Şimdi Ara

##### P.R.O.G.R.A.M.L.A.M.A. .D.E.R.S.L.E.R.İ ##### (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
415
Cevap
49
Favori
79.381
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: BridgeOfDestiny

quote:

Orjinalden alıntı: UrbanBoy

Başla
    Sayısal; r, cevre, alan, cevap
    Oku; r
    Yaz; Lutfen yaricapi giriniz.
    alan=r*r*3.14
    cevre=r*2*3.14
    Oku; cevap
    Yaz; Eger dairenin alanini istiyorsaniz 1,eger cevresini istiyorsaniz 2 yaziniz.
    Eğer cevap=1
    Yaz; alan
    Eğer cevap=2
    Yaz; cevre
    Değilse; Hatali deger!
    Bitir

Umarım olmuştur.PHP ile yazsam daha kolay olurdu herhalde.Hem de onda önce HTML formu daha sonra cevap ve sonuç için PHP kullanman gerekiyor.

Siz Çözmüşsünüz Olayi Ya

@uliking Ben Kafamdakileri Anlatirdim da Anladiğim Kadariyla Yarardan Çok Zararlı Olurum Bence Saat 21 E Kadar Beklemek En İyisi

Biraz alıştırmayla olay halledilir Bu arada C dili PHP'ye aşırı benziyor.PHP de buradaki "Sayılsal"lara "Değişken" deniyor.PHP de sayısalları okutmaya gerek yok ve "lütfen bir sayı giriniz" gibi işlemler için HTML ile form yapman gerekiyor.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: UrbanBoy

Başla
    Sayısal; r, cevre, alan, cevap
    Oku; r
    Yaz; Lutfen yaricapi giriniz.
    alan=r*r*3.14
    cevre=r*2*3.14
    Oku; cevap
    Yaz; Eger dairenin alanini istiyorsaniz 1,eger cevresini istiyorsaniz 2 yaziniz.
    Eğer cevap=1
    Yaz; alan
    Eğer cevap=2
    Yaz; cevre
    Değilse; Hatali deger!
    Bitir

Umarım olmuştur.PHP ile yazsam daha kolay olurdu herhalde.Hem de onda önce HTML formu daha sonra cevap ve sonuç için PHP kullanman gerekiyor.

Siz Çözmüşsünüz Olayi Ya

@uliking Ben Kafamdakileri Anlatirdim da Anladiğim Kadariyla Yarardan Çok Zararlı Olurum Bence Saat 21 E Kadar Beklemek En İyisi

bekliyorum zaten de o kadar sorum var ki çözmem için çok uğraşmam gerek ama sen yinede anladıklarını biraz açıkla sonuçta hepsi bilgi zarar gelmez hem yanlış yapa yapa doğruyu buluruz

• -Öncelikle Includeyi Ders Gibi Düşün <..> İçinde Yazan Programin Hangi Derslerle Alakalı Olduğu Gibi. math.h matematik işlemler için geçerli mesala bunun gibi çeşitleri var mantıksal işlemler için ayri ayri kütüphaneler gibi

-printf ("......") içine Yazdiğin Şeyler de Sanirim Programi Kullanan Kişiye Verilecek Cevap - Öneri - Sonuç lar Oluyor

Benden Bu Kadar Gerisi Progr4mm3r'în Uzmanlık Alani
  • quote:

-Öncelikle Includeyi Ders Gibi Düşün <..> İçinde Yazan Programin Hangi Derslerle Alakalı Olduğu Gibi. math.h matematik işlemler için geçerli mesala bunun gibi çeşitleri var mantıksal işlemler için ayri ayri kütüphaneler gibi

-printf ("......") içine Yazdiğin Şeyler de Sanirim Programi Kullanan Kişiye Verilecek Cevap - Öneri - Sonuç lar Oluyor

Benden Bu Kadar Gerisi Progr4mm3r'în Uzmanlık Alani

include örnekin süpermiş printf de sanırım anladım da bi iki kere uygulamam gerek

