Şimdi Ara

özgürlük adına köleleşmek (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    para bahsettiğim köle olunan araçlardan sadece bir tanesi
    kölelikten kurtulma ihtimalimiz yoksa tek olana köle olalım diyorum
    ona köle olmayacağım diye herşeye köle olmak insanın hayatını çekilmez yapar
  • mhmt042 M kullanıcısına yanıt
    Hocam ikiye veya çoğa köle olmakla tek olan köle olmak arasında açıkçası bir fark göremiyorum.Kararlarımızı yönlendiren etmenlerin sürekli varlığı ve bize baskısı, insan olmanın mahiyetlerinden biri gibi :)
  • erentcolak kullanıcısına yanıt
    tek olana kölelik insan hayatını kolaylaştırır.
  • Allah a kul olmayınaca yaratılanlar kadar kulluk başlar
  • Öyle ya da böyle, insanlar bir popülasyon, habitat, komünite ve sosyal canlılar, bir şekilde birbirlerine hizmet etmek zorundalar.
  • Negidales kullanıcısına yanıt
    madem ihtiyaç sahibiyiz bütün ihtiyacımızı verebilecek olandan istemek daha makul değil mi

insanların birbirine hizmetini yardımlaşma olarak görüyorum. benim karşı çıktığım ........... boşluğa koyacağın şeyi elde edebilme adına insanlıktan taviz verilmesi. bu da köleliği doğuruyor. ilk cümlede bahsettiğim kölelik ise bizi çoğun zülumatından kurtarmak için gerekli
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

madem ihtiyaç sahibiyiz bütün ihtiyacımızı verebilecek olandan istemek daha makul değil mi

insanların birbirine hizmetini yardımlaşma olarak görüyorum. benim karşı çıktığım ........... boşluğa koyacağın şeyi elde edebilme adına insanlıktan taviz verilmesi. bu da köleliği doğuruyor. ilk cümlede bahsettiğim kölelik ise bizi çoğun zülumatından kurtarmak için gerekli
    Sürekli tevekkül = açlık (Örneğin Afrika'daki açlık).
  • Negidales kullanıcısına yanıt
    sen de haklısın her kavramın içini boşalttılar anlamını kaydırıp işlerine gelen tarafa çektiler.

tevekkül yan gelip yatmamıdır.
    imanın yeryüzündeki temsilcilerinin (peygamberler)hayatı yan gelip yatarak mı geçmiştir. varsa öyle bir kanıtın
    göster de bilelim

tevekkül ne istiyorsan gereğini yapıp sonucu herşeyin sahibine bırakmaktır.
    afrika aç ise kendisine verilen nimetleri kullanmadığı içindir.
  • kardeşim dünyada herkes özgür artık ama özgür olurken arzular istekleriniz ihtiyaçlarınızı günümüze göre şekillendiriyorsanız paraya ihtiyacınız var. Dünyada tek siz yaşamıyorsunuz.

Dünyadaki ilk insanı diyelim ademi ele alalım kimse yok yanındada bir havva var, dağa çıkıp tek başına yaşayabilir kendi şartlarıyla kabileyitiyle karşıladığı ihtiyaçları kadarda yaşam kalitesi olur.

Ama sen dağa çıktıgında 1 tane çakmak bile istesen. Kapital sisteme direk üye olmak zorundasın. O gazı çıkaran şirketten , iki ülke arası diplomatık ilişkiden, tedarikçiden getiren şoförden, vs bir sürü kaleme dahil olan bir serüvene katılıp sisteme muhtaç duruma düşüyorsun.

Ya homo sapiens gibi mızrakla yaşayacaksın ya da sisteme ayak uyduracaksın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zeen kullanıcısına yanıt
    insanı köleleştiren, daha doğrusu insanlıktan çıkaracak kadar köleleştiren muhtaçlık değildir. herşeyi alma zorunluluğu varmış gibi, herşeye sahip olabilirmiş, olmak zorundaymış gibi yaşamasıdır.

insan ancak kendini yaratana muhtaç olmaktan kurtulamaz. diğer şeylerden faydalamak onu köle yapmaz. köleleşiyorsa kapasitesinin üstünde şeyi ihtiyaç olarak görmesi köleleştirir.
  • Bilmiyorum ama bu da bir bakış açısı tabii.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.