Yüzbaşı
09 Haziran 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme
Toplam: 129 (Bu ay: 42)
Gönderileri

Dostlar merhaba. Ben eski bilgisayarımı sattım ve üstüne epeydir biriktirdiğim paramı koydum. 11500 liraya Pt'den 16 RAM'li MacBook Air siparişi verdim. Fakat biraz üzülüyorum açıkçası bu parayı bilgisayara verdiğime. 8 GB daha fazla RAM için 2500 lira daha fazla ödemek benim huzurumu kaçırıyor. Parayı kolay biriktirmedim, yakın zamanda maalesef telefon almam da gerekebilir. Ondan dolayı da böyle aklımda şüphelerim var, acaba 8 GB RAM bana yeter mi, 8 alsam da param cebimde kalsa diye. 


Şimdi ben size bilgisayar kullanım senaryomdan bahsedeyim, sizlerde beni ona göre yönlendirirsiniz. Eğer 8 GB RAM yetiyorsa, 16'yı iptal edip 8'i alacağım. 


Ben bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Bu sene hazırlıktayım. Bölüme seneye başlıyorum. Arduino ile ilgilenmeyi seviyorum ondan dolayı C diline biraz bakınıyorum. Onun dışında geleceğimi mobil uygulama ve bilgisayarlı görü (farkındayım çok ayrı sektörler 😄) ile şekillendirmeye çalışıyorum. Zaten ilk 1-2 sene çok ağır işler yapacağımı sanmıyorum. O yüzden 8 GB yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Fakat daha uzun bir kullanım senaryosunda 8 GB RAM yeter mi onu merak ediyorum. 


Yabancı kaynaklardan baktığım kadarıyla 8 GB RAM ile de epey bir iş yapılıyor fakat çok ciddi oranda “Swap Memory” kullanıyor. Bu da SSD'nin ömrünü kısaltır diye düşünüyorum. 2 sene sonra garantisi bittiğinde SSD‘si öldüğü için elimizde kalmasın alet diye korkmuyor da değilim. Bu da 8 GB RAM'i seçme konusunda beni şüpheye düşürdü. Kafam biraz karışık. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

PT'den özel konfigürasyon Mac sipariş edenler oldu mu? Oldu ise ürün kaç günde ellerine ulaştı yazabilirler mi?

iPad 8.nesil kullanıyorum, goojodoq paperlike aldım. Ekran çok bulanık oldu. Ucuza Mat veya normal ekran koruyucu önerilerinizi bekliyorum. Mat olanların hepsi mi böyle görüntüyü bulanıklaştırıyor?

iPad 8'i usb ile bilgisayara bağladığımda 1-2 dakika içerisinde %93'den %100'e çıktı şarjı neden böyle oluyor anlamadım. 2 gün önce denediğimde de aynı şey olmuştu.

Arkadaşlar daha bu sabaha kadar böyle bir sorun yoktu. Birden bire nasıl böyle oldu anlamadım. Cihaz 2015 13 inç MacBook Pro. Garantisi yok. Bunu nasıl çözebilirim? Aşağıdaki video ile sorunu kaydettim.

Sorun sol CMD tuşunda var, sağ CMD tuşunda herhangi bir sorun yok. Videoda görülüyor.


Sirkadyan ilk çıktığında alanlardanım. 90 lira ödedim. 600 soru hakkı tanımlandı. Başlarda çok iyi çözülüyordu sorular. Şubat mart gibi sorular çok geç çözülmeye, çözülmemeye başlandı. En son baktığımda uygulama google playden kaldırılmış. Benim daha 350 soru hakkım vardı. Mail hesabını da kapatmış. Ne yapabilirim
Behzat Problemler Nasıl?
Problemlerde iyi değilim, geliştirir mi?

