G

Haber Editörü
09 Haziran 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 70 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Bilindiği üzere teknoloji devi Meta (eski adıyla Facebook), 2020 yılında GIF platformu Giphy’i 400 milyon dolara satın alacağını duyurmuştu.Meta, 2020'de Giphy'i satın alacağını duyurmuştuBunun ardından geçtiğimiz ağustos ayında Birleşik Krallık Rekabet ve Pazarlar İdaresi (CMA), şirketin satın alma sürecinde yönetmeliğe uygun davranmadığını belirtmiş ve anlaşmaya yönelik bir soruşturma başlatmıştı. Meta da bu sıralarda yaptığı açıklamalarda Giphy’nin ülkede faaliyet göstermediğini, bu yüzden CMA’nın anlaşmaya müdahale edemeyeceğini söylemişti.Ayrıca Bkz.Avustralya, internet trollerine karşı sert bir yasa getirmeyi planlıyorDaha sonra ekim ayında soruşturma ile ilgili önemli bir karar verildi. CMA, Meta’nın rekabet kurallarına uymadığını ve anlaşma ile ilgili bilgileri sakladığını ifade etti ve şirkete 70 milyon dolar ceza verdi.CMA, anşalmayı engelleyecekAnlaşma engellenecekFinancial Times tarafından pazartesi yayınlanan habere göre soruşturma kapsamında yeni bir gelişme yaşandı. Gelen haberlerde, Britanyalı düzenleyicilerin iki şirket arasındaki bu dev anlaşmayı 'oluşabilecek rekabet sorunları' sebebiyle önümüzdeki günlerde engelleyeceği aktarıldı.  CMA'nın 1 Aralık günü bununla ilgili resmi bir açıklama yapacağı da haberde yer aldı. ABD merkezli Meta’dan ise bu haberler ile ilgili herhangi bir yorum yapılmadı. Eğer bu karar gerçekleşirse Birleşik Krallık Rekabet Kurumu ilk kez büyük teknoloji şirketleri arasındaki bir anlaşmayı engellemiş olacak.
Kaynak:https://www.reuters.com/markets/deals/uk-regulator-set-block-metas-giphy-deal-ft-2021-11-29/

Bilindiği üzere Metaverse kavramı son günlerde oldukça popüler hâle geldi. Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi ve bu teknolojiye önümüzdeki yıl 10 milyar dolar yatırım yapacağını açıklaması Metaverse’ün popülaritesini daha da artırdı. Birçok insan da geleceğin bu sanal evrenlerde olacağını düşünmeye ve konu hakkında yatırımlar yapmaya başladı.


Şimdi de bir kişi, popüler Metaverse platformu The Sandbox’ta bulunan bir sanal yata 650.000 dolar değerinde ücret ödedi. Metaverse ve NFT geliştiricisi Republic Realm’e göre “The Metaflower Super Mega Yacht” isimli NFT, 149 Ethereum’a (ETH) alıcı buldu.The Metaflower Super Mega YachtYatta helikopter pisti bile bulunuyorPek de güzel bir tasarıma sahip olmayan bu sanal yatın dört katlı olduğu, içinde yemek alanlarının, jakuzilerin ve hatta iki helikopter pistinin bulunduğu (pistler için ayrı sanal helikopterlerin satın alınması gerekiyor) ifade edildi. Republic Realm’in ‘The Fantasy Collection’ isimli koleksiyonunda bulunan yatın The Sandbox platformu için tasarlanan lüks NFT’ler arasında yer aldığı da açıklamalarda belirtildi.Ayrıca Bkz.Axie Infinity’de bulunan bir sanal arazi 2.4 milyon dolara satıldıDijital varlıklara yönelik satın alımlar hızla artıyor. Geçtiğimiz günlerde de bir oyun platformunda dijital bir arazinin 2.4 milyon dolara satın alındığı haberini paylaşmıştık.Hepimizin tahmin edebileceği gibi bu tarz haberler akıllara şu soruyu getiriyor: Fiziksel olarak deneyimleyemeyeceğiniz şeylere bu kadar para vermek mantıklı mı? Yorumlarda düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
Kaynak:https://futurism.com/the-byte/650000-nft-yacht-metaverse

