Şimdi Ara

Oyun Sistemi Tavsiyesi (Uzun vadede fiyat/performans)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
966
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi günler arkadaşlar. Şuan toplamak istediğim sistemin amacı uzun vadede zaman zaman parçalar yenileyerek, en uygun fiyata, son çıkan oyunları performans sorunu yaşamadan çalıştırması. Biraz daha açmak gerekirse şimdilik, satın aldığım skyrim ve dishonored benzeri yeni çıkan oyunları son ayarlarda çalıştırabilecek çok masraflı olmayan, birkaç sene sonra takviyeler yapacağım bir bilgisayara ihtiyacım var.

Belirlediğim bir fiyat limiti yok ancak bu sistemi toplarken 1 yıl sonra fiyatı yarıya düşecek pahalı parçaları kullanmaktansa, 1 sene önce çıkmış ve fiyatı düşmüş ancak hala iyi performans sağlayan parçalar satın almak istiyorum.

Örneğin 3000 liraya topladığım bir sistem bile 4 sene sonra yeni çıkan oyunları yüksek performansta çalıştıramayacaktır. Bunun yerine 1500 liraya 2 sene boyunca oyunları yüksek performansta çalıştırabilecek bir bilgisayar toplayıp, 2 sene sonra yine 1500 liralık birkaç takviye ile 4 sene sonra çıkan oyunları son performansta oynayabilmek istiyorum. (fiyatları öylesine yazdım)

Başka bir örnek, bugün 1 tb hafızaya sahip bir hard disk 200 lira ve 500 gblık 100 lira ise, 1 sene sonra 1 tb'lık hard diskin fiyatı 100 liraya düşecekse; ben şimdilik 500 gb alıp 1 sene sonra 1 tb alırsam, yine toplamda 200 lira ödeyip 1 sene boyunca boşuna düşük hafızaya sahip hard disk kullanmış olurum ve tasarruf yapmaya çalışırken zarar etmiş olurum. Ancak 1 sene sonra 2 tb'lık had diskler piyasaya çıkıp 150 lira civarına satılırsa sadece 50 lira fark vererek 2 katı hafızaya sahip olmuş olurum. Bu oranı iyi tutturabilmek istiyorum. Tam bilgim yok ama kasa tarzı parçalar pek yenilemeye ihtiyaç duymayacağı için onları normal düşünebiliriz.

Biraz uzun oldu ama kafamdaki düşünceleri tam olarak aktarabilmek istedim. Bu düşüncelerim doğrultusunda bana tavsiye verebilecek piyasayı yakından tanıyan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

•  Oyun Sistemi Tavsiyesi (Uzun vadede fiyat/performans)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arslanbey_01 -- 23 Aralık 2012; 15:08:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: youngeagle_3

Adam ne istedi sen ne verdin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: inuh

quote:

Adam ne istedi sen ne verdin.

Ne oldu anlamadım :D:D
  •  Oyun Sistemi Tavsiyesi (Uzun vadede fiyat/performans)
  • quote:

Ne oldu anlamadım :D:D

Abi adam o kadar dil döktü sen geldin genel bir sistem yazdın.
    10 dk durdum konuda düşündüm başım ağırdı çıktım,sen geldin yazdığın sisteme bak.
  • Ben sistem koydum ortaya ama tartışmaya açık sonuçta. Bu en kral f/p ürünü demedim. Ama günümüz itibariyle bu tarz bir sistemin altına da yatırım gözüyle bakmıyorum açık konuşayım.
  • Tavsiyeler için teşekkürler. Sistemi birkaç sene sonra yenilemeyi düşündüğüm için muhtemelen daha iyi bir anakart satın alacağım. 2 x 4 gb ram yerine 1 x 8 aynı şekilde boş slot kalması açısından daha ideal. Amd almak konusunda da emin değilim. Çok fazla sorun yaşayan kullanıcı mesajı okudum.

Şu sitede yapılan karşılaştırmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
    http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html
    http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html

• Merhaba, deminden beri farklı farklı sistemler kurdum 1.500 tl ye denk gelsin diye ama bir türlü içime sinmedi şimdi bir sistem yazacağım istediğin şekilde sana yetecek ve özellikle oyunlarda çok iyi performans gösterip uzun süre idare edecek bir sistem.

Vatan bilgisayardan indirimli olarak
    3570K
    Asus P8Z77-V LX 1155
    G.SKILL Ares Blue 8GB (2x4GB) Ares Blue Low Profile DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram
    Seagate Barracuda 1Tb Sata 3 Hdd
    Zalman Z11 PLUS MidT ATX SİYAH KASA
    1.100,90 TL

Nova Bilgisayardan;
    ASUS GTX660-DC2O-2GD5, 2048 MB, PCIExp Ekran Kartı, GDDR5, 192 bit, 1020/6008 Mhz
    HIGH POWER 600W ELEMENT 80+ PLUS BRONZE PSU [HP-EP600-BR]
    NAKİT / HAVALE (TL) : 775,28 TL

Eğer Vatan'dan yararlanamazsan sadece kasayı oradan alıp öbürlerini novadan alırsan 150 tl filan fark ediyor, bunu biraz kısıp fiyatı azaltabilirim ama hem malzeme kalitesi biraz düşer hemde uzun vade kullanımı azalabilir, paran varsa Sandisk Extrem 120Gb Ssd alırsan çok daha iyi olur.

