Şimdi Ara

ONKYO AV RECEIVERS (KULLANICI KAYITLARI İLK SAYFADADIR) (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
10.824
Cevap
27
Favori
469.426
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Yamaha 361 ile aynı fiyat onkyo 504, yamaha 461 ile hemen hemen aynı fiyat onkyo 604 veya marantz 3001 buldum. Sizce hangisini seçmeliyim. % 90 sinema için kullanacağım. Büyük ihtimal onkyolaradan birini tercih edeceğim. Arkadaşlar yardımcı olurmusunuz. 600 ytl ye onkyo 504 mü yoksa 900 ytl ye onkyo 604 mü. Satıcı 604 ü çok methetti. Hoparlör olarak wherfedale 9 serisi düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler değerli yorumlarınız için.
  • Teknika yanlış kanı derken BP Pasif serilerinin çok güç canavarı olduğunu BP Aktif serilerinin daha rahat beslendiği kendi amfileri olduğundan gibi bir düşünceyi savunuyorsun ama bence öyle değil.

Aynı şekilde AKTİF serinin MOSFET CLASS D amfileri sadece sublarını sürüyor gene midler ve tizler için BP Pasiflerde olduğu gibi aynı şekilde güçlere ihtiyaç vardır. Zaten Class D amfiyle midleri ve tizleri de sürseydi off çok kötü ses alırdık.

Ancak doğru olan birşey varki o oda Def tech lerin göç istediği ve odada yer seçtiğidir.

Saygılar.
    quote:

Orjinalden alıntı: teknika

Definitive ile ilgili önemli bir yanlış kanıyı düzelterek bir ara bilgilendirme yapmak isterim.

Definitive Speaker'ları yapıları gereği yüksek güçte anfi ile sürmeniz gerekli. Bilhassa pasif serisi için bu mutlak gerekli bir uygulama. Aktif serilerde dahili D Class anfi bulunması, bu dezavantajı göz ardı ettirebiliyor. Ancak, aktif seride de Power beslemesini açmadığınız zaman Kolonların hoparlör sürücüleri, sanki bana güç ver diye yalvarırcasına yerinden bile oynamıyor.

O sebeple, Bp8'in ve Bp6'nın pek çok anfiyle Bp10'dan çok daha verimli olarak çalışacağı konusunda uyarmak isterim.

Türkiye de pek çok kişi, yine pasif seriden olan Definitive Technology Bp10 Frontları 80-100-120 Watt entegre çıkışlı anfi ile sürerek çalıştırıyor. Bu durumda da kolonların asıl güç gereksinimlerinin çok düşük bir kısmı, üstelik sağlıksız olarak besleniyor. Özellikle Mosfet veya UHC Mosfet çıkışlı anfiyle ve 120 Watt üstü bir anfiyle sürüldüklerinde muhteşem güçleri ve kalitedeki üstünlükleri ortaya çıkıyor. Bilhassa yurtdışında pek çok kişi Definitive'leri Monoblok ya da Power anfi ile sürerek çalıştırıyor.

Bu hususlara dikkat edilmesi konusunda Definitive alıcılarını uyarırım. Stereo konusundaki yanlış kanı asıl bu sebeple oluşuyor.

Eğer uygun güç ve kalite de sürerseniz DefinitiveTechnology kolonlarının neredeyse tamamı Stereo performansında da çok iyi.

Saygılar...

quote:

Orjinalden alıntı: hakansolak

sinema da belli deftec diyo herkez .tesadüf değil elbette bu ... muhtemelen bende sinema için deftec alıcam .çünkü film izlemek en büyük keyfim .
    bide ekran etkisi gibi bişey var 110 ınc perdede iyi ses lazım bana .bakalım .. bu sefer baya bir dinleti yapıcam .sabırsız olup hemen almıcam bişey

• Konuyu yanlış anladın heralde.

Aktif serilerde bulunan dahili Subwoofer ve onu besleyen D Class anfinin, sanki kolonları çok güçlü bir anfi ile besliyormuşcasına kulağı nispeten pasif seriye göre daha olumlu yanılttığını söylüyorum.

Ayrıca Dahili D Class anfinin diğer orta sesleri sürmesi tabiki anormal olurdu. Ancak, normal kolonlarda da Tweater'a, midlere ve Woofer'e giden frekanslar zaten Crossover'le ayrılıyor. Yani bir anlamda aktif seride bulunan dahili anfi, kolon içinde bulunan dahili Woofer'a verdiği yüksek güçle bu açığı kulağı yanıltarak nispeten kapatabiliyor dedim. Yani pek anlaşılmıyor. Ama yüksek ve uygun güçte bir anfi ile süüldüklerinde zaten şüphesiz çok daha iyi sonuç alınacağı tabiki kesin.