İsveç’te bulunan Lund Üniversitesi’ndeki bilim insanları, astrolojiye inanan insanlar üzerinde bir anket gerçekleştirildi. Personality and Individual Dİfferences isimli dergide yayınlanan sonuçlarda, astrolojiye inanan insanların inanmayanlardan daha narsist (özsever) ve daha az zeki olduğu ortaya çıktı.Milyonlarca insan astrolojinin bir bilim dalı olduğunu düşünüyorYıllar boyunca yapılan araştırmalarda birçok bilim insanı; astronomik fenomenlerin, gök cisimlerinin hareketlerinin ve konumlarının insan davranışlarında veya kaderinde etkili olup olmadığını inceledi ve her seferinde bu fikrin ‘sahte’ olduğu sonucuna vardı. Ancak gerçekleştirilen çalışmalara rağmen dünya üzerindeki milyonlarca insan astrolojinin bir ‘bilim dalı’ olduğuna inanmaya devam etti.İsveçli araştırmacılar da COVID-19 pandemisinin astrolojiye olan inancı artırmış olabileceğini düşünmeye başladılar. Sonrasında da buna inanan insanların ve inanmayanların nasıl farklılıklar gösterdiğini bulmak için bir araştırma yapmaya karar verdiler.Araştırma, Ida Andersson, Julia Persson ve Petri Kajoinus isimli üç psikolog tarafından gerçekleştirildi. Uzmanlar, sosyal medya üzerinden 250’nin üzerinde gönüllüye iki anket uyguladı. Anketlerin ilki katılımcıların astrolojiye olan inancını ve kişilik özelliklerini ölçtü. İkincisinde ise kısa bir IQ testi yer aldı.Astrolojiye inanan insanlar daha az zekiAstrolojiye inanlar IQ testinde başarısız olduElde edilen sonuçlarda astrolojiye inanan insanlarda narsisizm oranının yüksek olduğu, ayrıca bu insanların IQ testinde başarısız olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar da bunun ardından astrolojiye inanan insanların inanmayanlardan daha az zeki ve daha narsist olduğu sonucuna vardı.Bununla ilgili, “Astrolojiye inanan insanların inanmayanlardan daha fazla ‘ben odaklı’ olduklarını, kendilerini doğal bir lider olarak gördüklerini ve daha düşük zekâ seviyesine sahip olduklarını gözlemledik. Astrolojiye inanmayan insanların ise IQ testinde çok daha başarılı olduğunu bulduk” ifadeleri kullanıldı.Çalışmanın yazarları, astrolojiye olan inancın COVID-19, iklim değişiklikleri ve ekonomik krizler gibi stres yaratıcı faktörler sebebiyle artmış olabileceğini düşünüyor. Buna ek olarak da bu tarz sahte bilimlere inanmanın eleştirel düşünme becerilerine zarar verdiği, bu yüzden insanların bu konularda dikkatli olması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanıyor.
Kaynak:https://phys.org/news/2021-11-people-astrology-tend-intelligent-narcissistic.html

