Yüzbaşı
04 Ocak 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
16 üye
Görüntülenme
Toplam: 557 (Bu ay: 4)
Gönderileri

04.01.2017 Sarkis Kısaohanyan Ekip başı, ana görevler, minutemen, forum sorumlusu
09.02.2017 Batuhan Ç. Yılmaz Terminal ekip başı, misc görev, test sorumlusu
17.03.2017 Uğurcan Bilgin Yazılım ve Brotherhood görevleri sorumlusu
29.03.2017 Hamza Altay DLC Ekip Başı, Kitaplar, notlar Railroad ve yan görev sorumlusu
20.04.2017 Çağatay Çoban Terminal yardımcısı
30.05.2017 Mustafa Şanlı Video ve texture sorumlusu
16.06.2017 Ataberk Çakan Terminal yardımcısı
16.06.2017 Berke Gökçe Terminal yardımcısı
16.06.2017 Nezih Tekin Terminal yardımcısı
18.06.2017 Celil Oğuz Terminal, görev ve redaksiyon yardımcısı
30.06.2017 Ali Aydın Texture yardımcısı
19.07.2017 Eray Aydın Yazılım ve Texture yardımcısı
28.07.2017 Kaan Kılıç Redaksiyon ve kontrol yardımcısı
15.03.2018 İlker Karluka Texture sorumlusu

FALLOUT 4 VE TÜM DLC'LER %100 TÜRKÇE ŞEKİLDE PAYLAŞILDI


Videolar

%20 tanıtım videosu
%30 tanıtım videosu
%40 tanıtım videosu
%50 tanıtım videosu

Şanlı Diyarlar Video Serisi


İndir

Türkçe yamayı şu linklerden edinebilirsiniz:
Launcherimiz artık çalışmadığı için siteden kaldırdık. Manuel sürümü kurabilirsiniz.

PC(Manuel):https://drive.google.com/drive/folders/1Fa42GSjhHnjzpFfaxMmF0ih0t7IGvhk7 (Yamayı kendi drive hesabımda tutuyorum. Günün birinde Google'ı küstermezsem link çökmez. Güvenle indirebilirsiniz.
Konsollar:https://forum.donanimhaber.com/fallout-4-ps4-xboxone-turkce-dil-mod-destegi-geldi--131431842#136183760


YAMA NOTLARI

-Yamada Küfür ve argo kelimelere yer verilmiştir.
-Yama save dosyalarına dokunmayacaktır, ama save dosyası yamadan öncesine aitse envanterinizdeki eşya isimlerinin bir kısmı ingilizce kalacaktır. Yamayı yükledikten sonraki eşyalar Türkçeleşecektir.
-Yamayı indirmek ve kullanmak herkesin kendi sorumluluğundadır. Oyuna gelebilecek herhangi bir zarardan biz sorumlu değiliz.
-Yama oyunun 1.5 ve üstü sürümlerde, Orjinal olup olmadığını gözetmeksizin çalışmaktadır. 1.5 ve öncesi sürümleri test etmedik. Yüklemek sizin sorumluluğunuzdadır.
-Alpha versiyonunun yayınlandığı 16.08.2017 tarihinde Tüm görev diyalogları, notlar, isimlendirmeler ve terminaller bitmiştir.
-Beta vesiyonunun yayınlandığı 04.10.2017 tarihinde Tüm görev diyalogları, notlar, isimlendirmeler, terminaller, dış diyaloglar, dövüş mekanikleri, tüm oyuncu-NPC diyalogları bitmiştir.
-Ana oyun çevirisi tamamlanmıştır.
-Automatron DLC'si çevrilmiştir.
-Contraptions Workshop DLC'si çevrilmiştir.
-Wasteland Workshop DLC'si çevrilmiştir.
-Vault-Tec Workshop DLC'si çevrilmiştir.
-Nuka-World DLC'si çevrilmiştir.
-Far Harbor DLC'si çevrilmiştir.


Sıkça Sorulan Sorular

quote:


Çevirmen arkadaşlar burada yazanları okumadan soru sorulunca sinirleniyor mu?
Deliye dönüyoruz... Sabırla cevap vermeye çalışsak da içimizde fırtınalar kopuyor...


F4SE kullanıyorum sorun olur mu?
Launcherimiz F4SE yüklü ise oyunu F4SE üzerinden çalıştırmaya ayarlı. Haliyle Launcherimiz üzerinden oyna'ya bastığınızda oyun F4SE üzerinden çalıştırılıyor.

