C

Yüzbaşı
14 Aralık 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 22 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Geçenlerde bu sorunu buraya yazmıştım ama bilgisayarlar ilgili zannedilip teknik yardım bölümüne atılmış başlık.Ancak soracağım şey elektronikle ilgili.Video sinyaliyle ilgilenmiş arkadaşların yardımını bekliyorum.
Biraz araştırma yaptıktan sonra composite videodaki bozulmaların (ekran kayması,görüntünün üst sol tarafındaki bayrak şeklindeki karaltılar) genellikle yatay senkronize sinyalinin seviyesiyle ilgili olduğunu öğrendim.Bu seviyeleri düzeltmek için de bazı filtre ve yükseltici devreler kullanılıyor.Bu konuda daha önce uğraşmış arkadaş var mı acaba?
Uzak mesafe görüntü aktarımı için 2.4ghz'lik video alıcı verici kullanıyoruz.Görüntüyü de laptoptan Avermedia PCMCIA TV kartından izliyoruz.Direk olarak kamera çıkışını karta bağladığımızda sorun yok.Ancak alıcı çıkışından bağladığımızda görüntünün üst taraflarında "bayrak etkisi" denilen bozulma oluşuyor.Sol taraftan sağa doğru oluşan bir siyah bir kararma.Videoyu karttan değil de ufak bir TFT LCD TV'den izlediğimizde bu sorun ortadan kalkıyor.Görünen o ki sorun TV kartının analog girişinden kaynaklanıyor.Bu sorunu aşmanın yolu var mıdır? Sinyali filtreleyecek veya gerekiyorsa hafif yükseltecek bir devreyle TV kartından da sorunsuz görüntü alabilir miyiz? Bir ara bozuk görüntünün de resmini koymaya çalışacağım.Anlattığım bozulma videolarda sıkça görünen etkilerdenmiş sanırım.
Hani bazen bir arkadaş bir fikir atıyor ortaya,sonra herkes "ooo çok zor,olmaz yapamazsın" türünden yorumlar getiriyor ya.Hani hep bir "biz yapamayız" şeklinde aşağılık duygumuz var ya.Bu başlık bunun için... Türkiye'de yapılanları,yapılabilenleri,örnekleri bu başlıkta toplayalım.
Açılışı ben yapıyorum."İnsansız uçak " projelerini duymuşsunuzdur.Dünyada son araştırma alanlarından bu.Bu konuda Türkiye'de de başarılı çalışma yapan bir firma var.Ordudan ihaleyi de kazandıla hatta.Aşağıdaki linkte proje ile ilgili bilgilere ve video görüntülerine ulaşabilirsiniz.Siz de bulduğunuz örnekleri buraya ekleyin.
Teknoloji tv'deki KOBİtek programını da izlemenizi tavsiye ederim.Orda da KOBİ'lerimizin yaptıkları başarılı çalışmalar anlatılıyor.
Artık kendinize güvenmemiz lazım.


İnsansız hava aracı projesi:
http://www.baykarmakina.com/turkce/baykariha/insansizhavaaraci.asp
Bu konuyu özellikle ChipArchitect arkadaşın görüşlerini almak için açıyorum.Evet Türkiye'de çip üretilebilir mi? Üretmek için nelere sahip olunmalı (insan kaynağı,maliyetler vs..) Bildiğim kadarıyla Amerika'da da bu işlerin tasarım aşaması gerçekleştirilip seri üretimleri genelde doğu ülkelerinde yapılıyor.Bu konuyu tartışalım istiyorum.
Bir de başımıza bu çıktı şimdi:

TMMOB Elektirik Mühendisleri Odası 29.06.2006 Tarihinde Yabancıların Çalışma İzinleri Kanun Tasarısı konulu basın açıklaması yaptı.


YABANCILARIN KAÇAK ÇALIŞMASI YASALLAŞTIRILIYOR
TBMM'de görüşülen bir yasa tasarısıyla, yabancı mühendis ve mimarlar için, Türkiye'de çalışmalarına yönelik sınırlamaların kaldırılmasının ötesinde ülkemiz mühendis ve mimarlarından daha ayrıcalıklı bir konum yaratılmak istenmektedir.

AKP Hükümeti'nin ekonomide çizdiği pembe tablo, sıcak paraya ve yabancılara yapılan mülkiyet satışlarına dayanmakta, yeni istihdam alanları yaratılamamaktadır. Bugün ülkemizde 50 milyon nüfusun ancak 22 milyonu istihdam edilmektedir. Bu 22 milyonun yüzde 46'sı hiçbir sosyal güvenlik kuruluşuna ve güvenceye sahip olmaksızın çalışmaktadır. Elektrik Mühendisleri Odası'nın üyelerini oluşturan Elektrik, Elektronik, Bilgisayar ve Biyomedikal mühendisleri arasındaki işsizlik ya da kendi mesleki alanı dışında çalışanların oranı üye sayımızın yüzde 25'i düzeyine çıkmış bulunmaktadır. Yeni düzenleme ile hem ülkemizde yetiştirilmiş mühendislerimiz arasındaki işsizlik oranı artacak hem de var olan çalışma koşullarının mühendisler aleyhine bozulması sağlanacaktır.