Omicron vakaları artıyorGeçtiğimiz günlerde Güney Afrika’da yeni bir COVID varyantı keşfedilmişti. Dünya Sağlık Örgütü de bu varyanta ‘Omicron’ adını vererek varyantın ‘endişe verici’ olarak nitelendirmişti.Ayrıca Bkz.DSÖ, yeni COVID varyantına ‘Omicron’ adını verdi: Oldukça endişe vericiBu açıklamalardan sonra dünya çapında Omicron vakaları artmaya başladı. Güney Afrika dışında Birleşik Krallık, Danimarka, Avustralya, Avusturya, Kanada, İsrail, Hong Kong, Belçika, İtalya, Portekiz, Botsvana gibi ülkelerde Omicron varyantı görüldü. Türkiye’de ise şu ana kadar Omicron varyantına rastlanmadı. Vakaların güncel durumuna buradan ulaşabilirsiniz.Varyant hakkında henüz detaylı bilgi bulunmasa da Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülke, artan vakalar sebebiyle Güney Afrika ve çevresine yerlere seyahat kısıtlaması getirdi. Japonya da yaptığı yeni bir duyuruyla varyanta karşı önlemlerini sertleştirdiğini duyurdu.Japonya, ülkeye yapılacak olan seyahatleri yasakladıÜlkeye girişler yasaklanıyorÜlke, geçtiğimiz hafta sonu Güney Afrika ve diğer sekiz ülkeden gelen insanlara 10 gün karantina uygulanmasını zorunlu hâle getiren kısıtlamalar getirmişti. Ancak Başbakan Fumio Kishida, bu tedbirlerin hızla artan vakalar sebebiyle yeterli olmadığını ifade etti ve önümüzdeki perşembe gününden itibaren ülkeye hiçbir yabancının giriş yapamayacağını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü de bugün yaptığı açıklamalarda çok sayıda mutasyona sahip olan Omicron varyantını küresel bir risk oluşturduğunun ve dünya çapındaki vakaların hızla artabileceğinin altını çizdi. Buna ek olarak Pfizer ve Moderna varyanta karşı aşılarının etkinliğinin araştırıldığını aktardı. Çinli aşı üreticisi Sinovac da yaptığı yeni açıklamalarda Omicron varyantına karşı aşı üretmeye hazır olduğunu duyurdu.
Kaynak:https://www.euronews.com/2021/11/29/japan-bans-entry-of-foreign-visitors-as-omicron-variant-spreads

Yılın en çok beklenen filmlerinden biri olan Spider-Man: No Way Home da son zamanlarda oldukça popülerleşen NFT akımına katılıyor. Kripto paralara olan desteğiyle bilinen ve dünyanın en büyük sinema zinciri olan AMC ve Sony, bu konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.86.000 NFT dağıtılacakİki dev şirket, 17 Aralık günü vizyona girecek olan ve bugün ABD'de ön satışları başlayan yeni Spider-Man filmi için bilet alan insanlara bedava 86.000 adet Spider-Man: No Way Home NFT’si dağıtılacağını duyurdu.Ayrıca Bkz.Kazakistan, kripto para madenciliği için nükleer santral kurabilirAçıklamalarda, biletlerin AMC’nin internet sitesinden veya mobil uygulamasından alınması gerektiği, 22 Aralık günü müşterilere verilecek olan bir kod yardımıyla da NFT’lerin alınabileceği ifade edildi.Sony ve AMC, bu durumu bir deneme olarak nitelendiriyor. Yetkililer bu hamle sayesinde sinemaseverlerin NFT’lere karşı nasıl bir tutuma sahip olacağının ve bu tarz kampanyaların bilet satışlarını artırıp artırmayacağının ortaya çıkmasını umuyor.AMC, kripto paraları kabul etmeye başlamıştıAMC’nin blok zinciri hamleleri devam ediyorAyrıca bu durumun AMC’nin ilk blok zinciri hamlesi olmadığını söylemek gerek. Zaten daha önce CEO Adam Aron, sinemaseverlerin ve şirket hissedarlarının NFT’lerin sektöre entegre edilmesini istediğini söylemişti. Ayrıca şirket, geçtiğimiz aylarda kripto paralara yönelik büyük bir adım atmış ve Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Dogecoin (DOGE) gibi kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlamıştı.
Kaynak:https://www.engadget.com/amc-sony-spider-man-no-way-home-nft-190650100.html

