Binbaşı
26 Ocak 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 119 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Bu sefer ki GTA VI ve Bully 2 hakkında yeni iddialar Reddit'ten geliyor. Reddit'te bir kullanıcı(u/CurryLav), kaynağının Rockstar Hindistan stüdyosunda çalıştığını iddia ederek yeni bilgiler edinmiş. Maddeler halinde yazmış, bende çevirip maddeler halinde yazacağım.

1. GTA VI'nın tam geliştirme sürecine 2018 yazında başlanmış ve Rockstar Hindistan'a geliştirme için bir takım görevler verilmiş.
2. Konsept planlamalarına 2013 senesinde ve ilk geliştirmesine ise, GTA V'in PC sürümünün çıkışından sonra Haziran 2015'te başlanmış.
3. GTA VI'nın kod adı "Project Americas" olarak geçiyor.
4. GTA serisinin ana stüdyosu Rockstar North, geliştirme sürecinde büyük bir rol oynuyor.
5. Bully 2, Rockstar Hindistan'a daha fazla bağımlı.
6. Bully 2 bu nesil(PS4 ve Xbox One), bir sonraki nesil(PS5 ve Xbox Scarlett) ve PC platformlarına geliştiriliyor.
7. Bully 2'nin bir sonraki nesil sürümlerinde ve PC'de RTX seçeneği olabilir. Bir nevi GTA VI için test görevi görüyor.
8. GTA VI Vice City'de geçiyor. Yakındaki bataklıklar, şehirler, küçük adalar ve ana adadan çok uzaktaki büyük adada gerçekleşecek.
9. Kaynağın belirttiğine göre, harita konsept tasarımlarında bataklıklar sol orta taraflarda, şehir haritanın merkezinde ve büyük ada haritanın sağ tarafında kalıyor.
10. Oynanış mekanikleri GTA V'i andırıyor fakat büyük bir değişim geçirmiş. Araç fizikleri GTA V'e göre daha dengeli, GTA IV gibi değil. Silah mekaniklerinde de geliştirmeler ve yeni animasyonlar eklenmiş.
11. GTA VI'da, farklı dönemlerde binalar dinamik olarak değişecekmiş. Örneğin; İnşaat halinde bir bina tamamlanabilecek. NPC'ler ve her şey zamanla değişecek.
12. GTA VI haritası, GTA V'in haritasına göre daha büyük.
13. Bazı görevler, Liberty City'de geçebilecek. Yalnızca Middle Park çevresinde ve tekdüze görevler olacak. Aynı GTA V'de North Yankton ve RDR 2'deki Guarma haritalarındaki görevler gibi.
14. GTA VI'da hava koşullarına büyük bir önem verilmiş. Yıldırım düşebilecek, su taşkınları ve kasırgalar yaşanabilecekmiş.
15. Hikaye'nin sonu verdiğiniz kararlara göre şekillenecek.

Bully 2 hakkında, yorum kısmında sorulan sorulara cevap vermiş. Bully 2 Üniversite de geçiyor ve geçtiği şehir büyük. Ana karakter ise, üniversiteye giden bir erkek genç ve evinden oldukça uzaktaymış. Kaynağı, Bully 2'nin beta aşamasına yaklaştığını belirtmiş ve şimdilik daha fazla bilgi vermekten kaçınmış.

Kaynak:https://www.reddit.com/r/GTA6/comments/daek5q/some_reliable_info_from_my_source_at_rockstar/

GTA VI ve Bully 2 için paylaşılan iddialar bu yönde. Bully 2'nin duyurulması yakın gibi, RDR 2'de de bir takım sürpriz yumurtalar(easter egg) bulunmuş. GTA VI içinse daha bekleyeceğimizi düşünüyorum.
GTA V, Rockstar'ın 2013 senesinde PS3 ve Xbox 360 için çıkardığı son şaheseri.. Kimine göre bazı yönlerden GTA IV'den kötü, kimine göre GTA IV'den iyi. GTA V'in bazı yönlerden kötü olma muhabbeti, ilk olarak CrowbCat isimli Youtube içerik üreticisinin aşağıdaki videosuyla başladı. CrowbCat'in kaliteli içerikleri var, takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim.
Peki videoda da görüldüğü gibi GTA V, GTA IV'den sonra geliştirilmesine rağmen neden bazı yönlerden kötü kaldı? Bunu açıklayabilmek için, gelin hep birlikte PS3 ve Xbox 360'ın ilk dönemlerine gidelim.


