Yüzbaşı
21 Kasım 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme
Toplam: 143 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Problemim BIOS ekraninda goruntu gelmemesi. Sistemi kurdum. Başlattım EZ Debug LED'lerinden Boot LED'i yandı. Flash BIOS button ile BIOS Update yaptim. Sorunlar duzeldi. SSD'm de Windows kurulu olduğundan direkt açıldı Windows. Girdim baktim. Bütün parçaları tanidi sistem. Lakin BIOS ekranina giremiyorum. Bu sorun UEFI olduğundan hızlı geçişle alakası yok herhalde. Shift+yeniden baslat olayını yaptim. Lakin BIOS ekraninda ekran kapkara. Monitör uykuda. Ekran kartını söktüm. VGA Debug LED'i yaniyor. Ekran karti takiliyken sorun yok. Ne yapmam gerek. RAM'ler 3200MHz'de çalışsa sorun yok ama ayarlayamıyorum. Ssd ye format atmaya calistim windows icinden. Su an hic bir sey goremiyorum. Ayriyeten hdd veya ssd takiliyken boot ez debug led yanmiyor ama sadece m2 varken yaniyor.

Ryzen 3600'e sogutucu olarak forumdan tavsiye dark freezer x128 sogutucu aldim. Lakin fotograflarda gordugunuz uzere sogutucuyu anakarta tuttuaracak olan cengeller bana cok yukarda geldi. Cengellerin bagli oldugi metal esneyebiliyor biraz ama bu kadar sıkı olacak olmasi normal mi ? Islemci kutusunda soket am4+ yaziyor ama arastirmam sonucu ryzen 3600ler am4 oldugunu ve am4+ diye bir seyin olmadigini gordum. Bilgilendirirseniz sevinirim. Sistem toplarken kalakaldim. En kotu stok takip bunu satip yeni alirim ama cok icime sinmisti bu sogutucu 2 fanli oldugu icin.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/ce/35/6b/ce356bb01aa3b82fd697640fee2af191.jpeg&t=0&width=480&text=1

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/6b/73/48/6b73482e5a35d3a4d08ca761dcc312b3.jpeg&t=0&width=480&text=1
ÖNCELİKLE KULLANDIĞIM SİSTEMİ 6 SENE ÖNCE TAVSİYE EDEN LEON-X HOCAMA ÇOK TEŞEKKÜRLER

6 senedir sıkıntısız i5-4590 ve gtx 970 tabanlı sistemimi kullanıyorum. Lakin artık değişim zamanı geldi.

Araştırarak topladığım sistem şu şekilde:

İşlemci: Ryzen 3600
Anakart: MSI B550-A PRO
Ram: Corsair Vengeance LPX 16 GB
EkranK.: MSI RTX 2060 SUPER GAMING X
Soğutucu:BAKILACAK MAX 500tl
M2 SSD: Kingston A2000 1TB >> Eski HDD ve 120gblık SSD'mi de kullanacağım.

Forumdan ve youtube'dan araştırarak bu sistemi topladım kafamda. Eski kasamı Corsair carbide 400r ve kasa içinde gelen cx750 PSU'mu kullanacağım yeterli olur herhalde.
İlk sorum anakart. Bu anakartı seçmemde ki sebep oc için daha iyi olması ve ilersi için 2 tane m2 ssd slotu olması. OC yapar mıyım bilmiyorum pek ilgilendiğim şeyler değil. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
İkinci olarak MSI RTX 2060 SUPER GAMING X kartı seçtim bütçemden dolayı lakin 2070 super kartını kara cuma indirimlerinden yada incehesap cuma gecesinden yakalamayı planlıyorum.
Üçüncü olarak işlemci soğutucu gerekli midir ? Genelde videolarda stok soğutucu gördüm.

RGB falan hiç bulaşmak istemiyorum belki ileride.
Bütçem max 10k.
Yorumlarınızı bekliyorum. İyi forumlar.

NOT: i5-4590/ MSİ Z97 PC MATE / MSİ GTX 970 / Corsair 2x4 vengeance DDR3 / Coolermaster Hyper T4 CPU Soğutucu parçalarını forumdan toplu olarak satmayı düşünüyorum.
Hepsinin kutusu mevcut. Kaç paradır ederi bilen varsa çok makbule geçer yorumlarınız.
Merhaba,
Beni uzun süre götürecek sistem topluyorum. Yüksek bütçem parçalardan gördüğünüz üzere. Ana parçaları şu şekilde.