• 1) Başla
    2) Sayısal; r, Çevre, Alan
    3) Yaz; "Çevre için 1, Alan için 2 yazınız."
    4) Eğer 1 ise
    5) Yaz; "Çevre hesaplaması için r giriniz."
    6) Oku; r
    7) Çevre=2*3.14*r
    8) Yaz; Çevre
    9) Eğer Bitti
    10) Eğer 2 ise
    11) Yaz; "Alan hesaplaması için r giriniz."
    12) Oku; r
    13) Alan=r*r*3.14
    14) Yaz; Alan
    15) Eğer Bitti
    16) Bitir

hiç kod bilgisi olmadan (azcık html var :d) sırf ilk mesajdan edindiğim bilgim kadarıyla yazıyorum.
    yanlışsam yanlış yerlerimi gösterirseniz süper olur. :d
  • Arkadaşlar benim esajımdan sonra bayağı mesaj gelmiş. Affınıza sığınarak söylüyorum ki şuanda kafam çok dağınık yarın nütün sorularınızı ceveplayacağım belki aranızda doğru yapay kodu yazan bile vardır ama bakacak halde değilim. Yarın saat 18:00' de baktığınızda bütün sorunlarınızı cevaplanmış bir şekilde göreceksiniz
  • Öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
    Derslerinize ben de katılmak istiyorum.

Verdiğiniz ödev için ben de bir yapay kod yazdım :

1) başla
    2) sayısal: r, Çevre,Alan
    3) char: seçim
    4) oku; "YarıÇap Gir: ", r
    5) yaz; "Alan mı, Çevre mi ? [a/ç]:"
    6) oku,seçim
    7) eğer seçim="a" ise git (8) değilse eğer seçim="ç" ise git (11) değilse git (5)
    8) Alan=r*r*3.14
    9) yaz; "Dairenin Alanı :", Alan
    10) git (13)
    11) Çevre=2*3.14*r
    12) yaz; "Dairenin çevresi :",Çevre
    13) yaz; "Devam Etmek İstiyor musun ?[e/h]:"
    14) oku,seçim
    15) eğer seçim="e" ise git (4) değilse git (16)
    16) Son

• quote:

Orjinalden alıntı: Progr4mm3r

Arkadaşlar benim esajımdan sonra bayağı mesaj gelmiş. Affınıza sığınarak söylüyorum ki şuanda kafam çok dağınık yarın nütün sorularınızı ceveplayacağım belki aranızda doğru yapay kodu yazan bile vardır ama bakacak halde değilim. Yarın saat 18:00' de baktığınızda bütün sorunlarınızı cevaplanmış bir şekilde göreceksiniz

sabırsızlıkla bekliyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tigertiger

Öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

1) başla
    6) oku,seçim
    7) eğer seçim="a" ise git (8) değilse eğer seçim="ç" ise git (11) değilse git (5)
    8) Alan=r*r*3.14
    10) git (13)
    11) Çevre=2*3.14*r
    14) oku,seçim
    16) Son

hocam sizin sanırım bilginiz var önceden çünkü verilmeyen kodlar var ödevinizde :d

bende bekliyorum sabırsızlıkla :)

• quote:

Orjinalden alıntı: Tigertiger

Öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

1) başla
    6) oku,seçim
    8) Alan=r*r*3.14
    10) git (13)
    11) Çevre=2*3.14*r
    14) oku,seçim
    16) Son

Anlaşılan QBasic kullanmışsın daha önce..

• Asırlar önce QBasic in yanından geçmiştim ama şimdi hiç bir şey hatırlamıyorum.
    Azcık Pascal ve Delphi ile ilgilendim ama o da yıllar önceydi.
    Şimdi yeniden C++ ile programlamaya başlıyacam sayenizde.
    Dersin devamını merakla bekliyorum.
  • dev C++ programını kurmayı başardım

pek bişey anlamadım şimdilik sadece konuyu takipteyim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilgezer -- 20 Ekim 2008; 3:48:10 >
  • shutdown -s
  • @BridgeOfDestiny

Zevk alacağınızı zaten tahmin ediyordum. Ayrıca benzetmeyi güzel yapmışsın. Teşekkürler.

