B

Teğmen
24 Haziran 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 73 (Bu ay: 0)
Gönderileri
şuanki planım amazon globalden black friday de 1000-1100 dolarlık birşey söyleyip kalanını vergi ve kargoya ödemek.

Laptop almam gerektiği için kur da çok oynak olduğu için riske etmeyip dolar halinde tutuyorum parayı.

oyunla çok aram yoktur, yoğun visual studio kullanıp 10-20 chrome tabı, 2-3 onenote penceresi aynı anda açık tutarım. EU4 vs. strateji oyunları oynayabilirim.
ekran kalitesi önemli. En azından FHD olmalı, UHD modelleri de değerlendiririm, tercihen IPS olsun ama kimi TN ekran da kaliteli olabiliyor..
Bilg. müh okuyorum ve evde sokakta açıp bakmaya motive olacağım türden bi ekran olsun
Şimdiye kadar xps 15, yoga 720 nin 15.6 inch ve 16 ramli, ekran kartı olarak gtx 1050 ve 1050ti olanlı modellerine yakınım.

not : amazondan nasıl alışveriş yapıldığı konusunda da pek fikrim yok, yani vergi ve kargoyu en baştan alıyor ücretini orası güzel, ama dolar-tl kurunu farklı alıyormuş sanırım, ben de alışveriş yapmadan önce dolarımı tl ye çevirip öyle sipariş vercem enparadan vadesiz dolar hesabından ödeme yapamadığım için. Bunun önüne geçmenin bi yollarını bilen de aydınlatırsa sevinirim
Bilgisayar Müh. ilk senesi 44.6k dan kapatmıştı,
sonraki sene 37.9k ile kapattı
bu sene ise en başından beri 28-35k arası olacak taban dedik,30.5k ile kapattı bölüm.
Bu sene ayrıca 6k dan giren var ve bölüme 3. girdi. tavan 4k. 10k ve 20k sıralamalardan girdi muhtemelen de genelde insanlar.

Kontenjan çok artmazsa seneye 20k olacağını öngörüyoruz tabanın

Elektrik, Endüstri, Mekatronik bölümlerimizde de sıralamalar 1000-3000 er kişi zorlaştı. Bu seneki verileri şu linkten (http://www.tau.edu.tr/duyuru/2018_yks_yerlestirme_sonuclari ) görebilirsiniz

Yeni açılan makine müh. bölümü taban 40k, tavan 9k oldu. Almanlar makineyle meşhur olduklarından dolayı onda da bir uçma bekliyorum seneye.

İnşaata talep çok azdı ve 54.3k dan kapattı, muhtemelen girenler ağırlıkla diğer mühendisliklerden sonra yazdılar. Seneye kesinlikle zorlaşacaktır girmek, ancak diğer mühendisliklere yetişeceğini sanmıyorum. Zaten bu sene tahminen 40k-65k arası biter diyorduk.

Seneye taban tahminleri (mühendislik ) :::
Bilg : 15k - 25k arası bir yerde olur taban
Elek : 29k - 36k arası
Endüst : 25k - 35k arası
Makine : 25k - 35k arası
Mekatronik : 30k - 39k arası
İnşaat : 36k - 53k arası

-- seneyeki sınav bitip talepler görülünce aralıklar daraltılacak, gerek görülürse değiştirilecek güncellenecektir. --
-- hiçbir mühendisliğin diğerlerinden daha iyi olduğunu söylemiyorum. Hangisini istiyorsanız onu yazın. Tavan sıralamaları zaten hepsinin diğerlerine de girebilecek kişiler. ) --

bunları çalışacaklara rehber olsun diye yazıyorum
herkese başarılar, iyi şanslar
Soru - cevap icin olusturulan, dolunca universiteli arkadaslardan yardim etmek isteyenleri cagiracagim wp linki : Tau 2018 adaylar wp grubu kurdum :https://chat.whatsapp.com/FcrEGQKEKjzAQNRP4GiBIn
Toplu soru cevap icin olusturulan wp grubu :

https://chat.whatsapp.com/FcrEGQKEKjzAQNRP4GiBIn

Link calismazsa pm
bütçe :
min : 3000
en fazla 5000 veririm.

sanal makine çalıştırcam eş zamanlı, gns3 ve kali linux çalışcak windows 10 ile beraber. Tabi aynı anda zibilyon şey açmaya kasmıcam. Pek oyun sevdalısı da değilim, ama güzel bir oyunlar çıkarsa oynarım. Watch dogs 3 çıksa falan, severim oyunu.. Ultra ultra ultra hd de açmasa da olur... Visual studio 2017 kullanırken vızır vızır olsun, bölüme daha başlamadım bölümde işime yarasın, bu kadar..

