Yüzbaşı
30 Haziran 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 30 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Arkadaşlar kaşe kaban almayı düşünüyorum. Defacto, colezzione, SevenHill, colins mağazalarına baktım ama sadece defactoda bulabildim. o da kapşonluydu sanırım ve 149 lira olduğu için almadım. Beğenmedim.
İstanbulda mağazadan yada online olarak alabilecğin bir yer biliyor musunuz. Fiyat olarak 100 lira civarı düşünüyorum. Öğrenci işi olacak 150 lira falan veremem.

Ayrıca botta lazım. Alacağım kabanla uyumlu olacak şekilde bir de bot almayı düşünüyorum. Önerebileceğiniz kaliteli ama ucuz bot var mı?

Marka takıntım yok, markayı önemsemeden alışveriş yapacağım.
Arkadaşlar MONSTER® ABRA A7 V5.1.1 17.3" almayı düşünüyorum. fiyatı uygun geldi bana. Ürüne şuradan bakabilirsiniz.

Ben bilgisayarı çok beğendim, gittim yerinde gördüm. Hayran kaldım bilgisayara. Ama sitesinde gaming bölümünde yer alıyor bu. Yani oyun bilgisayarı.

Ben bilg. müh. öğrencisiyim ve oyun oynamayacağım. Programlama haricinde photoshop ve illustrator tarzında çiizm programları kullanacağım. Satış temsilcisi sorun yaşamazsın falan dedi ama size de bir danışayım dedim. Çevremde monster kullanan hiç kimse yok. Alırsam ben ilk olacağım. Yorumlarınızı bekliyorum, sizce bu bilgisayarı almalı mıyım?

Yarın stok gelecek ve yarın alacağım sanırım.
Alırken 60gb SSD ekletmeyi düşünüyorum. 150 200 liralık bir fark alıyorlar. Sizce alınır mı bu?
Arkadaşlar bilg. müh. okuyorum ve laptop alacağım.

i7 işlemci
1TB HDD (+32GB SSD)
2GB Ekran kartı
8-16GB Ram

Özelliklerine sahip olmasını istiyorum. Bulduğum bilgisayarlarda SSD sorunu var. Hepsi 8 GB SSD sunuyor. Bunun da bir artısı yok sanırım. Çünkü SSD mantığı bilgisayara hız kazandırmak. Sistemi SSD'ye kurmaya kalksam 25GB alan gerekecek, bu yüzden 32 GB SSD arıyorum fakat bulamadım.

Yani 8GB SSD olmasa da olur gibi bir şey.

Lenovo y510p ve z710 arasında kaldım. İsteklerime en yakın ve en beğendiklerim bunlar. Siz hangisini tavsiye edersiniz?

Yada alternatif öneriniz var mı?
Arkadaşlar ben bu sene 2013-2014'te Marmara Bilgisayar Müh. (100% ing) bölümünde hazırlık okudum ve kaldım. Yaz okuluna gitmedim ve 9 eylülde yeterlilik sınavı yapılacak. Bu sınavı geçersem bölüme başlayacağım fakat geçememe durumunda Türkçe bilgisayar müh. olan okulları tercih edebilecekmişim. Bu çok kafa karıştırıcı bir durum.

Türkçe bilg. müh. derken buna 30% ingilizce olan okullar da dahil mi? 30% ingilizce okulları tercih edebiliyor muyum?
Yoksa %100 Türkçe mi olması gerekiyor okulun? Son günler, kafam çok karışık, yardımınızı bekliyorum.