@uliking

Sorularını yanıtlamaya başlayayım. Çok sorun olabilir kıt filan da sanma kendini aksine öğrenmeye çalışman çok güzel bir davranış. Gelelim sorulara

include:şimdi örnek olarak #include <math.h> bunu yazınca c++ nın matematik alanındaki kodlarını aktif hale getiriyoruz?

Evet, #include <math.h> yazdığınız zaman, matematiksel olarak math.h kütüphanesinin kabul ettiği tüm kodları yazdığınızda c dili onları okuyabilecektir yani yorumlayabilecektir. Aynı @BridgeOfDestiny’ nin verdiği örnekteki gibi..

#include <stdio.h>
    #include <conio.h>

bunlar bu programlama yaptığımız konudaki c++ ansiklopedisinde aktif hale getirdiğimiz konular mı (biraz karışık oldu) peki hiç #include kullanmadan yazarsak ne olur?

Yazdığın kodlar çalışmaz yani öyleki sen hayatında hiç Jeoloji diye bir şey duymamışsın e bilmiyorsun o konu hakkında tutumlu konuşabilir misin? Hayır tabii ki ama birileri sana onu anlatsa sana tanımlasa o konu hakkında konuşulanları anlayabilirsin. Aynı c dilinde de böyle o hiçbirşey bilmiyor siz #include ile dahil ediyorsunuz yani ondan sonra yazacağınız kodları anlamasını sağlıyorsunuz.

main () mesela burda parantez kullanmak kalıp gibi bişey mi?

Evet kalıp, parantezin içine ilerleyen derslerde çeşitli bilgiler yazacağız. Şimdilik içi boş…

printf ne ne işe yarıyor?

İçerisine yazdığımız metni ekrana yazdırıyor ya da herhangibir işlem yaptırdığımızda sonuca yazdırmak için kullanırız aynı hesap makinesi gibi düşün.. Kullanıcıyı yani programı kullanan kişiyi bilgilendirmek amacı var yani..

/* Koyu gösterilen yerler C programlama dilinin Programa katmadığı alanlardır. Yazılım Geliştirmede böyle ufak notlar kullanmak gerekebilir bunun için /* */ iki işaretin arasına yazmak gereklidir notları… */ burayı açar mısın anlamadım da..

/* bu iki işaret arasına her yazdıklarımızı program algılamıyor yani başka bir programcıyı ya da kendimizi bilgilendirmek için kullanırız. */ yani programın kodları arasına açıklama ekleyeceksin direk yazarsan farklı sonuçlar doğurabilir ama /*xxx*/ xxx olan yere gerekli açıklama ve bilgilendirmeleri girersen hiçbir yanlışlığa sebep olmadan bu işlemi başarmış olursun…

fonksiyon, şartlı sorgulama pek anlayamadım ne oluyor biraz açıklayabilir misin , /* … satırda … fonksiyonundan dolayı eklenmiştir */ bunlar ne oluyor biraz kıtım galiba

Bunları örnek verdim ilerleyen derslerde anlamaya başlarsın yani orada bir yukarıdaki sorunda da bahsettiğim şey geçerli yani program yazımını kolaylaştırmak için /**/ işaretleri arasına notlar eklenmiş.. Yani kendinizi kıt sanmanıza gerek yok…

@kamiloglu

Konuyu birkaç daha okuyunuz ardından derslerin de devam etmesiyle anlamaya başlarsınız…

@FeCkhO

Sizi de ayakta alkışlıyorum.