Bilindiği üzere Çin’in yasaklarından sonra Kazakistan, düşük enerji fiyatları sebebiyle kripto para madenciliğinin merkezlerinden biri hâline gelmişti. Hatta geçtiğimiz aylarda açıklanan verilerde, ülkedeki madenciliğin büyük bir artış gösterdiği, bu sebeple de Kazakistan’ın ABD’den sonra en yüksek madencilik yapılan yer hâline geldiği ortaya çıkmıştı.Nükleer santral, ülkede oluşan enerji yükünü hafifletebilirHükümet tarafından yapılan yeni açıklamalara göre de ülkedeki madenciliği daha da iyileştirmeye yönelik yeni adımlar atılabilir.Ülkenin Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev tarafından yapılan açıklamalara göre, kripto para madenciliği endüstrisinin büyümesini hızlandırmak için ülkede bir nükleer santral kurulabilir. Tokayev’e göre bu santral sayesinde ülkedeki enerji yükü azaltılabilir, ekonomik bir kalkınma yaşanabilir ve vatandaşların yaşam kalitesi yükselebilir.Kazakistan şu anda 50 kayıtlı, bilinmeyen sayıda da kayıt dışı kripto para madenciliği şirketine ev sahipliği yapıyor. Hükümet de bu yüksek miktardaki madencilik faaliyetleri sebebiyle oluşan enerji yükünün nükleer santral yoluyla azaltılabileceğini düşünüyor.Halk, nükleer santrallerin ülkede kurulmasını istemiyorHalk tarafından tepki görebilirAncak uzmanlar bu önerinin halk tarafından olumlu bir şekilde karşılanmayacağını düşünüyor. Ülkede 20 yıldan fazla süredir nükleer bir santralin bulunmaması ve Sovyetler Birliği döneminde nükleer silah testlerinin Kazakistan’da yapılmış olması, halkın nükleer enerji santrallerine karşı mesafeli ve isteksiz davranmasına sebep oluyor. 
Kaynak:https://digesttime.com/2021/11/27/kazakhstan-plans-to-build-nuclear-power-plant-to-mine-cryptocurrencies-and-russia-will-help/

Reuters’ın haberine göre Avustralya hükümeti internet trollerine karşı yeni bir yasayı gündeme getirdi. Başbakan Scott Morrison’un açıklamalarına göre bu yasa sayesinde trollerin, nefret söylemi ve karalayıcı yorumlar içeren paylaşım yapan insanların kimliğinin açığa çıkarılması mümkün olacak.İnternet trollerinin kimliği açığa çıkarılacakMorrison bu durumla ilgili, “Anonim saldırganlar insanlara zarar verebiliyor. Bu yüzden de böyle bir karar aldık. Gerçek hayatta bu tarz bir şey yapamazsınız, bu yüzden bu durumun dijital ortamlarda da yaşanmamasını istiyoruz ve hayatımızdaki kuralları dijital dünyaya entegre etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.Ayrıca Bkz.Rusya teknoloji devlerinin ofis kurmasını istiyorYetkililere göre bu yasa kapsamında yeni bir şikâyet sistemi kurulacak. Yani bir kişi; Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarından saldırıya uğradığında buraya başvurabilecek ve içeriğin kaldırılmasını talep edebilecek. Eğer içerik kaldırılmazsa yetkililer, sosyal medya platformlarından saldırıyı gerçekleştiren insanın kimliğini isteyecek, bu sayede de hukuki süreçler daha hızlı işleyebilecek ve saldırganların ceza alması sağlanacak.Bu yasa hukuki süreçleri hızlandıracak“Platformlar güvenli hâle gelmezse böyle kararlar almaya devam ederiz”Morrison bu durumla ilgili şunları da sözlerine ekledi, “Sosyal medya platformları bu tarz içeriklere izin vermemelidir ve kaldırılmasını sağlamalıdır. Eğer bunu gerçekleştiremezlerse ve yarattıkları sanal ortamları güvenli hâle getirmezlerse, biz de böyle yasalar çıkarırız ve güven oluşturmaları için onlara baskı yaparız.”Ancak ülkenin planladığı bu kararın kullanıcı gizlilik hakkında bazı soru işaretleri yarattığını söylemekte de fayda var. Trollere karşı bu yasanın işe yarayabileceği söylense de bazı uzmanlar, anonim olmanın internet ortamında engellenmemesi gerektiğini, trol olarak nitelendirilenler dışında birçok insanın da bu yöntemle sosyal medya kullandığını belirtiyor.