Ayrıca Türkçe programların 2014-2015 için yayınlandığı (yani beni ilgilendiren yılı) kılavuzu bulamadım, bulabilirseniz linkini paylaşabilir misiniz.
Arkadaşlar Marmara üniversitesi hazırlıkta büte kaldım ve 57 puanla bütten kaldım.
Writing ve speaking sınav sonuçlarına itiraz dilekçesi yazıp tekrar okutacağım, daha önce hiç yazmadım.
Dilekçeyi nasıl yazmalıyım?
Dilekçeyi nasıl ulaştırabilirim, kütahyadayım?
Dün 20 haziranda sınav sonucu açıklandı ve 5 gün itiraz süresi tanınıyor.
Dilekçem ne zaman işleme konur? Şimdi göndersem hemen işleme alınır mı yoksa pazartesi beklenir mi?
Ne zaman sonuçlanır ve bana bildirilir bu işlem? Çünkü 24-26 haziran tarihleri arasında yaz okulu kesin kayıtları var.

Yardımınızı bekliyorum arkadaşlar.
Arkadaşlar sizlerle, eğitim sistemimiz ve öğretmenlerin yanlışlarıyla ilgili bir yazı paylaşıcam. Yazı biraz uzun ama bu yazıda herkes kendinden bir parça görebilir. Öğretmen ve öğretmen olacak arkadaşların özellikle okumasını tavsiye ediyorum.

Gördüğüm kadarıyla hala öğretmenliğin peygamberimizin övdüğü, Hz. Ali’nin ‘bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum‘ dediği öğretmenlikle karıştıranlar var ve düşüncelerimi söylediğimde ya yanlış anladıklarından ya anlamak istemediklerinden ya da sırf muhalefete muhalefet olmak amacıyla karşı çıkıyorlar. Saygı duyuyorum ama bu saygı sadece onların düşünce ve benim fikrime katılmama özgürlüğüne…

Eğitim sistemimizin ne kadar berbat olduğunu yazmaya gerek duymuyorum. Çünkü eğitim sistemimizden memnun olan birisine rastlamadım henüz. Kimse memnun değil ama herkes eğitim sistemimiz berbat, elimizden ne gelir ki, yapacak birşey yok malesef nidalarıyla takılıyor. Başbakan bile memnun değil, memnun olsa değişiklik yapmazlar sistemde.

Öğretmen nedir?

Bir öğretmenin gözünden:

quote:

Açılın ben öğretmenim, öğrencilerime elime verilen müfredat dahilinde bildiklerimi aktarırım, bilmediklerimi öğrenir aktarırım yada ders kitabı, internet gibi kaynaklardan çalışmalarını söylerim. Bugün saat 10 da dersim var öğlene kadar öğlenden sonra 2 ye ders koymuş bizim idareciler, o kadar söyledim öğlen arası yüzünden vakit kaybım oluyor diye… He bide derslerim salı, çarşamba, cuma. 15 saatimi dolduruyorum, kendime biraz vakit ayırmalıyım hep okul hep öğrenci bi yere kadar. Hafta sonları memlekete gideyim diyorum. 2 gün için gitmeye deymiyor. Cumaya ders koyan idarecinin ta a… Cumaya değilde perşembeye koysa mis gibi 4 gün tatilim olacak, memlekete gidicem. Anamın babamın gönlünü yapıp duasını alıcam. ogretmenler-yatarak-para-kazaniyorHem elin bebelerinin derdiyle uğraşıyoruz, hem idarecilerin ağız kokusunu çekiyoruz… Devlet de 3 kuruşla bizi kandırıyor. Bide başbakan yatarak para kazanıyolar diyor. O ne anlar bizim derdimizden, tabi onun keyfi tıkırında…

11B ye dersim vardı lanet olası cuma günü. Dersleri fizik laboratuvarında yapma kararı almıştım. Haftada bir 2. kata çıkmak gerçekten ölüm gibi geliyor. Hem öğretmenin öğrencinin ayağına gittiği nerde görülmüş ki. İşleri ne gelsinler işte sınıfıma mis gibi dersimizi yapalım. Sabahın 8.30 unda ders mi olurmuş… Hem cuma hem sabahın körü. Neyse kanka, sabahın körü demeden gelmiş 11B benim sınıfa ama 5-6 kişi gelmemiş. Garanti geç kaldılar, birazdan gelirler de ceza kitlerim, haftaya çiğköfte partisi yapar hem dersten yırtarız hem kafamızı dağıtmış oluruz. Arkadaki masaya tavandan su damlıyor, laboratuvar buz gibi ve dar, ısınmak için birbirimize sarılıyoruz bu kış gününde, artık kendi sınıfımızda ders işleyelim diye sitem etti çok değerli öğrenciklerim. Öğretmene karşı gelmek nerede görülmüş! Para toplayalım da laboratuvara ufo alalım dedim sustular :D

