Şimdi Ara

Pilotluk Hakkında Soru-Cevap (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
713
Cevap
49
Favori
89.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: C.R.U

Hocam THK Üniversitesine gitmeyi karar verdim. Burdan Mezun olunca THY iş garantisi veriyormuş bu DLR gibi sınavlara girmeden direk işe alınacağımız anlamına mı geliyor

Alım şartları değişmezse senelerce başka şirketlerde uçup şirkete katılmak isteseniz bile DLR'ı geçmeniz gerekiyor. Yine mülakata da gireceksiniz. Sağlık sertifikası zaten sürekli yenilenmek zorunda. Yani şartlar çok değişmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Robinson Crusoe -- 6 Ağustos 2015; 11:20:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Robinson Crusoe

quote:

Hocam THK Üniversitesine gitmeyi karar verdim. Burdan Mezun olunca THY iş garantisi veriyormuş bu DLR gibi sınavlara girmeden direk işe alınacağımız anlamına mı geliyor

Alım şartları değişmezse senelerce başka şirketlerde uçup şirkete katılmak isteseniz bile DLR'ı geçmeniz gerekiyor. Yine mülakata da gireceksiniz. Sağlık sertifikası zaten sürekli yenilenmek zorunda. Yani şartlar çok değişmiyor.

Hocam bu dlr geçmek çok mu zor 4 sene okuyup bu testi geçemezsem boşta mı kalıcam?

• quote:

quote:

quote:

Hocam bu dlr geçmek çok mu zor 4 sene okuyup bu testi geçemezsem boşta mı kalıcam?

Çok zor bir sınav değil, ama kalma ihtimali var tabiki ciddi bir sınav. Boşta kalacağını sanmıyorum. Diğer firmaların da DLR benzeri sınavları var, birinden biri olur diye düşünüyorum.

İnternette modülleri bulabilirsin, bir araştırmanda fayda var.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Çok zor bir sınav değil, ama kalma ihtimali var tabiki ciddi bir sınav. Boşta kalacağını sanmıyorum. Diğer firmaların da DLR benzeri sınavları var, birinden biri olur diye düşünüyorum.

Hocam bu küp çevirme vs. hiç kafam basmaz bunlara

Şu DLR sınavı yüzünden vazgeçme safhasına geldim.

• quote:

Orijinalden alıntı: S.N.I.P.E.R

quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam bu küp çevirme vs. hiç kafam basmaz bunlara

Şu DLR sınavı yüzünden vazgeçme safhasına geldim.

Alıntıları Göster
    Meraba Hocam
    Sağlık konusunda hangi şartlar gereklidir?
    Fiziki olarak (boy,kilo) aranan özellikler nelerdir?
    Teşekkür Ederim

• anneminmırnavı A kullanıcısına yanıt
    Boy-kilo konusu yukarıda geçmişti. Daha sağlıklı olması için şirketlerin alım şartlarını araştırabilirsin.

Sağlık konusunda da yine yukarıda yazdığım şekilde en temizi yetkili bir hastaneden 1. sınıf bir sağlık raporu almak. Onun dışında sıradan bir hastaneye gidip aynı soruyu doktorlara sorsan bile havacılık şartlarını bilmedikleri için verdikleri bilgiler yanıltıcı olacaktır.
  • Robinson Crusoe kullanıcısına yanıt
    Öncelikle selamlar ve başlamadan önce küçük bir not dülüyorum malesef önceki konularınızı okumadım oyuzeen sorulmamış. Bİrşey şer sorduğumu umuyorum
    1.şuan lise 4. Sınıfa teçmiş bir bireyim hedefim çoğu zamandan beri pilot olmaktı bilmiyorum sevdiğimdendir herneyse pilotaj bölümlerindeki puanlar genellikle 500 üzerinden 470 (%100 bursla) fakat 2 üniversiTe varki pyanları 390 ve 398 bu üniversteler girnede ön bilgiyi verdiğime göre 1. Soruya geliyim bu puan farkının sebebi verilen diplomanın farklılığımı yoksa sadece girnede mi olması
    2.thk nın yayınladığı üniversite de vericeği derslere baktığımda bazı derslerin seçmeli olduğunu gördüm bu ders seçimleri ileride tecrbe ve bilgi dışında bir etkisi olucakmı
    3. Akademi den mezun olmanın üniverstesinden mezun olmadan ne farkı var bu üniversteden mezun olanların dezavantajı oluyormu oLuyorsa başka bir bölüm bitirip o bölümden sonra akademiuemi başvurmalıyım
    4. İşe alım. Sırasında karşılabileceğim testleri anlatabilirmisiniz acaba 1. Ağızdan dinlemek isterim.
    5. Şuan 2.6 derece gözlük kulannıyorum uzağı görmekte problemlerim oluyor.bunun ameliyatlarını olup uzağı yörme problemlerimden kjrtulaBilirim fakat ameliyat olmam sağlıl raporumu almama engel olurmu yoksa gözlk kullanmam bir sorun teşkil edermi
    6. Yularda sorup sormadığımdan emin değilim ama üniversiteyi okurken staj tarzı eylemler olucakmı

