Şimdi Ara

PFSENSE Kurulumu Videolu Anlatım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.099
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Çok kullanıcılı internet ağında güvenlik, proxy, dhcp, antivirus vb. ihtiyaçlar için genellikle uygun cihazlar araştırılıp hangisinin ihtiyacımıza daha iyi cevap vereceğini bulmaya çalışırız. Bu konuda forumdaki hemen hemen herkesin bir fikir sahibi olduğunu düşündüğüm ve uzun yıllardır network yöneticilerinin birçoğunun tercih ettiği, tamamen ücretsiz bir yazılım olan PfSense kurulumunu videolu olarak anlatacağım.
    Küçük şirket ağı ve 8-10 pcli kafeler için bile ideal sayılabilecek bu yazılımı çoğu kişinin kurulum ve ayarlamasını bilmediği için kullanmaya pek yanaşmadığını gördüm.
    Bu konuya, pfsense ile ilgili bilgi sahibi ve kullanan uzman arkadaşlar da katkı sağlarlarsa çok verimli bir iş ortaya çıkacağına inanıyorum.

İlk video kurulumun nasıl yapılacağını gösteriyor.
    Kısaca Virtualbox içinde 2 ethernetli , 8 GB ramli ve dual core bir PC tanımlayarak ortamı hazırladım.
    PCNet ve Intel Pro Gigabit olmak üzere 2 ethernetimiz var. Bu ethernetlerden PCNet olan WAN tarafında, Intel olan da LAN tarafında olduğunu varsayalım.
    Yani modem ve switch arasındaki kablonun tam ortasına koyacak olursak modeme giden kablo WAN, switche giden kablo LAN olsun.

İlk olarak kurulum dosyamızı indirelim.

https://www.pfsense.org/download/ adresinden bilgisayarımızın ram miktarına uygun olan sürümü indirelim. (4 GB veya daha fazla ram için amd 64 bit, 4 GB' dan az ram bulunuyorsa 32 bit olanını indirelim).

İndirme linklerinden CD Iso - Installer'i seçiyoruz ve indirdiğimiz ISO dosyasını CD ye yazıyoruz.
    Kurulum yapacağımız bilgisayara CD yi takarak CD den başlatıyoruz.

!!! UYARI: Bu bilgisayardaki tüm dosyalar silineceği için lütfen dosyalarınızın yedeğini daha önceden alınız. !!!

Kurulum işlemini bitirdikten sonra CD mizi çıkarıyoruz ve restart işleminin bitmesini bekliyoruz.

Restart işleminden sonra ilk menüde enter'a basarak ilerliyoruz.

bize VLAN tanımlamak isteyip istemediğimizi soracaktır. Biz VLAN ayarını şimdilik yapmıyoruz ve n diyerek devam ediyoruz.
    Bize 2 tane ethernet kartımızın olduğunu, bunların hangisinin WAN (modem ayağı) hangisinin LAN (Switch - PCler ayağı) olduğunu soracaktır.
    burada ethernetler kısa adlarla ifade edilir ve sizden bu işlem belirtilirken kısa adlarını kullanmanız istenir.

biz WAN ayağında pcn0 (PCNet ethernet adaptörümüz) kullanıyoruz o nedenle pcn0 yazarak Enter'a basalım.

Bize şimdi LAN ayağındaki kartın tanımlayıcısını soracaktır. Buna da em0 (Yani Intel Gigabit ethernetimiz) diyerek devam ediyoruz.

Yaptığımız seçimleri bir ekranda göstererek onay vermemizi isteyecektir. Seçimlerimizi kontrol ederek doğruysa onaylıyoruz.
    Şimdi LAN ayağımıza IP ayarlaması yapacağız. Bunun için Assign IP Address kısmını (2 nolu) seçiyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz.
    Biz LAN ayağına IP atayacağımız için listeden LAN ethernetinin tanımlayıcısı olan 2 nolu etherneti seçiyoruz.
    İlk bölümde bu ayağın IP adresini giriyoruz.
    İkinci aşamada subnet mask (255.255.255.0 = 24 dür) giriyoruz. Subnet mask, ağdaki istemdi sayımıza bağlı olarak değişebilir. Gelen kullanımda 200'ü geçmediği için biz 255.255.255.0 'ı tanımlayan 24'ü seçiyoruz.
    Bizden ağ geçidi isteyecek ancak biz ağ geçidi vermiyoruz. Çünkü yönlendirme işlemi ve diğer işlemler LAN ayağından WAN ayağına kadar OSI hiyerarşisinde pfsense tarafından işlenecek. Biz doğrudan geçiş istemiyoruz.

Daha sonra bizden LAN tarafındaki bilgisayarlar için DHCP kurup kurmayacağımızı soruyor.
    Evet (y) diyerek devam ediyoruz.
    Bize ağdaki ilk istemcinin hangi adresi alacağını soruyor. (IP aralığımızın başlangıç adresi)
    Bu adresi verdikten sonra enter tuşuna basarak ilerliyoruz.
    Sonra en son IP adresini soruyor ve bunu da yazarak enter tuşuna basıyoruz.
    Bu ayakta yani LAN ayağında web konfigürator kullanarak pfsense'i yönetebilmemiz için arayüz portu açılığ açılmayacağını soruyor.
    Evet (y) diyerek devam ediyoruz.

Evet. Kurulumumuz bu kadar. Artık istemcilerimiz bizim başka bir işlem yapmamıza gerek kalmadan internet erişimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

kurulum menüsüne verdiğimiz LAN IP adresi olan 192.168.1.1 'den ulaşabiliriz. varsayılan kullanıcı adı admin, varsayılan şifre pfsense'dir.
    Ben 2. videonun sonunda pfsense bilgisayarını kapatma komutu verdim çünkü videoyu sonlandırmam gerekiyordu. Sizin bunu yapmanız gerekmiyor. Makine açık kalsın

Bir sonraki aşamada squid proxy kurarak kullanıcıların ek bir konfigürasyona gerek kalmaksızın nasıl transparent proxy'den faydalanacaklarını anlatmaya çalışacağım.
    İşlerimin yoğunluğu nedeniyle fazla vakit ayıramıyorum ancak en kısa zamanda bunu da anlatan bir videoyu sizlerle paylaşacağım.
    Sizlerden ricam bu konuda uzman arkadaşların bu konuda bilgi paylaşımları yapması.
    Vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi letmax -- 15 Şubat 2017; 12:24:24 >

• hocam video yok?
  • alisami83 A kullanıcısına yanıt
    DH video sunucusunda sanırım bir problem var o nedenle YouTube'a yükleyip linkleri güncelledim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu kadar az bilgimi ?

Hani Captiva Portal
    Hani Radius Manager
    Hani Squid
    Hani squid guard
    Hani vpn
    Hani ping to ping
    Hani Firewall ayarları ???
  • mirac_ozturk kullanıcısına yanıt
    Hani Göz
    Hani edep
    Hani saygı?

Yazdıklarımı okuma zahmetine bile girmemissiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: letmax

Hani Göz
    Hani edep
    Hani saygı?

Yazdıklarımı okuma zahmetine bile girmemissiniz.

zaten pfsense kurulumu hakkında hattinden fazla kurulum videosu mevcut bunun yerine yukarıda yazdıklarımı veya dmaradius, daloradius, freeradius linux üzerine kurulum veya havp kurulumu anlatsaydın daha yararlı olurdu bence :) yani daha gerekli bilgiler paylaşsaydın keşke
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.