Teğmen
04 Eylül 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 22 (Bu ay: 0)
Gönderileri
merhaba. yarın 22.05.2013'te italyanca hukuk dili sınavım var. çevirmem gereken 2 madde var google translate üzerinden çevirmeye çalıştım ancak berbat bir çeviri çıktı maalesef.

Art. 2 Maggiore etâ. Capacitâ di agire

La maggiore età è fissata al compimento del diciottesimo anno. Con la maggiore età si acquista la capacità di compiere tutti gli atti per i quali non sia stabilita un età diversa.

Sono salve le leggi speciali che stabiliscono un età inferiore in materia di capacità a prestare il proprio lavoro. In tal caso il minore è abilitato all’esercizio dei diritti e delle azioni che dipendono dal contratto di lavoro.

maggiore età – rüşt yaşı
capacità di agire – fiil ehliyeti
compiere – ifa etmek
sono salve – dışındadır, hariç
prestare il proprio lavore – hizmetini vermek
il minore – küçük
è abilitato – yetkili kılınır
contratto di lavoro – iş sözleşmesi


İtalyan medeni kanunu madde 2.
Merhabalar arkadaşlar. Nasip olursa daha önceden sıraya girdiğim araç 2013 haziran ayının başlarında gelecek ve bu aracı alacağım ancak aklıma bir soru takıldı. Motorlu taşıtlar vergisi 6'şar aylık iki eşit taksitte ocak ve temmuz aylarında yatırılıyor. Ben aracı aldığım bayi ile bütün masraflarını kendim yapacağım diye anlaştım yani onlar sadece faturayı kesecekler ben ödemeyi yapacağım daha sonra vergi muaccel olunca bu vergiyi ödeyeceğim (Kayıtlara girildikten sonra 2 ay gibi bir sürede ödenmesi gerekiyor ancak araç alınıp bille hemen yatırılmıyor yatırılırsa da GİB kabul ediyor ancak yatırılmadığı taktirde sistemlere girilene kadar 2 ay geçiyor daha önce 2012 mart ayında aldığım aracın ilk vergisini 2 ay sonra mayıs ayında ödemiştim buradan biliyorum.) Şimdi aklıma takılan soru şu; alacağım aracın yıllık vergisi 827 TL ve ilk 6 ay için alınan tutar 413.5 TL ama 6. ayın başında alıyorum yani geçen 5 ay için aracı hiç kullanmamama rağmen ilk 5 ay için 345 TL gibi bir tutarı boşuna ödemiş oluyorum. Bu bana adil gelmedi açıkcası. Çünkü devlet vergiyi alırken aracı aldığın tarihi göz önüne alıyor. Mesela 31.12.2012'de araç kayda girse bile 2012 yılının ikinci taksidini alıyor alan şahıs nasıl olsa bu vergiyi yetkili satıcı ödüyor gözüyle bakıyor halbuki o para tamamen müşteriden çıkıyor. Kesinlikle eminim bu masrafları alıcıya yansıtıyorlar. Haa pazarlık edilir ve fiyat indirilebilir ancak o bayi ile müşteri arasındaki ilişki. 1 gün için vergi yatırmamak için geçici plaka ile kullanıp yeni yılın ilk resmi günü kayda girenler de var. Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum saygılar.
Hakkında
Konum: Donanimhaber.com
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 121
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 138
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 1.227 (Bu ay: 8)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.