C

Onbaşı
17 Haziran 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 22 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Selamlar arkadaşlar, ölçüsü 1/4-20 x3/4" olarak verilmiş olan bir civatayı bulmam gerekiyor. Bildiğim kadarıyla bu 1/4" civatalar fotoğraf makinelerinin aksesuarlarında vs kullanılan bir ölçü. İlk baştaki 1/4'ün bu olduğunu anlıyorum fakat ardından gelen 20 ve 3/4 neyi ifade ediyor bunu anlamadım. Nedir bu terimler internette nasıl aramam gerekiyor ve birde bu civatalar ince dişli kalın dişli falan diye ayrılıyor. Fotoğraf makineleri için kullanılan hangisi acaba ?


Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

İyi günler arkadaşlar. Elimde pc de ara sıra oyun oynamak için internetten aldığım bir oyun kolu var. Bu aralar biraz fazla oynuyorum ve doğal olarak piller daha çabuk bitiyor. 2 adet AA pil ile çalışıyor. Ben bu pillerin yerine 18650 pilin biraz daha ufağı (yani AA pilin aynısı) olan 14500 şarjlı pilden alıp bir tane takıp ve boş kalan pil yerine de TP4056 koyup micro usb ile şarj edebileceğim bir hale getirmek istiyorum. (Evet biliyorum direkt şarjlı piller var fakat artık bunlarla da uğraşmak istemiyorum. Kapak çok sert, pil yuvası inanılmaz sıkı ve her seferinde bunları çıkartıp şarja takması eziyet oldu artık.)


AA piller 1.5 volt ve toplamda 3 volt yapıyor. Bahsettim 14500 şarjlı pil ise 3.7 volt. Bu yüzden aklıma takılan 2 soru var.


1 : 3 volt yerine 3.7 voltluk bir pil takmak cihaza zarar verir mi ?

2 : TP4056 ile bu pili şarj edebilir miyim ? (Mantıken edebiliyorum diye düşündüm. Çünkü 18650 pilleri bu modül ile şarj ediyorlar zaten ve tek bir adet olacağı için BMS gibi bir şey kullanmama gerek kalmayacak çünkü TP4056'nın üzerinde zaten koruma vs mevcut.)


Bu işlemin olup olamayacağı konusunda sizin fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Yanlışım var ise lütfen düzeltin. Yardımlarınızı bekliyorum.

Selamlar arkadaşlar, internette bir çok videoda gördüğüm kadarıyla boyanabiliyor fakat öncesini pek göremiyorum videolarda genelde. Direk boya aşamasını gösteriyorlar. Öncesinde zımpara atmak gerekir mi ? yoksa sprey boya sağlam bir şekilde tutunur mu ? Ya da bunların en ufak bir darbede kalkmaması için öncesinde uygulanması gereken farklı bir şey var mı acaba ?

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Herkese selamlar saygılar arkadaşlar,

evde ufak tefek dekota, çıta bazen osb vs. kesme delme işlerim için RS 775 motor almaya karar verdim. Bu motorun gücünün bu uğraştığım işler için fazlasıyla yeterli olacağından şüphem kalmadı gördüğüm kadarıyla fakat google ve bu motoru satan sitelerde arama yapınca resmen karadeliğe girmiş gibi hissediyorum. Bunun sebebi temel elektronik bilgimin çok iyi olmaması tabi ki.

Temelde sormak istediğim 3 soru olacak aslında;

1 - RS775 DC Motor dediğimizde bu her yerde aynı mıdır, bu kod belirli bir standardı kapsıyor mu yoksa her RS775 aynı değilmidir ?

2 - Örneğin bir kaç satıcıdan direk linkleri ile birlikte ürünleri nasıl sattıklarını göstermek istiyorum aşağıda.