Kaynak:https://www.reuters.com/world/asia-pacific/australia-introduce-new-laws-force-media-platforms-unmask-online-trolls-2021-11-28/

Hindistan hükümeti, ünlü milyarder Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starlink projesi ile ilgili sert açıklamalarda bulundu. Yetkililer, şirketin ülkede lisansı olmadığını, bu yüzden reklam yapmayı derhal durdurması gerektiğini ifade etti.Hükümet, şirketin lisansı olmadığı için reklam yapmasını istemiyorSpaceX’in Starlink projesi, 1 Kasım’da ülkede bir işletme olarak kabul edilmiş ve bunun ardından ön siparişlere başlamıştı. Ancak hükümet, şirketin hizmetlerini gerçekleştirmek için gerekli lisansa sahip olmadığını, bu yüzden sipariş almaması gerektiğini ifade etti. Buna ek olarak yetkililer, vatandaşların Starlink aboneliği almayı bırakması gerektiğinin altını çizdi.Ayrıca Bkz.Starlink uydu internet hizmeti de çip kıtlığı kurbanı: Abonelikler ertelendiDaha önce yaptığı açıklamalarda 1 Kasım’dan bu yana 5.000’den fazla ön sipariş aldığını duyuran SpaceX ise bu durumla ilgili herhangi bir yorum yapmadı.Hindistan, SpaceX için önemli bir bölge olarak nitelendiriliyorSpaceX, ülkedeki hizmetlerine bir an önce başlamak istiyorŞirketin ne zaman Hindistan’da faaliyet göstermeye başlayacağı veya gerekli lisansı alacağı şu anda bilinmiyor. Ancak Hindistan’da bulunan 898 milyon insanın kırsal alanlarda yaşadığını ve internet bağlantısına ihtiyacı olduğunu düşünürsek ülke, şirket için büyük bir önem arz ediyor.Zaten şirket tarafından daha önce yapılan açıklamalarda da Hindistan’da satılacak olan aboneliklerin %80’inin kırsal alanlardan gelmesinin beklendiği ifade edilmişti.  Bu yüzden de SpaceX’in, Starlink hizmetini olabilecek en kısa sürede başlatmayı planlandığını tahmin etmek zor değil. Konu hakkında pek istekli görünmeyen hükümetin baskılarının bu durumu nasıl etkileyeceğini de ilerleyen günlerde göreceğiz.
Kaynak:https://www.engadget.com/india-spacex-starlink-warning-164709332.html?src=rss

Bilindiği üzere bir sonraki yaz olimpiyatları 2024 yılında Paris’te yapılacak. Yapılan yeni açıklamalara göre de bu olimpiyatlarda bir ilke imza atılacak.2024 Olimpiyatları Paris'te yapılacakFransız yetkililer tarafından geçtiğimiz perşembe günü yapılan açıklamalara göre 2024 yılındaki olimpiyatlarda elektrikli uçan taksilerin, ya da diğer adıyla eVTOL'lerin (elektrikli dikey kalkış ve iniş yapabilen uçak) kullanılması planlanıyor. Yetkililer, bu hedefe ulaşmak için gerçekleştirilecek olan denemelerin önümüzdeki aylarda Paris’e yakın bir bölgede başlayacağını ifade etti.Ayrıca Bkz.Hyundai, yeni şirketi Supernal’ı duyurdu: Uçan araçlar üretilecekAçıklamalarda araçların iki rotada kullanılmasının planlandığı ifade edildi. Bunlardan ilki Paris Charles de Gaulle ve Le Bourget havalimanları arasında olacak, ikincisi ise Paris’in güneybatısında yer alan iki banliyöyü birbirine bağlayacak.Fransa Ulaştırma Bakanı Jean-Baptiste Djebbari de yaptığı açıklamalarda, “Ortaklıklar, finansmanlar, test alanları, rotalar ve düzenlemeler gibi şeylerin hepsi yavaş yavaş hazır hâle geliyor. Denemeleri de başarıyla gerçekleştirebilirsek Paris 2024’te uçan taksileri kullanabileceğiz”          eVTOL'lerin insan ve malzeme taşıması planlanıyorBirçok havacılık şirketi projeye destek veriyorGelen haberlerde; Volocopter GmbH, Airbus SE, Vertical Aerospace Group Ltd ve Lilium NV gibi eVTOL üreten havacılık şirketlerinin de bu projede yer alacağı aktarıldı.Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) da geçtiğimiz aylarda elektrikli uçan araçların kullanımı ile ilgili önemli bir adım atmış ve araçları denemeye başlamıştı.NASA’nın denediği bu uçaklar, Kaliforniya merkezli şirket Joby Aviation tarafından geliştirilmişti. Fransız yetkililer, Paris 2024’te kullanılması planlanan uçan taksiler arasında Joby Aviation tarafından geliştirilmiş eVTOL’lerin de bulunacağını ifade etti.  

