Şimdi Ara

Optik çıkıştan 5+1 ses çıkışı (Çözüldü)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
2
Favori
3.918
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Optik çıkıştan 5+1 ses alabilmeyle ilgili birden fazla forum buldum ama tam istediğim yanıtı alamadım. Öncelikle söylemek istiyorum eski bir amfim var. Modeli STR-K670P. Ev sinema sistemi olarak 2006 yılında 5+1 hoparlörleri ve DVP-NS36 DVD player ile beraber takım almıştım. Bu şekilde takım olarak model ismi de Sony HT-DDW670 (subwoofer'ı dar uzun olan pasif modelden).

Bağladığım DVD player'ın çıkışı scart ve bunu TV'ye maalesef scart kablo ile bağlıyorum. Ses çıkışını coaxial tek turuncu kablo ile bağlayınca otomatik ayarda film hangi ses sistemini destekler ise (2+1, 5+1, Dolby vs vs) bu şekilde ses çıkışı alıyorum. Bunda sorun yok. Ancak Xiaomi Mi Box S cihazımın ses çıkışı biliyorsunuz optik. HDMI görüntü alıyorum. Amfi girişinde HDMI olmadığı için optik girişine burada optik kablo ile bağlantımı yapıyorum. Ancak aldığım ses 2+1. Yani ses çıkışı 5+1 olan filmlerden 2+1 ses alıyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?

* Amfimin optik çıkışının sesini SA-CD/CD çıkışından alıyorum, optik kablo çıkışı bunun için. Bu yüzden sadece ses CD'si için 2 kanal mı burası?
    * Optik çıkışa farklı bir şey mi yapmalıyım?
    * Optik çıkıştan coaxial kabloya geçiş aparatı gibi bir şey alıp coaxial girişine mi bağlamalıyım?
    * Coaxial girişe iki cihaz bağlayıp (çoklayıcı vs ile) iki cihazın da 5+1 sesini alabilir miyim?

TeşekkürlerOptik çıkıştan 5+1 ses çıkışı (Çözüldü)Optik çıkıştan 5+1 ses çıkışı (Çözüldü)Optik çıkıştan 5+1 ses çıkışı (Çözüldü)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi astro1976 -- 17 Temmuz 2023; 21:21:21 >

• astro1976 kullanıcısına yanıt
    Miboxın optik çıkışına bağlıyorsunuz değil mi? Eğer netflixten izliyorsanız ses formatı dolby digital plus olduğundan ve sizin receiver desteklemediğinden alamazsınız. Ancak kodiden dolby digital ve dts ses içeren filmleri kodiden ilgili ayarları yapıp gayet güzel alırsınız
  • Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

MiBox'ın optik çıkışıyla amfimin optik çıkışını optik kablo ile bağladım. Sorun yok. İki kanal sesi SA-CD/CD modunda amfiden alıyorum. Fotoğrafta da görüldüğü üzere optik çıkışım Super Audio CD veya CD için olduğu yazıyor. Sorun bununla mı alakalı yani sadece ses CD'si (2 kanal) için bir optik giriş olabilir mi bilemiyorum.

"Ancak kodiden dolby digital ve dts ses içeren filmleri kodiden ilgili ayarları yapıp gayet güzel alırsınız"

bu ayarı MiBox üzerinden mi Netflix üzerinden mi yapmalıyım, yanlış bir şeyi kurcalamadan sormak istedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: astro1976

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

MiBox'ın optik çıkışıyla amfimin optik çıkışını optik kablo ile bağladım. Sorun yok. İki kanal sesi SA-CD/CD modunda amfiden alıyorum. Fotoğrafta da görüldüğü üzere optik çıkışım Super Audio CD veya CD için olduğu yazıyor. Sorun bununla mı alakalı yani sadece ses CD'si (2 kanal) için bir optik giriş olabilir mi bilemiyorum.

