Şimdi Ara

ORHAN PAMUK ve NOBEL (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
1.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Soykırım yapmasak bile hiç ermeni öldürmedik mi peki??Niye kabullenmiyorsunuz bunu!!Soykırım yaptık demiyorum!!Ayrıca adam uzun bir konusmmasından sadece bir kelimeye bakmak yanlıştır!!!
  • Soykırım ayrı bir konu. O devirde yaşanan olayların "soykırım"dan çok farklı iç çatışmalar olduğunu Ermeni tarihçiler de dahil olmak üzere bu alanda araştırma yapmış herkes biliyor. Amaç bulanık suda balık avlamak olduğu için Ermeni tarihçiler Türk tarihçilerle birlikte belgeleri değerlendirmeye de yanaşmıyorlar. O zaman sloganlarla rant elde edemeyecekler çünkü.
    Orhan Pamuk bu sözlerini gevezelik olsun diye hatta öyle düşündüğü için de söyleyebilir. Sözlerinin arkasında da durabilir. Fakat bu sözleri yüzünden topluma aykırı düştüğü ve bu çatışma, bizim gibi (Müslüman) toplumlarda kargaşayı sevenler tarafından ödüllendiriliyorsa buna tepki gösterme hakkımız da var demektir.
    "Orhan Pamuk'a Nobel bu yüzden verilmedi. Fransa'daki Ermeni soykırım yasasının kabul anıyla Nobelin açıklanışı tesadüfen aynı dakikaya denk geldi" diye düşünecek kadar saf olma hakkını ben kimsede göremiyorum. Kusura bakmayın.

• :D
  • Tebrik etmiyorum kendisini. Kendisi de biliyor soykırım olmadığını ama para ve dünya çapında ün için soykırım olduğunu söyledi.
    Ermeniler isyan edip Türk'leri öldürürken olaylar bizim vatanımızda geçtiği için bizler öldürülmüş sayılıyoruz, onlara da yaptığımız soykırım. Kimse Ermeni isyanlarında ölen Türklerden bahsetmiyor. Onlar da insan değil miydi? Olayları başlatanlar Ermeniler, Türkleri öldüren Ermeniler, biz oturup seyretse miydik kendi insanlarımız ölürken?
    Fransa da yaptığı yanlıştan bir an önce dönmeli
  • quote:

Orjinalden alıntı: zynep

Pamuk'un ödülü ret konuşması!

İtiraf ediyorum ki, ajanslar "Nobel Edebiyat Ödülü Orhan Pamuk'a verildi" haberini geçtiği andan beri hayal kuruyorum.

Neyin hayali mi?

Aynı ajansların "Orhan Pamuk ödülü reddetti" haberlerini geçişinin hayalini tabii.

Olmayacak şey belki, biliyorum.

Ama hayali bile güzel!

Hayalimdeki Orhan Pamuk jüri üyelerine hitaben aşağı yukarı şöyle bir açıklama yapıyor...

"Üzerinde kopan bütün tartışmalara rağmen hâlâ en büyük, en prestijli edebiyat ödülü olan Nobel'e beni layık gördüğünüz için teşekkür ederim fakat neden şimdi?

İki yıl önce Avusturya edebiyat çevrelerini bile hayrete düşüren ve jürinizin seçkin üyelerinden Knut Ahlund'a 'bu seçim ödül tarihinde onarılmaz bir yara açmıştır' dedirtip istifa etmesine yol açtıran bir tercih yapmıştınız.

Örnek bu ya, 2004'te ödülü edebi düzeyi tartışmalı Elfried Jelniek yerine bana verebilirdiniz. Zamanı değil miydi?

Neden iki yıl önce veya geçen yıl değil de şimdi?

Batı'nın Türklere hoyratça çeki düzen vermeye kalktığı, ülkemin insanlarının gururlarını kırmak için Avrupa parlamentolarının yarışa kalktığı bir dönemde beni seçmeniz, itiraf etmek zorundayım ki çok düşündürücü!

Ben asla kendi edebi değerimden kuşkuya düşmedim.