Testlerin yapılacağı bölgenin hazır olduğunu belirten yetkililer, bu araçların olimpiyatlar sırasında insanları ve malzemeleri belirlenen rotalar arasında taşımasını umuyor.
Kaynak:https://futurism.com/paris-flying-cars-olympics

Royal Society Journal’da yayınlanan yeni bir araştırma, iklim değişikliklerinin vahşi yaşama olan ilginç etkilerinden birini daha ortaya çıkardı. Çalışmaya göre albatros ismi verilen ve dünyanın eşlerine en sadık canlılarından biri olan bu hayvanlar, iklim değişiklikleri sebebiyle daha çok ‘boşanıyor’.Albatroslar eşlerine en sadık hayvanlar olarak biliniyorAraştırmacılara göre albatroslar da aynı insanlar gibi ‘aldatma’ sebebiyle eşlerini bırakıyor. Ayrıca bu hayvanların nihayetinde kendilerine bir eş bulup hayatlarının tamamını birlikte geçirdiği de uzmanlar tarafından belirtiliyor: “Tek eşlilik ve uzun süreli bağlar albatroslarda çok yaygın, normalde bu hayvanların yalnızca %1’i partnerlerinden ayrılıyor”

Ancak çalışma, bu oranın son yıllarda önemli derecede yükseldiğini ortaya çıkardı. Sonuçlara ulaşmak için Falkland Adaları’nda yaşayan 15.000’den fazla albatros çifti 15 yıl boyunca gözlemlendi. Uzmanlar, bu 15 yıllık süreçte albatrosların eşlerinden ayrılma oranının %1’den %8’lere kadar çıktığını ifade etti.Son 15 yılda albatroslardaki boşanma oranları artış gösterdiÇalışmaya göre dünyanın en büyük sorunlarından biri olan iklim değişiklikleri bu durumu etkiledi. Araştırmanın yazarlarından Francesco Ventura bunun iki şekilde gerçekleşmiş olabileceğini düşünüyor.Su sıcaklıkları boşanmaya sebep oluyorÇevre koşullarının bu kuşlarda boşanmaya sebep olduğunu belirten Ventura’ya göre ısınan sular kuşları avlanmak için daha uzaklara gönderiyor. Bu sebeple de eşleri dönmediği için bazı albatroslar başka kuşlarla üremeyi tercih ediyor. İkinci teori ise ısınan suların bu kuşlarda stres hormonunu artırması. Açıklamalara göre oluşan stres sonucunda da çiftler üreme sıkıntıları yaşıyor ve bunun sebebiyle birbirlerini bırakıyor.Isınan sular bu kuşlarda stresin artmasına sebep oluyorAlbatros nüfusunun bazı bölgelerde tehlikede olduğunu belirten çalışmada 1980’lerden bu yana albatros çiftlerinin sayısının yarıya düştüğü de ifade edildi. Bu sebeple de Ventura, ısınan su sıcaklıklarının bu kuş türünü daha da fazla etkileyebileceğini belirtti ve iklim değişikliklerinin canlılar üzerindeki etkisinin bir kez daha altını çizdi.  
Kaynak:https://www.bbc.com/news/newsbeat-59401921
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen ay
Son Mesaj Zamanı: 20 sa. önce
Mesaj Sayısı: 693
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 694
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 71.355)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.520 (Bu hafta: 3)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.