Binbaşı
05 Nisan 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 44 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Herkese merhabalar,


Elimdeki mevcut sistemi upgrade etmek istiyorum. Mevcut sistemim şu şekilde:


  • İşlemci: Intel Core i7 6700 3.40 GHz
  • Anakart: ASUS B150M-K
  • Ekran Kartı: MSI RX480 8 GB (İlk çıkan tek fanlı prototip modeli)
  • RAM: 2 x 8 GB Corsair Vengeance LPX 3000 MHz CL 16 DDR4


İlk olarak aklımda şöyle bir şey var; işlemci sabit kalacak şekilde anakart ve ekran kartını upgrade etmeyi düşünüyorum. Anakartı değiştirmek istememin sebebi; elimdeki RAM'ler 3000 MHz fakat anakartım bunu desteklemediği için RAM'leri tam verimlilik ile kullanamıyorum. O yüzden bu işlemciye uygun ve 3000 MHz RAM'i destekleyecek bir anakart almayı düşünüyorum. Ekran kartı ise RX 480'in ilk çıkan prototip modeli olduğu için tek fanlı ve oyunlarda istediğim performansı sağlamamaya başladı. Aklımda NVIDIA'ya geçmek var fakat yine AMD üzerinden devam et derseniz önerilere açığım.


Bunun dışında bir diğer konu; eğer bu işlemci ile devam etme, işlemciyi de değiştir derseniz onun için de önerilerinize açığım. Amacım bilgisayarın darboğaza girmeyeceği güzel bir upgrade yapmak. Oyun oynarken kayıt alma gibi bir plan da var kafamda onu da belirtmiş olayım.


Bütçe olarak ise 8-10 bin arası bir fiyat düşünüyorum. Bu bütçe az mı çok mu bilmiyorum fakat yine belirteyim her türlü önerilerinize açığım.

Merhabalar. Ufak bir sorun ile karşı karşıyayım ve bir türlü çözüm bulamadım. Aşağıda detaylı bir şekilde her şeyi açıklayacağım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

tbl_Kullanici tablosu;

kullaniciid int [PK],
- eposta nvarchar(50),
- sifre nvarchar(50),
- il int,
- ilce int

tbl_Il tablosu;
- il_no int [PK],
- il_isim nvarchar(50)

tbl_Ilce tablosu;
- ilce_no int,
- ilce_isim nvarchar(50),
- il_no int
alanlarını içermekte.

Şuan yapıyor olduğum ve yapmak istediğim şeyler ise şu şekilde:

- Kullanıcı kayıt formunda tüm il ve ilçe verilerini DropDownListIl ve DropDownListIlce kısımlarına çekiyorum. Kullanıcı hangi ili seçerse o ile bağlı olan ilçeler ilgili DropDownList'te görünüyor.
- Kullanıcı kayıt formunu doldurup kayıt olduktan sonra tbl_Kullanici tablosundaki "il" ve "ilce" alanlarına kullanıcının seçmiş olduğu il ve ilçeyi sayısal bir değer olarak kaydediyorum (örnek olarak Ankara'yı seçtiyse il kısmına 6, Çankaya'yı seçtiyse ilçe kısmına 216 şeklinde).
- Yapmak istediğim şey ise şu: Kullanıcı "adres-bilgilerim.aspx" sayfasına geldiği zaman kullanıcının kayıt formunda seçmiş olduğu il ve ilçelerin DropDownList'lerde seçili olarak gelmesini ve DropDownList'lere bastığı zaman diğer tüm il ve ilçelerin de orada gözükmesini istiyorum.

Şu ana kadar sadece il kısmını seçili olarak getirebildim fakat ilçe kısmında hata alıyorum. Kodlarım ise aşağıdaki gibidir:

Fonksiyon function = new Fonksiyon();
protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
{
if (!IsPostBack)
{
IlCek();
IlceCek();
vericek();
}
}

// Kullanıcı tablosundaki il ve ilçenin seçili gelmesini sağlayacak metot (sadece il seçili geliyor ilçe için null hatası veriyor).
private void vericek()
{
if (Session["kullaniciid"] != null)
{
DataRow drbilgi = function.GetDataRow("SELECT tbl_Il.il_no, tbl_Ilce.ilce_no, tbl_Il.il_isim, tbl_Ilce.ilce_isim FROM kullanici LEFT JOIN tbl_Il on tbl_Il.il_no = tbl_Kullanici.il LEFT JOIN tbl_Ilce on tbl_Ilce.ilce_no = tbl_Kullanici.ilce WHERE kullaniciid=" + Session["kullaniciid"].ToString());
if (drbilgi == null)
{
Response.Redirect("default.aspx");
}
else
{
DrpDwnLstIl.ClearSelection();
DrpDwnLstIl.Items.FindByValue(drbilgi[0].ToString()).Selected = true;
DrpDwnLstIlce.ClearSelection();
DrpDwnLstIlce.Items.FindByValue(drbilgi[1].ToString()).Selected = true;
}
}
else
{
Response.Redirect("default.aspx");
}
}

