Şimdi Ara

***/// PIC DÖKÜMANLARI-PROGRAMLARI \\\*** Güncellenmektedir... (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
281
Cevap
14
Favori
96.221
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aynen katılıyorum liroy12, elinde pic e sıfırdan başlayacaklar için bir kaynak olan var mı?
  • Sayın arkadaşlar bu konu hakkında lütfen yardım edebilirmisiniz.Saygılarımla.
    http://forum.donanimhaber.com/m_44431484/tm.htm

***/// PIC DÖKÜMANLARI-PROGRAMLARI \\\*** Güncellenmektedir...
  • merhaba ardaslar ben de pic le ugrasiyorum. C dilinde pic icin header lar nasil yazilir bilen varmi veya bana bir kayanak verebilecek olan biri tesekkurler
  • Beyler en basitinden bi pic programlama devresi yaptım
    http://www.teknomerkez.net/makale.asp?b=89
    bu adrestekini yaptım fakat nasıl çalıştıracağımı pek bilmiyorum.Pici üzerine yerleştirip bilgisayara taktım ama hiç bi tepki alamadım.Devrenin üzerine hassas kontrol kalemiyle baktım az bir miktar elektrik vardı.Normalde böyle mi olması gerekiyo.Yani hiç bir tepki almamam normal bişey mi.Birde yazdığım kodu nasıl pice aktarcam.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  • www.acilensatiyorum.com ilan sitemizde ilanlara bakabilir, özgürce ilanlarınızı ekleyebilirsiniz.
    İlan ve resim kotası yok. Sınırsız hizmet. Üstelik ücretsiz mağaza sahibide olabilirsiniz.
    Kategoriler :
    Bilgisayar
    Alışveriş
    Emlak
    Araba
    İşmakinesi
    Hayvanlar alemi
    Kariyer

Yakında e-ticaret uygulamamız başlayacaktır.

LÜTFEN PAYLAŞALIM

Saygılarımla;

www.acilensatiyorum.com
    msn:acilensatiyorum.com@gmail.com

• bana yeşil butona bastığımızda 1 sayı artan kırmızı butona bastığımızda 1 azalan maksimum 99 kadar çıkan devreyi yazacak arkadaş var mı lise de okuyorum yardım.
  • Yeah same here...
    We have the same issues... Buy WoW Gold
  • asd
  • quote:

Orijinalden alıntı: eloko

mini programlayıcının fotoğrafı eklendi.
    quote:

Orjinalden alıntı: eloko

PIC e yükleyeceğin programı iki şekilde yazabilirsin.
    1- 35 komuttan oluşan PIC assembly adı verilen dil ile.(asm komutları)
    2- pic basic gibi bir dil ile.
    MPLAP ı microchip in sitesinden indirebilirsin.programı yazarken asm komutları kullanman gerekir.
    programı yazdıktan sonra ,mplab bunu hex uzantılı dosyaya çevirir.bu dosyayı "picup" adındaki programı kullanarak(google da ara,birçok sayfa gelecektir) bu basit devre ile(mouse portunu kullanan)

pic e yükleyeceksin.basit devrede 16f84 yerine soket takıp,programı yüklemeden önce 16f84 ü bu sokete takarsın.bu devre ve picup programı sadece 16f84 içindir.
    picbasic lisanslı bir programdır.internette bir araştır.
    programı pic e yükledikten sonra, yine basit bir uygulama devresi ile deneyebilirsin.

devrede yine soket kullanmalısın.programı yazılmış pic i sokete takıp çalıştır.
    bu devrede portB0 a bağlı bir led var.buna uygun basit programları (asm veya picbasic)
    bir kitap edinerek bulabilirsin.bu konuda altaş yayınlarının güzel kitapları var

örnek picbasic programı
    git:
    portb.0=1 ' led i yak
    pause 1000 '1000 ms bekle
    portb.0=0 'led i söndür
    pause 1000 '1 saniye bekle
    goto git
    end

-benzer programın assembly kodu

LIST P=16F84
    INCLUDE “P16F84.INC”
    SAY1 EQU h’0C’
    SAY2 EQU h’0D’
    CLRF PORTB
    BSF STATUS,5
    CLRF TRISB
    BCF STATUS,5
    DONGU
    MOVLW h’00’
    MOVWF PORTB
    CALL ZAMAN
    MOWLW h’FF’
    MOVWF PORTB
    CALL ZAMAN
    GOTO DONGU
    ZAMAN
    MOWLW h’FF’
    MOVWF SAY1
    CEV1
    MOWLW h’FF’
    MOVWF SAY2
    CEV2
    DECFSZ SAY2,F
    GOTO CEV2
    DECFSZ SAY1,F
    GOTO CEV1
    RETURN
    END

led in yanma ve sönme süresi "call" komutu ile gidilen "zaman" satırından sonra başlayan kod ile ayarlanıyor.return komutu ile call komutundan sonra işlem devam ediyor.

