Şimdi Ara

Organik Kimyayı Bu Konuda Paylaşalım (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
21
Favori
27.646
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mow_

fehling alkin ayıracı değildir. bazı kitaplarda öyledir diye geçebiliyor. ordaki cu +1 yüklü olduğu için fehling denmiyormuş adına.

fehling alkinlerlede tepkime vererek bakır asetilenürü oluşturuyordu sanırım fakat alkinlerle tepkime vermesi için alkin molekülündeki üçlü bağın 1. karbon atomunda olması gerekiyormuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: Franco Baresi

R-S adlandırmasını ufakça özetleyim.

Şimdi size optikçe aktif bir karbon atomunun etrafına 4 tane bileşik / element veriyorlar değil mi?

C atomuna bağlı olan elementleri (atıyorum OH mı bağlı O atomu) CH3 mü bağlı C atomu. bunların kütle numaralarını bi diziyorsunuz

diyelimki C atomuna OH CH3 C2H5 ve H bağlı olsun

C atomunun üstüne OH , sol yaninda c2h5 , altında ch3 , sag yanında H olsun

ilk önce c'ye bağlı olan atomlardan k.numarası en büyük olanı seçin (O) 1 numara diyin

sonra 2. olanı seçin. ne var? ch3 c2h5, hangisi daha büyük molekül (kütle olarak) c2h5. 2 numara diyin

sonra ch3 , 3 numara

h 4 numara oluyor.

1 den 4 e yuvarlak bir ok çizin. Bu ok sizi R mi S mi diye bilgi verecektir.

Saat yönü ise R, tersi ise S olacak. sonrada organik bileşiğin ismini yazacaksınız.

cok tesekkurler benim anlamadğm 2 nokta var. 1)numara veriyoruz da numaralandırdığımız sıra 1,2,3,4 sırasında olmak zorunda mıdır ? Mesela 3,1,4,2 gibi sıralanmışsa yine 1 'den 4'e bir ok mu çekecez ? İkinci nokta ise diyelim ki C atomunun sağında CH2Br solunda H altında Ch3 uzerinde de OH var. (Br >O>C>H) bunu nasıl numaralandırıcaz özetler misin ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• çok güzel bilgiler , sağolun mesajım bulunsun.
  • Okuldaki hoca onu şu şekilde açıkladı. Önce H i seçiyorsun en arkada olduğunu hayal ediyorsun. Sonra en büyük numaralıyı buluyorsun. Yan grubun önce merkezdekinin ağırlığına sonra eklenenlerin yanındakine. H in olduğu yerden en büyük numaralıyı birleştiriyorsun. (H i arkaya boşu boşuna atmış olduk böylelikle :) Ama aksi bir şeyle karşılaşmadım henüz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozan387

quote:

Orijinalden alıntı: mow_

fehling alkin ayıracı değildir. bazı kitaplarda öyledir diye geçebiliyor. ordaki cu +1 yüklü olduğu için fehling denmiyormuş adına.

fehling alkinlerlede tepkime vererek bakır asetilenürü oluşturuyordu sanırım fakat alkinlerle tepkime vermesi için alkin molekülündeki üçlü bağın 1. karbon atomunda olması gerekiyormuş

tamam uç alkin olması gerekiyor ama cu+1 ile tepkimeye giriyor.
    aldehit ise cu+2 ile tepkimeye giriyor ve onun adı fehling çözeltisi. yani cu nun yükünün +2 olması gerekiyor fehling diyebilmemiz için.
  • iyiymiş..
  • Aslında konuyu çok iyi bilen biri organik kimyayı tablo haline getirirse çok iyi olur.Yükseltgenirse ne olur indirgenirse ne olur polimerleşir mi vs.

Ben yapmayı düşünüyorum aslında öyle bir şey ama daha zaman ayıramadım
  • pri.alkol->aldehit->karboksilli asit
    sek.alkol-> keton

*keton yükseltgenmez
    *alkol mg zn ca ile tepkime vermez.na,k ile h2 çıkarır
    *markovkinov kuralı zengin olan + yükü alır
    *eter tepkime ilgisi az na ile tepkime vermez , h bağı yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aklıma bir şey gelmedi şu ana ama tepkimeleri kendiniz yazmaya çalışın beyler çok yararını görürsünüz ;)

Grignard + Formaldehit -> Primer Alkol
    Grignard + Aldehit -> Sekonder Alkol
    Grignard + Keton -> Tersiyer Alkol

diye ezberlemek yerine grignard bileşiklerinin klasik kademelerine 1 kez baksanız zaten her şey 4 4lük mantıklı . iyi geceler

heh şimdi aklıma geldi bir şeyler;

-fenol zayıf asittir ve benzoik asitten de zayıftır.
    -toluen yükseltgenir ve benzil alkol oluşur. benzil alkol yükseltgenince de benzaldehit oluşur.
    -benzene bağlı atomda ortaklanmamış elektron varsa bu dala elektron sunucu denir. orto para yönlendiricidir. aktiflik katar. alkil ve fenil de o-p yönlendiricidir ortk. elektronu olmamasına karşın.
    -alkinler gümüşle çökerken aldehitler gümüşü çöktürür ayna yapar.
    -formik asit yükseltgenir (zaten bu eleman aldehit de ayrı zamanda o yüzden aldehit ne yapıyosa bu da yapıyo, yükseltgenmek de bunlardan biri)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.M -- 31 Mayıs 2012; 3:23:19 >

