Şimdi Ara

p67 Anakart 8-pin power girişi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.542
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Evet upgrade ile sandybridge platformuna geçtim siparişleri bekliyorum ancak kafama takılan bir soru var. Eski model anakartlardaki işlemci yanında bulunan 4-pin power girişi p67 anakartlarda 8 pin kullanılıyor.
    600 watt coolermaster psu ve ATI 4870 kullanıyorum ve siparişteki anakart MSI p67a G45. Psu nun 3 x 4pin çıkışı var. Şuan kullandıgım sistemimde 2x ekran kartına, 1x de anakarta güç saglıyor. Yeni sistem geldiginde bu girişleri nasıl kullanmam gerekli ? Aldıgım duyumlara göre asus modeller 4 pin ile çalışmıyormuş.
    Gigabyte kullanan bir arkadaş ise 4 pin ile çalıştırdıgını söyledi. Bana saglıklı gelen yol bir converter bulup 8 pin kullanmak, ancak böyle bir converter varmı bilmiyorum. Eger bulamazsam, ekran kartı ve anakart arasında 3x 4 pin power çıkışını nasıl paylaştırmalıyım ? Bilenler veya böyle birşey başına gelenler bir yardımcı olurlarsa sevinirim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RFyo -- 20 Nisan 2011; 11:28:40 >

• O duyumlar yanlis cunku CPU guc konektorunun kac pinli olmasi gerektigi CPU'ya gore belirlenir, anakart ureticisne kalmis birsey degildir bu.

PSU'nuzun ya 1 adet 8 pin konektoru ve/yada 2 adet 4-pin konektoru (EPS12V veya ATX) olmasi gerekiyor. Bunlardan herhangi birini CPU guc girisine takabilirsiniz.

PSU'nuzun modelini verirseniz daha saglikli bir oneri yapmak mumkun olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fract4l -- 20 Nisan 2011; 11:09:53 >
  • Tekrar kontrol ettim, PCI power girişleri 6-pin'miş zaten dedigim ile alakasızmış. Onun dışında 20+4 x1 motherboard pin ve 4x1 Cpu pin var psu çıkışı olarak. Siteden de kontrol ettim, çıkışlar dedigim gibi. 1x4pin var.
    model coolermaster rp-600-pcap

Öte yandan kaç pinli olması gerektigi cpu ya göre belirlenir demişsiniz ama aynı yongalı yüksek performanslı 2 anakart birisi asus p8p67pro digeri msi p67a-gd65 bu kartlar zaten o/c versiyon ve ikiside i5 ve i7leri 5 ghz'lere yaklaşan rakamlarda stabil çalıştırıyor. Birisi 4-pin girişli iken aynı cpu'da digeri 4 pin açmıyor bile. Bir arkadaşım gigabyte anakart ile 1x4 pin girişi ile i7 sistemi yüksek performans ile kullanabiliyor. Bir diger arkadaşım asus p8p67LE boardu 4 pin ile çalıştıramadı.

Bu msi p67a-gd65
    http://www.msi.com/pic/product/five_pictures1_2313_20110218180519.jpg

bu da msi p67a-g45
    http://www.msi.com/pic/product/five_pictures1_2341_20110301172225.jpg

Görülecegi üzere MSI kartlarda default 4 pin açık 8 pin tercihen bırakılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RFyo -- 20 Nisan 2011; 11:56:45 >

• CPU'ya gore belirlenir derken, CPU guc girisinin toplam pic sayisini kastettim, kac tanesinin ortulu kac tanesinin acik oldugunu degil.

Normalde 4-pin yeterli olacaktir, ama denemeden birsey soylemek zor. Genel olarak 4-pin ile calistirabiliyoraniz sistemi, OC icin yeterli gucunun kalmayabilir (yani islemciyi 5GHz'ye OC yapacaksaniz 8-pin sart). Fakat bir sorun olacagini sanmiyorum, 4 pinle sorunsuz bir sekilde calistirabilmeniz gerekiyor sistemi Anakart gelince sonuclardan haberdar ederseniz bizi seviniriz
  • öyle diyorsunuz ama sadece çalıştırır 4 pin girişi overclock yaparken işlemciye sıkıntı yaşarsınız 4 pin ile münkünme molex de 4 pine cevirici bulun bi tane 8 pinin hepsini takın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.