Düşsem yazamazdım. Ancak sözünü ettiğim durum sizin tercihlerinizde edebi kriterlerin önde geldiği konusunda beni de kuşkuya düşürüyor.

Üstelik, ülkemde sanatçının ve düşüncenin özgürlüğünü boğmaya çalışan, bu yüzden bana çok sıkıntı çektiren kesimlerin ekmeğine yağ sürecek kadar berbat, sinsi ve münasebetsiz bir zamanlama bu...

Nobel Edebiyat Ödülü hiç kuşkusuz çok değerli ve büyük bir ödül.

Ancak unutmayalım ki hiçbir ödül edebiyatın kendisinden daha büyük değildir.

Ben edebiyatçıyım.

Ve elbette insan ve aydın olarak siyasal görüşlerimi dile getirirken inandığım gibi konuşmayı sürdüreceğim.

Bundan sonra da ne popülizmden ne de resmi bir makamdan icazet almayı aklımdan geçireceğim.

Baskılar beni yıldıramayacak!

Ama karanlık bir tezgâh izlenimi verecek uluslararası desteklere de ihtiyacım yok!

Şimdi ister istemez Jean Paul Sartre'ın 1964'te Nobel'i reddedişi aklıma geliyor...

Ünlü filozof burnuna gelen samimiyetsizlik kokusundan uzun boylu söz etmek yerine kısaca 'evimde yer yok!' demişti.

Ben de 'kalbimde yer yok' diyorum.

Hem kişiliğimi hem de sanatımı baskı altına alıp kuşkular uyandıran zamanlaması ve kriterleri nedeniyle ödülünüze 'kalbimde yer yok' diyor, beni anlayacağınızı umuyorum..."

Haşmet BABAOĞLU

Teşekkür ederim bu yazıyı paylastığın için... Keske böyle bir konusma yapsa diye gecirdim içimden....

• nerde o şereflide o yürek.............
  • Pamuk ile Kemal arasındaki 13 farkı beğendim veren arkadaşa teşekkürler
  • Yalakalığın karşılığı Nobel
    Hainliğin bedeli 1.500.000 Dolar
    İşte hepsi bu...
  • Vatanını ve atalarını satması karsılıgında verilmis bir ödül.
  • ARKADAŞLAR BÖYLE YAZMIŞSINIZ AMA İÇİNİZDE Bİ TANE KİTABINI OKUYAN VAR MI?SİYASETE KARIŞTIĞI İÇİN BEN DE ONUN TARAFTARI DEĞİLİM AMA EMEĞE SAYGI LÜTFEEN
  • Sanatın para ettiği,sanatçıya çıkar sağladığı ortamlarda ilgi çekmek için aykırılıklardan yararlanmanın önlenmesi imkansızdır. Çünkü başarıya dolayısıyla paraya giden en kestirme yol insanın köpeği ısırmasından geçer zira Pamuk köpek insanı ısırdı demiş olsaydı başarı ve para bir hayal olacaktı. Anormallik yaparak gözönünde kalmayı başarmıştır.

Ama pazarlama yaparken ( kendini pazarlarken) ahlak ve etik kuralları çiğnemiştir. Bu da hazım meselesidir.
  • üçnoktalıhayata
    quote:

ARKADAŞLAR BÖYLE YAZMIŞSINIZ AMA İÇİNİZDE Bİ TANE KİTABINI OKUYAN VAR MI?SİYASETE KARIŞTIĞI İÇİN BEN DE ONUN TARAFTARI DEĞİLİM AMA EMEĞE SAYGI LÜTFEEN

Bütün genellemeler hatalıdır.
    Sorun biraz yersiz olmuş.
  • quote:

