Yüzbaşı
14 Şubat 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 43 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Bütçem 5000 civarında. Şu anda Asus'un MX299Q modelini kullanıyorum. 60Hz, 2560x1080 çözünürlüklü (UltraWide) ve IPS panele sahip. Dizaynı ve görüntü kalitesi çok güzel fakat 60Hz olması, HDR desteğinin olmaması (ben bu monitörü alırken HDR destekli monitörler çok yaygın değildi zaten) ve VRR olmaması gibi durumlar yüzünden monitörü değiştirip bunu ofise götürmeye karar verdim. Bir süredir araştırıyorum fakat hoşuma giden modelleri ya Türkiye piyasasında bulamıyorum, ya da bir iki özelliği yüzünden yatırıyorum. Aradığım kriterler şu şekilde:

• 2K çözünürlüğe sahip olmalı
  • 27" olmalı
  • 144Hz üzerinde olmalı
  • HDR desteği olmalı. Wide color gamut benim için çok önemli bir kriter
  • 350 nit'in üzerinde olması tercihim. 450 veya 600 olan modeller fiyatları çok coşkun olmadıkça tercihim olur
  • IPS veya VA olmalı. Bu kadar uzun süredir IPS panel kullandıktan sonra TN'e geri dönmek gibi bir durum söz konusu değil
  • VRR (G-Sync) desteği olmalı

Aslında bir de UltraWide'ı olmasını istiyorum fakat yukarıda belirttiğim kriterleri de ekleyince fiyat 5000'lerden 8000'lere 9000'lere çıkıyor. Öte yandan UltraWide'ın dertleriyle uğraşmaktan da sıkıldım artık. 16:9'a geçip kafamı dinlemek istiyorum biraz. Araştırma yaptığımda Dell'in S2721DGF modelini buldum fakat Türkiye de sadece itopya'da listelendiğini gördüm ve ellerinde kalmamış. Buna alternatif olarak LG'nin 27GL850-B modelini buldum ve Türkiye piyasasında bir kaç yerde mevcut. Tek derdim Dell'e kıyasla parlaklığının 450 yerine 350 nit olması. Fakat dediğim gibi, TR piyasasında Dell'i bulamadığım için bu LG'ye yönelmiş durumdayım. Tetiği çekmeden önce sizin de yorumlarınızı almak istedim.

Önerebileceğiniz başka bir cihaz varsa tavsiyelere açığım. Teşekkürler.

Samsung bugün beni çileden çıkardı.

KU7000 serisi televizyon kullanıyorum. Alet 4K ve HDR. Televizyonun donanımsal anlamda (gördüğüm kadarıyla) bir sorunu yok fakat cihaz her yazılım güncellemesi ile yavaşladı ve en önemlisi, son iki güncelleme ile aletin HDR özelliğini bozup bıraktılar. İki farklı sistem ile test ettim. GTX 1070'li bilgisayarım ile bir dönem HDR oyunlar düzgün bir biçimde çalışıyordu (Shadow Warrior 2, ME:Andromeda ve Hitman 2016) fakat bir noktadan sonra HDR'ı her açtığımda görüntü donuklaşmaya ve renkler solmaya başladı. Bilgisayarla alakalıdır, Nvidia sürücüleri ve Windows güncellemeleri ile düzelir diyerek çok takmadım. Ardından bu yaz PS4 Pro aldım ve HDR destekli bir kaç oyun ile test ettim. Aynı sonuçla karşılaşınca Samsung'a başvurdum. Temmuz'un 4'ünde bir mail attım. Dönüş yapmaları yaklaşık 1 hafta sürdü. Televizyona uzaktan bağlanıp bir kaç ekran görüntüsü almamız gerekiyor dediler. Önce ayarlara baktılar. Ardından HDR bir oyun açıp onun görüntüsünü HDR'lı ve HDR'sız olarak almak istediklerini belirttiler. Kardeş alacağınız görüntü ile benim gördüğüm görüntü aynı değil diye belirttiğimde sorun yok, biz yinede alalım dediler. Bir kaç gün sonra beni teknik servise yönlendireceklerini belirttiler.