NOT: telefondan yaxdığım için cümle düşüklükleri ve imla hataları olabi ir lütfen mazur görün cevabı ızı heycanla bekliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: FueFlue

Öncelikle selamlar ve başlamadan önce küçük bir not dülüyorum malesef önceki konularınızı okumadım oyuzeen sorulmamış. Bİrşey şer sorduğumu umuyorum
    1.şuan lise 4. Sınıfa teçmiş bir bireyim hedefim çoğu zamandan beri pilot olmaktı bilmiyorum sevdiğimdendir herneyse pilotaj bölümlerindeki puanlar genellikle 500 üzerinden 470 (%100 bursla) fakat 2 üniversiTe varki pyanları 390 ve 398 bu üniversteler girnede ön bilgiyi verdiğime göre 1. Soruya geliyim bu puan farkının sebebi verilen diplomanın farklılığımı yoksa sadece girnede mi olması
    2.thk nın yayınladığı üniversite de vericeği derslere baktığımda bazı derslerin seçmeli olduğunu gördüm bu ders seçimleri ileride tecrbe ve bilgi dışında bir etkisi olucakmı
    3. Akademi den mezun olmanın üniverstesinden mezun olmadan ne farkı var bu üniversteden mezun olanların dezavantajı oluyormu oLuyorsa başka bir bölüm bitirip o bölümden sonra akademiuemi başvurmalıyım
    4. İşe alım. Sırasında karşılabileceğim testleri anlatabilirmisiniz acaba 1. Ağızdan dinlemek isterim.
    5. Şuan 2.6 derece gözlük kulannıyorum uzağı görmekte problemlerim oluyor.bunun ameliyatlarını olup uzağı yörme problemlerimden kjrtulaBilirim fakat ameliyat olmam sağlıl raporumu almama engel olurmu yoksa gözlk kullanmam bir sorun teşkil edermi
    6. Yularda sorup sormadığımdan emin değilim ama üniversiteyi okurken staj tarzı eylemler olucakmı

NOT: telefondan yaxdığım için cümle düşüklükleri ve imla hataları olabi ir lütfen mazur görün cevabı ızı heycanla bekliyorum
    Merhaba,

Çok bilgilendirici bir forum, eline sağlık Robin Crusoe!!

Benim de bir sorum olacak, yüksek lisans yapmaktayım, THK'daki yüksek lisans ile THY, Lufthansa vb gibi firmalarda pilot olmamı sağlayacak gerekli eğitim ve sertifikaları alabiliyor muyum?

• quote:

Orijinalden alıntı: FueFlue

1. Bilgim yok, bir programa başlamadan önce iyice araştırın ama, geçerliliği olmayan sertifikalara para ve zaman harcamayın.
    2. Dersleri bilmiyorum ama yukarıda da yazdım, aşağıda soru soran arkadaşa da tekrar yazacağım. Pilotlukta verilmesi gereken temel eğitimler vardır, onlar kesinlikle öğretilir. Geçerli bir lisans verildiği sürece gerisini düşünmeye gerek yok, içerikte bağlı olunan havacılık otoritesine göre ufak tefek değişiklikler olabilir.
    3. Akademide iş garantisi ile başlarsınız ve eğitim masrafları maaşınızdan kesilir. Üniversitede burs durumunuz kadar para çıkar cebinizden ve maaşınızdan kesinti olmaz, sonunda bir pilot lisansınız olur firmalara başvurursunuz, hangisi kabul ederse orada başlarsınız.
    4. Yukarıda yazdım aşamaları. Tesleri internetten bulmak da mümkün. Yine yukarıda bir arkadaş da bazı testlerde zorlandığından bahsetmiş. Yani o da doğruluyor testlerin bulunabildiğini.
    5. Gözlük de ameliyat da sorun değil, belli sınırları var onları sağlıyorsanız sorun yok. Sınırlar çok yüksek, sorun olmaz sizde de ama iki göz arası fark 2 numarayı geçmeyecek demişti doktor. Yukarıda da yazdığım gibi, en sağlıklısı havacılık yetkili hastanelerden birine gidip net bilgi almak.
    6. Üniversiteyi bilmiyorum. Staj nasıl olur bilmiyorum. Çünkü bu okuduğunuz sıradan üniversite bölümlerinden değil. Zaten her şey direk uygulamalı olarak görülüyor. Üniversitelerde bu eğitim veriliyor olabilir ama bence diğer bölümlerle karıştırmayın. Özel bir meslek edindirme kursunun üniversiteler bünyesinde verildiğini düşünebilirsiniz. İşleyiş tamamen farklı.