Bu yama başarımları kapatır mı?
Hayır kapatmaz. Yaptığımız yama mod olarak geçmiyor, oyunun dosya sistemini değiştiriyor. Haliyle oyun yamamızı mod olarak görmüyor ve başarımları kapatmıyor. Ama diğer sekmesindeki mod çevirileri için bu söylediğim geçerli değildir.

Save dosyalarım zarar görür mü?
Hayır görmez. Oyun dosyalarını değiştirdiğimiz için save'niz ne durumda olursa olsun yama hiçbir şeyi bozmadan çalışmaktadır.
NOT: Yamayı yüklemeden önce envanterinizde bulunan silah ve zırh isimleri ingilizce kalacaktır. Yama yüklendikten sonraki silahlar ve zırhlar ise Türkçe görünecektir.

ALINTI: "Önce şu Türkçe çeviride ki trojanı açıklasanız? şaka falan mı bu yahu? dalga mı geçiyorsunuz insanlarla? yemin ediyorum yazık ya bir de bağış topluyorsunuz iş yaptık diye."


quote:

https://www.youtube.com/watch?v=Fp76NjLkkJE&feature=youtu.be Açıkladım...
https://www.virustotal.com/gui/ Bu, videodaki exe dosyası
https://www.virustotal.com/gui/ Bu, videodaki txt dosyası

Yetmez diyorsanız, güvenmiyorsanız aynı işlemleri tekrarlayın.

Yamayı yüklerken dikkat etmem gereken bir şey var mı?
Evet var.
1-Yamayı yüklemeden önce oyunun çalıştığından emin olmalısınız. Bir kere oyunu açıp "New Game" seçeneğine tıklayarak kendinizi banyoda gördüğünüz zaman oyunu kapatın. (Konsolu açıp qqq yazıp enter'a basmanız yeterli)
2-Yamayı yüklerken oyun, launcher ve Steam kapalı olmalı.
3-Oyun klasörünü düzgün yazdığınızdan emin olmalısınız.

Forum hata mesajlarıyla dolu, yama bu kadar hatalı mı?
Hayır, sayacımıza göre 2019 Şubat başına kadar yama günlük ortalama 350 kişi tarafından indiriliyor ve günlük olarak ortalama 900 kişi tarafından yamamız ile oynanıyor. Günlük gelen hata bildirimi ise eylül ayından beri bir elin parmaklarını geçmiyor. O yüzden hata görme şansınız %0,3'ün altında diyebiliriz.

Anladım, peki hata alırsam yapmam gereken bir şey var mı?
Evet, öncelikle steam'den dosyaları doğrulayın, sonra sonra oyun klasöründeki strings ve interface klasörlerini silin. belgelerim'de fallout 4 klasörünün içindeki custom.ini dosyasını silin ve linkteki açıklamayı kullanarak tekrardan yükleyin.

Oyun korsan sürümle de Steam sürümüyle de çalışıyor mu?
Evet, oyun korsan olup olmadığına bakmaksızın oyunun 1,5 üstü tüm sürümleriyle düzgün şekilde çalışıyor. 1,5 altı sürümlerle çalıştırmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorum, ama 1,5 öncesi sürümlerle de çalıştırdığını söyleyenler var.

Yamayı yükledim bazı satırlar görünmemeye başladı. Yapacağınız işi sizin...
Oyunun yama yüklense de yüklenmese de bazı satırları göstermesini engelleyen bir sorunu var. Özellikle oyunun başındaki müzede Preston'un konuşmaları ya tüm konuşmayı engelleyecek şekilde donar, ya da satırların yarısı hiç görünmez... Hatta yamayı kursanız da kurmasanız da RTX bir ekran kartında oynuyorsanız bu aşamaya gelene kadar en az bir kere çökme yaşarsınız. Grafikleri düşüğe alın. düzelmezse yapabileceğimiz bir şey yok. Tespit ettiğimiz 15 noktada böyle bir sorun var, yani ingilizcede olan 15 cümleyi TÜrkçe çeviride göremeyeceksiniz.
Ek olarak radyodan duyduğunuz şeyler görevleri etkileyebiliyor, ama ne yaparsak yapalım radyo diyaloglarını açamıyoruz. Elimizde olan bir şey değil. Yanlış hatırlamıyorsam oyunun dil dosyasında eksikti.
Bir mekana girdiğinizde yoldaşınızın yaptığı yorumlar bugda kalıp mekandan çıkana kadar başka altyazı görünmesini engelleyebiliyor. O yüzden onları da biz kapattık. Spoiler vermek istemiyorum, ama çok kritik bir noktada Preston'un goygoyu yüzünden konuyu kaçırmak inanın iyi değil.