RS 775 DC MOTOR 12V-36V 7500-15000 RPM

775 MOTOR 12V 150W 13000 rpm

CNC Motor 24V 16000Rpm 775 (Spindle)

CNC Motor 24V 15000Rpm 775 (Spindle)

Aslında burada görünen durumda ilk sorum ile alakalı oluyor biraz. Hepsi RS775 sözde ama bakıyorum rpm değerleri farklı volt değerleri farklı. Mesela biri 12V-36V demiş diğer 24V demiş. Mesela bu motor için trafo alırken motoru tam performansında kullanabilmek için seçmem gereken trafo nasıl olmalı :/

3 - Son olarak ise yine konudan çok uzaklaşmadan bu tarz motorlar alırken özellikle dikkat etmem gereken detaylar nelerdir ? Öncelikle şuna bak, bu çok önemli diyeceğiniz hususlar var mıdır ?

Gerçekten kafam çok karıştı. Sizlerin bilgilerini bekliyorum sabırsızlıkla. Şimdiden çok teşekkürler herkese.
Taksime taşındım. Nakil işlemi için 1 temmuzda açtığım destek kaydı hala ilk gün olduğu gibi tüm saflığı ve temizliğiyle duruyor. Bu arada bişeyler olmadı mı oldu tabi ki. Ama tamamen tırı vırı. Bi kaç gün sonra türknetten bir arkadaş geldi kurulum için. Baktı, bişeyler yaptı kabloları falan kontrol etti ben zaten hepsini halletmiştim eve taşınır taşınmaz. Arkadaşta "Bağlantılar olması gerektiği gibi, yapmanız gereken başka bir şey yok. Bu şekilde bekleyin gün içinde DSL ışığınız yanacaktır" deyip gitti. Tabi ki asla yanmadı. Bir kaç gün sonra destek kaydına otomatik mesaj girilmiş türk telekom tarafından. Girilen mesaj bu :

Türk Telekom Sisteminden Gelen Durum Güncellemesi
Arıza Durum Açıklama : Arıza kontrolü yapıldı
Ekip Tipi Açıklama : Teknik Saha Ekibi
İş Emri ID : 2020070600166391280
İş Emri Durum Açıklama : Arızanız gerekli kontrol ve işlemler sonucunda çözümlenmiştir
Log : ARIZA MÜŞTERİ KAYNAKLIDIR - TT TARAFINDA SORUN TESPİT EDİLMEMİŞTİR
İşlem Sonuç Kodu : MÜŞTERİ SORUMLULUĞUNDA ARIZA
İşlem Sonuç Grubu : Müşteri Sorumluluğunda - Giderilemedi
Geçen Süre Tipi : TurkTelekom

Bold yaptığım yerlerde gördüğünüz üzere adamlar müşteri kaynaklı arıza deyip gitmişler. Sonrasında ise hiçbir şey olmadı. O gün bugündür bekliyorum. Daha kötüsü neyi beklediğimi kimi beklediğimide bilmiyorum. Türknet TürkTelekom'a bildirdik gelip kontrol edecekler diyor. TürkTelekom müşteri kaynaklıdır diyor. Türknetten gelen adam ise hatta sorun yok diyordu. Arkadaşlar doğruyu söyleyen hangisi ben anlamadım.

Ben 10 günde evi taşıdım. Ama adamlar interneti taşıyamadı. Su geldi, elektrik geldi, doğalgaz geldi ama internet gelemedi şu eve. Açıkçası ben türknete ilk geçtiğim zamanlar böyle değildi. Hatta o zaman müşteri hizmetleri falan vardı. Kaç defa aradığımı hatırlıyorum çünkü. Sonradan ne olduysa gerçekten çok kötü olmuş. Destek kayıtlarına atılan mesajlar tamamen otomatik. Derdini anlatabildiğin biri yok. Hizmet diye bişey kalmamış zaten.