• quote:

Orijinalden alıntı: HAKAN_NOV

Merhaba,

Çok bilgilendirici bir forum, eline sağlık Robin Crusoe!!

Benim de bir sorum olacak, yüksek lisans yapmaktayım, THK'daki yüksek lisans ile THY, Lufthansa vb gibi firmalarda pilot olmamı sağlayacak gerekli eğitim ve sertifikaları alabiliyor muyum?

Merhaba,

Umarım zamanla daha faydalı bir konu haline dönüşür.

Yukarıda da yazdım. Bu bir yüksek lisans programı değil. Sertifika programı diyebiliriz. Yukarıda da yazdım. THK'nın programı benim bildiğim kadarıyla geçerli bir program, gidip görüşmenizde fayda var.
    http://www.thk.org.tr/thk2015/index.php/iletisim/
    Buradan telefonla, e-posta ile ya da giderek görüşün. Eğer bazı konularda verdikleri bilgiler tatmin etmezse yazın burada yardımcı olmaya çalışayım.

Yukarıda da yazdım sözünü bilerek yazıyorum çünkü buraya konu açmamın amacı tekrar tekrar aynı sorularla vakit kaybetmemek. Sorulardan önce biraz araştırma yapmakta fayda var. Araştırıp kafanıza takılan detay bir bilgi olursa o konuda buraya soru sormak daha efektif olur. Yoksa havacılık derya-deniz, her şeyi bu başlık altında açıklamaya ne benim bilgim ne de zamanım yeter. Yine bilmediğim konularda da ahkam kesmeye başlamış olurum ki en kötüsü o, direk muhattabından gerekli bilgileri almaya çalışmak her zaman en sağlıklısıdır.

• Öğrenci pilotlar için ya da bizim gibi hiç başlamamışlar için yavaştan bilgileri biriktirmek adına hangi kitapları önerirsiniz?
  • kaizer.souze kullanıcısına yanıt
    Öğrenci pilotlara zaten bu işin eğitimi tüm dünyada standart kalitede, gerekli tüm döküman ve müfredat okulları tarafından havacılık otoritelerine uygun biçimde verilmiştir.

Genç arkadaşlar için bence Microsoft Flight Simulator bir nimet. FSX'teki ders kısmını bitirirseniz oldukça ilerlersiniz diye düşünüyorum. Flight Simulator üzerine forumlarda soru sorup bilgi paylaşımı yapabilirsiniz. Daha sonra da daha ilerlemek isterseniz pprune gibi forumlardaki konuları takip edebilirsiniz. İnternet hariç kaynağa ihtiyaç yok bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Robinson Crusoe -- 18 Ağustos 2015; 19:05:32 >
  • Merhabalar ;

Daha önce de milyon defa konuştuk,ancak bazı konularda kafamda hala soru işaretleri mevcut,onları izninizle gidermek istiyorum.

Şu an itibariyle Lise 3'ü bitirip 4'e geçmiş bulunmaktayım,önümde çizdiğim yol planı ise şöyle,üniversitede pilotaj ya da bir mühendislik okumak,mühendislik okumayı elimde 2.bir mesleğim olması açısından istiyorum,ancak diğer taraftan da 4 yıllık pilotaj okuyup daha kısa yoldan bitirmek var,öncelikle hangisini seçmem gerekir ?

Onun dışında İngilizce benim için en büyük sıkıntı gibi görünüyor,geçtiğimiz ayı İngiltere'de geçirdim ve en basit cümleleri kurarken bile zaman zaman zorlandığımı farkettim,sizin lisede İngilizce durumunuz nasıldı ve nasıl geliştirdiniz,bana ne önerirsiniz ?

Ayrıca önemsiz de olsa 4 yıllık pilotaj bitirdikten sonra THY ya da başka bir firmaya girmek için ne yapmamız gerekiyor ?

