Şimdi Ara

Phanteks Halos Lux RGB Fan Çerçeveleri Senkronizasyon Problemi Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Geçen ay rgb olmayan fanlarımıda rgb görünüme kavuşturmak istemem sebebi ve fan değişimi istemediğim için Phanteks Halos Lux RGB Fan çerçeveleri satın almıştım.

Yaklaşık 15 gün önce taktım.
    Kasam Phanteks Evolv ATX TG ve içerisine daha önce AKASA şerit ledlerden döşemiştim. Hali hazırda 1 anakart rgb headerında takılı olarak çalışmaktaydı.

Halosları ikinci rgb headerına bağladım.

Lakin şöyle bir sorun olduğunu gördüm.

1- 1 ve 2 bağlantı noktaları paralel olarak çalışmaktadır. Digital RGB portları gibi ayrı adreslenemiyormuş. Bu Halos ile ilgili bir problem değil tabiki.
    2- 1 ve 2 farketmeksizin rernk seçimi yaptığımda aşağıdaki gibi sonuçlar oluşmuştur.
    - Kırmızı : Akasa şeritler kırmızı, Haloslar yeşil
    - Yeşil : Akasa şeritler yeşil, Haloslar kırmızı
    - Mavi : Akasa şeritler mavi, Haloslar mavi
    3- Sadece Akasa şeritler düzgün çalışmaktadır.
    4- Sadece Halos şeritler düzgün çalışmaktadır. (Fakat anakartın rgb uygulaması üzerinde kalibrasyon yapılmalıdır.)

Sorunlara özet görsel;

Bundan sonra Halos'ların kablolarını takip ettim ve aynı zamanda internette yaptığım araştırmalar sonucu Phanteks kitlerin standart olan 12 G R B dizilimini değil 12 R G B dizilimini kullandığını farkettim. (Ne hikmetse tüm Phanteks RGB adaptör kablolarının ucu 12 G R B olarak.) Zaten yukarıdaki 4. sıradaki gözlemde de bu onaylanmaktadır.

Gelelim sorunun çözümüne;
    Araştırmalarımda Phanteks kabloların soket uçlarında yer değiştirme işlemini önermişler. Benim yaptığım yöntem ise çok daha basit, ucuz ve orjinal parçanızı bozmak zorunda kalmıyorsunuz.

1- Herhangi bir elektronikçide yada sadece led aydınlatma işi yapan yerlerden ~1TL' ye aşağıdaki RGB çoklayıcıyı alıyorsunuz. Bir tane siyah parçadan alıyorsunuz. Çünkü Phanteks kablomuzun ucu dişi.

Ürün üzeri beyaz kaplı idi. Ben soydum ve içinde bu şekilde bir pcb bulunmaktadır. 12V çıkışlarını özellikle mavi kalem ile işaretledim.
    Orjinal hali.

2- Sıralamayı 12 R G B ' ye çevirmek için kırmızı ile yeşil olan, yani ortadaki iki soket arkasındaki lehimi kopartıp çapraz olarak lehimledim. Dikkat edilmesi gereken nokta ise In yani anakarta bağlayacağımız tarafta sadece bunu yaptım. Böylelikle diğer tarafa direk orjinal kablomuzu takabildim.

Sonuç;
    Fotoğraf:

Video: https://streamable.com/kmxid

Bir gün böyle bir sorun yaşarsanız umarım yardımı dokunur.
    Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KYTECHNGAMING -- 30 Nisan 2019; 18:28:44 >

• Yaptığım 1 TL'lik bağlantı aparatı geçen gün su koydu. Kırmızı renk yanmamaya yakın başladı.

Modifiye Malzemecesinden özel kablo sipariş ettim. Daha sağlıklı oldu artık.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.