Ağırlıktır şudur budur çok takmıyorum. Sırt çantama koyar götürürüm..

önerin pls
( almanyadan alma seçeneği var hazır gidecem dönerken yanımda getirebilirim... )
Mesela 15k sıralama yaptınız diyelim A bölümü asıl, B ve C bölümleri de işte olabilir dediğiniz tercihler

Size ilk 50k daki bütün A, ilk 30k daki bütün B-C bölümlü üniversitelere bakmanızı öneririm.

Sakın "tam ucundan kazandığım yere gireyim" demeyin! O hesap tutmaz, sonunda siz kaybedersiniz.

Öncelikle tüm üniversitelerin olduğu etkinliklere/fuarlara katılın
Belki birkaçını eler, birkaçına yoğunlaşırsınız..
Sonra da işbu üniversiteleri ZİYARET EDİN. yerinde, BİLENİNE danışın.

BÜTÜN BUNLARI SINAV BİTTİĞİ GİBİ YAPMAYA BAŞLAYIN.
Sınav bitene kadar da mantığınız "elimden geldiği, psikolojimin el verdiği kadar çalışayım, ister ki istediğim bölüm ve üni 1000 kere tutsun, olsun, benim kolum daha ilerilere de uzansın" olmalıdır.

İnternette kendi ünisini öven olur, başka üniyi yeren olur, İNANMAYIN. YERİNDE SORUN.
Ben de Türk-Alman üni. bilg. müh. e girdim geçen sene, tercihimden gayet memnunum, burada da üniversiteyi överim. Bana sorarsanız ben dürüstüm, kimsenin beklentilerini boşa çıkaracak yalanlar söylemem, ama siz ne bana, ne de başkasına inanın. Gidin, başta belirttiğim kriterdeki üniversiteleri İYİCENE İNCELEYİN.

belki de bir özel üniversitede tam burslu çok yüksek bi sıralamada okur bulacaksınız kendinizi, orda size çok iyi ayrıcalıklar sağlanacak, en baba devlet ünisinden mezun olduğunuzdan daha tatmin olacaksınız.. Uyduruyorum tabi..

Sakın sistemin kölesi olmayın!
Beğendiğiniz bölüm tutmazsa mezuna kalın!
Beğendiğiniz üni tutmazsa mezuna kalmayıp okumayı değerlendirebilirsiniz, ama beğendiğiniz bölüm tutmazsa yapmayın bunu.
Bütçe : 2000 - 4500 tl
Olanaklar : Almanyadan alma / Türkiyeden alma / İnternetten alma
Kullanım : Oyun pek oynamam, ancak akla gelebilecek çoğu başka programı kullanabilirim bilgisayarı yorabilecek.. Tek visual studio bile performans istiyor..
Minimum istek : SSD Olmalı.
Beni en az 4 yıl hiç ama hiç sıkıntısız idare etmeli.
RAM 16gb olursa gereksiz olur deniyor, o konuda da yardımcı olabilirsiniz.. Eş zamanlı VM de çalıştırırım VS de şu da bu da, ram kullanan biriyim aslında..

15.6 inch olması tercihimdir... 17 inch olursa bir de çantayla önerin...

İnanıyorum ki mühendislik okuyacak olup laptop arayan çok vardır aramızda, onlar da uplarsa sevinirim
İÇİNDEKİ BÖLÜMLERDEN BİRİNE İLGİ DUYAN HER ARKADAŞIN MUTLAKA GELİP GÖRMESİ, HAKKINDA YERİNDE, BİLENİNE SORMASI GEREKEN ÜNİVERSİTEDİR. SIRALAMAM TUTTU, GİRDİM SİSTEMİNDE TAÜ BAĞIMSIZ TERCİH ÜNİSİDİR.

**** Türk Alman Üniversitesi bir devlet üniversitesidir ****

İyi günler, Özellikle bu sitede tercih yaparken insanların hep daha önce iyi sıralamayla almış olan üniversiteleri tercih etmeyi teşvik ettiğine denk geldim. Oysa ki "iyi sıralamalı" üniversitelerin size sunduğu garanti hayat "en iyisi" değil.

Özellikle bilgisayar mühendisliği konusunda

Astronomik sıralama yapanlar boğaziçiyi seçsin, evet.

