Şimdi Ara

Petlas pt741 lastik. Balon sorunu... (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
2.695
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kirpi'lere Petlas RM900 tipi lastik takılıyor. Bu lastiğin taşıma kapasitesi 5 ton. Yani toplamda 4 tekerlekli bir araçta 20 tona kadar taşıyabilir.
    Kirpi'nin ağırlığı ise 16 ton. Yani lastikler zaten kapasitesinin neredeyse 3/4'ü bir ağırlık altında çalışıyor. Tabii aracın yüklü olması, gittiği arazi koşulları düşünüldüğünde anlık olarak lastikler 5 tondan fazla yüke de maruz kalıyor. Hele hızlı bir şekilde vurulan bir engebe veya çukurda lastiğin balon yapması işten bile değil.

Binek otomobillerde bile 600 kilogram taşıma endeksli lastik 1200 kilogramlık aracın altında lastik başına yaklaşık 300 kilo yükün altında çalışıyorken balon yapabiliyor. Bu Michelin'de de oluyor, Continental'de de, Petlas'ta da.

Yani Kirpi'nin çözümü bana kalırsa çok daha ağır yük altında çalışabilecek bir lastik takılarak çözülebilir. Çünkü araç engebeli arazide lastiklere anlık olarak ciddi yükler binebiliyor.

• Lastik basınçlarınızı iki hafta bir kontrol ediyor musunuz peki?

Yoksa aldığınızdan beri hiç bakmayıp lastikleri sadece gözle mi kontrol ettiniz?

Bence lastik basınçlarınıza hiç bakmadınız. Lastik 32PSI olsun 24-25PSI'ya düşene kadar gözle fark edilemiyor kolay kolay. Bu da balon yapması için yeterli basınç düşüklüğü demek. Balon yapmayan lastiklerinizin basınçlarını kontrol edin.

Burada PETLAS'ın suçu yok. Sizin suçunuz var.
  • Beyler tüm lastikler havayı belli oranda gecirir. Yani durduğu yerde hava kaybeder. Düzenli lastik havası kontrolü ki bu hava araç üzerinde belirtilir bizim lastikciler 32 33 psi vurup geçerler ama doğrusu otomobiller için araç üzerinde yazan değerlerdir. Hem frenleme mesafesi hem lastiğin ömrü hem yakıt tasarrufu için basınç çok önemlidir ama soğuk basınç lastik ısındıktan sonraki değil bu konu önemli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zgbayraktar kullanıcısına yanıt
    Zaten kullanıcı hatası dediler dostum. Bu kadar kurumsal bir firma yani. Beş para etmezmiş lastiği de kendisi de.

• goodorevil kullanıcısına yanıt
    Bir daha petlas almayı bırakın önünden dahi geçmem. Milliyetçilik yaptık petlas aldık. Rezil olduk.

• cgrcsr kullanıcısına yanıt
    6 yıl boyunca syron marka lastik kullandım. Girmediğim çukur kalmamıştır. En ufak bir şikayetim olmadı. Bir yıllık lastiğin balon yapmasına %99 kullanıcı hatası diyen lastik firması dandik lastik firmasıdır bana göre :)

• quote:

Orijinalden alıntı: x571

quote:

Orijinalden alıntı: serdar6055

Lastik garantiden geri geldi. Kullanıcı hatasıymış. Bir daha petlas mı? Tövbe...

petlas ta hep olan bir sıkıntı. kirpilere petlas takılıyor ama onlar bile kafasına göre balon yapıp dürüyor facebookda pek çk fotoğrafı var. peşini bırakmayıp hakem heyeti falan uğraşırsan 150 tl kaçmamış olur. yoksa kullanıcı hatası deyip yollarlar. sanki o raporu yazan adam arabasıyla hiç çukura girmiyor. alıp sırtımızda taşıyalım o zaman, saçmalığa bak. adam gibi lastik üretemiyoruz her parti ayrı bir heyecan demiyor da kullanıcıya bahane buluyor. adamlar lastik testlerine bile girmiyor zaten lastik tam bir karakutu. ha nedir küçük ilçede yaşarsın (30-40bin nüfuslu) köye bayıra gidersin o zaman belki alınır. ama gerisinde ilaç olsa alınmaz. şöyle de komik bir anım var gönen denizkent de adamın biri mersedes e 4 lastik petlas taktırmıştı.güldüm geçtim.

Tüketici hakem heyetine gitmeyi düşünüyorum. Bunun için garanti belgesi yeterli midir. Ya da firmanın yazdığı rapor da gerekli mi?

• Geçen yıl hayatımda ilk defa aracıma kar lastiği aldım, onu da gittim petlas aldım. 110.000km kullandığım aracımda trim sesi nedir bilmezken 2 ay içerisinde bu lastikler sayesinde öğrendim. Lastik ayrı dert aldığım bayii ayrı dert, adamlar saklanması için verdiğim lastiği kaybetmişlerdi. Şuan yeni aldığım araçta continental var çok memnunum, tavsiye ederim. Lastikte garanti,yerli,milli gibi kriterler artık önem arz etmiyor.

