Binbaşı
01 Ağustos 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 36 (Bu ay: 0)
Gönderileri
[img=http://i.imgur.com/SLahcFu.png][img=http://i.imgur.com/IvGkeZk.png][size=5]Launch: 2 June 2017 Beta: UndeterminedWe from L2Sublimity are proud to present to you our latest Interlude 35x server called: Terra that will launch 2 June 2017 at 20:00 GMT. Our community is renowned for being one of the biggest international Lineage II communities with players from all over the world with the exception of Eastern Asia. And we would love to see you be part of it. It is always been one of L2Sublimity's priorities to serve quality and quality do we assure. We invite you and your friends to come and play Terra 35x on 2 June 2017 at 20:00 GMT.


Lineage II is a game best played with your friends and people you know. That is why we are currently holding an event to stimulate people to inform their friends to come and play L2Sublimity's Terra 35x. Win various prizes by informing your friends via Facebook. For more information please visit:https://www.l2sublimity.com/refer. Good luck!


[img=http://i.imgur.com/IvGkeZk.png]L2Sublimity's Terra 35x
Chronicle: Interlude
Platform: L2Off
EXP: 35X
SP: 35X
Adena: 5X
Drop: 7X
Max. armor enchant: +6
Max. weapon enchant: +20

Frequent game updates.
GM Shops: Weapon, Armor, Misc, Token, Augmentation, Occupation Manager
NPC Buffers
Global Gatekeepers
Custom Armor obtained by craft
Custom Augmentation System (pre-determined augmentation per weapon per special ability)
Four Castle Sieges: Rune, Aden, Giran and Innadril
Grand Olympiad Games (2 Week Cycle)
Sky Tournament Event (Multi-day Knockout Tournament. Sign-up+Ladder available via special web page)
Low Adena-rate creating a healthy economy and allowing more items to be valued with Adena
Mana Potions (blocked in some areas)[img=http://i.imgur.com/IvGkeZk.png][size=5]Low-rate areasThis is a feature first seen on L2Sublimity's Nova back in 2010. Low-rate environments are areas where Mana Potions are blocked from usage and NPC buff are removed upon entering (player-buffs remain). This means you will have to bring support classes to form an efficient party. Your mana is saved when leaving this area and restored when entering a low-rate area. This means you cannot port back to town only to consume Mana Potions.


The idea behind this is to create variation in PvP and to have better quality PvE in certain areas. The following areas will reside in a low-rate environment: Garden of Genesis, Hall of Flames, Devil's Isle, Aden Castle, Innadril Castle, Tower of Insolence 13+ Floor.


[img=http://i.imgur.com/IvGkeZk.png][size=5]Party hunting area: Garden of GenesisThe Garden of Genesis allows for great PvE and PvP. The area features a spacious environment near the spawn point and a less spacious setting to create tension among parties in the inside parts of the garden. The deepest part of the Garden of Genesis contain monsters with better drops but mind you.. the area is a Chaotic PvP zone meaning that you have to fight to keep your spot. And there is not much space at all.


The area is a low-rate environment meaning you will have to bring support classes to form an efficient party. Mana Potions cannot be used. And your mana is saved when leaving and restored when entering.


[img=http://i.imgur.com/UNLeGFV.jpg][img=http://i.imgur.com/IvGkeZk.png][size=5]Other informationModern (semi Classic-like) client interface with increased functionality and greatly improved visual appearance. (Improved shortcut functionality, ALT+Click to remove buffs, improved skill-cast indicator, quest-progression notification and more)


[img=http://i.imgur.com/ZKpLXBD.png]
Daily PvP Quest
Well established economy
Active and competitive community
Bot-less environment (as much as possible) with various unique solutions (Anti-bot and more)
Raid bosses drop Raid Tokens which you can buy various weaponry with at the Token Manager in town.
Unique rebirth system allowing character customizations after first gameplay update (after approx 2.5 - 3 weeks after launch)
PvE-based server but with the mindset that it creates PvP
Option to auto-consume Mana Potions and Healing Potions
Weddings allowing you to teleport to your loved one

