Yüzbaşı
16 Mayıs 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 0 (Bu ay: 0)
Gönderileri
2 gündür kafamı kurcalayan birşey var tm sıralamalarında sizinde fikrinizi almak istedim.. konu biraz karışık ama basit bi şekilde anlatmaya çalışıcam.. 2011 de tm2-15.000 ile almış görünen bir A bölümümüz olsun.. yani 0,15li taban basarı sırası 15,000 gözüküyor ... şimdi gecen sene 0,15 li basarı sırası 15.000 olan ögrenci bu bölüme yerleşiyor... buraya kadar normal ama sorun şurda baslıyor .. 0,15 ve 0,12 herkes için hesaplanıyor yani sayısal ea fark edilmeksizin aynı torbada hesaplanıyor... 15,000 basarı sırası olan kişinini önündede 2 bin sayısal ögrencisi var 13 14 binler bunlarla dolu .. şimdi bu sayısalların gercek sıralaması 12 puan kesildiginden 13-14 bin gözüksede gercek sıralaması mesela 18 19 binlerde oluyor.. kendni 15 bin sanan tmci arkadas o sayısalların puanının kesilmesiyle aslında gercek sıralmaı 13-14 bine çıkıyor .. velhasıl kelam bu sene tmcilerin durumu muamma çünkü gecen sene 15,000 sıralama ile almış gözüken bölüm gercekte en son 13 bininciyi almış oluyor .. bilmem anlatabildimmi yani bu sene tamamen sayısalcıların ne sececgi durumu belirleyecek çünkü gecen sene 10-12 puanları kesilerek önümüzden çekilebiliyorlardı ama şuan çekilip çekilmemeleri onların ellerinde yani diyecegm o ki 15 binle alan biryer gecen sene gercekte 15 binle degl daha az bir sıralamayla almış oluyor ... daha da basite indireym.. yani gecen sene sıralaması 15 bin sıralama aslında önündeki sayısalcıların puanlarının kırılmasıyla 13 binlere geliyorsa bu sene 15 bin gözüken sıralama 15 bindir bu durumda gecen sene 15 binle alan bir yere girip giremeyecegnzi tamamen önünüzdeki sayısallar belirleyecektir yani bir nevi onların eline düştü tmciler özellikle 10-20 bin aralıgındakiler.. umarım benim dediklerimi anlayan çıkar .. bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum..
Burayı tercih etmeyi düşünüyorum sizce üniverste , sosyal yaşam, trabzon nasıldır bilgisi olan varsa düşüncelerini paylaşırsa sevinirim
1-HACETTEPE HUKUK (---)
2-YILDIRIM BEYAZIT HUKUK (12.400)
3-ULUDAĞ HUKUK(13.000)
4-AKDENİZ HUKUK(15.600)
5-KIRIKKALE HUKUK(18.000)
6-YALOVA HUKUK(19.100)
7-SELÇUK HUKUK İ.Ö(20.100)
8-KIRIKKALE HUKUK İ.Ö(22.000)
Benim sıram tm2 - 16.900 sizce hangisi olur umudum akdeniz olması :/
tm2 sıralamam 16.900 akdeniz hukuk gecen sene 15.600 ile kapatmış girebilirmiyim sizce ?
ygs5:43k 382 puan lys mat:39 geo:17 edeb:44 cog:10 okuldan :51-52 gelir sizce konya hukuk 2. öğretim olurmu ? eskiden daha umutluydum ilk 15 binlerde olurum diye de heralde olmuycak :/ yorumlarsanız sevinirim
tmyim özellikle hukukla ilgilendiğimden 2010 ve 2011 taban puan ve sıralamalarına baktıgımda dehset düşmüş mesela bir örnek
akdeniz üni. hukuk
2010 : 472 puan 10.700 sıralama
2011: 459 puan 15.600 sıralama.
bütün hukuklar bu şekilde peki soru şu neden bu kadar düştü ve bu senede devam edermi sizce yoksa gecen seneye has bir durumdu da bu sene eski haline döner mi görüşlerinizi bekliyorum ..
ÖSYM'nin önceki gün yaptığı Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) Biyoloji testinin ardından bir hatalı soru iddiası da Coğrafya testi için geldi. Celal Aydın Dershaneleri Coğrafya Bölüm Başkanı Mehmet Baranaydın, Coğrafya testinde 6,7 ve 8. soruların hatalı olduğunu iddia ederek, soruların iptali için ÖSYM’ye dilekçe ile başvurdu. Baranaydın, Hürriyet’e sorularda tespit ettiğini iddia ettiği hatalar ve cevaplarına ilişkin şu bilgileri verdi:

Bilimsel bir hata

“Basına verilen kitapçığın 6. sorusunda Türkiye’de yüksekliğe bağlı olarak sıcaklık ve yağış dağılışı sorulmuştur. Yükseklik arttıkça sıcaklık azalır fakat belirli bir yüksekliğe kadar yağış artar. Oysa cevap olarak verilen seçenekte yükseklik arttıkça yağış azalmış, deniz seviyesine indikçe yağış artmıştır. Bu bilimsel bir hatadır. 8. sorudaki tabloda ‘İş gücüne dahil olmayan nüfus oranı’ şeklinde bir ifade kullanılmıştır. Bu ifade, çalışma çağında olduğu halde çalışmayanları mı, çalışma çağında olmayan bağımlı nüfusu mu, yoksa her ikisini de mi ifade etmektedir? Bu bilgi de kafa karıştırmaktadır.

2 Karacadağ var

7. sorunun D seçeneğinde Karacadağ yer almaktadır. Türkiye’de biri İç Anadolu’da diğeri Güneydoğu Anadolu’da olmak üzere iki Karacadağ vardır. İç Anadolu’da ki Karacadağ’ın zirvesi kışın karla kaplanır, ilkbahar ve yaz döneminde ise dağ çayırları görülür. Dolayasıyla bu seçenek de öğrencileri zorlamıştır. Ve soru hatalıdır.”

Kaynak:http://www.hurriyetegitim.com/haberler/26.06.2012/osymye-lysdeki-3-soru-icin-iptal-dilekcesi.aspx

görüşleriniz nedir iptal edilir mi ?
evet arkadaşlar yogun bir seneyi geride bıraktık sizce bu sene hukuk sıralamaları 2 3 bin düşebilirmi ? benm hedefm akdeniz hukuk 15600 le almış gecen sene bu sene 18 binlere kayarmı aceba ... birde benm ygs 5 : 382 puan 43 bin lys mat:38.5 geo:17.5 edeb:43.5 cog:10 obp olursa 45 falan gelr aobp olur 53 54 falan gelr sizce kazanırmıyım yardım edin lütfen ??
ygs 43 bin 382 puan lys mat :38.5 geo:17.50 edebiyat:44 cografya:10 :( hukuk istyorum akdeniz veya yıldırım beyazıt hukuk gelirmi yardım edin lütfen moralim çökük

ygs5: 382 - 43 bin
lys1 mat:38.5 geo:17.5
lys3 hedefim edebiyat:48 cografya 18
evet arkadaşlar böyle bir tablo bana tm-2 de ilk 10 bini getirir mi okul puanımı bilmiyorum sistem karıştı falan bişeyler biliyorsunuz ya..
Yorumlarınız
ı bekliyorum...
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 9 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 275
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 26.172 (Bu ay: 81)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 7 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.