Arkadaşlar, 16F877'yi RS-232 üzerinden programlamaya çalışıyorum, bağlantıların nasıl olacağını bilen yardım edebilecek var mı?

• arkadaşalr elinde 16F877 'smart' battery charger diye pdf bulunan varmı ??????????????
  • Teşekkürler.Süper bir Paylaşım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi temsanteknik -- 12 Kasım 2011; 14:24:45 >
  • merhaba arkadaşlar.

"PORTB0/İNT girişinden devamı 1mks olan yabancı kesilme sinyallerini Stimulus aracılığıyla dahil etməli.Main programda dış İNT sinyal dahil olduğunu gösteren İNTF bayrağının kalktığı halde PORTB (3) 'e bağlanmış LED-i yakan Assembler programını MPLAB IDE paketinde yazmalı ve icra etmeli."

bunu yazabilecek veya bana kaynak gösterebilecek bir arkadaş olursa çok sevinirim .iyi çalışmalar....
  • 8 kanal RF alıcı - verici devresi

• 10 Kanal Kumanda devresi

Şekil 1: IC2 kızılötesi alıcı - verici

PIC mikrodenetleyici IC1 2 pin demodüle sinyali alır ve uygular. Decodes IC1 pin 2 giriş sinyali ve uygun çıkış sağlar.

• Başlık güzel. Takip
  • konu hortlamış takipteyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: eloko

mini programlayıcının fotoğrafı eklendi.
    quote:

Orjinalden alıntı: eloko

PIC e yükleyeceğin programı iki şekilde yazabilirsin.
    1- 35 komuttan oluşan PIC assembly adı verilen dil ile.(asm komutları)
    2- pic basic gibi bir dil ile.
    MPLAP ı microchip in sitesinden indirebilirsin.programı yazarken asm komutları kullanman gerekir.
    programı yazdıktan sonra ,mplab bunu hex uzantılı dosyaya çevirir.bu dosyayı "picup" adındaki programı kullanarak(google da ara,birçok sayfa gelecektir) bu basit devre ile(mouse portunu kullanan)

pic e yükleyeceksin.basit devrede 16f84 yerine soket takıp,programı yüklemeden önce 16f84 ü bu sokete takarsın.bu devre ve picup programı sadece 16f84 içindir.
    picbasic lisanslı bir programdır.internette bir araştır.
    programı pic e yükledikten sonra, yine basit bir uygulama devresi ile deneyebilirsin.

devrede yine soket kullanmalısın.programı yazılmış pic i sokete takıp çalıştır.
    bu devrede portB0 a bağlı bir led var.buna uygun basit programları (asm veya picbasic)
    bir kitap edinerek bulabilirsin.bu konuda altaş yayınlarının güzel kitapları var

örnek picbasic programı
    git:
    portb.0=1 ' led i yak
    pause 1000 '1000 ms bekle
    portb.0=0 'led i söndür
    pause 1000 '1 saniye bekle
    goto git
    end

-benzer programın assembly kodu

LIST P=16F84
    INCLUDE “P16F84.INC”
    SAY1 EQU h’0C’
    SAY2 EQU h’0D’
    CLRF PORTB
    BSF STATUS,5
    CLRF TRISB
    BCF STATUS,5
    DONGU
    MOVLW h’00’
    MOVWF PORTB
    CALL ZAMAN
    MOWLW h’FF’
    MOVWF PORTB
    CALL ZAMAN
    GOTO DONGU
    ZAMAN
    MOWLW h’FF’
    MOVWF SAY1
    CEV1
    MOWLW h’FF’
    MOVWF SAY2
    CEV2
    DECFSZ SAY2,F
    GOTO CEV2
    DECFSZ SAY1,F
    GOTO CEV1
    RETURN
    END

led in yanma ve sönme süresi "call" komutu ile gidilen "zaman" satırından sonra başlayan kod ile ayarlanıyor.return komutu ile call komutundan sonra işlem devam ediyor.

Bu mini programlayıcıyı Isis Proteus Pro 7.7 de denim dedim uzun uğraşlar sonucunda 16f84'ün gizlenmiş VCC ve VSS pinlerini buldum fakat bunlara kablo bağlanmıyor bu sebeple kapasitörü falan bağlayamıyorum, bu devreyi proteusda deneme şansım yok mu yani?

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.