Teğmen
11 Ekim 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 122 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Selamlar,

Ananemin evine TV alacağım ancak ileriye dönük olması gerekecek, misal bir ps5 alınıp o evde kullanılabilir.

HDMI 2.1 destekli TV'lerin fiyatları baya yükseliyor, rekabetçi oyun oynama durumu ps5 gelse bile olmaz. Şu anlık aşağıdaki TV almayı düşünüyorum, yorumlara açığım.

Telefonum Samsung, bu yüzden kalite olarak çok büyük bir fark olmaz ise Samsung TV ile ilerlemeyi düşünüyorum. Zaten bu fiyat aralığında özellikler birbirine yakın gibi duruyor.

Merhabalar,

İmzadaki sistemde görebileceğiniz aşağıdaki parçaları güncellemek istiyorum. Sistem oyun için kullanılıcak. Bütçe sorunum yok ancak varolan sistem de ortada ( abartı öneri gelmez diye umuyorum ), beklentim ileriye dönük olmasıdır. İleriki yıllarda sadece ekran kartını güncelleyip yoluma devam etmek mantıklı olur diye düşünüyorum. Overclock olayına girmeyi düşünmüyorum.

• Anakart
  • RAM
  • İşlemci + Fan ( işlemci intel )

Türkiye şartlarında bekleme olayı riskli olabileceği için işlemci tarafında AMD'nin yeni serisini bekleyip beklememe konusunda kararsızım. Bu konuyla ilgili önerinizin varsa, ona göre de hareket edebilirim.

Selamlar,

İmzamdaki sistem için UPS tavsiyesi almak istiyorum. Piyasadaki ürünler belli ancak bütçeyi de çok zorlayamayacağım. Önümüzdeki ay anakart, ram ve işlemci upgrade etme durumum var. Upgrade ekran kartının kalitesine eş değer olacak. Sistem sadece oyun için olacağı için işlemci 10600 geçmez, bunu göz önüne alabilirsiniz. Yandaki siteden bir hesaplama yaptım, değerleri görebilirsiniz. (https://outervision.com/power-supply-calculator )

Sadece kasa ve lg monitörü bağlayacağım. 4-5 dk elektrik gittiğinde sistemi ayakta tutması yeterli olacaktır.

UPS Tavsiye
Selamlar,

1-2 haftadır kasa fanı almaya niyetliyim. Forumu da düzenli takip ediyorum ancak piyasadaki fanlar adeta tükenmiş gibi. Aşağıda paylaşacağım ürünlere alternatif veren olursa süper olur.

Anakartımda fan için bir tane 4 pinlik slot var. Kasaya 3 fan takmayı hedefliyorum, şu an sadece kasanın kendi fanı takılı.

- Aynı kasaya sahip bir kullanıcıdan tavsiye aldım. ( Zalman S2 ) Normal şartlarda aşağıdaki fan'dan 3 tane alırsam hiçbir sorunum kalmayacaktı. Ancak bir türlü stok gelmiyor, bu konu corona ile mi ilgilidir yoksa dönem dönem böyle stok bitiyor mu? Ne zaman gelir, fikri olan var mı?
https://www.hepsiburada.com/arctic-p12-pwm-pst-120-mm-siyah-kasa-fani-pm-HB00000KKTD6

- Alternatif olarak aşağıdaki fanı düşünüyordum ancak bunun da stoğu yok.
https://www.teknobiyotik.com/akasa-viper-12cm-s-flow-yuksek-performansli-sessiz-fan.html

- Bir başka alternatif aşağıdaki fan ancak 12cm sığmadığını söyleyen oldu. Ölçtüğümda sığacak gibi duruyor ancak ucundan olmazsa hiçbir işime yaramaz. Bu yüzden pek yanaşmıyorum.
https://www.hepsiburada.com/akasa-viper-r-12cm-yuva-icin-14cm-s-flow-yuksek-performansli-sessiz-fan-ak-fn073-p-bd302517

- Birde PMW fan baktığım için çoklayıcı da alabileceğimi düşündüm ancak onun içinde stok kıtlığı var. Aşağıdaki ürün kafama yattı ama şu an piyasada satan bir yer var, onlarda fahiş fiyat çekmiş gibi.
https://urun.n11.com/diger/silverstone-pwm-fan-hub-sistemi-siyah-P157208650?gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQjwuJz3BRDTARIsAMg-HxUfT3Mi1_ZvgBN3saTqLvZXHYgB18wLASSgm0sx1dEtDVXDVFTV1zQaArKhEALw_wcB
Birkaç gündür oyunlarda zaman zaman pingim normalden fazla çıkmaya başladı. Bu durum uzun süreli olmaz iken bugün işten eve geldiğimden beri ping hiç düşmedi.