Bi twitter sayfası var ki evlere şenlik. Ya hatta yemin ediyorum özeniyorum diğer operatörlerin kullanıcılarına. Ulan adamlar twitter dan falan yazıyorlar ne güzel işleri çözülüyor şak diye. Bende yazıyorum ama nafile. Bizim operatörün başındakiler sabah oturuyor pc başına "giniydin irkidişlir bigin irkidişimla 21:00'a kadar bırada iliciğiz." Akşama kadar gelsin çiçekler gitsin böcekler. Saçma sapan emojiler. Sonra öğlen gibi "Hadi arkadaşlar şimdide arka fonda enerjik bir müzik açalım ve işimize başlayalım" diye saçma bir tweet daha bla bla bla. Bu bildiğin gelinleri tatlı telaşı.

Ve sinir olduğum şeylerden biride biraz sıkıştırınca hemen "Talebinizi öncelendirdik, kısa sürede çözeceğiz" şeklinde mesaj atıp çocuk kandırır gibi davranmaları. Böyle bir şey yaptıklarını sanmıyorum zaten ama eğer yapıyorlarsada çok ayıp. Bu gerçekten çok ayıp bir şey. Ben sıradan bi vatandaşım. Birini önceliklendirmen hoş bir şey değil. Kimse için değil. Başkasına bunu dediğinde nasıl ki benim hakkıma girmiş oluyorsan bunu bana dediğinde de diğer insanların hakkına girmiş oluyorsun. Ben parasıyla hizmet alıyorum. Sadaka istemiyorum kimseden. Verdiğim paranın karşılığını istiyorum sadece. Fatura 1 gün geçince 10 tane sms ve mail göndermesini biliyorsunuz 10 gün falan geçincede şak diye kesmesinide biliyorsunuz. Benim hizmetim 10 gündür yok ben ne yapayım.Önceki evde 35 Mbps alıyordum yeni taşındığım evde ise 75 Mbps alabileceğim yazıyordu hız sorgulama sayfasında. Ama gel gör ki şu an 5 Mbps internete bile razıyım. Mobilden internet paketi yapmaktan ciğerim soldu. 3 fatura parası gitti zaten şimdiden.

Tablo bu. Günlerdir bu tabloyla başbaşayım ve ne olacak hiç bilmiyorum. Türk telekom'u arayacağım aklıma gelmezdi. Kim yalan söylüyor kim doğru söylüyor onuda bilmiyorum. Yalan dolan saçma sapan işler. Liyakat çok önemli bir şey.


Edit - 1 : Şimdi farkettimde bu bölümde Türknet için açılan diğer başlıkları okurken hep o kadar da olmaz kesin diğer operatörlerin fanları gelip buraya atıp tutuyorlar, sallıyorlar diyordum içimden ama o kadar oluyormuş gerçekten. Ve gerçekten insanlar haklıymış arkadaşlar. Ne yalan söyleyeyim hiç istemem tabi ki ama sanırım benim sonumda o arkadaşlar gibi başka operatöre geçip kurtulmak olacak. Çünkü türknet gerçekten eski türknet değil artık. Şu samimiyetten ve yardımcı olmaktan uzak, kalıplaşmış otomatik mesajları bile insanı soğutmak için yeterli.