İşlemci: Intel Core i7 9700K
Ekran Kartı: MSI NVIDIA GeForce RTX2070 Gaming Z 8GB
Anakart: MSI MAG Z390 TOMAHAWK SOKET 1151

1-)İşlemci için soğutucu önerinizi istiyorum. RGB ışıklandırmalı olursa sevinirim.
Ben bu ürünü düşündüm : Cooler Master Liquid ML240R RGB LED
Uygun mu değil mi bilmiyorum.

2-)Bu sistem için ne kadar PSU gerekir. 850W en az diye düşünüyorum. Marka model tavsiyeniz varsa sevinirim.

3-) 3200MHz RAM seçtim. 3000 veya 3600 çok fark eder mi ? Bu 3200Mhz uyumlu mudur?

4-) Son olarak eğer i5 9600K seçersem PSU 750W seçip aradaki 1k lira farkla da işlemci soğutucusu alsam daha mı mantıklı olur?
i7 seçme sebebim 5-6 sene sonra ekran kartını değiştirmek. Ne kadar mantıklı bir karar olur ?

Bilgilerime pek güvenmediğim için ustalara sormak istedim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Merhabalar KO'ya yeni başladım. İtem kirala olduğunu gördüm maradon da merdivenlerin sağındaki NPC'den ama şu an yok kaldırıldı mı ?
Kalkmadıysa nereden item kiralıyoruz ?
Evet beyler bayanlar yorumlariniz nedir bence kotu oldu ocak ayinda falan gunes 8.30da ciktigi gunler olacak ist gibi buyuk sehirlerde yasayanlar zorluk cekecegini dusunuyorum gece gec karacak demeyin tam ozmanlar saat 17.50 de karariyor 6.30 da yola cikip 6.30 da evde olacak birisi icin kotu. bence saaatleri geri almamiz gerek
Merhabalar herkese :)
İstanbul Uni yatay geçiş başvurusu yaptım. İngilizce yeterlilik sınavı için önereceğiniz son hafta çalışması için test kitabı falan var mı yada tavsiye öneri verebilecek sınav hakkında, şimdiden teşekkürler :)
Merhaba
Msi gtx 970 10me model ekran kartı aldım ve cs go da 200 fps üstü alıyorum.Sürekli psu dan gelen bir cızzz sesi var yük altında fanlar dönmeye başlayınca. bende bunu kontrol ettim ve 56 dereceye kadar fanlar dönmedi belki daha yüksek derecelere çıkmışımdır farkında değildim.Msi afterburn'ün fan ayarlarını yapmadığım sürece fanlar donmüyor.İlk açılışta dönüyor bunu gördüm ama sonra yine duruyor.Msi Afterburner programından ayar mı yapmam gerek yoksa sorun psu'damı ekran kartında sorun olmadığını sanıyorum cunku fanlar donerken ses yok yani cw sorunu yok diyebilirim. 8 pin ve 6 pinlik güç girişleri takılı sorunsuz.Psu dan ses geliyor cevaplarsanız sevinirim ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım.
Sistemime yeni ekran kartı almak istiyorum daha önce @LEON-X hocam sağolsun kasa toplamıştım eski ekran kartımı kullanarak.Bu kartı sadece Vatan Bilgisayar'dan alabilirim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum :)

Bütçe 1400tl
i5 4590
Msi Pc Mate
Corsair 750W Bronz PSU
4x2 Corsair Ram
Yeğenim için sadece kasa tavsiyesi istiyorum üstadlar
2500-3000 tl arası 3000 i kesinlikle geçmeyecek sadece kasa.Gta 5'i falan yüksek ayarda oynatmasını istiyor güncel oyunlarıda oynayacak.
Şimdiden teşekkürler :)

Geçen ekim ayında LEON-X hocam sağolsun bende kasa topladım gıcır gıcır çok memnunum tekrar tavsiye verebilirseniz çok iyi olur :)
Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Intel
Operatör
Turkcell
Oyun Platformu
PC
İşlemci
Intel
Sabit Disk
Seagate
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 8 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.019
İkinci El Bölümü Mesajları: 51
Konularının görüntülenme sayısı: 23.919 (Bu ay: 201)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 27 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Free to Play - MMO
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.