• Sistem kurarken alışkanlıktan dolayı Dvd Sürücüsü eklememişim;

Nova
    ASUS 24X 24B5ST Double Layer DVD-RW Siyah SATA (Kutulu)
    49 Tl

Vatan
    PIONEER DVR-S19LBK 24X ± DOUBLE LAYER LABELFLASH SATA DVD YAZICI SİYAH
    48 Tl
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0din

Merhaba, deminden beri farklı farklı sistemler kurdum 1.500 tl ye denk gelsin diye ama bir türlü içime sinmedi şimdi bir sistem yazacağım istediğin şekilde sana yetecek ve özellikle oyunlarda çok iyi performans gösterip uzun süre idare edecek bir sistem.

Vatan bilgisayardan indirimli olarak
    3570K
    Asus P8Z77-V LX 1155
    G.SKILL Ares Blue 8GB (2x4GB) Ares Blue Low Profile DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram
    Seagate Barracuda 1Tb Sata 3 Hdd
    Zalman Z11 PLUS MidT ATX SİYAH KASA
    1.100,90 TL

Nova Bilgisayardan;
    ASUS GTX660-DC2O-2GD5, 2048 MB, PCIExp Ekran Kartı, GDDR5, 192 bit, 1020/6008 Mhz
    HIGH POWER 600W ELEMENT 80+ PLUS BRONZE PSU [HP-EP600-BR]
    NAKİT / HAVALE (TL) : 775,28 TL

Eğer Vatan'dan yararlanamazsan sadece kasayı oradan alıp öbürlerini novadan alırsan 150 tl filan fark ediyor, bunu biraz kısıp fiyatı azaltabilirim ama hem malzeme kalitesi biraz düşer hemde uzun vade kullanımı azalabilir, paran varsa Sandisk Extrem 120Gb Ssd alırsan çok daha iyi olur.

Tavsiye için teşekkürler

Alacağım işlemci konusunda 3570 ile 3470 arasında kaldım. 3570 ile 3570k arasındaki farkı tam bilmiyorum açıklayabilir misiniz?

Ekran kartına gelince GTX660 benim anlattığım uzun vadede fiyattan kazanç sağlama ilkesine uymuyor. O ekran kartına 600 lira vermek yerine 400 liraya Radeon 7850 alıp 1-2 sene sonra tekrar bir ekran kartı takviyesi yapmak daha mantıklı geliyor bana. Ayrıca Gtx660Ti versiyonu hariç 7850 ile aralarında pek fark yok bildiğim kadarıyla.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yordis

Tavsiyeler için teşekkürler. Sistemi birkaç sene sonra yenilemeyi düşündüğüm için muhtemelen daha iyi bir anakart satın alacağım. 2 x 4 gb ram yerine 1 x 8 aynı şekilde boş slot kalması açısından daha ideal. Amd almak konusunda da emin değilim. Çok fazla sorun yaşayan kullanıcı mesajı okudum.

yani şimdi burda kızsam haksız da sayılmam hani. Sistemi 1-2 yıl sonra toplamayı düşünüyorum diyorsun hem de bize sistem toplatıyorsun uğraştırıyorsun.o güne Kim öle Kim kala. Ogün önerilecek sistem de kesinlikle aynı olmayacaktır zaten. Lütfen biraz düşünceli olalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Tavsiyeler için teşekkürler. Sistemi birkaç sene sonra yenilemeyi düşündüğüm için muhtemelen daha iyi bir anakart satın alacağım. 2 x 4 gb ram yerine 1 x 8 aynı şekilde boş slot kalması açısından daha ideal. Amd almak konusunda da emin değilim. Çok fazla sorun yaşayan kullanıcı mesajı okudum.

yani şimdi burda kızsam haksız da sayılmam hani. Sistemi 1-2 yıl sonra toplamayı düşünüyorum diyorsun hem de bize sistem toplatıyorsun uğraştırıyorsun.o güne Kim öle Kim kala. Ogün önerilecek sistem de kesinlikle aynı olmayacaktır zaten. Lütfen biraz düşünceli olalım.

yanlış anladınız, konu sahibi sistemi bu sıralar toplayacak ama 1-2 yıl sonra bir iki parça değiştirerek 2-3 yıl daha idare ettirecek bir sistem arıyor..

• Aynı işlemcilerde sonunda sadece K olanlar çarpan kilidinin açık olduğu anlamında yani K işlemci alırsan çarpan kilidi sayesinde OverClock yapıp işlemci gücünü arttırabileceksin. Ama tavsiyem şuan lazım olmaz boşa cpu'yu kasma ileride sisteme ek parça alacağın zaman yaparsın hem daha az ısınmış olur. O zamana kadar forumda araştırırsın zaten nasıl yapıldığını.
  • quote:

quote:

Sistemi birkaç sene sonra tekrar yenilemeyi düşünüyorum anlamında söylemiştim o sözü. Sistemi haftaya haftasonu indiriminde vatandan alacağım muhtemelen.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.