‘Arkadaşlar 181. sayfayı açalım okuyalım, kitapta çok güzel anlatılmış etkinlik…’ WhatsApp grubunda komikli resimler paylaşıyo arkadaşlar onlara bakarken 20 dk ne de hızlı geçmiş. ‘Evet arkadaşlar, anladınız mı olayı? Ali sen hala konuşuyon orda okumadın da zaten.’ -Valla okudum hocam, formül hakkında konuşuyoduk zaten. Soru sorun isterseniz.- Kitaptan çözümlü sorulardan birini yazdım tahtaya, gel çöz dedim. Ali tahtada, sınıfta ilgilenenler kendisi uğraşıyor ilgilenmeyenler aralarında muhabbet ediyolar. Neyse bunlar 35 buldu cevabı. ‘Yanlış çözdün 20 vericem sözlüne’ Kalktım masadan kitabı elime aldım. Çözümüne bakarak işlemleri yazdım tahtaya sonuç 28. Cavurlar hala itiraz ediyolar cevap 35 diye. Hem 8 kişi birden yanlış yapmış hem hala itiraz ediyolar. ‘Arkadaşlar bu formülden sınavda sorumlusunuz, herşeyi bilen dersane hocalarınızdan öğrenirsiniz artık konuyu, o kadar anlattım anlamadınız…’

Teneffüste farkettim. Meğer tahtaya yazdığım çözüm bir üstteki sorunun çözümüymüş. Yanlışlıkla yanlış sorunun çözümünü yazdık. Bu kadar yüklenirlerse öğretmenlere olacağı bu, işte performansımız düşüyor. Neyse çaktırmayayım yoksa karizma fena çizilir.


Bir öğrencinin gözünden:

quote:

Ben bu adamı çok seviyorum ya. Harbi kıyak adam. Edebiyatçımız Hasan İsmail Taşpınar Hoca sağolsun notlarımız hep yüksek. Sınıfta 90ın altında not yok. Haftada 3 saat dersi var adam 15 dakikasında sınavda çıkacak konuya dair bilgileri yazıyor, sınıftaki birkaç kişi not alıyor. Sınav dönemi de çoğaltıp notları ezberleyip sınava giriyoruz. 12. sınıfız üniversite sınavına hazırlanıyoruz adam bize çok fena kıyak geçiyor savolsun. Hem biz sayısalcıyız abi ne işimiz olur ki edebiyatla. Mükemmel birşey, her hoca yapmaz bunu. Hatta geçen sene bi hocamız vardı, adam bize kök söktürüyordu. Fazla ciddi bi adamdı. Tasavvuf edebiyatını hatırlıyorum anlattıklarından sadece. Abicim ne işim olur benim tasavvufla, edebiyatıyla. Sınavları da çok kazık olurdu bu adamın. Bir keresinde sınıftan birine kızdı diye öyle kazık sorular hazırladı ki, sınıftaki en yüksek not 38 di. Dayıcım derdin neydi senin. Nolurdu acık insaflı olaydın. Hoca dediğin öğrenciye lazım olan, alan derslerini anlatıcak, anlatmıyorsa sınavda kolaylık sağlayacak, derslerde kafa adam olacak. Zaten yatarak para alıyolar. 3 ay da tatilleri var anadınmı…