Yanlış anlaşılan konuyu da Stereo için söyledim.

Saygılar...

quote:

Orjinalden alıntı: Hi-def-man

Teknika yanlış kanı derken BP Pasif serilerinin çok güç canavarı olduğunu BP Aktif serilerinin daha rahat beslendiği kendi amfileri olduğundan gibi bir düşünceyi savunuyorsun ama bence öyle değil.

Aynı şekilde AKTİF serinin MOSFET CLASS D amfileri sadece sublarını sürüyor gene midler ve tizler için BP Pasiflerde olduğu gibi aynı şekilde güçlere ihtiyaç vardır. Zaten Class D amfiyle midleri ve tizleri de sürseydi off çok kötü ses alırdık.

Ancak doğru olan birşey varki o oda Def tech lerin göç istediği ve odada yer seçtiğidir.

Saygılar.
    quote:

Orjinalden alıntı: teknika

Definitive ile ilgili önemli bir yanlış kanıyı düzelterek bir ara bilgilendirme yapmak isterim.

Definitive Speaker'ları yapıları gereği yüksek güçte anfi ile sürmeniz gerekli. Bilhassa pasif serisi için bu mutlak gerekli bir uygulama. Aktif serilerde dahili D Class anfi bulunması, bu dezavantajı göz ardı ettirebiliyor. Ancak, aktif seride de Power beslemesini açmadığınız zaman Kolonların hoparlör sürücüleri, sanki bana güç ver diye yalvarırcasına yerinden bile oynamıyor.

O sebeple, Bp8'in ve Bp6'nın pek çok anfiyle Bp10'dan çok daha verimli olarak çalışacağı konusunda uyarmak isterim.

Türkiye de pek çok kişi, yine pasif seriden olan Definitive Technology Bp10 Frontları 80-100-120 Watt entegre çıkışlı anfi ile sürerek çalıştırıyor. Bu durumda da kolonların asıl güç gereksinimlerinin çok düşük bir kısmı, üstelik sağlıksız olarak besleniyor. Özellikle Mosfet veya UHC Mosfet çıkışlı anfiyle ve 120 Watt üstü bir anfiyle sürüldüklerinde muhteşem güçleri ve kalitedeki üstünlükleri ortaya çıkıyor. Bilhassa yurtdışında pek çok kişi Definitive'leri Monoblok ya da Power anfi ile sürerek çalıştırıyor.

Bu hususlara dikkat edilmesi konusunda Definitive alıcılarını uyarırım. Stereo konusundaki yanlış kanı asıl bu sebeple oluşuyor.

Eğer uygun güç ve kalite de sürerseniz DefinitiveTechnology kolonlarının neredeyse tamamı Stereo performansında da çok iyi.

Saygılar...

quote:

sinema da belli deftec diyo herkez .tesadüf değil elbette bu ... muhtemelen bende sinema için deftec alıcam .çünkü film izlemek en büyük keyfim .
    bide ekran etkisi gibi bişey var 110 ınc perdede iyi ses lazım bana .bakalım .. bu sefer baya bir dinleti yapıcam .sabırsız olup hemen almıcam bişey

• teknika üstadım sana şöyle birşey sorsam ,sen şimdi 7001 ler yerine ne kolon alrdın ?def tec yok mesela diyelim kadroda . . üç,dört tane marka model yazarmısın rica etsem ?
  • Bir mevzuyu hemen açıklığa kavuşturalım, her hoparlör, en dandik 5 liralık şahin kapı kolonundan tutunda 100K USD'lik hoparlörlere kadar, kaldırabileceği miktarın en fazlası güç alınca daha iyi ses verir.

Dali'ler için dar ve basık gibi iki sıfat kullanılmış, ve BP8B'nin bile bu konularda bir concept 10'dan daha geniş olabileceği belirtiliyor.

Concept 10'da iki adet 10 inchlik driver, mid range için 5inchlik driver daha yukarı frekanslar için tweeter var, bu driverların hepsi çift mıknatıs ile sürülüyorlar. Bu kolonun hacmi yaklaşık 10233 inch cube.