Arkadaşlar diğer yazılan yapay(sahte) kodları incelemedim aşağıya doğrusunu yazıyorum. Doğru yapanlar olabilir kusura bakmayın…

1) Başla
    2) Sayısal, r, alan, çevre
    3) Metin, s
    4) Yaz, “Yarıçapı Giriniz : “
    5) Oku, r
    6) Yaz, “Alan için a yazınızı.”
    7) Yaz, “Çevre için ç yazınız.”
    8) Yaz, “Seçiminizi Giriniz : “
    9) Oku, s
    10) alan=3,141592*r^2
    11) çevre=2*3,141592*r
    12) Eğer (s="a") ise
    13) Yaz, “Dairenin alanı= “ &alan
    14) Değilse
    15) Eğer (s="ç") ise
    16) Yaz, “Dairenin çevresi= “ &çevre
    17) Değilse
    18) Yaz, “Yanlış bir seçim!!!”
    19) Eğer Bitti
    20) Eğer Bitti
    21) Bitir

ÖDEV:

Basit bir Hesap Makinesi yapmanızı istiyorum. Yani bunun Sahte (yapay) kodunu hazırlamnızı istiyorum Nasıl olacağı size kalmış. Sadece çalışıyor ve hesap makinesi işlevini gerçekleştiriyor olmalı...

NOT: 2. DERS 24.10.2008 Cuma gününde Saat 20:00 - 21:00 saatleri arasında yayımlanacaktır. Bilgilerinize....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Progr4mm3r -- 20 Ekim 2008; 19:49:43 >

• @Progr4mm3r

cevapların için teşekkürler birdahaki dersini sabırsızlıkla bekliyorum dersleri ise şimdiki gibi haftasonu yada cumaya alırsan özellikle benim için bayağı iyi olur şimdi yazdığın yapay kod da

3) Metin, s
    9) Oku, s

Sayısal daki s mi bu s yi biraz açıklar mısın

Eğer Bitti ne demek neden hep sonda iki kere yazıyorsun

Hesap makinesi demişsin bi denerim heralde sadece çarpma, çıkarma , toplama ve bölme olacak karekök falan gerek yok galiba ama yinede beni aşıcak gibi geliyo ya neyse ilk başta bi arkadaşların yaptığından fikir alıp öyle yapmaya çalışırım heralde
    Bu arada seni de yoruyoruz emeklerine sağlık

• quote:

Orjinalden alıntı: uliking

@Progr4mm3r

cevapların için teşekkürler birdahaki dersini sabırsızlıkla bekliyorum dersleri ise şimdiki gibi haftasonu yada cumaya alırsan özellikle benim için bayağı iyi olur şimdi yazdığın yapay kod da

3) Metin, s
    9) Oku, s

.......

3) Metin, s

Burdaki r,alan,çevre, s bunlara programlamada değişken deriz. Her programlama dilinin en önemli yapı taşıdır bunlar. Kısaca benzetmek gerekirse bunları bir kutu gibi düşün. Ama her kutu farklı, mesela bir kutu sadece tam sayıları(integer) içinde alıp saklayabilirken, bazıları virgüllü sayıları(floating), bazıları karakter(char) tutabiliyor. Değişkenler üzerinde işlem yapabilmemiz için bilgiyi tutarlar.

Yukardaki r,alan,çevre, s işte bu değişkenin isimleridir. Arkadaşın verdiği pseudo kodda r,alan,çevre bir sayı saklayan değişkenler mesela..

Programmer bu arada böyle bir başlık açmışın teşekkür ederiz.Temennimiz herkes çoğu popüler dilin atası ve benim en sevdiğim dillerden biri olan C yi öğrensin..

• quote:

Orjinalden alıntı: Executioner

quote:

Orjinalden alıntı: uliking

@Progr4mm3r

3) Metin, s
    9) Oku, s

.......

3) Metin, s

Burdaki r,alan,çevre, s bunlara programlamada değişken deriz. Her programlama dilinin en önemli yapı taşıdır bunlar. Kısaca benzetmek gerekirse bunları bir kutu gibi düşün. Ama her kutu farklı, mesela bir kutu sadece tam sayıları(integer) içinde alıp saklayabilirken, bazıları virgüllü sayıları(floating), bazıları karakter(char) tutabiliyor. Değişkenler üzerinde işlem yapabilmemiz için bilgiyi tutarlar.