Yukarıdaki görüşlerini belirten öğretmen ve öğrenci gerçek kişiler olabileceği gibi tamamen hayal ürünü olma ihtimali de vardır. Yazar çok farklı öğrenci ve öğretmen tipleri gördüğü ve bilinçaltında bu şahıslar artısıyla eksisiyle yer ettiği için sıkıcı ve tam uyumaya konsantre olduğunda otobüsün sallanmasıyla başının devrilmesi ve ense boşluğunun kopuyor derecesinde ağrıdığı bir yolculuğun yaptığı kafayla bunları aktarmış da olabilir ve hatta bu ihtimallerden herhangi birini seçme şansını da yazıyı okuyanlara tanımış olabilir.

zorunlu-egitim-mektebi-mecburiDaha aklı legoları üst üste koyup ev yapmaya ermeyen, kaşık tutup yemek yemeyi beceremeyen 5 yaşındaki bir çocuğa 13 yıl eğitimin dayatıldığı ve adına sanki iyi bir haltmış gibi ‘eğitim hakkı‘ denilen, çocuğun çocukluğun ne demek olduğunu dedelerinden ninelerinden duyduklarıyla öğrenmeye çalıştığı bir ülkede istesek de istemesek de yaşıyoruz. Abicim bir neden zorunlu? iki madem zorunlu neden 5 yaş? üç madem 5 yaş neden 2 öğün? dört madem 2 öğün neden eğitim kalitesi yerlerde? beş madem kalite yerlerde neden kimse duruma el atmıyor? Devletin bana tanıdığı eğitim hakkı bu soruları sordurtuyorsa ben bana verilen bu hakkı reddediyorum. Devlet, bu ücretsiz eğitim hakkını bana vererek hayatımın belki de en güzel olabilecek yıllarını benden gasp ediyor. Eğer devlet, hatasını anlayıp bana 13 yıl boyunca okulda kaybettiğim zamanlarımı, çocukluğumda yaşayabileceğim ama yaşayamadığım çok güzel anları geri verebilecekse ben devletin bu gaspını affedip, bana verdiği ücretsiz -eğitim-in maddi karşılığını 2 kat olarak ödemeyi kabul ediyorum.

Eğer Allah nasib eder de çocuklarım olursa, çocuklarımı okula göndermeyi düşünmüyorum. Sırf bu yüzden çocuklarıma öncelikle çocukluk eğitimi verebileceğim yada verdirebileceğim bir yerde, zorunlu eğitim olmayan bir yerde, çocuklarıma eğitimi anne – babası ve özel öğretmenlerinin vereceği, arkadaşlarıyla delicesine oyun oynayabilecceği bir yerde yaşamak istiyorum.

4. sınıfta ingilizce dersi almaya başladım. Malumunuz alfabeyi, sayıları ve lisenin sonuna kadar sürecek ‘fayn tenks end yu‘ lu diyaloğu ezberletmeye başladılar. Liseden mezun oluncaya kadar eğer bir yerde “I was …” gördüğünde bir öğrenci ve bu boşluğu “born in Kütahya” diye doldurup ‘ay vaz born in‘ i bir deyim falan sanıyorsa bu, ilgili hocaların ingilizceyi bilmemesinden ya da ingilizceyi bu şekilde öğrendiğindendir. Bu zorunlu eğitim sürecinde kaçınızın yabancı dil öğretmeni Türkçeye çeviri yapmadan anlattı dersini? Kaçınız “hav ar yu tudey” dendiğinde bunu Türkçeye “bugün nasılsın” diye çevirip kendisine sene başında ezberletildiği gibi anlamını 8 sene boyunca bilemediği “fayn tenks end yu” diye cevap vermedi? (Ezberci eğitim sözü bu noktada küfür bile edilerek zikredilebilir)

Çoğu öğrencinin kabusu olan matematik, neden kabus? Yada benim Türkçe derslerim ortaokuldan beri neden hep en kötü dersim oldu? Sevmediğimden dur pardon sevdirilmediğinden olabilir mi? Dersi sevdirmek hocanın görevi değil mi? Öğretmenin görevinin sadece derse girip müfredat konularından bahsetmek olduğunu düşünmüyorum. Eğer kanunlar böyle söylüyorsa, ileride başbakan olursam ilk bu kanunu değiştireceğim.

