirdi.


2. Ralph Stebbins / Michigan

208 milyon dolar
Her aile gibi onların da tek bir hayali vardı; şehir dışında sessiz bir yerde büyük bir çiftlik alarak inekleriyle beraber mutlu bir şekilde yaşamak. Ancak 20 ay sonra Stebbins silah bulundurmak ve adam öldürmek suçundan göz altına alındı ve iki ay sonra 43 yaşındayken kalp krizi sonucunda hayata veda etti. Stebbins bu parayla Paul Allen muhteşem ve ultra lüks yat, The Octopus’u satın alabilirdi.


1. Jack Whittaker / Batı Virjinya

315 Milyon dolar
25 Aralık 1992 yılında parayı kazanan Whittaker, olay Noel günü olduğundan dolayı bunu Allah tarafından gönderilmiş bir işaret olarak algıladı. Ancak yıllar geçtikçe adı birçok kavga ve ölüm olaylarıyla anılmaya başladı. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve yapmış olduğu tehditlerden dolayı da iki sefer hapse girmiştir.
Hakkında
Konum: Ankara
Forum İmzası:
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 12 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 13 yıl
Mesaj Sayısı: 538
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.714
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 43.523 (Bu ay: 28)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.