Videolarda altyazı gözükmüyor
Bethesda anlamadığım şekilde videolara altyazı eklememizi engelliyor. Eklemek için tek yok var, o da videoların tekrar yüklenmesi ki bu da yama boyutunu 3-4 GB'a çıkartmak demek. Ne biz yorulalım ne siz o kadar dosya indirmek zorunda kalın, internetten o videolarda ne yazdığını bulabilirsiniz.
Eşya isimlerinde sorun var.
Sebze isimleri ile ilgili açıklama Prydwen'in terminallerinde yazıyor. Yoksa biz de istedik domatese domates demeyi :)
NOT: Yamayı yüklemeden önce envanterinizde bulunan silah ve zırh isimleri ingilizce kalacaktır. Kayıt sistemi hemen her eşyanın sıfırdan isimlendirilerek kaydedilmesi üzerine kurulmuş. Yani silahın ismi save dosyanıza nasıl girdiyse öyle kalacak demek oluyor. Yama yüklendikten sonra bulduğunuz silahlar ve zırhlar ise Türkçe görünecektir. Çözümü sıfırdan başlamak.

Yama projesine destek olmak istiyorum, ne yapabilirim?
An itibariyle hiç bir şey yapamazsınız. Eskiden bir reklam projesi ile biraz kâr etmeye kalktık ama pek işe yaramadı, bağışları da artık kabul etmiyoruz. Sadece çeviriyi bir sitede vs. görürseniz ismimizi paylaşmalarını rica etmenizi isteyebilirim. En azından yamayı 2022'de yeni çıkartmış gibi yayınlamasın kimse...

Yama Playstation GOTY sürümünde çalışıyor mu?
@sansursystem'ın dediğine göre çalışıyor (test ettiği için çok teşekkür ederim) ve @UsualSuspecTR'ın dediğine göre yama 1.33 güncellemesi sonrası altyazılar kaybolabiliyor. Çok şükür ki çözümünü bulmuş, oyunu tamamen silip tekrardan yüklediği ve üstüne yamayı eklediği zaman sorunsuz şekilde alt yazılar yeniden Türkçe olmuş. (test ettiği ve çözümü yazdığı için çok teşekkür ederim)

Playstation sürümünde sorun olduğunda düzeltebilir misin?
Ne yazık ki. Bilgisayar sürümünde bir düzenleme gerektiğinde yapma şansım var, ama Playstation sürümüyle ilgili gerçekten hiç bir fikrim/bilgim yok.

Sanırım yeni sürümle uyumlu değil, bende açılmıyor, nasıl açacağım?
Açıkçası... Güncel sürümde kullanan da var kullanamayan da. Bende çalıştı, çalışmayan bir sürüme sahipseniz /data/Interface.eps dosyasını gönderin. Entegre edeyim. Ha yok uğraşamam diyorsanız da... Oyunun eski bir versiyonunu kullanabilirsiniz. Yine de data klasörünün içinde Interface ve Strings klasörlerinin olduğundan ve klasörlerin içinde en az bir adet dosya olduğundan emin olun. Bir de belgelerim klasöründe custom.ini dosyasının içinde "bInvalidateOlderFiles=1" ve "sResourceDataDirsFinal=" kodlarının olduğundan emin olun. Özellikle ana menünün İngilizce kalması halinde bu kodlar durumu çözecektir.

Foruma bakıyor musun? Bir sorunumuz olduğunda sana ulaşabilir miyiz?
Açıkçası... bu çevirinin üstünden çok zaman geçti. Bu mesajı 2022'de yazıyorum. Haliyle oyunun dosyalarının hangisi ne işe yarıyordu onu bile hatırlamıyorum. Ama Donanım Haber çok büyük bir topluluk. Haliyle eminim ki yazdıklarınıza cevap verecek, kendi tecrübesini paylaşacak ve çözüm olacak insanlar olacaktır.

Hakkında
Konum: Ankara,Çankaya
İlgi Alanları: Bilimsel Sosyalist, Tam Bağımsız Türkiye, Antiemperyalist, Çeviri, Photoshop, Corel, Premiere Pro, After Effect
Forum İmzası:
Fallout 4 Çevirisi Ekip Lideri
Eski Animus Projesi Üyesi
Eski Oyun Çevirmeni, Grafik Tasarımcı
Forum İkinci El İmzası:
[Center]Vatan, Emek, Namus.[/Center]
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Mobil cihaz
General Mobile
Operatör
Vodafone
Milli Takımlar
Turkiye
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: 4 yıl
Mesaj Sayısı: 784
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 817
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 134.883 (Bu ay: 3.600)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.161 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.