This post does by no means cover all features of Terra but it is to give you an idea of what you could expect. Terra will be a long-term project that will feel very alive because of the constant game updates and our new community-approach done by our Community Manager. We hope to see you on Terra on the 2nd of June 2017. We would be more than honoured to see you there. Just make sure you bring those who enjoy playing with to maximize your gameplay experience. See you then!Win various prizes by informing your friends via Facebook. For more information please visit: https://www.l2sublimity.com/refer. Good luck![img=http://i.imgur.com/IvGkeZk.png]
Merhaba kitapseverler,

15 yaşında kız çocuğunun korku/psikoloji/gerilim/bilimkurgu alanında okuyabileceği, ya da bunlar dışında kesinlikle okuması gereken kitapları paylaşabilir misiniz? Ben hayatımda hiç bu tarz kitaplar okumadığımdan, daha çok dünyaca ünlü yazarların başyapıtlarına kafa yorduğumdan bilgisizce hareket etmek istemedim. Bilen birisinin tavsiyeleri benim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır bu sektörü takip edemiyorum. Sizlerden ricam 2-3 sene önce topladığım bilgisayarım beni daha ne kadar götürür ve 120 GB bir SSD almak istiyorum, sistemi ve oynadığım 2-3 oyunu SSD'ye kuracağım. Hangi SSD sistemim için uygundur? Değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Dün tam hero seçim ekranındayım sıra bende, bir anda bağlantı gitti ama oyunda gitti normalde internet bağlantım var görebiliyorum. Gene de seçmek istediğim heronun üstüne geldim tıklıyorum sürekli en azından oyun dağılmasın diye. Neyse son saniyede seçtiğimi farkettim ama bu sefer ADC oynamak isterken tank rünleri ile giriş yaptım önceki oyundan kalanı değiştiremediğimden. Allahtan karşı lane çok kötüydü de pek sorun olmadı desem yeridir.

Bunu bazen yaşıyorum, ping 999-2000'ler arası gidip geliyor. İnterneti benden başka kullanan yok. 8 MB en düşük bağlantım var. Tekrar bağlantı kuruluyor hatası aldın mı bir daha geri dönüş olmuyor zaten. Oyundan çıkmak zorundasın, modeme res atıcaksın geri oyuna gireceksin yüklenecek falan en az 5 dakika.

Bu tür problemleri yaşayan var mı? Yaşayan var ise bende olan gibi kritik zamanlarda (Hero seçimi anı,latede takas anı ve TF'lerde.) mı?
Merhaba arkadaşlar,

Son 1 yılda 2700 oyunla Gold 5 olan ve bununla övünen bir arkadaşımız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Her girdiğim 2 oyundan 1 tanesinde drop hack ile karşılaşıyorum. Daha öncesinden silmiştim oyunu bunun yüzünden ve fevri davrandığımı düşünüp tekrar indirdim ve şimdi bir daha kurmamak adına gene kaldırdım. Oynayıp zevk alabileceğim, zaman geçirebileceğim bir çok oyun var iken LOL oynayıp kendimi sinir stres altına sokmaya, tombul ''hekır'' veletlerle dialog kurmaya ve şu sıralar popüler drop hack zımbırtısıyla zamanımın ve emeğimin boşa gitmesine tahammülüm kalmadı.

LOL teorik olarak muhteşem bir yapım, takımda bulunan insanların birbirleriyle anlaşabilirliği ve rol dağılımındaki profesyonellik de eklenince oynaması çok eğlenceli ama bunların uygulanabilirliği çok özürlü.

