Şimdi Ara

PIC16F84 HARİKA DİJİTAL SAAT (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
13.140
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: picagor

Yurt dışında 1$ dır. Bizim memlekette 4-5 YTL.

Yok değil. 16F84A 1-25 adet arası fabrika çıkış fiyatı $3.61. Bizde ucuz olmasının sebebi 16F84'ün üretimden kalkmış olması. A'sını arasanız yine 8-10 lira dava ederler..
  • Baskı devreleri yaptım fakat bulunduğum yerde 70mmx48mm büyük display bulamadım.

Küçük displayler mevcut fakat büyükleri temin edemedim. 70x48 mm ortak katot displayi nereden bulabiliriz?

Yardımcı olacak varmı?

PIC16F84 HARİKA DİJİTAL SAAT

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi picagor -- 14 Haziran 2008; 12:37:02 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: BİLÂL85

http://www.bluemavi.com/vitrin/kategori_vitrini1_new.asp?sf=1&kategori=10#ara

burayı bir incele dostum

Kardeş güvenlimidir burası? Daha önce hiç alışveriş yapmadım netten.
  • ben oradan alış-veriş yaptım kardeşim 3 gün içinde elimde oldu posta ile getirtebilirsin kapıda ödeme var ve istemessen almaya biliyorsun kapıdan ama içini açtırtmıyorlar ben ledli display almıştım

ha bu arada baskıdevren güzel duruyor kolay gelsin
  • quote:

ben oradan alış-veriş yaptım kardeşim 3 gün içinde elimde oldu posta ile getirtebilirsin kapıda ödeme var ve istemessen almaya biliyorsun kapıdan ama içini açtırtmıyorlar ben ledli display almıştım

Sağol dostum az önce verdiğin siteden tüm malzemeleri sipariş ettim.
    Bu arada devreyi yapmak isteyenler için komponent maliyeti + kargo ücreti 30 ytl yi bulacak gibi...
  • dostum ben bir devre yaptım el emegi+ göz nuru + masraflarla beraber kıytırk bir devre 47 milyona mal oldu ben o devreyi yaptım 2 gün aç gezdim vallahi
    quote:

Orjinalden alıntı: picagor

quote:

ben oradan alış-veriş yaptım kardeşim 3 gün içinde elimde oldu posta ile getirtebilirsin kapıda ödeme var ve istemessen almaya biliyorsun kapıdan ama içini açtırtmıyorlar ben ledli display almıştım

Sağol dostum az önce verdiğin siteden tüm malzemeleri sipariş ettim.
    Bu arada devreyi yapmak isteyenler için komponent maliyeti + kargo ücreti 30 ytl yi bulacak gibi...

• Devreyi sonunda yaptım bana 42 YTL ye mal oldu. 27 pf yerine 22pf PIC16F84 yerine PIC16F84A kullandım. ÇALIŞTIRAMADIM..
    Sabahtan beri uğraşıyorum halen çalışmadı.. Ha bi de unutmadan pil kullanmadım..

Bu devreyi yapıp çalıştıran yokmu? O kadar param yandı gitti...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi picagor -- 30 Haziran 2008; 23:40:15 >
  • Hiç mi hareket yok devrende? PIC'i daha önce başka bir amaçla denedin mi, sağlamlığından emin misin?
    Gerekli yerlerde voltaj ölçtün mü? PIC'in besleme bacakları ve ekranların ortak gerilimleri gibi.
    Isınan bir parça var mı?
    Bu arada Silicon Chipin verdiği HEX'te config fuselar işaretli değil. Senin işaretlemen lazım.
    OSC = XT
    WDT OFF
    PWRTE ON olacak şekilde.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hazar

Hiç mi hareket yok devrende? PIC'i daha önce başka bir amaçla denedin mi, sağlamlığından emin misin?
    Gerekli yerlerde voltaj ölçtün mü? PIC'in besleme bacakları ve ekranların ortak gerilimleri gibi.
    Isınan bir parça var mı?
    Bu arada Silicon Chipin verdiği HEX'te config fuselar işaretli değil. Senin işaretlemen lazım.
    OSC = XT
    WDT OFF
    PWRTE ON olacak şekilde.

PIC yeni ve sağlam voltaj ölçümlerimde bişeyler gösteriyor. Bi ayrıntı daha var orjinal devrede yedek güç için 4 adet şarjlı pil kullanmış. Ben bunları hiç bağlamadım.