Yukardaki r,alan,çevre, s işte bu değişkenin isimleridir. Arkadaşın verdiği pseudo kodda r,alan,çevre bir sayı saklayan değişkenler mesela..

Programmer bu arada böyle bir başlık açmışın teşekkür ederiz.Temennimiz herkes çoğu popüler dilin atası ve benim en sevdiğim dillerden biri olan C yi öğrensin..

Teşekkürler

@uliking

Aklında soru işareti kalmadığını sanıyorum?

• quote:

Arkadaşlar diğer yazılan yapay(sahte) kodları incelemedim aşağıya doğrusunu yazıyorum. Doğru yapanlar olabilir kusura bakmayın�

1) Başla
    3) Metin, s
    4) Yaz, �Yarıçapı Giriniz : �
    5) Oku, r
    6) Yaz, �Alan için a yazınızı.�
    7) Yaz, �Çevre için ç yazınız.�
    8) Yaz, �Seçiminizi Giriniz : �
    9) Oku, s
    10) alan=3,141592*r^2
    11) çevre=2*3,141592*r
    12) Eğer (s="a") ise
    13) Yaz, �Dairenin alanı= � &alan
    14) Değilse
    15) Eğer (s="ç") ise
    16) Yaz, �Dairenin çevresi= � &çevre
    17) Değilse
    18) Yaz, �Yanlış bir seçim!!!�
    19) Eğer Bitti
    20) Eğer Bitti
    21) Bitir

tekrar merhabalar hocam. şimdi bikaç şeyi daha iyi kavradım diyebilirim. yavaş yavaş kafamda da oturmaya başladı dilin nasıl bir yapısı olduğu.
    ama benimde aklımda birkaç soru oluştu izninizle sorayım;

- ilk olarak 2) "Sayısal; r, alan, çevre" "Metin; s" (düzeltmek gibi olmasın) şeklinde noktalı virgül olması gerekmiyormu hocam ödevin yanıtında öyle göstermişsiniz çünkü :)

-ikinci olarak bu "sayısal;" , "metin;" gibi değerlerin başka çeşitleri varmı? varsa neler ne işe yararlar?

-üçüncü olarak aynı şekilde eğer, yaz, oku gibi kodların başka çeşitleri var mı?

-dördüncü olarak; "()" bu parantezi kullanmışsınız ödevin cevabında eğerden sonra. ne amaça kullanılıyor acaba bu? ve ek olarak & işareti hesaplattığımız işlemi yaz ekranına getirmeye yarıyor sanırım anlamış mıyım? :)

-beşinci ve son olarak bizim bu yaptığımız bir taslaklama ön hazırlık gibi birşey programı yazarken anladığım kadarıyla ve biz burada kullandığımız taslaklardaki girdileri ("yaz" "oku" "sayısal" "eğer" gibi) c++'ın kendine has kodları/girdileri yada herneyse onu öğrenip taslağın üzerine uyarlayıp o şekilde kodlayacağız değilmi?

biraz fazla oldu sanırım :) aklıma geldikçe sormaya devam edicem. hesap makinesi için de uğraşacağım. kafamda 2 farklı taslak var biraz uzun adımda olucak sanırm ama :d

tekrar teşekkür ederim iyi akşamlar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SynFx -- 20 Ekim 2008; 22:53:28 >

• quote:

Orjinalden alıntı: SynFx

quote:

Arkadaşlar diğer yazılan yapay(sahte) kodları incelemedim aşağıya doğrusunu yazıyorum. Doğru yapanlar olabilir kusura bakmayın�

1) Başla
    3) Metin, s
    4) Yaz, �Yarıçapı Giriniz : �
    5) Oku, r
    6) Yaz, �Alan için a yazınızı.�
    7) Yaz, �Çevre için ç yazınız.�
    8) Yaz, �Seçiminizi Giriniz : �
    9) Oku, s
    10) alan=3,141592*r^2
    11) çevre=2*3,141592*r
    12) Eğer (s="a") ise
    13) Yaz, �Dairenin alanı= � &alan
    14) Değilse
    15) Eğer (s="ç") ise
    16) Yaz, �Dairenin çevresi= � &çevre
    17) Değilse
    18) Yaz, �Yanlış bir seçim!!!�
    19) Eğer Bitti
    20) Eğer Bitti
    21) Bitir

tekrar merhabalar hocam. şimdi bikaç şeyi daha iyi kavradım diyebilirim. yavaş yavaş kafamda da oturmaya başladı dilin nasıl bir yapısı olduğu.

