Çavuş
14 Mart 2019
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 113 (Bu ay: 9)
Gönderileri
cnn türk
7 bin lira maaşla yerli çoban bulamıyorlar
https://www.cnnturk.com/ekonomi/7-bin-lira-maasla-yerli-coban-bulamiyorlar10 iş verenle görüştüm genelinin istediği ve verdiği şu. Ayrıca işi daha önce yapmış olanlardan yaşadıklarını öğrendim


  1. Evli olmanızı istiyorlar ve karınızında yanınızda ekstradan maaşsız bazı işler yapmasını istiyolar. Ayrıca karınızla toparlanıp gitmeniz zor olduğu için daha mecbur oluyorsunuz ve iş veren size daha çok iş verebiliyo.
  2. Maaşlar 2-4 bin lira arası fakat daha çok asgari ücret. Bu maaş elden veriliyo devlete bildirimi yapılmıyor yani devlete vergisini vermiyo.
  3. Konuştuklarımın 3te1inde sigorta yapılmış yani vergisi verilmiş. Bunlar devletten destek alındığını ve devletten denetleyenler geldiği için mecburen vergi verdiklerini söylediler. Ayrıca devlet desteğinde hayvancılıkta sigorta indirimliymiş. Buna rahmen kaçınıyolar.
  4. Konuştuklarımın yarısı maaşlarını düzenli alamamış bir ay 2 bin lira bir ay hiç alamamış, eksik maaşları sonra verecez diye kandırılıp sonradan alamayanda var.
  5. Üstte belirttiğim gibi evli değilseniz asgari ücret değil, 2 bin lira - 2.5 bin lira maaş veriliyo. Bunlarda vergiden kaçınarak veriliyor.
  6. Sürüde hayvan hastalanır ölürse yada sizin sorumlu olmadığınız bir parasal kayıp olursa direk bu parayı sizden kesiyolar.
  7. Hastalanırsanız işinizi yapmaya devam etmek zorundasınız ölmediğiniz sürece sürünün başında durmak zorundasınız yedeğinizi bulmak sıkıntı çünkü iş veren yakınlarda olmuyo, bazı haftalar gelip kontrol ediyo.
  8. İş şartları dağda çayırda bundan dolayı internet yok. Konuştuklarımdan yalnızca 1i internete bazı noktalarda erişebildiğini söyledi oda haber sitelerini açabilecek hızdaymış. Dağlarda çalıştığınız için çok soğuk hepsinin şikayetiydi.
  9. Marketten her istediğinizi alamıyorsunuz tüm ürünler dağ bakkallarında olmuyor. Ayrıca elektrik sürekli gidiyor.
Annem geçen gün babamın telefonunda aşk mesajları buldu şuanda ayrılmayı düşünüyor. Evli kadın arkadaşım kocasının onu aldattığını ve boşanmak istediğini söyledi. Bu aldatma olayı çokmu var ?
Trabzon'daki ailemin yanına döndüm. Aylık 100 tlye ttnetten 8 mbps internet alıyorlarmış şok oldum. Nisan ayının 1'inde sözleşmeleri bitiyormuş yeni bir pakete geçireceğim. Buraya bedava kodcular felan dolmasın parası neyse güvenli kaliteli ucuz bir paket istiyorum. Türkiye gerçekten çok pahalı ve herkesin birbirine geçirmeye çalıştığı bir yere dönüşmüş, bunu yalnızca internet paketi için yazmıyorum.

Evin alt yapısı 89 mb'a kadar ve yalnızca ttnet destekli.
Gördüğüm kadarıyla netspeed hiperpro 75 mb 76 tllik tarifi iyi
Birde milenicom iyi görünüyor. Başka tavsiyesi olan varmı ?
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 23 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 2 hafta
Mesaj Sayısı: 41
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 148
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 384)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 256 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.