Şimdi Ara

Haziran ayında alınan araç için 6 aylık ilk vergiyi ödemek mantıklı mıdır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.059
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar arkadaşlar. Nasip olursa daha önceden sıraya girdiğim araç 2013 haziran ayının başlarında gelecek ve bu aracı alacağım ancak aklıma bir soru takıldı. Motorlu taşıtlar vergisi 6'şar aylık iki eşit taksitte ocak ve temmuz aylarında yatırılıyor. Ben aracı aldığım bayi ile bütün masraflarını kendim yapacağım diye anlaştım yani onlar sadece faturayı kesecekler ben ödemeyi yapacağım daha sonra vergi muaccel olunca bu vergiyi ödeyeceğim (Kayıtlara girildikten sonra 2 ay gibi bir sürede ödenmesi gerekiyor ancak araç alınıp bille hemen yatırılmıyor yatırılırsa da GİB kabul ediyor ancak yatırılmadığı taktirde sistemlere girilene kadar 2 ay geçiyor daha önce 2012 mart ayında aldığım aracın ilk vergisini 2 ay sonra mayıs ayında ödemiştim buradan biliyorum.) Şimdi aklıma takılan soru şu; alacağım aracın yıllık vergisi 827 TL ve ilk 6 ay için alınan tutar 413.5 TL ama 6. ayın başında alıyorum yani geçen 5 ay için aracı hiç kullanmamama rağmen ilk 5 ay için 345 TL gibi bir tutarı boşuna ödemiş oluyorum. Bu bana adil gelmedi açıkcası. Çünkü devlet vergiyi alırken aracı aldığın tarihi göz önüne alıyor. Mesela 31.12.2012'de araç kayda girse bile 2012 yılının ikinci taksidini alıyor alan şahıs nasıl olsa bu vergiyi yetkili satıcı ödüyor gözüyle bakıyor halbuki o para tamamen müşteriden çıkıyor. Kesinlikle eminim bu masrafları alıcıya yansıtıyorlar. Haa pazarlık edilir ve fiyat indirilebilir ancak o bayi ile müşteri arasındaki ilişki. 1 gün için vergi yatırmamak için geçici plaka ile kullanıp yeni yılın ilk resmi günü kayda girenler de var. Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum saygılar.

• bende aracımı aldığımda yaklaşık 2013 yılını 1-1.5 ay geçmişti. mecburen ödedik... sizde ödemek zorunda kalacaksınız.
  • Aracınız şayet haziranda gelecek ise ve tescil masrafları size ait ise, siz aracınızı yılın 2. yarısı yani temmuz ayında trafiğe tescil ettirin 15-20 gün için 400-TL ödememiş olursunuz.

Bence sizin için en mantıklısı bu olur.
  • İyi de aracı tescil ettirneden nasıl kullanacağım. Aracı İstanbuldan alıyorum Afyona götüreceğim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ayrıca 1 veya birbuçuk ay çok sıkıntı olmaz o telafi edilebilir ancak 5 buçuk ay fazladan ödemek garip geliyor bana.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.