"Ancak kodiden dolby digital ve dts ses içeren filmleri kodiden ilgili ayarları yapıp gayet güzel alırsınız"

bu ayarı MiBox üzerinden mi Netflix üzerinden mi yapmalıyım, yanlış bir şeyi kurcalamadan sormak istedim.
    Elinizdeki avr eski olduğundan ve netflix dolby digital plus ses verdiğinden bu format ses optik kablo ile aktarılamıyor hdmi ile aktarabiliyor. O yüzden 5.1 ses alamamanız normal. Kodi isimli program bir oynatıcı. Bunu indirip torrentten indirdiğiniz filmleri içinde gömülü ise dolby digital veya dts formatta izleyebilirsiniz

• Teşekkür ederim, o zaman Netflix'ten 5+1 film sesi alamayacağım gözüküyor.
  • Bu arada Xiaomi Mi Box S ses ayarlarını kendim yapılandırdım. Dolby Digital Plus ve AAC formatlarını açınca hiç ses almıyorum. Kapattım, sadece Dolby Digital ve DTS ses ayarlarını açtı (amfim destekliyor). Bu şekilde 2 kanal ses alıyorum. Ancak amfinin kendi özelliği olan Dolby Digital, Dolby Digital II vs gibi ayarlardan sanal 5+1 dönüştürme yapıyorum. Tabii orijinali gibi değil. Tıpkı Sony BDPS6700 Bluray'ım gibi. O da 4K direkt gösteren bir bluray değil, 4K'ya çevirip aktarıyor. Gerçek 4K vermiyor yani...
    Netflix haricinde yüksek ses kalitesinde film izlediniz mi?
    Yada DTS ve Dolby nin demo yayınları var onları denediniz mi?
  • Bende de sony str-de598 avr var. sa-cd optik girişinden bağlıyorum 5+1 dd ses alabiliyorum netflix izlerken de alabiliyorum ama tek fark ben tv den çıkışı alıyorum. Bana sorun kaynaktan gibi geliyor avr de bence değil sadece fikir vermesi açısından paylaşımda bulunmak istedim.
    Tv’nin ses çıkış ayarlarından passthrough, raw yada direkt gibi sesi ellemeden aktarma seçeneklerini seçerseniz bence sorun çözülecektir. O bölüme baktınız mı?

Tabii bu arada her tv sesi doğrudan aktarma işini yapmayabiliyor. Misal benim 2013 model Sony tv, dolby sesleri 5.1 şekilde optik yada arc ile aktarabilirken dts sesleri sadece 2.0 olarak aktarıyor.

Eğer tv’de doğrudan ellemeden aktarma ayarını yaptıktan sonra da 5.1 ses alamazsanız sorunun kaynağı tv’niz demektir
  • trakyAli-1986 kullanıcısına yanıt
    Normalde dvd cihazım coaxial kablole bağlı ve 5+1 vb ses alıyorum sorun yok. Ama coaxial çıkış dvd'ye bağlı. Geriye SA-CD modunda dinleyebildiğim optik çıkışta bunu alamamam.
  • hardboy35 kullanıcısına yanıt
    Net olarak anlamadım. TV'den çıkış alırken neyi kastettiniz? Ben bluray bağlayıp Netflix'i izlerken coaxial bağlantı yapınca 5+1 ses alıyorum. Yani coaxial üzerinden 5+1 alıyorum, sadece optikten alamıyorum sorunum bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Tv’nin ses çıkış ayarlarından passthrough, raw yada direkt gibi sesi ellemeden aktarma seçeneklerini seçerseniz bence sorun çözülecektir. O bölüme baktınız mı?

Tabii bu arada her tv sesi doğrudan aktarma işini yapmayabiliyor. Misal benim 2013 model Sony tv, dolby sesleri 5.1 şekilde optik yada arc ile aktarabilirken dts sesleri sadece 2.0 olarak aktarıyor.