Edit - 2 : BTK üzerinden oluşturduğum şikayete cevap gelmiş ve bu komediyi buradaki insanlarla paylaşmak istiyorum. Ulan resmen deli olucam ya mesajlarınızın kalıp, otomatik mesajlar olduğunu biliyorduk zaten fakat en azından konuya uygun mesajlar seçin bari hocam bu ne rezillik allah aşkına. Ben onlara naklimin olmadığından, işlerimin aksadığından, mağduriyetimden ve nakil ücretini asla ödemeyeceğimden bahsediyorum onlar ise bana evde kurulumdan bahsediyor. Resmen şaka gibi ya. Ya bari okuyun ya en azından okuyun. O kadar mı üşeniyorsunuz be arkadaş. Hiç mesajıdamı okumadınız allah aşkına ben size evde kurulumdan mı bahsediyorum şu mesajda. Ve ek olarak yine o hiç sevmediğim önceliklendirme konusuda açılmış hemen. Zaten üst tarafta bahsetmiştim bunun nasıl irite eden bir şey olduğundan. İstisnalar vardır elbet fakat kaideyi bozmayacağını düşünürsek bu öncelik verme mevzusunun çoğu firma için ortak bir yalan olduğunu söyleyebiliriz sanırım. Eminim çoğu kişi hemfikirdir. Tamamen başınızdan savma hareketi başka bir şey değil. İşleri düzgün ve doğru yürüten bir firma olduğunuzda zaten kimseyi önceliklendirmeniz gerekmediğini ne zaman anlayacaksınız acaba. Ayrıca öncelik vermiş halinizle ben bunları yaşıyorsam hiç öncelik vermediğiniz diğer kullanıcıların allah yardımcısı olsun gerçekten.

İyi günler arkadaşlar. Monitör bakarken dikkatimi çeken bir detay oldu. Tabi burada mevzu bahis benimde konuya çok hakim olmamam ve bu yüzden sizden yardım istemem.

İki monitöründe teknik özellikler kısmında yazan ekran açıklamasını paylaşmak istiyorum. Dilerseniz linklerinden diğer detaylarına da göz atabilirsiniz. Oyunla falan hiç işim yok. Ağırlık çizim tasarım yapan biriyim. Renkleri daha doğru gösteren tercihim olacaktır. IPS ekranların renk doğruluğu konusunda daha iyi olduğunu biliyorum fakat ikiside IPS ekran olmasına rağmen biri TFT LCD diğeri ise LED. Bu noktada hangisi seçilmeli ? Ek olarak 2. Monitör olarak belirttiğim modeli daha önce bir arkadaşımda deneyimleme fırsatım oldu. Bu IPS ekranların tamamında olan bir şey mi bilemiyorum fakat sanki beyazları tam beyaz değil gibi gelmişti. Çok hafifte olsa sarıya kaçıyordu. Bu hepsi için geçerli bir durum mu ?

1. Monitör

Tip: 24”W (23.8” Görüntülenebilir) IPS Tip TFT LCD

2. Monitör

Tip: 27" IPS Tip LED

Şimdiden herkese teşekkür ederim.
İyi günler arkadaşlar,
Kafama takılan bir soru hakkında size danışmak istiyorum.

Kullandığım Notebook : HP 15-cb007nt (2GR76EA)
Ürün bilgilerinin detaylı olarak yer aldığı sayfa :https://www.epey.com/laptop/hp-15-cb007nt-2gr76ea.html

Bu laptopun ekranı 1920x1080 ve ben ikinci bir monitör almak istiyorum. Yeni alacağım monitörü mümkünse 2k ya da 4k almayı düşünüyorum. Fakat laptopun ekranı 1920x1080 olmasına rağmen ekran kartının özelliklerinin yer aldığı sayfaya baktığımda (https://www.gpuzoo.com/GPU-NVIDIA/GeForce_GTX_1050.html) "Maximum HDMI resolution: 4096x2160 @ 60 Hz" yazdığını gördüm. Yani ben şimdi gidip 4k monitör alırsam gerçek anlamda 4k görüntülemiş olur muyum yoksa full hd çözünürlüğü 4k ekranda görmekten başka bir şey olmaz mı dersiniz ? Ek olarak yukarıda paylaşığım laptop özelliklerinin olduğu sayfada "Dahili Grafik Diğer Özellikler" alanında 4K Desteği belirtilmiş.

Bu durumda 4K monitör alabilir miyim ?

Şimdiden vaktini ayırıp yorum yazan herkese teşekkür ederim.
Hakkında
Konum: İstanbul, Beyoğlu
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 23
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 27
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 23)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.