Biri aradı ve bu arkadaş elinde iki yazılımla geldi. Yazılımla geldi dediğime bakmayın, yazılımları indiremeden getirmişler. 1.1GB olması gereken dosyanın 40MB'ını indirmişler ve "he burda bi sorun yok" diyerek gelmişler. Evimin bağlantısı yavaş olduğu için (teşekkürler Türk Telekom alt yapısı) bana Whatsapp'tan WeShare linklerinin resmini çekip gönderdiler (Mail Forward'lama özürlüyüz), siz indirip kurun, sorun devam ederse haber verin diyip gittiler. Ben 50 küsür karakteri, büyüklü küçüklü linki elle tek tek resimden baka baka girdim ve dosyaları indirdim.

Şaka gibiydi..

Yazılımları indirdim. Biri Debug firmware'i, yani televizyonun sürümünü düşürmeme izin verecek olan yazılım (çünkü Samsung, yazılımı bir kere güncellediniz mi bir önceki sürümlere dönmenize kesinlikle izin vermiyor). Diğeri ise 1180 sürümü (bu testleri yaparken son sürüm 1220 idi). Önce Debug'ı kurdum. Ardından 1180'i kurup yine iki cihazla test ettim. Sonuç aynı. Teknik servisten gelen adamı aradım ve sorunun çözülmediğini belirttim. Bana merkezle görüşüp en kısa sürede döneceğini belirtti. 1 hafta geçti ve ses yok. Ben aradım, "aa kusura bakmayın, yoğunluktan dönüş yapmayı unuttum" dedi. Tekrar merkezle görüşüp sorunu orda çözmem gerektiğini belirtip kestirip attı.

Aradım. Bakın durum bu, televizyonun garantisi Kasım 15'te bitiyor, şu sorunu çözelim artık diye belirttim. Bana yazılımla sorun çözülmezse televizyonun kartını değiştireceğinizi söylediniz, bunu yapalım dedim. Tamam merkeze durumu iletiyoruz, size en kısa sürede dönüş yapacağız diye cevap verdiler. Bir hafta geçti ses yok. İki hafta geçti, tık yok. En sonunda artık yine ben aradım. Dönecektiniz, noldu diye sordum. "Sizi aradık, ulaşamadık" cevabını aldım. "Bakın, telefonum 7/24 açık. Eğer aramış olsaydınız kayıtlarda görürdüm. Eğer telefonumun çekmediği bir anda (ki böyle bir durum kesinlikle söz konusu olmuyor) aramış olsaydınız Turkcell bak bu numara seni aradı diye mesaj atıyor. Böyle bir durumda söz konusu değil" dedim. Eleman öyle kaldı. Şu konuyu araştırıp dönün diye belirttim.

Ağustos 22'ye kadar bekledim. İlk başvurumun üzerinden bu kadar zaman geçti. Problem hala devam ediyor. Dönen biri olmayınca tekrar aradım. "Sizi aradık, ulaşamayınca kaydınızı kapattık" cevabını TEKRAR aldım. Bakın, genelde sakin bir insanım ama bu noktada canıma tak ettirdiniz diyerek telefonu kapattım. Samsung'a son bir mail attım. İçeriğini isterseniz aşağıdan okuyabilirsiniz.

quote:

Bir buçuk aydır oldukça düzgün ve anlayışlı davranıp şu sorunu sizinle çözmeye çalışıyorum ama bu noktada canıma tak ettirdiniz. Size Temmuz''''un 4''''ünde televizyonumun HDR özelliği son yazılım güncellemesi ile bozuldu tarzında durumu açıklayan bir mail gönderdim. Bu yazının devamını okumadan önce gidin o mail''''i okuyun (ki az sonra okuyacağınız yazı anlam kazansın). Öncelikle uzaktan bağlanıp televizyonun ayarlarını kontrol ettiniz. Telefon üzerinden problemi çözemeyince beni teknik servise yönlendirdiniz.