Öğretmen, eğitim fakültesinden mezun olmuş yada formasyon almış, kendisine verilen ders süresini bir şekilde geçiren kişi değildir. Öğretmen, öğreten demektir. Doğruyu veya yanlışı, gerçeği veya ütopyayı öğretendir. Öğretmen her yönüyle öğretmendir, öğrencisine örnek olandır. Eğer bir edebiyat öğretmeni, derse girdiğinde öğrencisine, en azından dersle ilgili olanlara dersi sevdirebilmişse, dersinde çıt çıkmadan dinleniliyorsa, dersle ilgili olmayanlar bile arkalarda biyerlerde kendisine saygı gösteren bu öğretmene olan saygısından ötürü sessizce dikkat çekmeden duruyorsa, bir öğrencinin nasıl derler idolü olabilmişse, öğretmen sıfatını yada ünvanını (Türkçem kötü, doğru kelimenin hangisi olacağını bilemiyorum) sonuna kadar haketmiş demektir. Kırk yıl böyle bir köleye sahip olmayı haketmiş demektir. Ve bu öğretmen, diğer diploma sahibi olup kapeseseyle 657ye tabi olup okulun birine kapağı atmış tek derdi para olan ve aldığı parayı beğenmeyen kendini bulunmaz hint kumaşı sanan, öğrencilerini sadece boş bıraktığı derslerde tatmin edebilen kişiye ‘hocam’, ‘öğretmenim’ dediğimde az önce bahsettiğim Edebiyat Öğretmeni gibi çok değerli insanlarla aynı sıfatı kullandığım için hakaret etmiş olduğumu anladım. Ana-baba yarısı olan çok değerli öğretmenlerimden bu haksızlığı onlara yaptığım için özür diliyorum. İnşallah haklarını helal ederler… Öğretmenlerimden çok şey öğrendim… Verdikleri bilginin parayla bir karşılığı olmadığını mesela. Hatta gerektiğinde böyle bir yazı yazma cüretinde bulunmayı bile… Onlar çok daha fazlasını hak ediyorlar. Allah onlardan razı olsun.

ALINTIDIR (Kaynak: Açılın Ben 657ye Tabi Öğretmenim)
arkadaşlar ingilizce hazırlık okuyorum. haftaiçi akşamları ve haftasonlarım boş geçiyor. zamanın boşa geçmesi gerçekten kötü bi durum. Zamanımı değerlendirebileceğim, kültürel, kişisel gelişim, tarih konularında sohbet, konferans tarzında etkinlikleri olan bildiğiniz vakıflar,kurumlar var mı? Bölümüm bilgisayar mühendisliği. teknoloji alanında da olabilir. önerilerinizi bekliyorum.
arkadaşlar iletişim kurma becerisi kazanmak ve geliştirmek için önerebileceğiniz kitap yada herhangi birşey var mı?
iletişim kurmadan kastettiğim şey konuşmak.
http://youtu.be/Ddvurn0gK9E?t=1h41m22s bu videoda 1:41:22'de çalan zil sesini nasıl bulabilirim. adını, hangi telefona ait olduğunu falan biliyorsanız söyler misiniz?
İnternet paketi - SMS - Dakika yönünden en iyi hat/tarife hangisi?
internet 1gb olmamalı neyime yetecek (pcde kullanacağım)
internet - dakika
internet - sms
yada
internet - dakika - sms birlikte tarife/hat/fiyat en iyisi hangisidir ?
Hakkında
Forum İmzası:
Ey şerrinden Rabbime sığındığım nefsim...
Seni alnımı secdeye vura vura yeneceğim...


Bekle beni İstanbul! BEN Geliyorum...
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen ay
Son Mesaj Zamanı: geçen yıl
Mesaj Sayısı: 367
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 542
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 74.869 (Bu ay: 249)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 4 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.