Definitive BP8Bde ise 2 adet bipolar 5.5 inchlik sürücü midrange ve bass frekansların hepsini üstleniyor, tek mıknatıslı ve kolonun hacmi 2926 inch cube.

Kaliteli ve güçlü bir amfi ile sürüldüklerinde bu BP8’in driver alanı 3.5 katı, kolon hacmi 3.5 katı fazla olan yukarıdaki özelliklerdeki kolondan alt frekanslarda daha dar bir frekans tepkisi vermesi beklenemez. Tabiki kullanılan MDF tipi, crossover kalitesi, driver materyal dizaynı gibi faktörler de devreye girer ama işin birde fizik tarafı vardır.

Bu kolon bütün Definitive serilerinden daha fazla güce ihtiyaç duyar, hem sürücü ebatları hem driver yapısı açısından, sadece bu kadar da değil, daliyi sürmek için minimum kanal başına 50W gerekirken, bütün pasif deftec towerları sürmek için 20watt yeterlidir.

Tabi ki Dali'nin üst seviye serileri değiller, gönül ister ki imkan varsa daha üst serilere çıkılsın. Ama üst serilerde Danimarka üretimi olduğundan uzakdoğu üretimi diğer marka modeller ile aynı fiyat klasmanında olamıyor. Gene de imkan varsa en azından farkların anlaşılması için üst serilerin dinlenmesinin de faydası vardır.

Ama bu Deftec pasif towerlar gerek şıklıkları, gerek boyutları, gerek fiyat performansları, bipolar yapının verdiği güzel sinema surround etki ve bu özellikler dikkate alındığından fiyat performans olarak bence mutlaka seçim aşamasında değerlendirmeye alınmalıdırlar. Dali ebatları ile WAF konusunda çok sıkıntı yaşayabilecek bir kolon ama Deftecler tam tersi. Misal ben kendi dinlemelerimde BP8leri klipsch RF62lerden fazla sevmiştim.

Aktif Deftec towerlara gelince, gerçekten basstaki frekans genişlemesi ve artış bir yana basstaki kontrollerinin az olması, farklı bass sinyallerinde netlik ve ayrım yapamamaları beni çok rahatsız etmişti dinlemelerimde tamamen kendi şahsi fikrimdir, gene kendi görüşüme göre pasif deftecler eğer istenen flat response ise çok çok daha başarılı idiler. Belki şişkin bass isteyen kullanıcılara uygun olabilir ama ben orta seste müzik dinlemek için tavsiye edemiyorum. Bir artıları var söylemek gerek alçak seste bassları daha belirgin veriyorlar.

Yüksek watajları en kolay ve ucuz elde etme yolu sinyali parçalara bölen D class switching anfi kullanmaktır. Aslında matah bir şey de değildir D class ama 100hz altı frekansların gerektirdiği gücü en ekonomik ve kompakt şekilde sağladığı için günümüzde subwoofer içi amfilerde tercih edilmektedir. Bildiğimiz manada anfilerde A/AB, bazı poweramplerde G/H class anfiler kullanılır. D class anfilerin subwooferlarda bir sıkıntısı switch modda parçalanan sinyali analog dalgaformuna çevirmek için çıkışında bir filtre olması gerekliliğidir, bu filtre amfinin driver üstündeki kontrolünü azaltır.

Asıl önemli olan konu ne kadar yüksek bass frekansı veya hangi frekanslara inildiği kadar 30-100hz arasındaki frekansların ne flatlikte verildiğidir, odanın bu frekanslara verdiği tepki de devreye girer. İçinizi güpleten, camı çerçeveyi zangırdatan bass makbul değil, oda boyutlarına uyumlu, bass notaları doğru ve kicklerden ayırabilecek şekilde veren, 2-3 saat müzik dinlemede rahatsızlık vermeyen, uğultusuz, öne çıkmayan, portta veya driverda rezonansa girmeyen, geç kalmayan bass makbuldur.

Kolon seçimine geri dönersek bahsi geçen kolonlar herşeyden öte farklı dizayn prensipleri üzerinden dizayn edilen kolonlar olduğundan mutlaka dinlemek gereklidir.

Bunun üstüne ne kadar vurgu yapsam azdır, ne kimse dedi diye bir kolonu silin, ne sadece biri en iyisi dediği için o kolonu alın.

• Definitive diye bir marka olmasaydı eğer.

İşin şekli çok değişirdi tabiki.

Ben bu konuya diğer tüm arkadaşlara yardımcı olabileceği düşüncesiyle genel bir şekilde cevap vereyim.