Teknik servisten gelen arkadaş elinde iki flash disk ile geldi. Birinde televizyonun debug Firmware''''i (yani yazılımı düşürmeme izin verecek olan Firmware), diğerinde ise bir önceki sürüm var dedi. Debug versiyonlu flash diski takıp televizyonun firmware''''ini değiştirmeye çalıştığımızda televizyon ''''firmware bulamadım'''' diye bir hata verdi. Flash diski bilgisayara taktık ve dosyayı indiremediklerini gördük. Aynı durum ikinci flash disk için de geçerliydi. 1½GB olması gereken dosyanın 40MB''''ını indirip öyle getirmişler. Tamam, bilgisayarımdan indirip tekrar atalım dedik. Evimin bağlantısı çok yavaş olduğu için 1.5GB''''lık firmware dosyasını (bu bir tanesi için bu arada, toplam 3GB indirmemiz gerekecekti) indirmek toplam bir saat alacağı için teknik servisten gelen arkadaş ''''siz indirin, firmware''''i değiştirin, duruma göre bana haber verin'''' dedi. Eğer sorun çözülmezse televizyonun kartını değiştiririz diye belirtti ve gitti.

Bana linklerin olduğu mail''''i forward etmeye çalıştılar önce. Bu mail uzunca bir süre gelmeyince Whatsapp üzerinden linklerin resmini gönderdiler... Ben tek tek 50 küsür karakterli, büyüklü küçüklü linkleri elle girerek, Wetransfer''''e upload ettiğiniz dosyaları indirdim (inanılmaz ya). Debug versiyonunu kurdum. Ardından televizyonun sürümünü düşürdüm (1220''''den 1180''''e). HDR özelliğini iki farklı cihaz ile test ettiğimde yine aynı sonuçla karşılaştım (GTX 1070''''li bilgisayar ve PS4 Pro). Teknik servisteki arkadaşa durumun düzelmediğini telefon üzerinden bildirdim. Bana dönüş yapıcağını belirtti. Bir hafta geçti, ses yok. Ben aradım, durum nedir diye sordum. Aa kusura bakmayın, yoğunluktan aramayı unuttum dedi. ''''Ben mühendislerimizle görüştüm, eğer yazılım değişikliği bu durumu çözmüyorsa televizyonun kartını değiştirince de birşey değişmeyecek dediler'''' cevabını aldım. Bu durumda ne yaparız diye sorduğumda ''''attığınız mail''''e geri dönüş sağlayın, oradan yardımcı olsunlar'''' dendi.

Attığım mail''''de cevap ver linkine tıkladığımda yine bu sayfaya ulaştım. Bununla tekrar uğraşmaktansa telefon üzerinden yine bir şansımı denemek istedim. Aradım. Durumu tekrar açıkladım, ben bu durumun çözülmeyeceğini belirten genel merkezdeki arkadaşla görüşmek istiyorum diye belirttim. Tamam dendi. Bir hafta geçti, yine ses yok. Tekrar aradım. Sizi aradık ulaşamadık o yüzden kaydınızı kapattık cevabını aldım. BAKIN, bu telefon 7/24 açık. Eğer aramış olsaydınız telefonun kayıtlarında numaranızı görürdüm. Böyle bir durum yok. Hadi telefonun aradığınız anda çekmediğini var sayalım, Turkcell bu tip durumlarda ''''bak bu numara seni aradı ama ulaşamadı'''' diye mesaj atıyor. Böyle bir durum da söz konusu değil.

Defalarca ''''konuyu çözemedik, aradık diyelim fakat aramayalım. ardından destek talebini kapatalım. nasıl olsa unutur'''' gibi bir tavırla karşılaştım. Bir buçuk ay geçti, halen sorunum çözülmemiş durumda. Bunun üzerine geçen hafta tekrar aradım (artık kaçıncı oldu bilmiyorum bile). Bakın, genel merkezinizde bu sorunun çözülmeyeceğini belirten arkadaşla görüşmek istiyorum, artık şu sorunu çözelim, televizyonun garantisi bitmek üzere diye tekrardan belirttim. Tamam, 3-4 gün içinde tarafınıza dönüş sağlanır cevabını aldım. Bu konuşmayı Ağustos 15''''te yaptım. Ayın 20''''si ve hala arayan soran yok. Birde araya bayram girecek, bu iş daha da ertelenecek. Mis gibi, gerçekten. Artık aramakla uğraşmıyorum, bu mail''''i atıp bozuk televizyonla hayatıma devam ediyorum. Kabullendim. Ne kadar rezil bir servis verdiğiniz gerçeğiyle yüzleştim.

