Şimdi Ara

Parçacık Sürüsü Algoritması(PSO-Particle Swarm Optimization) Matlab Kodu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde okuyorum. Parçacık sürüsü algoritmasında işlem yapmam gerekiyor ve bu benim bitirme tezim. Bir kısımda takıldım yardımlarınızı bekliyorum. Öncelikle parametreleri ve fonksiyonumu açıklayayım.

f=(x1^2)+(x2^2)+(x3^2)
    x değerlerim [-10,10] arasında olmalı.(Ki genelde PSO dan standart aralık değerleri de bu şekilde.)
    Bana lazım olan şey ise minf() değeri.

Analitik olarak f'in min değerine ulaşması için idealde (ki PSO algoritmasının amacı zaten optimum değerleri bulmaktır.) f=0 olmalıdır.
    f=0 olması için de idealde x1=0,x2=0,x3=0 olmalıdır.

PSO algoritması yukarıdaki fonksiyonda x1,x2,x3 değerlerini sıfıra en yakın şekilde bulacak ve bu x değerlerini ve f fonksiyonunun değerini bana gösterecek. Bir kaç tane kod buldum ama matlabta çok iyi olmadığım için ne kadar araştırma yapsam da fonksiyonları düzenleyemedim. Bulduğum bir adet matlab kodu (aşağıda linki olan) tek x değerini bulabiliyor. Dediğim gibi bana tek fonksiyon içinde 3 farklı x değeri lazım. O yüzden kodu tekrar ettirip 3 farklı x değerini elde ettiğim zaman hocaya kabul ettiremiyorum.
    Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
    Sağlıcakla kalın.

-Link açıklaması:
    Sitede aşağıya indiğinizde Downloads kısmı var. O kısımda Implementation of Particle Swarm Optimization (PSO) in MATLAB dosyasını indirirseniz dediğim kodlara ulaşmış olursunuz.

PSO Matlab

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arkehas -- 21 Aralık 2018; 17:52:17 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.