• Selamlar,

Pilotaj okumanda fayda var. Mühendislik emek ve tecrübe ister. Bir mühendis olarak söyleyebilirim ki eğer pilotluk hayatın biterse dönüp yapabileceğin bir meslek değil. Ya da mühendislik okuyunca 4-5 sene sonra hala bu şartlarla pilot alımı olacağının garantisi yok. Havacılık çok nazlı bir piyasa, rüzgar bir anda tersine dönebilir, şu anki yoğun pilot ihtiyacı en azından Türkiye'de durulabilir. Onun için bence direk pilotaj okumak bu işi gerçekten isteyen gençlerin hedefi olmalı.

İngilizce konusunda Türkiye'de kaliteli okullarda eğitim iyi. Pratik şansı çok sınırlı sadece. Ben ortaokulda aldım eğitimi, okuduğumu-dinlediğimi anlama konusunda sıkıntım yoktu. Amerika'ya gittiğimde ilk başta karşıdakilerin benim aksanımı anlamaması cesaretimi kırdı ama yine de değişik insanlarla konuşup bir şekilde o baştaki ürkekliği attım üzerimden. Bence senin bir dezavantajın da İngiliz aksanı, onlar Amerikalılarla bile birbirlerini anlamıyorlar Bizim konuştuğumuz İngilizce Amerikan aksanına daha yakın. O yüzden çok takılma derim, dünyada en düzgün ve anlaşılır İngilizce konuşulan yerlerden biri Türkiye. Bunu gittiğim sayısız yabancı havalimanında yaşadığım tecrübelere dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim.

Okul bitince şirketlere başvurularını yaparsın. Sonrasında karşıdaki şirketin tip eğitimiyle ilgili şartları uygunsa sözleşme imzalar başlarsın. Kimisi tip eğitim parasını öder, maaşından keser. Kimi şirket tip eğitim masrafını geri ödemesiz karşılıyor. Kimi şirkette de peşin olarak senin ödemeni ister, sonra iş garantisi verir.

• Yine biraz konu dışı bir sorum olacak Pilotlar yada pilot adayları askerlikte biraz daha avantajlıymış diye duydum. Yani genelkurmay gibi sahada olmayan yerlerde askerliklerini yapıyorlarmış. Bilgilendirebilir misiniz?
  • Robinson Crusoe kullanıcısına yanıt
    Dille ilgili yaşadığım sıkıntının aksandan kaynaklanacağı aklımın ucundan dahi geçmemişti,yazarken iyi ancak konuşurken çok heyecanlanıyorum ve çoğu zaman da anlaşılamıyordu,ben de ancak zor bela anlatmaya çalıştığım şeyin tasvirini yaparak anlatabiliyordum,aynı şekilde okurken hemen hemen anlayamadığım hiçbir yer olmazken dinlemeye gelince anlayamadığım oluyordu,bunun sebebi demek ki Amerikan aksanına göre eğitim alıp İngiliz aksanıyla pratik yapmaya çalışmamdan dolayı imiş.

Yurtdışı eğitimini ayarlarken aslında en çok ABD ya da Kanada istiyordum,ancak hem bu iki ülkenin de vizesinin aşırı zor çıkması hem uzak olması,buna bağlı olarak ta maliyetin ciddi şekilde artması,hem de yurtdışı eğitim bürosunda İngiltere'yi daha fazla tavsiye etmeleri sebebiyle İngiltere'de karar kıldım,aslında İngiltere vizesi de kolay çıkan bir vize değil,ancak ABD ve Kanada vizesine nazaran daha kolay çıkması,bunun üzerine bir de pasaportumda Schengen vizesi bulunması vize almamı iyice kolaylaştırdı.

Eğitim konusunda Türkiye'de çeşitli dil okullarına gittim,ancak aldığım eğitimin kalitesi hakkında maalesef Amerikan aksanıyla bir pratik yapmadığım için yeteri kadar bilgim yok.

Ben de en çok 4 yıllık pilotaj bitirip kısa yoldan işe başlamayı istiyorum,ancak hem sağlık açısından hem de ailemin tutarsız yaklaşımından dolayı (Mesela yarı burslu pilotaj kazandım diyelim,eğitimin yarısında bizim paramız bitti okulu bırak diyebilirler,ondan korkuyorum) her zaman 2.bir planımın olmasını istiyorum,sizce ne yapmalıyım ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Yorkshire.

