Y

Teğmen
25 Ekim 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 11 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar merhabalar,

Uzun zamandır 2013 yıl başında satın aldığım pc ile idare ediyorum. Yeni çıkan oyunlarda yüksek ayarlarda kasmalar yaşadığımdan dolayı sistemimi güncellemek istiyorum. Sistem güncellerken düşüncem mümkün olan en üst özelliklere sahip bir sistem toplamak yerine daha uygun fiyata uzun süre götürebilecek sistemler. Mesela atıyorum şuan 3000 tl'ye toplanacak sistem ile 4000 liraya toplanacak sistem 2'si de yaklaşık aynı sürede eskiyerek güncel oyunları kaldırmamaya başlayacak. Bu yüzden fazladan 1000 lira vermeye gerek yok diye düşünüyorum.

Elimde Cooler Master'a ait güzel bir kasa, 750 kW güç kaynağı, cd-rom vs mevcut. Güncellemeyi düşündüğüm parçalar anakart - ram - ekran kartı ve işlemci... Belki bir adet SDD alınabilir ama şart değil. Anakart değişmeden yeni ekran kartı ve işlemci montajı kurtarıyorsa o da düşünülebilir...

Şuan elimde bulunan sistem:

Anakart:http://www.vatanbilgisayar.com/z77-ds3h-intel-z77-soket-1155-ddr3-2400mhzocsata-30-usb-30-hdmi-anakart.html

Ram: 2 x 4 GB - DDR3 800 Mhz Ram

Ekran Kartı: AMD Radeon HD 7850 - GDDR5 - 2 GB

İşlemci: Intel Core i5 3470 3.2 Ghz

HDD: 1 TB 7200 RPM

SDD: yok+

Bu sistemi uygun bütçeye yenileyebilmek için tavsiyelerinizi bekliyorum.
Almak istediğim araba mutlaka dizel olmalı. Tercihen sedan ve manuel vites arıyorum. Manuel olmasının sebebi hem otomatik şanzımanlardaki arızalardan dolayı, hem de fiyatları daha uygun olduğu için.

Skoda Octavia 1.6 Dizel Manuel Optimal Paket - 76500-77000 civarı (beyaz renk) - 9000 tl 6 ay 0 faiz kampanyası da var.
Toyota Corolla 1.4 Dizel Manuel Advance Paket - 81000-82000 civarı (beyaz renk)
Opel Astra Sedan 1.6 Manuel S&S Sport Paket - 79000-80000 civarı (renk için fiyat farkı yok)

Bu 3 model arasında kaldım. Toyota corolla model olarak biraz ruhsuz geliyor bana, ama fazla arıza çıkarmaması ve bol satan bir marka olması nedeniyle güzel bir seçenek. Hem de makyajlı kasa. Skoda octavia oldukça beğendiğim bir araba ancak hem satış rakamları ve ikinci el piyasası kötü, hem de 5 ileri vitesli olması biraz düşündürüyor. Astra sedan dış görünüşünü çok beğendiğim bir araba ancak 2018'de yeni kasası gelecek ve arabanın kokpit bölümünün görüntüsünden tiksindim. Yeni astralar ve insigniaların iç dizaynı çok güze, sade bir görüntüye sahipken astra sedanların ön konsolu oyuncak gibi. Düşme kalabalığı. 3-4 tane çevirmelik buton bulunuyor.

Bunların dışında fiyat ve kalite olarak hoşuma giden araba pek bulamadım. Focusları içi çok dar olduğundan eledim. Opsiyon olarak megane sedan modelini bekleyebilirim ancak araba üretiminde çalışan mühendis arkadaşım yeni çıkan modellerde ilk 1 sene kronik arızaların yaşandığını, daha sonra gelen geri bildirimler üzerine bu hataların düzeltildiğini söylediğinden megane'ı çıktığı gibi almaktan çekiniyorum.

Bu 3 model arasında görüşünüz nedir? Başka tavsiye edeceğiniz model varsa görüşlerinizi beklerim.
Merhabalar,

0 km dizel araçlara bakıyorum. Otomatik vites şanzumanları sıkıntı çıkarabildiğinden hem de fiyat farkından dolayı manuel vitesli araçlar üzerinde yoğunlaştım.