Orjinalden alıntı: üçnoktalıhayata

ARKADAŞLAR BÖYLE YAZMIŞSINIZ AMA İÇİNİZDE Bİ TANE KİTABINI OKUYAN VAR MI?SİYASETE KARIŞTIĞI İÇİN BEN DE ONUN TARAFTARI DEĞİLİM AMA EMEĞE SAYGI LÜTFEEN

vatanını sövüp ödül aldı o !!!eseriyle değil...ne emeğinden bahsediyorsun??
  • vatan hainliği dalında alınmış büyük bir ödül

tam da beklenen ülkeden

tebrikler
  • yanlız odulun Pamuğa verilişin duyurulmasında kullanılan cümleler temellendirilmiş fikirlerin cümleleriydi gibi geldi bana,gelişiguzel bir açıklama değildi,gerçekten orhan pamugun turk toplumu ve de yasadıgı çevre ile ilişkisini tum butunlugu ile ortaya koyabilmişlerdi,

ben siyasi yonu ile aldı diyenler kadar gaddar değilim,adamın adına odulu red denemeleri bile yazıyoruz,bu odul saygıduyulan bir odulmudur,değilmidir,bu yıldan oncesinde edebiyat dunyasında nasıl yer bulmuştur ona bakmalıyız

saygı duyulan bir odulse pamuğa da saygı duymamız gerekir,saygı duyulan bir odul değilse olayı fazlada onemsememiz gerekir
  • arkadaşlar bu adam türk değil ki neden vatan haini olsun?
    zaten yahudi dönmesi, bunda şaşıracak bişey yok,
  • Vatanı satması karsılında aldıgı bir ödül iste hala bu adama sahip cıkanları anlamakta mümkün deil bu ülkede.
  • ben babasını gunduz pamuk annesini de girit valiliğide yapmış ibrahim pasanın soyundan gelen şekure hanım olarak bilmekteyim,benim bilemeyipde senin bildiğin bir sey var heralde paylasırsan seviniriz,yoksa çamur at, yapışmasza izi kalır mantıgıyla yazdıgını dusunmemekteyiz

quote:

Orjinalden alıntı: Pir Sultan Abdal

arkadaşlar bu adam türk değil ki neden vatan haini olsun?
    zaten yahudi dönmesi, bunda şaşıracak bişey yok,
  • sabetayist olduğunu herkes biliyor,
  • MAALESEF DİNİNE VE IRKINA HİYANET EDENLERİN PRİM YAPTIĞI BİR ÜLKEDE ( AVRUPA BİRLİĞİNİN SAYESİNDE ) YAŞIYORUZ, BU NEDENLE NORMAL GELİYOR VE HİÇMİ HİÇ MİLLİ DUYGULARIMI UYANDIRMIYOR.

BU HİKAYE KONUYU ÖZETLİYOR BENCE

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, tebdili kıyafet yapmış, Kuşlar Çarşısı'nı geziyormuş.

Avcılar avladıkları kuşları, tuzakçılar yakaladıkları maharetli, eğitimli, güzelim kuşları satıyorlar.

Bir ara gözü kekliklere ilişir padişah'ın.

Bir grup kekliğin üzerindeki varakta, "Tane işi satış fiyatı 1 altın" yazıyor.

Hemen yanı başlarında asılı, adeta altın kafes içinde bir keklik daha var ki, fiyatı; 300 altın.

Padişahın gözü 300 altınlık kekliğe takılır.

"Hayırdır" der satıcıya, "Bunun diğerlerinden ne farkı var ki, bunlar 1 altın, bu 300 altın?"

Satıcı, "Bu keklik özel eğitimli, çok güzel ötüyor, ötmesi bir yana bunun ötüşünü duyan ne kadar keklik varsa hepsi onun etrafına doluşuyor" diyor."Tabii bu arada avcılar da o etrafa doluşan keklikleri daha rahat avlıyorlar" diye ekliyor.

"Satın alıyorum" diyor Padişah, "Al sana 500 altın..."

Parayı veriyor; hemen oracıkta kekliğin kafasını kesiyor.

Adam şaşırıp, "Ne yaptınız, en maharetli kekliğin kafasını koparttınız, yazık değil mi" diye dövünürken;

Padişah gürlüyor:

"Bu kendi soyuna ihanet eden bir kekliktir. Bunun akıbeti er veya geç budur."

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.