• arkadaşlar kafama takılan bir soruyu sizinle paylaşmak istiyorum şimdi bize okulda öğretilenlere göre uç alkin demek 3'lü bağ yapan c atomunun adlandırmada 1 numara olması demek. e o zaman şu resimdeki tepkimelerde 3. tepkime nasıl olacak allah aşkına?

http://g1205.hizliresim.com/x/z/78397.jpg
  • quote:

Orijinalden alıntı: hellboy062

arkadaşlar kafama takılan bir soruyu sizinle paylaşmak istiyorum şimdi bize okulda öğretilenlere göre uç alkin demek 3'lü bağ yapan c atomunun adlandırmada 1 numara olması demek. e o zaman şu resimdeki tepkimelerde 3. tepkime nasıl olacak allah aşkına?

tepkime vermesi için üçlü bağ icerenc atomunda h la bag olması lazım 3 de de olmaz mı yerdegıstırme :S
  • quote:

Orijinalden alıntı: GOKBAR

quote:

Orijinalden alıntı: hellboy062

arkadaşlar kafama takılan bir soruyu sizinle paylaşmak istiyorum şimdi bize okulda öğretilenlere göre uç alkin demek 3'lü bağ yapan c atomunun adlandırmada 1 numara olması demek. e o zaman şu resimdeki tepkimelerde 3. tepkime nasıl olacak allah aşkına?

tepkime vermesi için üçlü bağ icerenc atomunda h la bag olması lazım 3 de de olmaz mı yerdegıstırme :S

Bu tepkimeyi uç alkinler verir.Yani üçlü bağ 1. ve 2. karbon arasında olan alkinler.C---C üçlü bağındaki karbon atomlarında hidrojen bağlı ise yani üçlü bağ birinci karbonda ise bu hidrojenler metaller ile yer değiştirme reaksiyonu verirler karbon atomlarında hidrojen yoksa yer değiştirme reaksiyonu gerçekleşmez
    Karbon atomlarının bir tanesinde H atomu varsa reaksiyon gerçekleşir( R-C---C-H yapısındaki bileşikler gibi)

H ile yerdeğiştirme tepkimesi verir aşağıdaki gibi olur büyük ihtimal

Organik Kimyayı Bu Konuda Paylaşalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozan387 -- 31 Mayıs 2012; 13:44:59 >

• - Sikloalkanlar ile Alkenler izomeridir. Siklo alkanın ilk üyesi 3 karbonlu siklopropandır.

-Alkinlere su katılması ile Aldehit ve Keton oluşur.

-Alkenler kmno4 ile yükseltgenme tepkimesi verirler.Bu tepkimelerde ALDEHİT,KETON ve Asit oluşur

-Alkollerin alkali metallerle tepkimesinden OH ın yarısı kadar h2 gazı çıkar

-Alkoller asitlerle tepkime vererek ester oluşturur.

-1 mol mono alkolden 1 mol su çekilmesiyle ALKEN elde edilir
    -2 mol mono alkolden 1 mol su çekilmesiyle ETER elde edilir. (ETERLER SUDA İYİ ÇÖZÜNÜR)
  • Arada hiç karbon yoksa ORTO
    Arada 1 karbon varsa META
    Arada 2 karbon varsa PARA

--> NO2 meta yönlendiricidir.
    -Optikçe aktif bileşiğin izomer sayısı 2^n
    -Işığı eşit miktarda kıran bileşik izomerleri Rasemik karışım denir.
    -Yükseltgenme sayısı en düşük karbon elementini sahip grup ALKANLAR

-Würtz tipi redoks tepkimesi
    2(R-X) + 2Na ->> R-R +2NaX

-Nükleofil ->> + yük seven
    -Elektrofil ->> - yük seven

-Kondenzasyon polimerleşmesi : İki molekülün veya bi fonksiyonel grubun küçük bir molekül kaybederek birleşmesidir
    ->>>> ALKOL -> ETER
    ->>>> Esterleşme , Protein Sentezi

-Alkanlarda karbon sayısı arttıkça kaynama noktası yükselir , dallanma arttıkça düşer.

-Grignard reaktifi : R-X + Mg ->> R-MgX

• Ya beyler şu nükleofilik ve elektrofilik katılmaları bilen varsa bi anlatsın ya. + yüklü elektrofil - yüklü nükleofil falan diye basit bi şekilde değil ama. Bazen hem + hem - oluyor. Mesela HCl katılması falan ben yapamıyorum hiç. Şöyle önemli tepkimelerle anlatan çıkarsa çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.
  • valla ben de notlar var özet şeklinde hocamın bizzat hazırladığı. çok çok faydalı oldu siz de özet hazırlamaya bakın burada 3-5 madde işinizi görmez.

birde alkollerin yükseltgenmeleri organiğin en önemli reaksiyonudur lysde kesin soru çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeathWarrior -- 4 Haziran 2012; 22:09:05 >
  • Mesajım bulunsun
  • Arkadaşlar aromatik bileşiklerin yükseltgenmesi veya indirgenmesi hiç işlemedik.Tamamını yazabilecek olan var mı?Cidden iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İllegal019 -- 19 Mayıs 2015; 13:03:24 >
  • Akif95 kullanıcısına yanıt
    EMİN OL O KADAR UZAK DEĞİL
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.