Tavsiyem, bırakın arkadaşlar. Kendinize yakışanın, oyun tecrübenizin LOL ile sınırlı olmadığını düşünüyorsanız, yaşınızın oyundaki muhabbetlere uygun olmadığını, ortaokul çocuklarının birbirlerine olan küfürleri, tripleri baydıysa, zorlamayın, kendinize hakaret etmeyin. bırakın oyunu.
Merhaba Arkadaşlar,

Tera'yı 2 yıl Sorc olarak oynadım ve ardından bıraktım, LineageII,LOL,CSGO derken tekrar başlama kararı aldım.

Son gelen güncellemeler ile ilgili en ufak bir fikrim olmamakla birlikte, yeni çıkan ''Gunner'' class'ını çok merak ediyorum. Oynayan arkadaşlar var ise yorumlarını belirtirlerse sevinirim...

23-24 Mayıs'taki AÖF sınavlarından sonra karakterimi açıp başlamayı düşünüyorum.

Server'a o zaman karar vereceğim. Aktif olarak oynayan Türk guild'i var ise onlar da bir merhaba derse en azından server seçme konusunda kararsız kalmamın önüne geçebiliriz :)

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...
Merhaba Arkadaşlar,

Interlude sevdasını hala yaşatan ve yaşatmaya devam edecek arkadaşlar ile uzun zamandır server arayışındayız ki aradığımızı bulduk gibi... Aşağıda özelliklerini paylaştığım server 01.05.2015 tarihinde açılacaktır. Oynamak isteyen arkadaşları bekleriz. Konuya gereksiz yorumlar yapılmaması, diğer clientler, oyunlar ve benzerleriyle karşılaştırılmamasını rica ederim. Konu tartışma konusu değil bilgilendirme konusudur.

Sevgiler.Server: Interlude C6
Type : Mid Rate PvP Server
Global and Auto Events
Balanced Classes
Professional Server
DDos Protection, No Lag

- XP: 75x
- SP: 150x
- Spoil: 5x
- ADENA: 55x

Skills:
-100% Retail.
-Auto-learned.
-Skill modifications made for game play improvement

Olympiad:
-Weekly olympiad - 4 hours per day (20:00 GMT+3 )
-Minimum of 5 players required
-Limited to A-Grade
-Titanium Armor / Raid Boss Jewels / Custom Weapons / Cloaks are not allowed.
-Non-class based to prevent class-based botting.

Subclasse & Noblesse:
-Free Subclass.
-Retail noblesse quest.

Clans and Castles:
-Full interlude clan system enabled up to level 8 with all sub units and clan skills
-Alliances limited to 3 clans per alliance
-No clan kick/leave penalties, players can leave and join clans without having to wait x amount of time.
-Castle sieges are every weekend. Server will start with two sieges and open more castles as the population grows.

Custom Zones:
-Elven Fortress(Adena,Mantra,Sunset Coin)Boss (Death Lord Shax)
-Elven Ruins (Adena,Mantra,Sunset Coin)
-Primevil Isle(Party Area)
-Raid Boss Zones Are PvP Areas. ( When you hit bosses your nick becomes purple. )


Custom Features:
-Offline Shops
-No party XP level limit
-Auto pick-up off/ on (.menu)
-NPC Buffers in giran do not have the same buffs as AIOs ( Scheme Buffer. )
-Buffs from AIOs and NPCs last 1 hours Normal player buffs are retail.
-NPCs in giran for all your item/consumable/weapon/armor needs.
-Increased weight limit on all characters
-No death penalty
-.menu command to enable or disable experience gaining.
-Trade radius to prevent players from creating shops on other players or npcs.
-Augmentation system enabled.
-Herb system DISABLED.