Eğer Techno müzik dinleyen birisi olsaydım. Rock da olabilir. Cerwin Vega Cls-215 beni çok iyi tatmin ederdi. Yani gece alemlerinin sert çocuğu olsaydım aynı bar havasını fazlasıyla yansıtan bir seçim olurdu Cerwin Vegalar. Bu konudaki ikinci tercihim Klipsch olurdu.

Eğer hem Techno, Rock ve pop müziği ara ara da soft müzik dinleseydim ve biraz daha para verebilen birisi olasaydım, Focal Jm Lab Chorus 826V ya da 836V almayı tercih ederdim. Çıtayı biraz daha yükseltebilseydim o zaman da Electra 1037Be almayı ciddi ciddi düşünebilirdim.

Eğer Soul müzik dinleyen ya da Jazz müziği sahnenin en ön sırasında yaklaşarak dinlemekten hoşlansaydım o zaman da Dali Helicon 400 ya da daha zengin işi olan 800'ünü alırdım.

Ben bir klasikçi ve eski Stereo havasını yaşamak isteyen biri olsaydım o zaman da Triangle Quartet düşünebilirdim.

B&W benim kişisel tercihim olmadığı için onun hakkında yorum yapmayacağım.

Ama tüm genelleme de bir seçim yapacak olsam ve para çok da önemli olmasaydı, Focal Jm Lab Electra 1037Be tam benim kolonum olurdu. Bence her tür müzik için uygun bir seçim.

Eğer Amerika da yaşayan biri olsaydım o zaman da heralde ilk tercihim McIntosh olurdu. İncelemek isteyen arkadaşlar için sitesiwww.mcintoshlabs.com

Saygılar...

quote:

teknika üstadım sana şöyle birşey sorsam ,sen şimdi 7001 ler yerine ne kolon alrdın ?def tec yok mesela diyelim kadroda . . üç,dört tane marka model yazarmısın rica etsem ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 15 Nisan 2008; 12:20:15 >

• Hi-def-man, POlk Audio ve Definitive Tech şu anda aynı şirket yapısı altında, Directed Electronics, belki biliyorsundur.

Definitive kurucusu Sandy Gross aynı zamanda Polk Audio kurucularından biri.
  • teknika üstadım güzel yazı olmuş .keyifle okudum teşekkürler..
    bende sorular bitmez ama bilesin

şimdi siz odanızda 7001 lerin yanında clr 2000 kullanıyosunuz ,isterseniz clr 2500 de alırdınız yada alabilirsiniz bunu biliyorum .
    sormak istediğim konu 7001 lerin yanında nasıl clr 2000 in uyumu .?

çünkü bende deftec işine sıcak bakmaya başladım ,center olarak clr 2002 yada 2500 arasında secım yaparım ,yada klıpch rc 64 ü de kesin dinlicem
    .sinemayı ayrı,stereo içinde ayrı tutucam. evolara bir marantz yada rega brio bağlayıp hallederim o işi,önde 4 tane kolon durur sağda 2 solda 2 şeklinde kullanırım.

sevigili daneel de pak sıcak bakmıyor aktif center işine , umarım kendimi anlatabiliyorum sizlere ,çünkü benimde alacağım center performans yönünden kusursuz olmak zorunda .sinemadaki kadar olmasa da bass seslerdeki gücü hissetmek istiyorum center da ,dialogların kusursuz ,dolgun,detaylı olmasını çok istiyorum .

• sevgili üstadım daneel
    peki sen nasıl kolonlar seçerdin sorabilirmiyim ?
    diyelimki 2000 euro civarı bir hediye çeki gibi bişey var ama sadece kolon alabılıyorsun
    neler olurdu tercihlerin sinemada ,yada müzik için ,yada her ikisinide yapabileceğini bildiğin markalar modeller ?

ne güzel oldu dimi beyler ? üstadları yakalayınca bunları sorucaksın .hem kendin ,hemde okuyanlar faydalanacak
  • Clr 2000 350 Watt ve pasif. Clr 2500 300 Watt ve ayrıca aktif dahili Sub içeriyor.