O yüzden başlıkta da belirtiğim gibi, verdiğiniz teknik servisten ötürü bu sizden aldığım son Samsung ürünüydü. Yazılım güncellemesi ile eskiyen televizyonlarınızın özelliklerini bozup televizyonu yavaşlatmanız ve öyle bırakmanız durumuyla ilk karşılaşışım değil. Bundan önceki 3D Samsung televizyonumun çok sık kullandığım bir özelliğini bozdunuz. Smart View ile iPad''''ime televizyonu cast''''leyebiliyordum. Bu özellik nedeniyle çift tuner''''lı bir televizyonunuzu tercih ettim. Bir gün Smart View''''e gelen güncelleme ile bu özelliği hiç bir açıklama yapmadan kaldırdınız. Ardından şu an kullandığım UHD televizyonun HDR özelliğini yazılım güncellemesi ile bozup bıraktınız. Televizyon ilk günkü hızını ve seriliğini her yazılım güncellemesi ile biraz daha kaybetti. Telefonda ''''televizyonun görüntüsü HDR''''ı açınca donuklaşıyor'''' dediğimde bana ''''o zaman renkleri arttırın'''' diye ŞAKA GİBİ BİR CEVAP VERDİNİZ. Bunların dışında telefonlarınızda Facebook''''u bloatware olarak kurup satıyorsunuz ve kaldırmaya izin vermiyorsunuz. Bunu yapmak için telefonu root''''layınca garanti dışı kaldı, o yüzden cihazınıza destek vermiyoruz diyorsunuz.

Bu yukarıda saydığım nedenler yüzünden bir daha sizden kesinlikle bir ürün almayacağım. Alt tarafı televizyonun ilk sürümünü göndereceksiniz ya.. Bir buçuk ay geçti, garanti bitmek üzere.. Ayıptır ya.

PS: Bu mail formunu Chrome üzerinden kullanınca hata mesajıyla karşılaşıyoruz ve destek talebi gönderemiyoruz. Birde çift tırnak kullanınca _quot diye bir yazı çıkıyor. Tek tırnak kullanınca da çift tırnağa çeviriyor. Yazılımınızla uğraşan maymunlara haber vermek isteyebilirsiniz. Hesapta multinational bir şirketsiniz. Helal ya..

Gördüğünüz gibi patladım artık. Bu mail'den sonra uzunca bir süre ses çıkmadı. Geçen hafta bakalım mail ellerine ulaştımı diye merak ederek tekrar aradım. Evet mail'inizi görüyoruz. Merkeze durumu bildirdik, dönüş bekliyoruz dediler. Bu konuşma esnasında "eğer ilk yazılımı bu hafta göndermezseniz tüketici hakları mahkemesine başvurucam" diye belirttim. Tamam, Cuma'ya kadar sizi arayacağız dediler. Cuma sabah 10'da aramışlar, kaçırdım (ilk kaçırışım). 3 gibi ben aradım, aramışsınız, sonuç nedir diye sordum. Merkezden aldığımız cevap aynı, "yersen değil, yedin artık" tarzı bir cevap verip bıraktılar. Tamam, tüketici mahkemesi rapor istiyor. Eve teknik servis gönderin, rapor tutsunlar dedim. Kayıdı oluşturdular ve Cumartesi günü beni arayacaklarını belirttiler. Bugün (yani Pazartesi) 5'e kadar bekledim, arayan soran yok. Yine Samsung'u aradım (kaçıncı oldu artık hatırlamıyorum bile). Teknik servisten arayacaklardı, durum nedir diye sordum. Aldığım cevabı tahmin edin. Bi durun ve düşünün.