Odtü bambaşka bir ortam, evet. Savunma sanayii için Aselsan'a en yakın olduğunuz ortam, evet.

Galatasaray üniversitesi apayrı bir yol öne seriyor, evet.

Ancak sonraki üniversiteler, İtü, Ytü, Marmara, Hacettepe, İstanbul üni.... Bunların size ne sunduğunu iyi düşünün.... Sıralamalarından başka.

İtü 4.100 gibi bir sıralamadan alıyor, pek değişmez de bu sıralama benden söylemesi. Bilgisayar mühendislerinin genelde hedefi de itü dür. 4100 olsam itü bilgisayar tercih ederdim... Ama mezunlar iş hayatına başlayıp 2-3 yılı çok ama çok iyi geçirirlerse 5bin civarı maaşlara ulaşabiliyorlar. İnanın Ytü deki de, Marmara daki de, istanbul üni ' deki de bu olasılıklara zaten sahip...

sonra 18k ya kadar hiçbir tercih olmadığı için bilgisayar mühendisliği seçecekler genelde başka bölümlere yöneliyor. YAP-MA-YIN! Bölüm tercih edin! Sıralamaya bakıp üniversite tercih etmeyin! Bakınız, kimi ne yapıyor, itü var ya, onun almayı bıraktığı sıralamanın yarım puan altını bile almış olsa ytüye giriyor. İtünün taban puanı ile ytünün tavan puanı aynı. Korkmayın. itü bilgisayar altına VEYA BELKİ DE ÜSTÜNE yazın başka bilgisayarı eğer galatasaray falan düşünmüyorsanız.

Türk Alman üniversitesi Almanca eğitim veren, ama ingilizce de bilmeden mezun olunmayan bir üniversite.
DAHA KAMPÜSÜ BİLE TAM BİTMEDİ. İLK 2 YIL GİRENLER KAMPÜS OLMAYAN ÜNİVERSİTEYE GİRDİLER. SIRALAMANIN ARTMASI İÇİN BİRÇOK SEBEP VAR!..

bilgisayar mühendisliği ilk açtığı yıl 47bin sıralamadan aldı, ikinci yıl 37 bine çıktı taban sıralaması. bakın hala bitmedi kampüs, sizin tercih döneminize kadar şiddetle muhtemelen büyük oranda bitecek.

Ve girenlerin yarısı 20.000 civarı sıralamalardan girdi arkadaşlar. Zaten 37binde kapattığından anlamalısınız ki o üniversiteyi bu sıralamalardan yazanlardan HİÇBİRİ uzun bir listenin sonuna burayı yazıp girmedi. isteyerek, anlayarak, seçerek girdiler.
tavan sıralaması da yanılmıyorsam 12-13k idi, açıkanmadı yök verileri ya daha, tam bilemiyorum. Geçen sene de tavan sıralaması yine yüksekti..

Arkadaşlar bu üniversitede ÖĞRETİMİN YARISINI ALMAN PROFESÖRLERDEN ALIYORSUNUZ. Bildiğin uçağa atlıyor geliyorlar normalde almanya da partner üniversitelerde ( Mühendislikler için şuanki partner Berlin Teknik Üniversitesi ( Uluslararası sıralamalarda Türkiyedeki her üniversiteyi kesinlikle geçen, dünyanın en iyilerinden sayılabilecek bir üniversite ) eğitim veriyorlar. Derslerin en az %30 ' unu Alman hocalardan alıyorsunuz, ancak bu oran hep %50 den fazla oluyormuş. Türk kadro da profesyönellik bi tarafa gayet samimi ve özeleştirel, saygıdeğer hocalarımız. Ders işleme şekliyle ilgili her öneriye mutlak saygıyla yaklaşıp her öneriyi değerlendirmeye alıp, sizin için en iyisini sağlamaya çalışacak insanlar.

Almanya'da oluşacak iş imkanlarını saymaya gerek bile duymuyorum. alman idolüyle yetiştirilen mühendisler olacaksınız arkadaşlar. Almanya'da ilgiler yönetime kayıyor, gençler yönetici olmak için uğraşıyorlar, bizde mühendislik ve tıp moda. Orada size açık bir dolu kapı olacak. Mutlaka güçlenecek, güzel kazanacaksınız inşallah.