Dille ilgili yaşadığım sıkıntının aksandan kaynaklanacağı aklımın ucundan dahi geçmemişti,yazarken iyi ancak konuşurken çok heyecanlanıyorum ve çoğu zaman da anlaşılamıyordu,ben de ancak zor bela anlatmaya çalıştığım şeyin tasvirini yaparak anlatabiliyordum,aynı şekilde okurken hemen hemen anlayamadığım hiçbir yer olmazken dinlemeye gelince anlayamadığım oluyordu,bunun sebebi demek ki Amerikan aksanına göre eğitim alıp İngiliz aksanıyla pratik yapmaya çalışmamdan dolayı imiş.

Yurtdışı eğitimini ayarlarken aslında en çok ABD ya da Kanada istiyordum,ancak hem bu iki ülkenin de vizesinin aşırı zor çıkması hem uzak olması,buna bağlı olarak ta maliyetin ciddi şekilde artması,hem de yurtdışı eğitim bürosunda İngiltere'yi daha fazla tavsiye etmeleri sebebiyle İngiltere'de karar kıldım,aslında İngiltere vizesi de kolay çıkan bir vize değil,ancak ABD ve Kanada vizesine nazaran daha kolay çıkması,bunun üzerine bir de pasaportumda Schengen vizesi bulunması vize almamı iyice kolaylaştırdı.

Eğitim konusunda Türkiye'de çeşitli dil okullarına gittim,ancak aldığım eğitimin kalitesi hakkında maalesef Amerikan aksanıyla bir pratik yapmadığım için yeteri kadar bilgim yok.

Ben de en çok 4 yıllık pilotaj bitirip kısa yoldan işe başlamayı istiyorum,ancak hem sağlık açısından hem de ailemin tutarsız yaklaşımından dolayı (Mesela yarı burslu pilotaj kazandım diyelim,eğitimin yarısında bizim paramız bitti okulu bırak diyebilirler,ondan korkuyorum) her zaman 2.bir planımın olmasını istiyorum,sizce ne yapmalıyım ?
    hocam helikopter pilotluğundan bahsedebilir misin?
    1-)Thy'de olduğu gibi gene ücretsiz helikopter eğitimi alabileceğimiz bir okul var mı?
    2-)Sağlık kontrolünün diğer pilotluklardan farkı var mı?
    3-)Nerelerde çalışabiliriz?
    4-)ve son olarak maaş durumu

• quote:

Orijinalden alıntı: JakSocket

Yine biraz konu dışı bir sorum olacak Pilotlar yada pilot adayları askerlikte biraz daha avantajlıymış diye duydum. Yani genelkurmay gibi sahada olmayan yerlerde askerliklerini yapıyorlarmış. Bilgilendirebilir misiniz?

Benim duyduğum ya da bildiğim bir avantajı yok. Acemi birliğimde bizimle birlikte olan kendi imkanlarıyla pilot eğitimi almış bir arkadaş vardı. Herkesle birlikte kura çekip gitti usta birliğine.
  • Tam burslu kazanıp gitmeye çalış bu işi gerçekten istiyorsan.

Sağlık konusunu kafaya takma. Kafaya takacaksan da bu işi hiç düşünme çünkü risk her zaman var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HeroOfTurkey

hocam helikopter pilotluğundan bahsedebilir misin?
    1-)Thy'de olduğu gibi gene ücretsiz helikopter eğitimi alabileceğimiz bir okul var mı?
    2-)Sağlık kontrolünün diğer pilotluklardan farkı var mı?
    3-)Nerelerde çalışabiliriz?
    4-)ve son olarak maaş durumu

Çok az bilgim olan bir konu olduğu için etrafımdaki helikopter pilotu kökenli kaptanlarımızda gördüğüm ve konuştuğum kadarıyla yanıtlayım, sen yine de bilgileri teyit etmeye çalış.
    1-) Yok, sadece askeriye bu imkanı ücretsiz-hizmet karşılığında sunabilir, o da bildiğim kadarıyla kuraya bağlı(Sabit kanat-helikopter pilotu olarak)
    2-) Yoktur diye düşünüyorum
    3-) Askeriye ve polis teşkilatı, yangın söndürme gibi devlet kurumları hariç kişilerin özel helikopterleri aklıma gelenler
    4-) Maaş konusu yukarıda da yazdığım gibi havacılık sektörü şu anda hak edilen seviyelerde, eline lisansını alırsan mağdur olacağını sanmıyorum

Dışarıdan gözlemlediğim helikopter pilotlarının çapraz kontrolleri gerçekten iyi. Yine helikopter pilotu bir kaptanımız da helikopter uçurmanın daha zor olduğunu söylemişti. Maalesef çok iyi bildiğim bir konu değil seni yanlış yönlendirmek istemem...

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.