- ilk olarak 2) "Sayısal; r, alan, çevre" "Metin; s" (düzeltmek gibi olmasın) şeklinde noktalı virgül olması gerekmiyormu hocam ödevin yanıtında öyle göstermişsiniz çünkü :)

-ikinci olarak bu "sayısal;" , "metin;" gibi değerlerin başka çeşitleri varmı? varsa neler ne işe yararlar?

-üçüncü olarak aynı şekilde eğer, yaz, oku gibi kodların başka çeşitleri var mı?

-dördüncü olarak; "()" bu parantezi kullanmışsınız ödevin cevabında eğerden sonra. ne amaça kullanılıyor acaba bu? ve ek olarak & işareti hesaplattığımız işlemi yaz ekranına getirmeye yarıyor sanırım anlamış mıyım? :)

-beşinci ve son olarak bizim bu yaptığımız bir taslaklama ön hazırlık gibi birşey programı yazarken anladığım kadarıyla ve biz burada kullandığımız taslaklardaki girdileri ("yaz" "oku" "sayısal" "eğer" gibi) c++'ın kendine has kodları/girdileri yada herneyse onu öğrenip taslağın üzerine uyarlayıp o şekilde kodlayacağız değilmi?

biraz fazla oldu sanırım :) aklıma geldikçe sormaya devam edicem. hesap makinesi için de uğraşacağım. kafamda 2 farklı taslak var biraz uzun adımda olucak sanırm ama :d

Noktalı virgül olayını doğru söylemişsin ama bunlar kesin böyle böyle olacak diye birşey yok anlaşılabilirliği önemli ama dikkatli olman güzel tabii ki..

Sayısal, Metin aslında başka türü yok ama ben dil ile sıkıntı çekmemek için göstereceğim yani dillerde var farklıları... Ama şimdilik yeterli..

Yaz, Oku gibi koldarın da başka çeşitlerini göreceğiz...

Parantezin içinde belirtmek zorundasın yani bir şartlı durum belirtiyorsun ve bu parantez içinde olmazsa daha karışık işlemlerde karışır. & İşaretini de herhangibir yazıyı normal yazdırdıktan sonra değişkenin de yazdırılmasını sağlamak için kullandım.

Evet bu yaptıklarımız ön hazırlık yani burada tasarlıyorsun ve sonra sadece kendine has kodları girmek kalıyor sana..

Yardımcı olabildiysem ne mutlu

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: SynFx

Noktalı virgül olayını doğru söylemişsin ama bunlar kesin böyle böyle olacak diye birşey yok anlaşılabilirliği önemli ama dikkatli olman güzel tabii ki..

Sayısal, Metin aslında başka türü yok ama ben dil ile sıkıntı çekmemek için göstereceğim yani dillerde var farklıları... Ama şimdilik yeterli..

Yaz, Oku gibi koldarın da başka çeşitlerini göreceğiz...

Parantezin içinde belirtmek zorundasın yani bir şartlı durum belirtiyorsun ve bu parantez içinde olmazsa daha karışık işlemlerde karışır. & İşaretini de herhangibir yazıyı normal yazdırdıktan sonra değişkenin de yazdırılmasını sağlamak için kullandım.

Evet bu yaptıklarımız ön hazırlık yani burada tasarlıyorsun ve sonra sadece kendine has kodları girmek kalıyor sana..

Yardımcı olabildiysem ne mutlu

hmm. teşekkür ederim cevabınız için. taşlar yerine oturdu iyice.
    akşama da ödevi yapar buraya eklerim heralde.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.