Ülkemizde yeni yatırımlar yapılarak binlerce işsiz mühendis ve mimarlara iş alanları yaratmak yerine mevcut çalışma alanlarının da yabancılara terk edilmesi istenmektedir. Gelinen noktada küresel sermayeye bağımlılık, hiçbir karşılıklılık ilkesi gözetilmeksizin yabancı işgücüne tanınan ayrıcalıklarla perçinlenmeye çalışılmaktadır.

Mevcut durumda, yabancı ülkelerdeki mimar ve mühendis yetiştiren öğretim kurumlarından mezun olanların Türkiye'de görev yapabilmeleri için denklik belgesi almaları gerekmektedir. Tasarıyla ise AB ve Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği ülkelerden gelecek olan mühendis ve mimarlar için denklik koşulu kaldırılmaktadır. Uluslararası hukukun temel ilkelerinden olan karşılıklılık ilkesinin bile yok sayıldığı bu uygulama sonucunda ülkemiz mühendis ve mimarlarının zaten yurtdışında çalışmaları olanaklarının sınırlı olduğu gerçeğinin yanında kendi ülkelerindeki çalışma alanları da işgal edilecektir.

Bu uygulama öyle bir boyutta düzenlenmektedir ki, Anayasal kurumlar olan YÖK ve TMMOB tamamen devreden çıkarılmakta, bu kurumlara ait olan yetkilerin içi boşaltılmaktadır. Yeni tasarının yasalaşması durumunda, yabancı mühendis ve mimarlara, diplomalarını sunmaları ve kendi ülkelerinde mesleki kuruluşlara üye olduklarını belgelemeleri durumunda, çalışma izni verilecektir. TMMOB'a bağlı odalar da hiçbir ölçüt aramaksızın bu kişileri istekleri halinde üye yapmak zorunluluğuyla karşı karşıya bırakılmaktadır. Hatta bu belgelemeyi yapamasalar bile tasarının bir başka hükmüyle 1 yılı geçmemek üzere ön çalışma izni verilebilmesi öngörülmektedir. Oysaki zaten normal çalışma izin süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Mevcut uygulamada kaçak olarak nitelendirilen yabancıların çalışması böylece yasal hale getirilmek istenmektedir. Tüm bunların üstene "kilit personel" tanımlamasıyla hiçbir belge ibraz etmelerine gerek kalmaksızın yabancı mühendislerin Türkiye'de çalışabilmelerinin de önü açılmaktadır.

Görüldüğü gibi tasarının düzenlemeleri, Anayasa'nın eşitlik ilkesini de yabancılar lehine yok saymaktadır. YÖK'ün denklik vermediği bir ülkedeki üniversiteden mezun olan AB ya da Bakanlar Kurulu'nun belirlediği ülkelerden bir vatandaş gelip denklik belgesi koşulu olmadan Türkiye'de çalışabilecektir. Ancak aynı üniversiteden mezun olmuş bir Türk vatandaşı, denklik belgesi alma zorunluluğu olması ve denkliğin de bulunmaması nedeniyle belgeyi alamayacak olduğundan Türkiye'de çalışamayacaktır.

AKP Hükümeti'nin yabancı sermayeye şirin görünme gayreti, akıl almaz boyutlara ulaşmıştır. Elektrik Mühendisleri Odası olarak, böyle bir düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Hükümeti ivedilikle, ülkemiz mühendis ve mimarlarını yok sayan, yabancı mühendis ve mimarları ise imtiyazlı bir zümre haline getirecek olan bu tasarıdan vazgeçmeye çağırıyoruz.ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
Bunu yapmaktan nefret ediyorum ama başa geldi çekilecek.Aşağıdaki sorunun çözümü için fikiri olan var mı?

60 kva 240v 50hz frekanslı bir fazlı senkron generatör 10 A ile uyarıldığında boştaki gerilimi
175 V'tur.Kısa devre edildiğinde, 10 A ile uyarıldığında kısa devre akımı 376 A'dır
0.075 ohm efektif endüvi direnci ve 0.8 ileri olma durumunda tam yükte
% gerilim regülasyonunu bulunuz.
MATLAB/Simulink'teki DC motor sürücüleri modelleri ile ilgili olarak orjinal dökümanlarından çevirerek oluşturduğum yazı.Faydalı olması dileğiyle...
http://www.hemenpaylas.com/download/823612/Simpower.pdf.html
****= h e m e n p a y l a s
Arkadaşlar elinizde Enerji İletim hatlarında aşırı gerilimler konusunda döküman varsa çok makbule geçecektir.Şimdiden çok teşekkürler
Arkadaşlar burada kontrol sistemleri,sensörler,PIC projeleri vs... adına birçok güzel video var:
http://www.engr.colostate.edu/~dga/v...mos/index.html
Hakkında
Meslek: Elektronik Mühendisi
Hakkımda:
Elektronik meslek değil bir yaşam biçimidir.
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: 9 yıl
Mesaj Sayısı: 393
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 426
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 7.517 (Bu ay: 193)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.