// Tüm illeri çektiğim metot.
private void IlCek()
{
SqlConnection conn;
SqlCommand comm;
SqlDataReader reader;
string connectionString = ConfigurationManager.ConnectionStrings["aytasarimConnectionString"].ConnectionString;
conn = new SqlConnection(connectionString);
comm = new SqlCommand("SELECT * FROM tbl_Il", conn);
try
{
conn.Open();
reader = comm.ExecuteReader();
DrpDwnLstIl.DataSource = reader;
DrpDwnLstIl.DataValueField = "il_no";
DrpDwnLstIl.DataTextField = "il_isim";
DrpDwnLstIl.DataBind();
reader.Close();
}
catch
{
string mesaj = "<script>alert('Bir hata oluştu!');</script>";
Response.Write(mesaj);
}
finally
{
conn.Close();
}
}

// Tüm ilçeleri çektiğim metot.
private void IlceCek()
{
SqlConnection conn;
SqlCommand comm;
SqlDataReader reader;
string connectionString = ConfigurationManager.ConnectionStrings["aytasarimConnectionString"].ConnectionString;
conn = new SqlConnection(connectionString);
comm = new SqlCommand("SELECT * FROM tbl_Ilce WHERE il_no='" + DrpDwnLstIl.SelectedValue + "'", conn);
try
{
conn.Open();
reader = comm.ExecuteReader();
DrpDwnLstIlce.DataSource = reader;
DrpDwnLstIlce.DataValueField = "ilce_no";
DrpDwnLstIlce.DataTextField = "ilce_isim";
DrpDwnLstIlce.DataBind();
reader.Close();
}
catch
{
string mesaj = "<script>alert('Bir hata oluştu!');</script>";
Response.Write(mesaj);
}
finally
{
conn.Close();
}
}

protected void DrpDwnLstIl_SelectedIndexChanged(object sender, EventArgs e)
{
IlceCek();
}


vericek() metodunun DrpDwnLstIlce.Items.FindByValue(drbilgi[1].ToString()).Selected = true; satırında null hatası alıyorum. İl'i seçili olarak getirebiliyorum ve bastığımda diğer tüm iller de DropDownList'in içerisinde oluyor fakat ilçe için aynısı olmuyor. Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.
Herkese merhabalar. Bugün aklıma küçükken izlediğim bir çizgi film geldi fakat adını bir türlü hatırlayamadım. Çizgi filmin konusunu özetleyecek olursam her karakterin elinde elektronik bir alet var (Pokemon'daki Pokedex misali bir şey). Bu elektronik aletin içerisinde her kişinin bir karakteri var. Bu karakterlerde o kişinin verdiği komutlara göre sanal alemde gezip görev yapıyorlar veya bilgi topluyorlar. Çizgi filmin konusu bu şekildeydi. 1993 doğumluyum o jenerasyondan bilen birileri çıkar belki diyerekten konu açmak istedim. Çizgi film aşağı yukarı ben dördüncü sınıftayken yayınlanıyordu yani hemen hemen 2002 senesine denk geliyor. Çizgi filmin TRT 1 veya Fox Kids/Jetix kanallarında yayınlanmış olması gerekiyor. Böyle bir çizgi film hatırlayan varsa adını yazabilirse çok sevinirim.
Herkese merhabalar. Dün başıma gelen, bu gece de yine aynısının olduğu ve beni uykumdan uyandıran bir durum ile karşı karşıyayım. Dün gece yine bu saatlerde, belki biraz daha erken WhatsApp'tan bilmediğim ve yabancı uyruklu bir numaradan cevapsız arama ve mesaj almıştım. "Bottur bu" diyerek numarayı spam olarak bildirmeden sadece engellemiştim. Az önce de dün arayan numaranın önünde +1 yazarak yine aynı numaradan WhatsApp araması ve mesaj geldi. Mesaj da "Açsana s**tiğimin telefonunu pis Türk." şeklindeydi. Bu sefer spam olarak bildir ve engelle butonuna bastım. Numarayı da buraya yazayım +1 (267) 622 36 93 şeklinde bir numaraydı. Daha önce böyle bir durum ile karşı karşıya olan oldu mu acaba? Nedir ne değildir bir fikri olan var mı acaba?
Arkadaşlar merhaba. Yazılım mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisiyim. "Bilgi Güvenliği Uygulamaları" başlığı altında bir bitirme projesi yapmam gerekiyor. İnternetten araştırmama rağmen elle tutulur bir şey bulamadım. Daha önceden yapılmış bir proje de olabilir daha önceden yapılmamış bir proje de olabilir. Ne tür projeler yapabilirim bu konuda yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
Merhaba. Veritabanımdaki tablomda "KonuID" ve "SayfaLinki" alanlarım var. Her "KonuID" kısmı farklı sayfa linki içeriyor. Yapmak istediğim şey "KonuID" alanına göre "SayfaLinki" kısmını Eval ile çekmek. Bunun için nasıl bir kod yazmam gerekiyor?
Arkadaşlar merhaba. Dün aynı konuyu hobiler bölümüne açmıştım fakat konuya hiç cevap gelmeyince buraya açmaya karar verdim. Yaklaşık altı yıldır dans ile uğraşmaktayım. Uğraştığım dans türleri: Electro dans, popping dans ve tutting dans olarak geçiyor. Merak eden arkadaşlar için aşağıda her bir dans türüne ilişkin örnek birer video paylaştım. Başlarda dans etmek benim için bir hobiyken daha sonra bu işte başarılı olduğumu ve dans etmenin benim için hobi olmaktan çıkıp bu işi iyice benimsediğimi fark ettim. Şuan yazılım mühendisliği dördüncü sınıf öğrencisiyim fakat ilerideki planlarım/hayallerim hep dans üzerine kurulu. Fakat gelin görün ki Türkiye dans konusunda oldukça geride. Mesela benim yaptığım dans türlerini Türkiye'de yapan insanların sayısı çok fazla değil. Açıkçası ben de Türkiye'de dans konusunda tanınmak, öncü olmak istiyorum fakat ülkemizde dans ile ilgili yarışma sayısı olsun, televizyon programlarındaki dans yarışmaları olsun bir elin parmağını geçmeyecek şekilde. Mesela bir ara Benimle Dans Eder misin? (yurt dışında So You Think You Can Dance olarak geçiyor) adlı bir TV yarışması vardı. Şuan o tarz yarışmalardan hiç eser yok. Şuan kafamdaki düşünce bir televizyon programındaki yarışmaya katılıp Türkiye'ye yaptığım bu dans türlerini iyi bir şekilde gösterebilmek. Şuanda da bunu yapabilecek tek yarışma Yetenek Sizsiniz Türkiye gibi görünüyor fakat bu programında kalitesi ortada. Yayınlandığı ilk sezondan bu yana oldukça geriledi ki Acun bile jüriliği bıraktı. Siz değerli forumdaşlarımdan da tam bu noktada fikir almak istiyorum. Bu dans türlerini ülkemize gösterebilmek adına aynı zamanda kendimi gösterebilmek adına neler yapabilirim? Aklımda YouTube kanalı açıp tutorial videoları (öğretici videolar) koyma gibi bir düşünce de var ama nereye kadar gidebilirim hiçbir fikrim yok. Eğer bu yazımı okuduysanız her türlü fikir alışverişine açığım. Yukarıda bahsettiğim dans türlerine ilişkin örnek videoları aşağıda paylaştım. Herkese iyi forumlar.