Modem arayüzden bakınca değerler düzgün gözüküyor.

İstanbul anadolu yakasında oturuyorum.

Benzer sorunu yaşayan var mı?

Not: Sonbahar aylarındaki türkiye geneli sorundan beri böyle bir durum olmamıştı.
2400 lira bütçem var, vatanbilgisayar'dan sistemi toplayacağım. mmorpg odaklı olacağı için işlemciyi yüksek tutacağım ancak ekran kartı konusunda kararsızım. Şu an oynadığım oyunlar Tera Online, Dota 2. Tera online optimizasyon özürlü olduğu için beni tedirgin ediyor. Ancak genel olarak işlemcinin sağlam olması anladığım kadarıyla mmorpg oyunlarda ekran kartından daha önemli.

Monitorum ; AOC-e2752Vq

Not: Overclock olaylarıyla filan işim olmayacak.

Tüm yorumları değerlendirerekten 2 farklı sistem topladım.

Sistem - 1

İşlemci ;Intel Core i5 4590 Soket 1150 3.3GHz 6MB Önbellek 22nm İşlemci

Ekran Kartı ; MSI R9 280X Gaming 3G GDDR5 3GB 384Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı

Ram ; Kingston 8GB (2x4GB) HyperX Savage RED DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram

Harddisk ; Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk

Anakart ; Kasanın ön tarafında usb 3.0 girişi olan anakart gerekli. ( H81 )

Kasa ; ZALMAN Z3 PLUS MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA

PSU ; CORSAIR CX SERİSİ 80PLUS 600W GÜÇ KAYNAĞI

Sistem - 2

İşlemci ; Intel Core i5 4590 Soket 1150 3.3GHz 6MB Önbellek 22nm

Ekran Kartı ; MSI GTX960 GAMING GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX12 Ekran Kartı

Ram ; Kingston 8GB (2x4GB) HyperX Savage RED DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram

SSD ; Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk

Anakart ; Kasanın ön tarafında usb 3.0 girişi olan anakart gerekli. ( H81 )

Kasa ; ZALMAN Z3 PLUS MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA

PSU ; CORSAIR CX SERİSİ 80PLUS 600W GÜÇ KAYNAĞI
Nerden başlasımki yarınki büyük kapışma öncesi biraz deşarj olmak için yazıyorum...olaya gelirsek...

3 - 4 ay önce 2 yıllık tahaddütüm bitti...bende yeniden uygun fiyata yapmak için ttnet merkeze gittim..( erenköy ) oraya gittiğimde ögrendimki yaşadığım apartmana fiber gelmiş...ve su an fiber geçiş aşamasındaymışız...aslında ben bunu pek umursamadım çunkü bunun cakma fiber oldugunu biliyorum...kapıma kadar kablo cekmedikleri ortada zaten adsl dende memnundum...speedteste 8 9 ping bana yetiyorda artıyor...hız 8 mb olsa ne yazar 20 olsa ne yazar...ne olduysa baya konustuk iptale gittik geldik fibere gectik...evdeki modemde yeni oldugu için hızı rahat kaldırdı ( ama fiber destekli degil )....ayda 49 liraya 2 yıl tahaddüt yaptım...kafamı kurcalayan tek sey yazlık evimin orda fiber olmamasıydı...bunuda özellikle sordum geçişte bi sorun olurmu diye dediler olmaz...aradan 2 ay gecti...yazlıga gecerken tasıma için gittik...ordaki bayan baya bişeyler yaptı aslında yapamadı...benim net i fiber iken yazlıga tasıyamıcamı sistemden hata verdigini soyledi...tahaddüt mü iptal ettiler...o sekilde gecirdiler...dedim eyw 2 ay gecircekler artık yazlıkta oldugum surede...ilk ay 122 lira gibi bi fatura geldi sonra bunu 86 ya dusurduler...aradaki farkta tahaddut un bozulması...bu ayda 68 lira geldi...su an kıslık evdeyim net i tasıtalı bi hafta filan oldu...ancak net i ailem tasıttı onlarda pek cakmıyor olayı bende bu konuyu soylemeyı unuttum..neyse tahaddut yenıden yapılması lazım...iptal eden bayan iptale gidip konusun demişti...ben iş güc oldugundan ugrasamadım hafta içi şimdi bi müsteri hizmetlerini aradım...telefondaki bayanın dediği şey aynen su...

varolan kampanyanızı bozmadan sıkıntısız bi şekilde hat tasıyabilirsiniz...kısacası fiber varken normal adsl olan yere gecmede bi sıkıntı olmamalı...tahaddüt aynı tarife üstünden devam eder...

