Şimdi Ara

polinom sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
596
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
     polinom sorusu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asalih -- 13 Kasım 2015; 22:45:15 >

• P 2yi soruyor. x kare yerine 5 yaz.Dolayısı ile ifade de x'in üssü tek sayı olmayacak.Doğal sayı olmaşlı şartından, oradan a yı b yi bul, x kare yerine 5 yaz :)
  • baktımda yapamadım ya yapan olursa diye takipteyim , x+1 in kat sayısı için x gördümüz yere 1 yazsak, p(2) oluyo (2) yi hesapladıgımızda, cevap geliyo ama şu a-3 falan kafamı karıştırdı. sanırım onları 0 yapcaz
  • Polinomda tek ifadeleri yok ediyorsun. a=3 ve b=1 olması gerekir. Daha sonrasında p(2) yi bulabilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • asalih A kullanıcısına yanıt
    soru eksik yazılmış galiba a ve b yi bu bilgilerden bulamayız eğer tek dereceli terim yok der ise a=3 b=1 olur ve katsayı top x gördüğün yere 1 yazacan p(2) istiyor p(2) içinde x in karesi 5 olması gerekiyor....x in karesi gördüğün yere 5, a gördüğün yere 3 , b gördüğün yere 1 yazsan cevap 66 çıkar ama soruyu eksik yazmışsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebu13

soru eksik yazılmış galiba a ve b yi bu bilgilerden bulamayız eğer tek dereceli terim yok der ise a=3 b=1 olur ve katsayı top x gördüğün yere 1 yazacan p(2) istiyor p(2) içinde x in karesi 5 olması gerekiyor....x in karesi gördüğün yere 5, a gördüğün yere 3 , b gördüğün yere 1 yazsan cevap 66 çıkar ama soruyu eksik yazmışsın

Soru eksik değil

• quote:

Orijinalden alıntı: ebu13

Soruda eksiklik yok.Tek dereceliler polinom şartını sağlamadığından dolay 0 olmalı

• P(x+1) katsayılar toplamını istediği için x yerine 1 yazıyoruz.

P(2) yi soruyor bizden

P(x²-3) ü P(2) ye eşitliyoruz.

x²-3=2

x²=5

tek kuvvetli x'lerden kurtulmak için

a=3 b=1

Polinomumuz

P(2)= 2(x²)²+3x²+1 e dönüşüyor.

P(2)= 2.25+15+1

P(2)=66
  • All Nightmare kullanıcısına yanıt
    polinom şartı ? ben onu bunu bilmem bu soru ösym de falan çıkmaz hem çok basit bi soru belki 200 tane soru çözdüm bu konuyla böyle soru görmedim
    ne kadar çözmüşsemde hep tek dereceli terimi yok ifadesiyle karşılaştım bu tip sorularda...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.