• quote:

quote:

quote:

Lastik garantiden geri geldi. Kullanıcı hatasıymış. Bir daha petlas mı? Tövbe...

petlas ta hep olan bir sıkıntı. kirpilere petlas takılıyor ama onlar bile kafasına göre balon yapıp dürüyor facebookda pek çk fotoğrafı var. peşini bırakmayıp hakem heyeti falan uğraşırsan 150 tl kaçmamış olur. yoksa kullanıcı hatası deyip yollarlar. sanki o raporu yazan adam arabasıyla hiç çukura girmiyor. alıp sırtımızda taşıyalım o zaman, saçmalığa bak. adam gibi lastik üretemiyoruz her parti ayrı bir heyecan demiyor da kullanıcıya bahane buluyor. adamlar lastik testlerine bile girmiyor zaten lastik tam bir karakutu. ha nedir küçük ilçede yaşarsın (30-40bin nüfuslu) köye bayıra gidersin o zaman belki alınır. ama gerisinde ilaç olsa alınmaz. şöyle de komik bir anım var gönen denizkent de adamın biri mersedes e 4 lastik petlas taktırmıştı.güldüm geçtim.

Tüketici hakem heyetine gitmeyi düşünüyorum. Bunun için garanti belgesi yeterli midir. Ya da firmanın yazdığı rapor da gerekli mi?

faturası bile olur. elinde yazılı rapor varsa onuda ekle.yoksa şifahen firma yetkilileri tarafında tarafıma kullanıcı hatası sonucu bildirilmiştir yaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: u_eskici

Geçen yıl hayatımda ilk defa aracıma kar lastiği aldım, onu da gittim petlas aldım. 110.000km kullandığım aracımda trim sesi nedir bilmezken 2 ay içerisinde bu lastikler sayesinde öğrendim. Lastik ayrı dert aldığım bayii ayrı dert, adamlar saklanması için verdiğim lastiği kaybetmişlerdi. Şuan yeni aldığım araçta continental var çok memnunum, tavsiye ederim. Lastikte garanti,yerli,milli gibi kriterler artık önem arz etmiyor.

yerli milli iyi de kalitesiz. kumho kadar falken kadar yapsalar razıyız hadi michelin olmasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguzhanc64

Lastik basınçlarınızı iki hafta bir kontrol ediyor musunuz peki?

Yoksa aldığınızdan beri hiç bakmayıp lastikleri sadece gözle mi kontrol ettiniz?

Bence lastik basınçlarınıza hiç bakmadınız. Lastik 32PSI olsun 24-25PSI'ya düşene kadar gözle fark edilemiyor kolay kolay. Bu da balon yapması için yeterli basınç düşüklüğü demek. Balon yapmayan lastiklerinizin basınçlarını kontrol edin.

Petlas fanısınız galiba. Daha mevzuyu tam olarak bilmeden "petlasın suçu yok,siz suçlusunuz" demişsiniz. Lastik hava basıncımı aracı her yıkamaya götürdüğümde kontrol ederim. Sıcaklık farkının fazla olduğu bir memlekette yaşadığım için düzenli olarak 32 bara ayarlarım. Sıcaklık değişimlerinde hava basıncı da sürekli değişebiliyor. Yani sorun bende değil. Lastik dandik. Bilmem anlayabildiniz mi?

• quote:

Geçen yıl hayatımda ilk defa aracıma kar lastiği aldım, onu da gittim petlas aldım. 110.000km kullandığım aracımda trim sesi nedir bilmezken 2 ay içerisinde bu lastikler sayesinde öğrendim. Lastik ayrı dert aldığım bayii ayrı dert, adamlar saklanması için verdiğim lastiği kaybetmişlerdi. Şuan yeni aldığım araçta continental var çok memnunum, tavsiye ederim. Lastikte garanti,yerli,milli gibi kriterler artık önem arz etmiyor.

Kullandıgım araç 2011 yılından itibaren bende. İlk defa stepne yi takmak zorunda kaldım. Stepnedeki lastik continental. Balon yapan petlası da stepneye taktım. İyi bir ders oldu bu tecrübe bana. Hayrı yani sert bir çukura falan düşsem anlarım. Öyle bir şey de olmadı. Aracı benden başka süren de yok. Adamlar inatla kullanıcı hatası diyorlar.

• x571 X kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler. İlk fırsatta gerekli yerlere müracaat edeceğim. Ünlü bir şikayet sitesine durumu yazdım fakat şimdilik oralı olan yok.
  • quote:

quote:

yerli milli iyi de kalitesiz. kumho kadar falken kadar yapsalar razıyız hadi michelin olmasın.