şimdi tecrübeli donanımhaber kullanıcıları ttnet in benden carptıgı

86 - 49 = 37

68 - 49 = 19

19 + 37 = 56

lirayı nasıl geri alabilirim yada alabilirmiyim ? bu konuda madureyetim oldugu acık...en azından her müsteri hizmetlerini aradıgımızda müsteri memnuniyeti diye devam eden kayıt olayı boşa olmasa gerek...tek sıkıntı iptal sırasında yasananlar kayıt edilmedi halıyle ama zaten tahaddutum var yazlıga geciyorum madem bu var nıye iptal olsun salakmıyım net i iptal edip fazla para veriyim bide onlar tahaddüt bozulduktan sonra bana para yansıtmadılar bu garip durumda zaten belli eder diye dusunuyorum durumumu...

yarın saglam kapısmaya gidiyorum erenköye yorumlarınızı esirgemeyin...

DipNot : Bu arada online işlem merkezinede giremiyorum net tasındıgından beri...tek sifreden filan giriyorum ama oraya girince hep aynı yere atıyor beni..
Benim evde su an tek telefon kullanılıyor..ancak evin 3 farklı yerinde daha tel cıkısı var ( 3 lü priz tel hattı için )...yıllar önce kapı girişine yakın olan yerde telsiz telefon kullanmaya calışmıştık ancak nette kopma yaptıgı için kullanmaktan vazgectik..cokta üstüne düşmedim tek telefon yetiyor zaten...ancak yarın eve güvenlik sirketi gelip alarm takıcak ve telefon hattınada kablo cekecek :s ve kapı girişine yakın olan yeri kullancaklar haliyle...bende bu net kopma durumunu anlattım...adamda dediki siz modemi paralel hata bagladıgınız için ana hattaki telefon calınca sizin net düşüyordur dedi...care olarakta ya modemi dogrudan ana hattın oldugu yere takıcakmısım yada modeme ana hattın oldugu yerden kablo cekicekmişim ( ben ethernet kulandıgım için modem pc nin yanında olmalı )...yarın sistem kurulurken duruma göre kararımı vericem...simdi bu elemanın dediği dogrumudur onu merak etmiştim eger modemi ana hata takarsam yani splitter orda kullanırsam bu kesin net kopma sorununu cözermi...odamdaki telefon caldıgında filan net gitmesinde ondan tırsıyorum şimdi :s

biliyorum bunla ilgili bi dünya konu var cözümde okudum ama yinede sormak istedim..şimdiden teşekkürler cevaplar için...
 Ekran Kartı Arızası
ekran kartımda şöyle bi sorun var.
başka ekran kartını takıp driver ı kaldırdım.
arızalı olanı taktım tekrar.
masaüstü açıldı görüntü çizgili bi şekilde.
driver ı tekrar kurup restart attığımda ise masaüstünü göremeden mavi ekran alıyorum.
boot olurken de bu çizgiler devam ediyor.
her daim var.
resim temsilidir.
bios update le falan bişeyler olur mu?
fırınlama falan mı yapılmalı ya da.
Geçenlerde AirTies 5343 model modem aldım . Gayet sorunsuz şekilde kullanıyorum evdeki 2 laptoptan sıkıntısız bağlanıyorum ancak bugün çok nadir kullandıgım netbook umdan nete girim dedim demez olaydım modemi görmüyor -.- Crea marka emektar netbookum civardaki modemleri görüyor benimkine tribi ne çözemedim işletim sistemi xp . nette biraz bakındım ancak cözüm yolu bulamadım işime yarayan . yardımlarınız için şimdiden teşekkkürler
Hakkında
Meslek: Proje Yöneticisi
İlgi Alanları: Bilgisayar, PC Oyun
Forum İmzası:
CPU Intel Core i5-10400F GPU MSI GeForce RTX 2060 Super Gaming X 8GB 256Bit GDDR6 Motherboard MSI MAG Z490 Tomahawk RAM G.Skill Trident Z Neo 32GB DDR4 3600MHz CL16 NVME M2 SSD Samsung 970 Evo 1 TB SATA SSD Samsung 860 Evo 500GB HDD WD CAVIAR BLUE 1 TB 7200 RPM PSU Corsair RM750 Case Zalman S2 Mid Tower Case Fan 5 x Cooler Master MasterFan Pro 120 Air Flow 120m Monitor LG 27" 27GL850-B Nano IPS 1440P 144HZ & AOC 27" E2752VQ TN 1080P 60HZ Keyboard Logitech G513 Mouse Logitech G502 Pad Logitech G240 Headset Razer Kraken 7.1 V2
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 193
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 5.942 (Bu ay: 15)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 8 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.