GTA V neden bazı yönlerden, GTA IV'den kötü oldu? (Makale)


Yıl 2005 ve E3 2005'te Xbox 360 ve ardından bir sene sonra, yani 2006'da PS3 duyuruluyor. Yeni nesil'e geçmek demek, yeni oyun fikirleri, yeni grafik teknolojileri, mekanikler vs. demek. Tabi burada önemli bir konu var ki, yeni nesil konsollara her geçişte o konsolların donanımı yavaş yavaş anlaşılıyor ve ilk çıkan oyunların grafik ve fizik gibi konularda yeni nesil'in nimetlerini göremiyoruz ne yazık ki. Bu PS3 ve Xbox 360'ın ilk dönemlerinde de yaşandı. Hatta birkaç oyuna bakarsanız oyunların yer yer PS2, yer yer PS3 havası verdiğini görebilmemiz mümkün. Örnek olarak Xbox 360'a ve bir önceki nesil konsollara çıkan Need For Speed: Most Wanted(2005)'i gösterebilirim. Tabi bu durum grafik ve fizik motoru teknolojilerinin gelişmesi ile yeni nesil'in tüm gücü yavaş yavaş kullanılmaya başlandı.

Tabi Rockstar Games'te PS3 ve Xbox 360'in dönemlerinde boş durmadı. En son GTA: San Andreas'ta kullanılan RenderWare grafik motorunu kullanmayı bıraktı, RenderWare ile geliştirdiği GTA oyunlarına 3D evreni ismi ile anılmaya başladı ve yeni nesil bir grafik motoru olan Europhia nam-ı diğer RAGE(Rockstar Advanced Game Engine) grafik motorunu tanıttı. Bu grafik motorunun güzel olan yanlarından birisi de fizik etkileşimlerinin tamamiyle dinamik olması. Yani karakterin yerden yüksek bir yerden düşmesi veya araba çarpması gibi durumlar, olayın şiddetine ve birkaç parametreye göre hesaplanıp, bu hesaplamaya göre karakterin tepki vermesini sağlamış oluyor. Rockstar RAGE grafik motorunu sanılanın aksine ilk GTA IV'de değil, Rockstar Presents Table Tennis'te kullanmıştır. Bu oyun ne yazık ki PS3'e çıkmadı, Xbox 360'a özel kaldı ve sonradan Nintendo Wii'ye gelmiştir. Aşağıdaki video ile Europhia'nın fizik etkileşimlerini izleyebilirsiniz.
Rockstar sonunda bombayı patlatıyor ve Microsoft'un E3 2006 konferansında GTA IV'ü duyuruyor. GTA IV'ün en önemli yanı, tamamiyle yeni nesil GTA olması. GTA IV, oyuncular tarafından olumlu tepkiler almayı başarmıştı. Tarihler 2008'i gösterdiğinde GTA IV, PS3 ve Xbox 360 platformlarına çıkmaya hazırdı. PC oyuncuları birkaç ay daha bekleyerek GTA IV'e kavuşmuş oldular ve PC tarafında oldukça sancılı bir süreç yaşadı. Tabi GTA IV'ün eksiklikleri daha sonradan anlaşıldı. GTA San Andreas'la bolca karşılaştırıldı ve çoğu oyuncu birkaç yönden GTA San Andreas'ın daha iyi olduğuna karar verdi. Bu durum GTA IV'ün kötü bir oyun olduğu anlamına gelmiyor elbette. Özellikle hikaye anlatımı oyuna çok güzel yedirilmiş ve oyunun gerçekten de yaşayan bir dünya'ya sahip olduğunu görebilirsiniz.


Şimdi gelelim GTA V'e. Rockstar, tarihler 2011'i gösterdiğinde GTA V'i ilk fragmanı ile görücüye çıkarıyor. Bu aynı zamanda PS3 ve Xbox 360 neslinin son demlerine geldiğine dair bir mesajdır da. GTA V'i ilk gören oyun basınından, oyunun harika göründüğünü belirtiyorlar. Daha sonra üç adet karakterleri tanıtan fragman ve en sona oynanış videosu ile birlikte çıkış tarihi paylaşılıyor. Oynanış videosunun hangi platformdan alındığı sorusuna, Rockstar Games "PS3'den alındı" diye cevap veriyor. Zamanında bir çoğu oyunun oynanış görüntüleri genellikle Xbox 360 veya PC üzerinde gösterilirdi. Bunun sebebi PS3'ün donanımı oyun geliştirme işini inanılmaz zorlaştırması ve Xbox 360'a göre kötü gözükmesiydi. Rockstar ve diğer geliştiriciler, PS3'ün donanımını çözebilmişti. 2013 tarihine geldiğimizde, GTA V Ekim ayında PS3 ve Xbox 360 için çıkışını yapmaya hazırdı. GTA V çıkar çıkmaz, ardı ardına rekorlar kırmaya ve Rockstar'a 5 senelik emeğinin karşılığını fazlasıyla vermişti. GTA V'de RDR'deki online sistemin geliştirilmiş versiyonu bulunuyordu; GTA Online. Tabi Rockstar durur mu, GTA Online'ın da ekmeğini yedi.
GTA V neden bazı yönlerden, GTA IV'den kötü oldu? (Makale)GTA V'in PS3 ve Xbox 360'dan sonraki durağı 2014'te duyurulan yeni nesil konsollar olan PS4 ve Xbox One'dı. PS4 ve XO için sıfırdan geliştirilmedi fakat PS3 ve X360 versiyonlarına göre hem teknik anlamda hem de içerik olarak "remaster" yapılmış bir versiyondu. PS4 ve XO versiyonları 14 Kasım 2014'te çıkışını gerçekleştirdi ve Rockstar'a para kazandırmaya devam etti ve ediyor da. Aynı zamanda PC versiyonu da duyurulmuştu. PC platformu için defalarca ertelenmesine rağmen, sonunda 14 Nisan 2015'te çıkışını gerçekleştirmişti.