Ancak Definitive'nin tüm Centerleri zaten çok güçlü. Uyum konusuna gelince hiç bir sorun yaşamıyorum. Zaten Clr 2000'de ebat olarak devasa bir Center ve oldukça ağır. Benim arkadaşım da yıllardır Clr 1000 kullanıyor. Kolonlarını kaç defa değiştirdi. Ama Center'ini hiç değiştirmedi. Hatta benim yahu artık şunu da bir değiştir de onun da bir üstünü al dediğimde ne gerek varki. Gayet memnunum diyor.

quote:

teknika üstadım güzel yazı olmuş .keyifle okudum teşekkürler..
    bende sorular bitmez ama bilesin

şimdi siz odanızda 7001 lerin yanında clr 2000 kullanıyosunuz ,isterseniz clr 2500 de alırdınız yada alabilirsiniz bunu biliyorum .
    sormak istediğim konu 7001 lerin yanında nasıl clr 2000 in uyumu .?

çünkü bende deftec işine sıcak bakmaya başladım ,center olarak clr 2002 yada 2500 arasında secım yaparım ,yada klıpch rc 64 ü de kesin dinlicem
    .sinemayı ayrı,stereo içinde ayrı tutucam. evolara bir marantz yada rega brio bağlayıp hallederim o işi,önde 4 tane kolon durur sağda 2 solda 2 şeklinde kullanırım.

sevigili daneel de pak sıcak bakmıyor aktif center işine , umarım kendimi anlatabiliyorum sizlere ,çünkü benimde alacağım center performans yönünden kusursuz olmak zorunda .sinemadaki kadar olmasa da bass seslerdeki gücü hissetmek istiyorum center da ,dialogların kusursuz ,dolgun,detaylı olmasını çok istiyorum .

• bi çelişki yaşadım o yüzden .. sevgili eresgü 2002 yetmez 2500 al diyor ,bp 8 le kullandığı halde..
    sende clr 2002 7001 ler ile bile yeteli diyosun ondan dedim.. zevk ve kulak meselesi elbet .

nihayi karar tabiki dinlemelerde olucaktır fakat boş boş ta gidilmez dinleti yapmaya .gerekli frekansları açmak lazım beyinde yorumları canlı tutarak zihinde .
  • Yanlış anlamışsın!

Bende Clr 2000 Var.

2002 değil!

quote:

bi çelişki yaşadım o yüzden .. sevgili eresgü 2002 yetmez 2500 al diyor ,bp 8 le kullandığı halde..
    sende clr 2002 7001 ler ile bile yeteli diyosun ondan dedim.. zevk ve kulak meselesi elbet .

nihayi karar tabiki dinlemelerde olucaktır fakat boş boş ta gidilmez dinleti yapmaya .gerekli frekansları açmak lazım beyinde yorumları canlı tutarak zihinde .
  • yok yok üstadım yanlış anlamadım .. 2000 yeterli diyosun ya .2002 dahada yterli olur doğal olarak diye düşündüm .çünkü ben 2002 ile 2500 ü kıyas yapıyorum ya o yüzden .
  • Evet ama ben aldığımda kanlı bıçaklı rakiplerdi.

ayrıca POLK audio'nun sahibide yanılmıyordam mr........ POLK diye biriydi.

yanlız Sandy Gross benim İKON'um adam çok manyak biri. GENESİS hoparlörleri KLH ve Cambridge SoundWorks ile de harikalar yaratmıştı.
    quote:

Orjinalden alıntı: Daneel

Hi-def-man, POlk Audio ve Definitive Tech şu anda aynı şirket yapısı altında, Directed Electronics, belki biliyorsundur.

Definitive kurucusu Sandy Gross aynı zamanda Polk Audio kurucularından biri.
  • hakan CLR2000 ALTI DEİL CLR 2002 DAHA üst modelidir
    quote:

yok yok üstadım yanlış anlamadım .. 2000 yeterli diyosun ya .2002 dahada yterli olur doğal olarak diye düşündüm .çünkü ben 2002 ile 2500 ü kıyas yapıyorum ya o yüzden .
  • quote:

Orjinalden alıntı: eresgü

hakan CLR2000 ALTI DEİL CLR 2002 DAHA üst modelidir
    quote:

yok yok üstadım yanlış anlamadım .. 2000 yeterli diyosun ya .2002 dahada yterli olur doğal olarak diye düşündüm .çünkü ben 2002 ile 2500 ü kıyas yapıyorum ya o yüzden .

evet ben zaten 2000 diil .2002 yada 2500 düşünüyorum .ama şu centeri soy bi tamamen de göreyim tosunu
  • clr 2500

ONKYO  AV RECEIVERS   (KULLANICI  KAYITLARI İLK SAYFADADIR)
  • clr2500

• 2500 ve bp8b

• 2500

• 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.