2019'da tercih yapmadım. 2020'de tercih yapıp, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğine yerleştim. Asıl isteğim subay olmaktı. Bu sene MSÜ koşu mülakatlarında o gün biraz rahatsız olmam sebebi ile elendim. Aslında bilgisayar mühendisliğini zaten istiyordum ama subaylıkta istiyorum. O yüzden 1 sene daha subaylık için denemek istiyorum. Zaten MSÜ yerleştirme işleminde ham puana baktığı için OBP'nin kırık olması bir önem arzetmiyor. Forumdaki tavsiye konularını okudum ama yine de bir konu açıp tavsiye almak istedim. Özellikle bu TYT mat belası nasıl yükseltilir merak ediyorum. Geçen seneye oranla her derste ilerleme katettim. Fakat TYT Mat'ta bir ilerleme kaydedemedim. Nasıl gelişir bu meret? 345 çözmüştüm sb olarak. TYT mat için bir soru bankası bitirip ardından denemelere mi geçilmeli? AYT'de en çok fonksiyon parabol denklemler polinom konularına çalıştım ama sınavda o soruların hiçbirini yapamadım. Yaptıklarım trigo logaritma analitik geometri filan.

Biyolojide Palme + Apotemi + Senin Biyolojinden gitmiştim. O açıdan sıkıntım yok.
Kimyada Kimya Özel + Aydın Fasikülleri ile ilerledim o açıdan da sıkıntı yok.
Fizikte Ertan Sinan Şahin ile ilerliyorum fakat bırakmak zorunda kalmıştım fiziği vakit yetmediğinden. Çalıştığım konuları yaptım.
Türkçe'de Paragrafın Ritmi Kitabı + Limit Dil Bilgisi + Önder hoca ile ilerledim Türkçemde pek kötü sayılmaz.

Sene içinde bir elin parmak sayısı bile etmeyecek kadar TYT denemesi çözdüm sanırım sıkıntı burdan kaynaklanıyor. Deneme çözdükçe bir gelişim görmüyorum bana bir şey katmadığını düşünüp konu çalışmaya yöneliyordum. Bir de problemlerde ciddi sıkıntılar yaşıyorum ve üzerine düşmüyorum çünkü karşıma gelecek bir problemi çözme ihtimalim, trigonometri sorusunu çözme ihtimalime göre daha düşük. O yüzden genellikle AYT çalıştım.

Genel olarak bir tavsiye verirseniz sevinirim. AYT ve TYT Matematiği en kötü 25 nete çıkarmak istiyorum.

Geçen sene AYT Matematikten soru bankası bitiremedim. KAF dinlemekten soru bankasına vakit yettiremedim. Ben eksiklerimin farkındayım zaten matematikte az soru çözdüğümün filan farkındayım. Ama yine de tavsiyelerinizi ve eleştirilerinizi beklerim.

Bir de bu sene günde 8 saatten fazla ders çalışabileceğimi sanmıyorum çünkü bir yandan Ingilizce hazırlık ve sporla uğraşıyor olacağım bunu da ekleyim dedim.
146K'ya hangi üniversitenin bil. mühendisliği bölümünü yazardınız? Sıralamalar yine yükselir mi?
Arkadaşım 18 yaşında, kemoterapi görüyor. YKS'ye girdik ikimizde. 1 temmuz Çarşamba günü biraz dolaştık akşama doğru halsizliği ve sırtında ağrı olduğunu söyledi bana. O gün hastaneye gitti. Doktor güneş çarpması deyip serum vermiş. O gün biraz iyi oldu ama bugün tekrar aynı şikayetler baş gösterdi. Biz o gün biraz güneşte kalmıştık. Yüzümüz kolumuz filan yandı. Bizde evet olabilir dedik o gün geçtik. Ama bugün tekrar aynı şikayetleri baş gösterdi. Acaba ben mi korktuğumdan dolayı Korona'ya bağlıyorum bilmiyorum. Yarın sanırım test yaptıracak. Halsizlik ve sırt ağrısı beni çok korkutuyor.
Sistem ve Tercihleri
Operatör
Türk Telekom
ISS
Superonline
Oyun Platformu
PS4
Kulaklık - Amfi
Sony
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 1 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 2 ay
Mesaj Sayısı: 705
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 945
İkinci El Bölümü Mesajları: 18
Konularının görüntülenme sayısı: 31.390 (Bu ay: 640)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 258 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.