"Sizi aramışlar fakat ulaşamayınca kaydınızı kapatmışlar"

O noktada beynime kan sıçradı. Servisin numarasını verin, ben görüşücem. Ayrıca bütün bu konuşmaları kaydediyorum, tüketici mahkemesine başvururken kullanıcam dediğim anda elemanın o "yardımsever" tonu bir anda değişti. Yanlız konuşmaları kayıt ediyorsanız telefonu kapatmak durumundayım dedi. Siz kayıt edebiliyorsunuz da ben neden edemiyorum diye sorunca "yasalar" dedi ve durdu. Yasalar dediğin nedir? Hangi kanun, aydınlat beni dediğimde "telefonu kapatmak durumundayım" diyerek servisin numarasını vermeden telefonu yüzüme kapattı. Allahtan bu servis ilk geldiğinde adamın numarasını almıştım. Ben aradım, servis kaydı oluşturdum. Hafta içi beni arayacaklarını belirttiler. Bekliyoruz.

Uzun lafın kısası..
Bir sorun çıktığı zaman kayıt açtırıyorsunuz, çözemeyecekleri bir sorunla karşılaştıklarında "sizi aradık, ulaşamadık" diyerek kaydınızı kapatıyorlar ve unutmanızı bekliyorlar. Mail'de de belirttiğim gibi 2 sene geçtikten sonra bir ürüne kesinlikle destek vermiyorlar. Android telefonlarından tutun, televizyonlarına kadar deneyimim bu yöndeydi. Akıl sağlığınızı seviyorsanız Samsung'dan birşey almayın.
gerek kalmadı
2K Ultrawide için bilgisayar topluyorum. Sistem parçalarını kafamda belirledim. İşini bilen arkadaşların fikirlerini almak istedim.

Anakart - Asus Z170 Pro Gaming
Aradığım özelliklerin hepsine sahip. Ses kartı özellikle dikkatimi çekti. Sanırım bir önceki jenerasyon Maximus serisinde kullanılan chip'in aynısı. Ekstradan ses kartı almayı düşünüyordum. Böylelikle çözmüş oldum
CPU - Intel i7 6700K
Oyun için i5 işimi görürdü fakat bu sistemle kayıt alıp render yapmayı planlıyorum. i5'le o iş olmuyor. Noctua ile 4.5'lere çıkmayı umuyorum
RAM - G.Skill 2x8GB RipjawsV DDR4 2400MHz C15
Daha hızlı bir RAM alsam mı kararsızım
GPU - Asus GTX 980 Strix
Bu aletin boştayken fanları kapattığını duydum. Orda benim için konu kapandı
SSD - SSD 850 EVO M.2 500GB
Bu SSD'yle alakalı kafamda bir kaç soru var. Öncelikle anakart'ın QVL listesine baktığımda bu aleti göremedim. Bios güncellemeriyle destek gelmiş midir acaba? Asus Z170 Pro Gaming kullanan arkadaşlar M.2 ile sorun yaşadı mı onu merak ettim. Bir diğer konu, bu M.2 SSD, NVMe değil. Sadece M.2 arayüzünü kullanıyor kısacası. Bu SSD'nin normal 2.5"lik versiyonu bulunmakta. Acaba M.2'yle hiç uğraşmayıp direk onu mu alsam. Böylece ileride NVMe M.2 bir SSD alıcak olursam takacak slotum olur diye düşündüm (bildiğim kadarıyla anakartın bir tane M.2 slotu var)
HDD - WD Green 2TB
8 senelik WD Green'im bozulunca bir tane gerekti
Kasa - Cooler Master Silencio 650 Pure
Amacım olabildiğince sessiz bir sistem toplamak. Biraz araştırdım fakat Türkiye'de sessizliğe odaklı ve fiyatı uygun sadece bir kasaya denk gelebildim. Oda bu. Aletin araştırdığım kadarıyla tek dezavantajı 240'lık radyatör desteği olmaması ama zaten Noctua kullanıcağım için çok ta dert etmedim açıkçası. Birde anakartın arkasındaki alan biraz dar diyorlar ama PSU modüler olduğu için oda sorun değil. Bu aletin yeni bir versiyonu var fakat dediğim gibi Türkiye'de bulamadım. Eğer onun yerine buna bak derseniz alternatiflere açığım
CPU Fanı - Noctua NH-U14S
Hava mı sıvı mı diye çok düşündüm fakat en sonunda hava soğutmada karar kıldım. Bunun en önemli sebebi fiyattı. Bu sistemi ilk topladığımda GTX970 ve Corsair H110i GTX ile başlamıştım. Ardından üstteki kasanın 240'lık radyatör desteklemediğini görünce onu da değiştirmenin gerekeceğini farkettim. Hem sıvı soğutma, hemde ona uygun kasaya vericeğim parayı ekran kartına gömmeyi tercih ettim açıkçası
Güç Kaynağı - EVGA SuperNova 650 G2
Güç kaynakları hakkında hiç bir fikrim yok o yüzden şu listeye baş vurdum. Tier 1'den bir aleti forumda uygun bir fiyata bulunca kaçırmadım.
Monitör - ASUS MX299Q 29" 2K AH-IPS
Sistemi oyun için topluyorum ve TN panellerin oyunlarda daha iyi performans verdiğinin farkındayım fakat seneler boyunca TN kullandıktan sonra artık canıma tak etti. Bu aletin incelemelerine baktığımda iyi şeyler okudum. Görüntü kalitesi gayet yerindeymiş. Üstelik gecikme süreleri de gayet kabul edilebilir değerlerdeymiş. Uçuş ve yarış simleriyle vakit geçiriyorum o yüzden ultra wide'ın getirdiği avantaj işime yarar diye düşündüm. Bu aletin G-Sync veya Curved versiyonu tadından yenmez aslında fakat o zaman da fiyatlar uçmaya başlıyor. Bu arada IPS tamam da, AH-IPS nedir?