Skoda Octavia - 1.6 TDI CR Green Tec Manuel / 110 HP Optimal paket için 77.500 tl civarı bir teklif aldım. Ancak aracın otomatik viteslileri 7 ileri dsg şanzuman kullanırken düz vitesler 5 ileride kalıyor. Seat Leonlar da aynı şekilde.

Şimdi bu araçların şehir içi kullanımında yakıt tüketim açısından ve şehirler arası yollarda yüksek hız performans ve yine tüketim açısından sorun yaşamaktan çekiniyorum.

Bu yüzden opel astra üzerinde düşünmeye başladım. Özellikle sedanlar hem 6 ileri hem de daha uygun fiyata bulmak mümkün. Bu konuda tavsiyeleriniz ve görüşlerinizi alabilir miyim?
Merhabalar... Anneme anneler günü hediyesi olarak bir cep telefonu almayı planlıyorum ancak şuan cep telefonu piyasasından çok kopuk durumdayım ve araştırma yapacak zamanım olmadığı için tavsiyelerinize ihtiyacım var . Annem internet, oyun benzeri özellikler kullanmayacağı için telefonda aranılan özellikler şarjının uzun süre dayanması, rahat bir arayüzü olması ve opsiyonel olarak güzel fotograf çekebilmesi... Fiyat limiti olarak 1000 lirayı aşmamasını tercih ederim. Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkürler.
İyi günler arkadaşlar... Vatandan topladığım bilgisayar için kutulu windows 7 alacaktım ancak ellerinde home premium kalmamış. Çevredeki büyük mağazalara baktım aynı şekilde hiçbir yerde yok. Professional versiyonu 360 tl gibi bir fiyata satıyorlar. Ancak yakın zamanda windows 8 çıkmışken eski sürüm durumuna düşecek bir işletim sistemine 360 lira para vermek konusunda emin değilim. Okuduğuma göre windows 7 lisansı olanlara uygun fiyata windows 8'e geçiş şansı veriliyormuş. Bunun bir 29 bir de 79 liralık yükseltme versiyonları var anladığım kadarıyla. Bunlar sistemi windows 8'e yükseltiyormuş. Şimdi birkaç sorum var...

1) Key girilerek indirimle alınan 29 lt lik windows 8 versiyon herhangi bir windows 7 üzerine kurulabilir mi yoksa sadece o keye sahip windows 7'nin üzerine mi kurulabiliyor?
2) 29 tl ye satın alınan windows 8 korsan windows 7 üzerine kurulabiliyor mu?
3) 29 lt lik windows 8 box versiyon mu yoksa oem mi? Birden fazla kez kurulabiliyor mu?
4) Bu koşullar altında orjinal windows 7 almalı mıyım? Duyduruğuma göre 29 ltlik windows 8, önceki windows 7 versiyonundan bağımsız olarak win8 professionel versiyon olarak yükleniyormuş. O zaman orjinal win7 alsam bile prof versiyonuna o kadar para vermem mantıksız sanırım...
İyi günler arkadaşlar. Şuan toplamak istediğim sistemin amacı uzun vadede zaman zaman parçalar yenileyerek, en uygun fiyata, son çıkan oyunları performans sorunu yaşamadan çalıştırması. Biraz daha açmak gerekirse şimdilik, satın aldığım skyrim ve dishonored benzeri yeni çıkan oyunları son ayarlarda çalıştırabilecek çok masraflı olmayan, birkaç sene sonra takviyeler yapacağım bir bilgisayara ihtiyacım var.

Belirlediğim bir fiyat limiti yok ancak bu sistemi toplarken 1 yıl sonra fiyatı yarıya düşecek pahalı parçaları kullanmaktansa, 1 sene önce çıkmış ve fiyatı düşmüş ancak hala iyi performans sağlayan parçalar satın almak istiyorum.