Kalitesiz olsa da enazından malının arkasında dursaydı keşke. ilerde belki tekrar deneyebilirdim. sıkıntı olunca değiştiriyorlar enazından derdim. "Tamam hata bizde, ama yine de lastiğinizi değiştiremiyoruz" demelerine bile razıydım :) beni deli eden şey, kullanıcı hatası diye tutturmaları. Düşmedim kardeşim çukura falan. 150 tl lik lastik için 2 aydır canımı sıktılar.

• Arkadaşlar balon yapmayan lastik markası yoktur. Her markada 5 yıldır kullanıyorum her çukura giriyorum balon olmuyor diyen de 1 haftada çukura bile girmeden balon oldu diyen de vardır. Michelinde de, petlasta da, pirellide de, bridgestoneda da. Dediğim gibi büyük bir firmanın garanti prosedürleri kısmında çalışıyorum bu konuda benden daha hakim biri olduğunu sanmıyorum forumda. Ne marka alırsanız alin lastik basıncını araca göre ayarlayın. 32 psi her zaman doğru basınç değildir. Sanılanın aksine sadece araç ağırlığına da bağlı değil. Araç basınç verilerine uymak şart. 1 tonluk polom da önerilen basınç 38psi , g kasa bir mercedes jipte 33psi dı.

• quote:

quote:

quote:

Kalitesiz olsa da enazından malının arkasında dursaydı keşke. ilerde belki tekrar deneyebilirdim. sıkıntı olunca değiştiriyorlar enazından derdim. "Tamam hata bizde, ama yine de lastiğinizi değiştiremiyoruz" demelerine bile razıydım :) beni deli eden şey, kullanıcı hatası diye tutturmaları. Düşmedim kardeşim çukura falan. 150 tl lik lastik için 2 aydır canımı sıktılar.

aynen öyle.150 tl ile fabrika mı batacak. ama böyle müşteri memnuniyeti falan bizim ülkemize henüz çok çok uzak.

• quote:

Çok teşekkürler. İlk fırsatta gerekli yerlere müracaat edeceğim. Ünlü bir şikayet sitesine durumu yazdım fakat şimdilik oralı olan yok.

şikayet sitesiyle falan hiç uğraşma. oradan bir cacık çıkmıyor. aldığım bir ürün bozuldu.şikayet vara yazdım.firmadan aradılar.dediler ki o parça garantiye girmiyor. dedim ki nasıl girmiyor. garanti belgesinde iki yıl tüm parçaları garantili yazıyor. yok mok dediler ama tamir ettirdim. uğraşma falan diyorlarda uğraştığın yok.derdini a4 e yaz iki tane çıktı al hakem heyetine götür. tv ile 1 saat az vakit geçirir hakkını ararsın. lastiğinin incelemeden 40 günde gelmesi lazımdı o süre zarfında gelmediyse bile iade sebebi zaten.
  • x571 X kullanıcısına yanıt
    Doğru söylüyorsun. Hakkımı arayacağım. Balon olayına bile garanti veremiyorsa ne anladım ben o iki yıllık garantiden. Kağıt üstünde formalite gibi bişey o zaman bu garanti dedikleri şey.

• quote:

Doğru söylüyorsun. Hakkımı arayacağım. Balon olayına bile garanti veremiyorsa ne anladım ben o iki yıllık garantiden. Kağıt üstünde formalite gibi bişey o zaman bu garanti dedikleri şey.

ülkemizde aynen öyle.lafta garanti var.iş başa düştümü geçmiş olsun. gerçi milletimiz zengin senin gibi hakkını kaç kişi var. adam diyor ki %10 hakkını arayan olursa onlara veririz. geri kalan %90 a da gagala gitsin.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: oguzhanc64

Lastik basınçlarınızı iki hafta bir kontrol ediyor musunuz peki?

Petlas fanısınız galiba. Daha mevzuyu tam olarak bilmeden "petlasın suçu yok,siz suçlusunuz" demişsiniz. Lastik hava basıncımı aracı her yıkamaya götürdüğümde kontrol ederim. Sıcaklık farkının fazla olduğu bir memlekette yaşadığım için düzenli olarak 32 bara ayarlarım. Sıcaklık değişimlerinde hava basıncı da sürekli değişebiliyor. Yani sorun bende değil. Lastik dandik. Bilmem anlayabildiniz mi?

Petlas fanıyım ama hiçbir aracıma Petlas almadım. Yahu bıraksana. Dengesiz dengesiz kullanıp malzemeye laf atmayın. Petlas da olsa balon yapacak bir lastik değil. Arkadaşımın 3008inde mevcut. Balina gibi araba. Lastik basınçlarına dikkat etmez ama daha balon yapmadı. Şu an her yer de altyapı bahanesi ile de kazık. Sizin gibi elindeki malzemeyi kullanmayı bilmeyene satmayacak firmalar. En güzeli bu.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.