Enchants:
-Retail rates
-Weapon safe enchant +3, max enchant +18
-Armor/Jewel safe enchant +3 (+4 on onepiece), max enchant +8
-Armor/Jewel scroll safe +3

Items:
-Boss Jewels drop from bosses and are NOT donatable
-Blessed enchants drop from bosses and are donatable

Elven Fortress

Spoil Zone Hints:
- Adena
- Water Mantra
- Wind Mantra
- Fire Mantra
- Sunset Coin

Elven Ruins

Drop Zone Hints:
- Adena
- Water Mantra
- Wind Mantra
- Fire Mantra
- Sunset Coin

Special Features :
-Unique start up System
- New commands that you can use in-game.
- Custom Farm Zones
- Custom Droplist On Raidbosses
- Main town: Giran.
- Special Coins

Other & Custom Systems :
# Wedding, Fishing Systems
# 100% Castle Sieges
# Balanced Class
# Buff time: 1 Hour
# All skills working
# Starting lvl 20 ( in Giran Main Town )
# New character Start with the D TOP GRADE items.
# Custom NPC in Clan Halls!

Enchant Rates :
Safe: +3
Max Armor: +8
Max Weapon: +18
Normal Enchant: 55% Chance
Blessed Enchant: 60% Chance

Augment:
High Grade Lifestone
5% Chance
Top Grade Lifestone
10% Chance
Max Augments per char 2 ( 1 active + 1 passive ) <-From lifestones


Auto Events:
Team vs Team
DeathMatch
Last Man Standing
Capture the Flag
Simon Says
Bomb Fight
Korean PvP
Soon More 31 Events.....Custom NPC:
Armor Shop
Weapon Shop
Misc Shop
Jewelery Shop
Scheme Buffer
Wedding Manager
Protector
Global Gatekeeper
Special Gatekeeper ( For Special Zones )
Augmenter NPC
Soon More....
Custom Command System :
.menu - you can set from there trade/ chat/ exp gaining.
.pincode - add your pincode and security your account!
.info- you can see the raidboss status in real time also can observe them live!,_________________________________________________________________________________


www.L2Sunset.com
www.L2sunset.com/forum
www.facebook.com/pages/L2SunSet/837941216297480

Merhaba arkadaşlar,

Şu an 30 saatten geriye sayan bir %50 indirim mevcut (12 TL). Sizce almalı mıyım yoksa yılbaşına özel fiyatı daha da düşer mi?
Merhaba, resimde görülenleri aldım. Bunlardan başka var ise gördüğünüz ya da sizde olan kasmaya devam edeceğim şu ana kadar çıkmış en iyi simgeler bana göre.

Edit: 1 simge daha eklendi.
Hakkında
Konum: Aydın,Kuşadası
Meslek: Muhasebeci
Forum İmzası:
Lineage II (Overlord | Hawkeye | TH )
TERA ( Gunner | Sorceror )
Heroes & Generals ( Recon )
Gamer - Crossfit - Movies
Hakkımda:
You can trust me.Life, what you make it. | Jason Statham

"Don't walk behind me; I may not lead. Don't walk in front of me;
I may not follow. Just walk beside me and be my friend. "

Hayvanlara iyi davranın lan.
cbc40fddfb092795343639aaa037d045F.pngcbc40fddfb092795343639aaa037d045F.png
Lineage II
Crysis II
Prototype 1-2
Battlefield 3
Call Of Duty Series
Sniper Elite v1 - v2
C.S 1.6
Point Blank

Bitirdiğim oyunlar;
Crysis I,II,III.
Battlefield I,II,III,IV.
COD Tüm seriler + Ghosts.
Assassin's Creed I,II,III ve IV Black Flag.
FarCry 3.
Sniper Elite v1,v2.
LİNEAGE II OYUNCUSU. (Dominator)
The Walking Dead, Game Of Thrones, Spartacus, Sherlock Holmes hayranı.
][_, [()] ][_, Solo Top - Darius & Renekton ~ Jungle - Vi & Jax ~ ADC - Jinx & Draven ~ Sup - Morgana & Nidale
TERA - PRO SORCERER
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
PC
Takım
Beşiktaş
Steam
CSGO
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 6 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 6 yıl
Mesaj Sayısı: 1.239
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.314
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 19.363 (Bu ay: 99)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 58 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.