Fiyat demişken, yaptığım listeye buradan göz atabilirsiniz. Bu aralar siparişleri vermeyi düşünüyorum. CPU fanı ve güç kaynağının siparişini verdim. Diğer parçaları kesinleştirmeden birde sizin yorumlarınızı alayım dedim. Önereceğiniz alternatiflere açığım.
merhaba. dün gece film izlerken monitörde bir anda görüntü gitti. aletin güç düğmesine baktığımda hala çalıştığını zannediyor fakat kapatıp tekrar açtıktan bir 15 saniye sonra görüntü gidiyor. odadaki bütün sesleri iptal edip monitöre kulağımı yaklaştırıp dinleyeyim dedim. ilk açtığımda ses yok fakat bir iki saniye sonra tiz bir ses başlıyor. ardından giderek şiddetleniyor ve en sonunda susuyor. o anda görüntü gidiyor.

bir arkadaşım samsung monitörüyle buna benzer bir sorun yaşamıştı. monitör açılana kadar 10-15 kere açıp kapatması gerekiyordu. izmir'de balçova tarafında birine bıraktı yanlış hatırlamıyorsam. ya kondansatör yada transistör (neyse artık) değişiminden (30-40 lira birşey vermişti) sonra monitör pırıl pırıl, ilk günkü performansında çalışıyordu. şimdi arıyorum fakat iş güç, sonra konuşalım dedi. ondan cevap gelene kadar fikri olan varsa sorayım dedim.

monitör benq E2420HD.

iyi forunlar.
merhaba. sistem yanda görüldüğü gibi. 560'ı asıl ekran kartı olarak kullanıp 9800'ü physx'e atamayı düşünüyorum (hem borderlands 2 atıyorum hemde yeni batman geliyor). 2 sorum olacak. 550W bu sistem için yeterli fakat üzerine 9800'ü takarsam sorun çıkarır mı? Ayrıca borderlands 2 ve arkham city gibi oyunların physx işleri için 9800gtx+ yeterli mi bunu merak etmiştim. böyle bir setup kullanan oldu mu? fikri olan cevaplarsa sevinirim. iyi forumlar.
sistemi geçenlerde topladım ve overclock yapıcağım için çarpan kilitsiz bir modele yöneldim. sistemi yandan görebilirsiniz. ilk gün tek tuşla sistemi 4.2'de çalıştırmaya başladım (bu arada overclock artık ne kadar kolaymış. lga775'de taklalar atıyorduk). fan normale oranla biraz bağırmaya başladı fakat gözlemlediğim sıcaklıklar gayet normaldi. bir süreliğine kullanmaya devam ettim. değerleri sürekli speedfan üzerinden okuyorum ve cpu sıcaklığı yük altında 56 derece civarında (ayrıca speedfan'ın ayarlarından baktım, bu değerleri anakart üzerinden çekiyor)