Electro Dans


Popping Dans


Tutting Dans
Abi bu nedir ya? Kahkaha attım resmen.

Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık altı yıldır dans ile uğraşmaktayım. Uğraştığım dans türleri electro, popping ve tutting olarak geçiyor (merak eden arkadaşlar için aşağıda birkaç video paylaştım). Son zamanlarda da hip hop ile uğraşmaya başladım. Başlarda dans etmek benim için hobiyken bir süre sonra hobi olmaktan çıktı ve bu işi iyice benimsedim. Şuan yazılım mühendisliği dördüncü sınıf öğrencisiyim fakat ilerideki planlarım hep dans üzerine. Bu konuda siz değerli forumdaşlarıma akıl danışmak istedim. Açıkcası Türkiye'de bu işi (en azından benim yaptığım dans türleri için) layıkıyla yapan kişi sayısı çok az. Ben de bu işte öncü olmak istiyorum fakat Türkiye'de bu tür konularda yarışma sayısı olsun, televizyon programlarındaki dans yarışmaları olsun, dans eğitimleri olsun bir elin parmağını geçmeyecek şekilde. Yurt dışında ise bu durum tam tersi. Bu durum beni oldukça üzmekte. Şuanda televizyon sektöründe dans ile ilgili hiçbir yarışma bulunmuyor. Bir ara "Benimle Dans Eder misin?" adlı yarışma vardı mesela. Şuan o tarz yarışmalardan hiç eser yok. Şuan ki düşüncem bir televizyon programına katılıp bu dans türlerini Türkiye'ye iyi bir şekilde gösterebilmek. Şuanda bunu yapabilecek tek yarışma Yetenek Sizsiniz Türkiye gibi görünüyor fakat bu programda ilk sezonundan bu yana iyice geriledi gibi. Şaklabanlıklar yapan türlü türlü insanlar var. Çok uzun yazdım ama değinmek ve yardım almak istediğim nokta bu dans türlerini Türkiye'ye nasıl gösterebilirim? Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bekliyorum. YouTube kanalı açma gibi bir düşünce de var aklımda. Yukarıda bahsettiğim ilgili dans videoları aşağıdadır:

Electro Dans


Popping Dans


Tutting Dans
Arkadaşlar merhaba. Uzun süredir aşağıya koyduğum videodaki ilk şarkıyı arıyorum fakat bulamadım. Yardımcı olabilecek arkadaş varsa çok makbule geçer.

Şarkı 0:21 - 3:00 arasında. Video aşağıdadır.

Hakkında
Konum: Ankara,Çankaya
Meslek: Öğrenci
İlgi Alanları: Dans, League of Legends
Forum İmzası:
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 11 ay
Mesaj Sayısı: 1.366
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.611
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 13.017 (Bu ay: 1.472)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 440 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Free to Play - MMO
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.