Eğer tv’de doğrudan ellemeden aktarma ayarını yaptıktan sonra da 5.1 ses alamazsanız sorunun kaynağı tv’niz demektir
    Bu sistemde kullandığım TV 2006 model 26" Sony ve HD Ready. HD girişi var ama Full HD değil. Önce bunu yazmak istedim. Ancak anlamadığım Xiaomi cihazdan ses çıkışı direkt amfiye gidiyor ve oradan ses alıyorum. TV ile alakası nasıl oluyor?
  • Sonuç olarak konumun TV ile alakası yok diye düşünüyorum. Coaxial bağlantı ile 5+1 ses zaten alıyorum sorun yok. Optik giriş ile bağladığımda 2.0 oluyor. Bunu çözemedim. Acaba optik çıkış olduğu için Xiaomi Mi Box S cihazda optik to coaxial gibi bir çevirici kablo mu olmalı? Bilemiyorum.
  • Mi Box cihazının 6 kanal ses verebildiğine eminmisiniz peki? Belki sıkıntı oradadır, cihazda öyle bir kapasite yoktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: astro1976

Sonuç olarak konumun TV ile alakası yok diye düşünüyorum. Coaxial bağlantı ile 5+1 ses zaten alıyorum sorun yok. Optik giriş ile bağladığımda 2.0 oluyor. Bunu çözemedim. Acaba optik çıkış olduğu için Xiaomi Mi Box S cihazda optik to coaxial gibi bir çevirici kablo mu olmalı? Bilemiyorum.
    Hocam alabiliyor olmanız lazım miboxın ayarları tam mıdır?
    Netflix mi kodi mi 5.1 ses almaya çalışılan.
    Kodiden doğrudan çıkışa izin ver seçebilmeniz lazım. uzman modunda da çözücüleri aktif etmeniz lazım. netflix desteklemez dd+ olduğu için optikten.
  • trkgncr kullanıcısına yanıt
    Evet, vermektedir.
  • Mi Box ayarlarını yaptığımda bazı ses çıkışlarını alamıyorum, bazılarını alıyorum bunu denedim. Ama 5+1 olarak hiç alamadım. Netflix uygulaması ve MiBox ayarlarını kurcaladım. Bahsettiğiniz Kodi olayı nedir tam olarak. Açıklayıp yönlendirebilir misiniz?
  • Tvnizde coax çıkış var mı peki? Varsa eğer zaten Mi box'ı hdmi ile TV'ye bağlıyorsunuz, hem ses hem görüntü aktarıyor. TV'den de coax çıkışınız varsa direkt amfiye bu kablo ile bağlarsanız. Mi Box'tan optik çıkışla ses almanıza gerek kalmaz. Ama arkadaşın da dediği gibi Tv'de sesi ellemeden aktarabilme imkanı olmalı. Bendeki eski Samsung'ta olmuyor mesela.

Netflix'te yapılacak bir ses ayarı yok ya da ben bulamadım. O yüzden bağlantı şekli 5.1'i destekliyorsa direkt 5.1 diye ses çıkışını kendisi gösteriyor. Bu arada optik ile 5.1 alınıyor. Ben yıllardır bu şekilde izliyorum.

Sıkıntı büyük ihtimal Mi Box'tadır. Netflix'in bir ayarı olmadığına göre Mi Box'ın genel ses ayarlarından birşeyler yapmak gerekiyordur muhtemelen. Mesela ben PS4'e optik taktığımda cihazın ses çıkış biçimini PCM seçersem netflix'ten 5.1 izleyemiyorum. Dolby ya da DTS seçtiğim takdirde 5.1'i görüyor.

• Televizyonum HD Ready olan ve 1 adet HDMI girişi olan 26" Sony. Tam model gerekirse yazarım. Şu an hatırlamadım. RCA girişleri, 2 scart girişi vs var SMS kulaklık çıkışından başka çıkış göremedim.

Mi Box üzerinden dediğim gibi bazı ses ayarlarını seçince hiç ses olmuyor. Bazılarında ses alıyorum. Ama 2 kanal.

Sorun büyük bir ihtimal şu ikisinden biri... Biri Xiaomi Mi Box S optik çıkışta 5.1 desteklemiyor. Diğeri de amfi Dolby Digital olsa da bir yerden duyduğum gibi Dolby Digital + desteklemiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi astro1976 -- 1 Mayıs 2020; 23:38:31 >
  • Bu arada amfim Sony STR-K670P'deki optik girişte SA-CD/CD yazıyor. Yani sadece ayarlardan SA-CD/CD modunda ses alınıyor. Bu da acaba ses çıkışı ve girişi olduğu için standart olarak 2 kanal olabilir mi bilmiyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.