http://i.imgur.com/U8HFyLd.jpg

tamam diyip yaklaşık bir haftadır kullanıyordum yanlız bugün bir inceleme okurken dikkatimi birşey çekti, speedfan'da gördüğüm core sıcaklıkları nedense 98-100 civarında dolanıyordu. lga775 anakartla böyle bir bug yaşadığımdan yine sorunlu diyip geçmiştim fakat speedfan ayarlarından bilgileri nerden çektiğine bakınca "intel" yazdığını gördüm. ardından hwmonitor ile kontrol etmeye karar verdim. orda da aynı değerleri görünce, dedim dur. sanırım stok fanla o iş olmuyor. işlemcinin hızını hemen normale geri döndürüp stres testini yeniden başlattım. değerler şöyle:

http://i.imgur.com/J0jfFy4.jpg

maksimum sıcaklık kaç derece civarında olmalı? bu aralar birde fan almayı planlıyorum fakat o gelene kadar işlemciyi çok yıpratmadan kaça kadar çıkabilirim? ayrıca 100 lira civarı işini yapan ve sessiz bir fan tavsiye edebilir misiniz? lga döneminde fan ararken bana noctua fan ile başka bir marka soğutma bloğu önermişlerdi. o aralar para yetmediği için başka bir model almıştım fakat şimdi ona girebilirim. noctua'lar eskisi kadar net çalışıyor mu bir fikrim yok yanlız. önerilere açığım.
Merhaba. Geçenlerde anakart ve cpu'yu yeniledim de bir sorum olacak. i5 3570k kullanıyorum ve gördüğüm kadarıyla içine Intel HD 4000 gömülü. İşlemcinin içindeki bu ekran kartını sisteme bağlı olan asıl GPU ile kullanmanın bir yolu var mı? Anakartın özelliklerinde iGPU diye birşey var fakat anladığım kadarıyla işlemcinin içindeki gpu'yu overclock'lamaya yarıyor. Emin olamadım. sistemi yandan görebilirsiniz.

Ayrıca soğutucu konusunda önerisi olan varmı? Bu sistemden önce Q9400 üzerinde Thermalright Cogage True Spirit kullanıyordum. Sıcaklık değerleri yük altında 50 civarında dolanıyor ve fan kesinlikle ses yapmıyordu. Şu anki sistem stok fan ile 4.2'de çalışıyor (default saat hızı 3.4). Hani sağda solda görüyorum, işlemcinin stok fanı çok kötü diyip duruyor millet ama işini gayet başarılı bir şekilde yerine getiriyor aslında. Oyundayken sıcaklıkları izliyorum, sürekli 45-50 civarında. Tek eksi tarafı çıkardığı ses sanırım (zaten eski işlemcinin fanını değiştirmemin sebebi de buydu).

Şu an stok fan diye çok zorlamak istemedim fakat sağlam bir soğutucu ile işlemciyi biraz daha itekleyebilrim. Hem sessiz hem işini doğru düzgün yapan bir alet biliyor musunuz?
Arkadaşlar sistemi yandan görebilirsiniz. Zamanla ince ince upgrade yaptım fakat sanırım işin en sert kısmına geldim. Bilgisayarı oyun için kullanıyorum. Render falan alma gibi bir derdim yok o yüzden 4 çekirdeğe ve stabil bir performansa ihtiyacım var. Ortamdan bir süredir uzağım. Duyduğuma göre 1150 soket gelmiş. Okudum biraz fakat pek ikna olmuş değilim açıkçası. Yeni serinin olayı enerji tasarrufu ve masaüstü pc'lere çıkan tek bir işlemcideki ekran kartıymış. Oda büyük bir fark yaratmıyor diyorlar.