Örneğin 3000 liraya topladığım bir sistem bile 4 sene sonra yeni çıkan oyunları yüksek performansta çalıştıramayacaktır. Bunun yerine 1500 liraya 2 sene boyunca oyunları yüksek performansta çalıştırabilecek bir bilgisayar toplayıp, 2 sene sonra yine 1500 liralık birkaç takviye ile 4 sene sonra çıkan oyunları son performansta oynayabilmek istiyorum. (fiyatları öylesine yazdım)

Başka bir örnek, bugün 1 tb hafızaya sahip bir hard disk 200 lira ve 500 gblık 100 lira ise, 1 sene sonra 1 tb'lık hard diskin fiyatı 100 liraya düşecekse; ben şimdilik 500 gb alıp 1 sene sonra 1 tb alırsam, yine toplamda 200 lira ödeyip 1 sene boyunca boşuna düşük hafızaya sahip hard disk kullanmış olurum ve tasarruf yapmaya çalışırken zarar etmiş olurum. Ancak 1 sene sonra 2 tb'lık had diskler piyasaya çıkıp 150 lira civarına satılırsa sadece 50 lira fark vererek 2 katı hafızaya sahip olmuş olurum. Bu oranı iyi tutturabilmek istiyorum. Tam bilgim yok ama kasa tarzı parçalar pek yenilemeye ihtiyaç duymayacağı için onları normal düşünebiliriz.

Biraz uzun oldu ama kafamdaki düşünceleri tam olarak aktarabilmek istedim. Bu düşüncelerim doğrultusunda bana tavsiye verebilecek piyasayı yakından tanıyan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.
Oyun 12 ekimde Avrupa'da satışa çıkıyor. Oyun hakkında haberleri takip edenler varsa duymuşlardır, oyunu zorlaştıran ve kolaylaştıran 2 tane zorluk seviyesi var. Ancak bu zorluk seviyeleri oyunu bitirince elde ediliyor ve yeni oyuna başlayınca yok oluyorlar. Oyuna zor seviyede yani challenge modda başlamanın tek yolu ise black 2 versiyonunu bitiren ya da başkasından transfer ederek elde etmiş birisinden lokal bağlantı yoluyla almak. Wifi yoluyla da olmuyor yani. 2 kişinin bir araya gelmesi gerekiyor ille.

Oyuna direkt olarak zor seviyede başlamak istediğim için black 2 bitirecek birilerine ihtiyacım var. Benimle aynı durumda olan birçok kişi olacağını umuyorum. Black 2 versiyonunu kısa sürede bitirmeyi planlayan birileri varsa hangi şehirde oturduğunu yazarsa aynı şehirde oturanlar iletişim kurup birbirimize zorluk seviyelerini transfer edebiliriz.
Ana bilgisayar çöktü yeni bilgisayar alınması gerek. Ana bilgisayara 2 bilgisayar bağlanıyor. Byte programı kullanılıyor bi de eczanedeki kameralar bağlı kayıt yapıyor. Yüksek ekran kartı ya da ram gerekmiyor sanırım. Uygun fiyata bir sistem toplayabilir misiniz? Ya da direk alışveriş merkezinden hazır alınan bilgisayarlar daha mı uygun olur. İş yeri olduğu için kaçak işletim sistemi kullanılmıyor onu da almak gerekecek sonuçta.
Nintendo ds ile internete bağlanabileceğim yer var mı istanbulda? Şifresiz ya da wep ile şifrelenmiş olması gerekiyor. Mc donaldslarda denedim mesela ttnet wifi var bağlanamıyor ttnet üyeliği istiyor.
Yurtta kalıyorum. Netlimiter ile baktığımda unrelated kategorisi altında bilgisayarımdan yapılan dosya transferleri gözüküyor. Limit koymama ve kill connections dememe rağmen bu dosya alışverişini engelleyemedim. Sorun hakkında fikri olan var mı?

Burda da resmi:http://imageshack.us/photo/my-images/101/fsfdsf.jpg/
Hakkında
Forum İmzası:
.
Hakkımda:
7D92BC4BD9294F9DB166F74E145AEDDB.jpg
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 747
İkinci El Bölümü Mesajları: 12
Konularının görüntülenme sayısı: 21.079 (Bu ay: 63)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 65 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.