İtü'nün teknokentinin önemli bir kısmı da Gebze'de arkadaşlar. Türk alman üniversitesi itü'nün oradaki teknokentine itüden daha yakın. Orada çalışmak/ firmalarla görüşmek için de Sanıyorum ki İtü'lü olmak zorunlu değil. Türk alman üniversitesi de bir teknokent oluşturmayı planlıyormuş ancak tabi daha yurt bile yok, kampüs bile tam bitmedi. Zaman alacaktır elbet. Ancak ben hazırlık okumama rağmen kavacıkta bir firmada stajımsı birşey yapmaya başladım, kavacıkta yapacak şeyler bulabilirsiniz. Beykoz heryerden uzak diyenler bir daha düşünsünler

Buradan mezun biri mi yoksa YTÜ den mezun biri mi sizce daha kazançlı bir kariyere kapı açar ????

2000 Yılı doğumlular için özellikle bilgisayar moda
Sakın ilginizden şaşmayın eğer bir bölüm istiyorsanız, ona girin.

Türk alman Üniversitesi galatasaray üniversitesi gibi, Hatta mühendislik-alman mantığını düşünürsek potansiyel olarak çok daha yüksek bir üniversite.
Buradan alman üniversitelerine geçmiş bir dolu insan da var.

Hazırlığı geçenlerin hepsini de ( her zaman hepsi olmayabilirmiş, ama şimdiye kadar öyleydi ) Almanya'da dil kursuna gönderen bir üniversite.

Daha hazırlıkta bile teknik-dil dersleriyle, çok da katkılı olmasa da kimi zaman hafiften matematik dersleri, veya makine öğrenmesi gibi bazı spesifik konularda araştırma görevlileri vesayre yardımıyla sizi güncel tutmak isteyen bir üniversite.

Ayrıca ders programlarını incelerseniz, inanıyorum ki diğer üniversitelerin ders programlarından genelde daha cazip duracaktır gözünüze.

Bilgisayardan bahsettim, ama her bölüm için farklı avantajlardan sağlıyor tabi burası.

Uzun lafın kısası mutlaka tercih döneminde , veya öncesinde burayı araştırın, bilin.

Bilgisayar bölümü 47 binden kapadıysa, sonra 37 binden kapadıysa, belki o oranla gitmez diyorsun ama seneye 27bin, sonraki seneye de 18binden kapayabilir. Üniversite beykozda ve yurt henüz yok arkadaşlar. Kampüs yoktu biz girerken daha...

Korkmayın! Sıralamaya bakarak tercih etmeyin!
Sıralama sizin kolunuzu güçlendirsin, ama sizin kaderinizi siralamaniz belirlemesin!

İtü size çok imkan sağlıyorsa, iyice araştırdıysanız, o imkanlar başka yerde yoksa, İtü kazanın, olmadı seneye girin bir daha çalışın öyle kazanın! Ama siz hiç araştırmadan ( YAHU SIRALAMASI İYİYSE İYİDİR ) derseniz, bilin ki gelecekte ( YAHU BENİM ÜNİVERSİTEM DAHA İYİYDİ NİYE BUNLAR HEP DAHA ÇOK KAZANIYOR ) Demeyin. Bakınız yök verilerinden, üniversitelere hep taban puanlarından girilmiyor. Millet kapmış olayı.
Geç kalmayın...

Şimdiden yazdım, çünkü sene sonunda çok bilinen üniversiteler tekrardan reklamlarıyla ortaya çıkacaklar. Böyle bir üninin adını bile bilmeden tercihler yapmayın.

Sorusu olan olursa cevaplamak isterim

Ancak bana da güvenmeyin, mutlaka tercih dönemi gelin görün!

Haydi eyvallah.

***BILGISAYAR MUHENDISLIGI TERCIH EDECEKLER VEYA IHTIMAL DAHILINDE GORENLER BANA MESAJ ATARSA YARDIMCI OLMAYA CALISIRIM

***HUKUK TERCIH EDECEKLER VEYA IHTIMAL DAHILINDE GORENLER mehmetaliozkul A MESAJ ATSIN
Beyler ön başvuru formunda istanbul kart istiyorum seçeneğini işaretledim
Lise döneminden kalan istanbul kartım var ama kendisi çalışmıyor, Sistemde var görünüp de sorun yaratmaz dimi ?
http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_568071.html?wid=21
bu alınır mı ?
Üniversitede defter olarak kullanmaya çalışmak, office ve visual studio yüklemek, yazılım yazmak. amaçlarım bunlar.. Başka ne önerirsiniz fiyat bunu geçmeyecek düzeyde ? Özellikle türkiyeden önerebilirseniz güzel olur :D
Bunu alsam gümrük nasıl olur o konuda da aydınlatır mısınız
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 300
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 17.543 (Bu ay: 43)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 72 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.