Durum bu olunca 1150'ye yönelmenin tek mantıklı tarafı ileriye dönük upgrade olacak fakat zaten bir iki sene içinde sistemi komple yenilemeye gireceğimden ona da gerek yok diye düşünüyorum. İhtiyacım olan şey SATA3, USB3 ve PCI Ex3 destekleyen bir anakart ve 4 çekirdekli bir işlemci (sanal çekirdeklere falan ihtiyacım yok, render alırken iyi de oyunların kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramıyorlar). İlla son jenerasyon olmasına gerek yok. Bütçem şu an kullandığım sistemi toplarken yaptığım gibi abartı bir anakart almaya izin vermiyor o yüzden WiFi gibi özelliklere ihtiyacım yok. İşlemci düzgün olsun ve üzerine net bir fan takıldığında overclock yapılabilsin yeter. Eğer Intel olursa çarpan kilidi olmadığı için bir K serisine yazılmak geliyor içimden ama emin de olamadım.

Intel'mi AMD'mi kısmına da giremiyorum açıkçası. Şu ana kadar sürekli Intel kullandım ve bu seferki tercihimi de bu yönden yapmayı planlıyorum fakat "oha bu kaçmaz" dedirten bir AMD varsa onuda değerlendirim tabi. Bütçe 700 civarı. Cevap verenlere şimdiden teşekkürler.
Merhaba. Bugün bir ipad'le facetime görüşmesi yapmaya çalışırken telefonumda facetime'ın aktive olmadığını farkettim (4s). Ayarlardan facetime özelliğini kapatıp tekrar açtığımda ise vodafone'dan arka arkaya 5-6 mesaj geldi. Hepsi "mesaj atmak istiyorsanız paket alın" içerikliydi. Bunun ardından bakiyemdeki kalan duruma baktığımda daha 500 mesaj olduğunu gördüm. Üzerine vodafone'u arayınca herşey anlam kazandı.. Bizbize 500 tarifesindeki mesajlar sadece türkiye'deki operatörlere geçerliymiş. Facetime aktivasyonu da büyük ihtimalle amerika'ya mesaj attığı için sürekli "paket al" uyarısı geliyormuş. Telefondaki kadın en ucuz paketin 10 lira olduğunu söyledi, bende bırak kalsın dedim. dolandırıcılığın daniskası artık..

işin özü, mesaj atmadan facetime aktivasyonu yapılabiliyor mu?
Hakkında
Meslek: Siber Güvenlik Uzmanı
Forum İmzası:
Mobo: Asus ROG Strix X570-F CPU: AMD Ryzen 7 5800X Cooling: Noctua NH-U14S Dual Fans
RAM: G.Skill 2x16GB RipjawsV 3600MHz CL16 SSD: WD Black SN_750 NVMe 500GB & Samsung 850 EVO 500GB
Case: NZXT H440 PSU: EVGA SuperNova 650 G2 HDD: WD Caviar Blue 4TB & WD Caviar Green 2TB
GPU: Asus TUF RTX 3080 OC Display: Asus VG27AQL1A HMD: Oculus Rift S
Sound System: Logitech Z533 Headset: Plantronics RIG 500HD Keyboard: Corsair K70 RGB
Mouse: Logitech G602 Wheel: Thrustmaster TMX w/ G27 Pedals
Forum İkinci El İmzası:
Referanslar: metintekin, Orcay, solomon_47, zizy, cemik, abarisa, globevoip, pepe7115, ..UnReaL.., buhrani, Shinjitzhu, singerd31, EgeliLodos, talibcoban
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
MONOLITH v2
Mobil cihaz
OnePlus 5T
Ses Sistemi
Logitech Z533
Tablet
Apple iPad Mini
Notebook
Apple MacBook Pro 16" 2020
İşlemci
AMD Ryzen 5800X
Anakart
Asus ROG Strix X570-F
Sabit Disk
WD Black SN_750 500GB
Sabit Disk
Samsung QVO 870 2TB
Sabit Disk
Western Digital 8TB HDD
Ekran Kartı
Asus TUF RTX3080 OC
Modem
Asus
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: geçen ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 613
İkinci El Bölümü Mesajları: 153
Konularının görüntülenme sayısı: 63.397 (Bu ay: 102)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 33 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.