Evet şimdi PS3 ve Xbox 360 dönemlerini kurcaladıktan sonra günümüze geri dönelim. Bazı arkadaşların kafası çorba olmuş ve bana "sen şimdi ne anlatmaya çalıştın burada" gibi şeyler söyleyeceği için hemen hızlıca toparlıyorum. GTA IV yeni bir grafik motoru ile geldiğini ve fizik etkileşimi gibi konularda çok iyi olduğunu söylemiştim fakat GTA IV içerik anlamında yetersizdi. Rockstar bunun farkındaydı, hem taze bir grafik motoru olduğu için, hem de PS3 ve Xbox 360'ın donanımını daha bilmedikleri için içerikleri kırptılar. GTA V'te ise içerik olarak bakıldığında GTA IV'e göre çok daha iyi fakat PS3 Xbox 360 platformları hedef alınarak geliştirildiği ve PS3 Xbox 360'ın artık güçlü olmadıklarını bildikleri için, GTA IV'de görülen fizik etkileşimlerini kırpmak zorunda kaldılar. Yani Rockstar içeriklerden feragat etmek yerine, fizik etkileşimlerinden feragat etmek zorunda kaldı. Çünkü PS3 ve Xbox 360 milatlarını doldurmuşlardı, ilk dönemlerindeki güçlü hallerinden eser yoktu. Rockstar da geçmiş nesil konsollarla en iyisini yapmaya çalıştı.


Peki GTA V yine de kötü bir oyun mu? Hayır kesinlikle kötü bir oyun değil, tam tersi hala açık dünya konusunda bir numaralı oyundur. Rockstar gibi her ayrıntıya dikkat eden bir çok geliştirici kalmadı, ne yazık ki. Makale tadında yazmaya çalıştım ve uzun zamandır böyle bir makale düşünüp yazmak istemiştim. Hatalarım ve kusurlarım varsa affola. Hepinize iyi oyunlar.
Arap Telekom ile taahhüt bitiyor bu ay. Türknet'e geçmeyi düşündüm ama forumda çok fazla şikayet konusu okudum. Haliyle vazgeçtim türknetten. Hangi ISS'ye geçmeliyim?
Selamlar. İyi ve uygun fiyatlı bir gaming mouse bakıyordum, Logitech G300s modelini gördüm. Açıkçası hoşuma gitti ve biraz da kullanıcı yorumlarını görmek istedim. Yarım saate yakın araştırdıktan sonra kafam çok karıştı. Bazı kullanıcılar çok memnun iken, bazıları hiç memnun değil. Gaming mouse alma sebebim Cs: Go ve birkaç oyunu oynamak için. Kullananlar varsa deneyimlerini paylaşabilir mi? Teşekkürler.
Selamlar, Finansbank'ın Enpara diye bir sistemi olduğunu duydum. Kullanan var mı? Sistem nasıl işliyor kullanan biri anlatabilir mi? Teşekkürler. Başvurmak isteme nedenim Steam'den oyun alıyorum ve güzel kampanyalar oluyormuş.
Hakkında
Konum: Kahramanmaraş
Meslek: Öğrenci
İlgi Alanları: Video oyunları, konsollar, PC, anime ve manga
Forum İmzası:
XBL Gamertag: SkyfallTR
Steam: starkiller
Sistem ve Tercihleri
Mobil cihaz
apple
Operatör
vodafone
Oyun Platformu
Xbox One
Oyun Platformu
PC
Steam
starkiller
Xbox Live GamerTag
SkyfallTR
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen ay
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 1.724
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.163
İkinci El Bölümü Mesajları: 3
Konularının görüntülenme sayısı: 1.226 (Bu ay: 11)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.566 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.