Devrede hiç hareket yok, ısınan parça yok.

Silicon Chipin ASM dosyasının içinde şu tanımlama satırları var:

list P=16F84 
    #include "p16f84.inc"
    __config _XT_OSC & _WDT_OFF & _PWRTE_ON

bunlardanmı bahsediyorsun? config fuseleri nasıl işaretleyecem?

Bu satırlarda 16f84 yazan yerleri 16f84A yapsam ve doğru INC dosyası ile yeniden compile etsem düzelirmi acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi picagor -- 21 Haziran 2008; 21:41:22 >

• ya bu devre diil ama elimde 7 w pll fm transmitter var pic i bozuk 16f628a yada 16f84 a ile çalışıyor.bu 16f628a var elimde programlamaya kalktık bi ton ayar var entegrenin içinde olmadı bu pic in acil programlanması lazım bana bu konuda yardım edebilecek arkadaşları samdir_009@hotmail.com da bekliyorum yada burdada olur!

arızası lcd de fm transmitter yazıp kalıyor kanalları kitlemeye geçmiyor ekran boş kalıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: utopiautopia

ya bu devre diil ama elimde 7 w pll fm transmitter var pic i bozuk 16f628a yada 16f84 a ile çalışıyor.bu 16f628a var elimde programlamaya kalktık bi ton ayar var entegrenin içinde olmadı bu pic in acil programlanması lazım bana bu konuda yardım edebilecek arkadaşları samdir_009@hotmail.com da bekliyorum yada burdada olur!

arızası lcd de fm transmitter yazıp kalıyor kanalları kitlemeye geçmiyor ekran boş kalıyor.

Neyi soruyorsun? Pic programlamayı hiç mi bilmiyorsun? Yoksa devrene ait HEX kodlarını mı arıyorsun?
    Ayrıca sorunun bu konuyla ne alakası var?
  • pic programlamayı bilmiyorum hex dosyası elimde programlama kartımda yok.

bu konuda bahsetmemeliydim biliyorum ama 16 f 84 a geçtiği için bu konuda bana yardımcı olabilen çıkardiye düşündüm.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Méchatronic

Kaliteli paylaşım

evt
  • quote:

pic programlamayı bilmiyorum hex dosyası elimde programlama kartımda yok.

bu konuda bahsetmemeliydim biliyorum ama 16 f 84 a geçtiği için bu konuda bana yardımcı olabilen çıkardiye düşündüm.

Kardeş google da arama yap. Picup diye çok basit bi programlama yazılımı ve yine seri port kullanan çok basit bi devre var. Picup ve devreyi kullanarak PIC 16f84a programlayabilirsin.
  • selam kardeş işine karışmak gibi olamsın ama bu devreyi ben üniv de mikro işlemciler dersinde yaptım ama bu kadar çok eleman kullanamdım pic16f84 ile yaptım
  • quote:

pic programlamayı bilmiyorum hex dosyası elimde programlama kartımda yok.

Yardımcı olabilir:

http://www.izoelektronik.com/pic-programlama-nedir-nasil-yapilir.htm

Hazar'ın yazısı

• quote:

Bu satırlarda 16f84 yazan yerleri 16f84A yapsam ve doğru INC dosyası ile yeniden compile etsem düzelirmi acaba?

Mplab derlerken herhangi bir sorun vermez ise problem oluşmaması lazım.

PWRT ı kapatıp deneyebilr misiniz? Problemlerine şahit olmuşluğum var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 90alper90

quote:

Mplab derlerken herhangi bir sorun vermez ise problem oluşmaması lazım.

PWRT ı kapatıp deneyebilr misiniz? Problemlerine şahit olmuşluğum var.

MPASM de 16F84 ü seçip devrenin orjinal asm dosyasını hex dosyasına çevirmeye çalıştığımda birçok hata verdi.

Ayrıca devreyi yaptım. Zar zor çalıştırdım ama bu sefer de saat hep 12:00 de kalıyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi picagor -- 30 Haziran 2008; 19:03:05 >

• uzun bir süredir böyle bir devre yapmak istiyorum.İki soru saucam

@picagor arkadaşım büyük displayleri kaça aldın

bu devreye saniye ekleyebilirmiyiz?
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.