Şimdi Ara

@>>>Ölü Piksel Testi. Hemen Test edin<<<@ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
4
Favori
24.462
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: muratt45

1/4 sn pozlamada 52 hot pixel
    1/4 sn pozlamada 16 hot pixel
    1/630 pozlamada 1 tane hot pixel çıktı.

acaba bu durum normal mi? makinam fuji 6500fd. makinayı 3 ay oldu alalı. acaba servisle irtibata geçsem mi?

Servisin bu konuda yardımcı olabileceğini sanmıyorum. Fazla kafayı takma çünkü geride milyonlarca pikselin var.

quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

Hele normal bir fotografı test edin ve sonuca bakın sensör neredeyse ölmüş gösteriyor.
    benim gözle göremediğimi o farkediyor

6 Ay önce bende öyle sanıyordum.
    Nasıl moralim bozulmuştur anlatamam.

• Arkadaşlar
    Benim Canon SX200 makinam var genelde çok memnunum ama geçenlerde fotoğraflarda kırmızı bir nokta gördüm hep aynı yerde. Ölü veya hot pixel olduğunu sanıyorum Erkayalara verdim ellerindeki programla sensor remapping yapamamışlar yeni program gelecekmiş tekrar getirin dediler.
    Sizce nedir? Yaptırmaya değer mi? Normal baskılarda pek gözükmüyor, eğer siyah bir zemin üstündeyse gözüküyor. Aşağıdaki resme bakar mısınız?
    http://www.upload.gen.tr/download.php/s4/4ayayjcu/foto.jpg.html
    Teşekkürler

PS. Bu arada yukarıdaki software ile baktım bu dosyaya ne hot ne de ölü pixel bulabildi.

• Gunesindostu.blogspot.com bakarmisin olu pikselim varrr ay 48 x dieri normalll
  • Ölü piksel olmama ihtimali yüksek.

Eğer sadece uzun enstantane süresi ve yüksek iso değerlerinde ortaya çıkıyorsa buna hot piksel dememiz daha doğru olur.

Ayrıca sadece ay fotoğrafında bir şey görünüyor diğer fotoğraflarında yok. Belki bir uydu kimbilir...
  • çok şükür 0 ölü ve hot piksel var
    iso 100 1/500 0
    iso 800 1/100 0
    iso 800 15sn 0
  • Bulunsun.
  • arkadaşlar sizin ölü pixel diye veryansın ettiğiniz şeyleri %99 sıcak pixeldir.
    sıcak pixel adı üstünde pixelin anlık olarak ısınması ile oluşmaktadır.
    1 dakika sonra o pixel normal ısısına dönerek yok olabilir ve iki yanındaki pixel ısınabilir.
    ısınma iso, pozlama suresi, sensor üzerindeki toza ve daha pek çok etmene bağlı olabilir. yani ölü pixel değil onlar, lcd ekranınız ile karıştırmayın.
    sıcak pixelin hiç bir zararı yoktur, bütün fotoğraf makinelerinde olan bir şeydir, gayet doğaldır.
    kısacası bırakın bu pixel olaylarını fotoğraf çekmenize bakın.
  • Yani.

Eğer sonuçlarda sıcak veya ölü piksele rastlarsanız fazla canınızı sıkmayın. Bu sebeple ne yazık ki makinasından soğuyan insanlar var.

Geçen aylarda katıldığım Nikon seminerinde bu konuyu konuştuk. Eğer makinanızda ölü piksele rastlarsanız bu pikselin yeri hesaplanıp hemen ona komşu olan piksellerden kopya alınıyor. Bu işleme Remap deniyor. Hemen hemen bu gibi durumlar da uygulanan işlem budur.

Çok nadir de olsa belirli bir orana kadar piksel hatası varsa ancak öyle sensörün değişimi gündeme geliyor. Bu oran yanılmıyorsam sanayi bakanlığında mevcut ama oran nedir hiç göz atmak nasip olmadı.

Bir de konuyla ilgili

Yanlış hatırlamıyorsam daha önce kullandığım 550D'de bu işe yaramıştı ama mantığını pek çözemedim

• konuyu google'dan buldum.
    hortlatıyorum.

canon 60d
    100 iso
    f2.8 diyafram
    lens kapağı takılı.

1/10 saniye - 0 ölü 0 hot pixel
    1 saniye - 0 ölü 0 hot pixel
    5 saniye - 0 ölü 0 hot pixel
  • quote:

Orijinalden alıntı: teknikkonular

Yani.

Eğer sonuçlarda sıcak veya ölü piksele rastlarsanız fazla canınızı sıkmayın. Bu sebeple ne yazık ki makinasından soğuyan insanlar var.

Geçen aylarda katıldığım Nikon seminerinde bu konuyu konuştuk. Eğer makinanızda ölü piksele rastlarsanız bu pikselin yeri hesaplanıp hemen ona komşu olan piksellerden kopya alınıyor. Bu işleme Remap deniyor. Hemen hemen bu gibi durumlar da uygulanan işlem budur.

Çok nadir de olsa belirli bir orana kadar piksel hatası varsa ancak öyle sensörün değişimi gündeme geliyor. Bu oran yanılmıyorsam sanayi bakanlığında mevcut ama oran nedir hiç göz atmak nasip olmadı.

Bir de konuyla ilgili

Yanlış hatırlamıyorsam daha önce kullandığım 550D'de bu işe yaramıştı ama mantığını pek çözemedim

Aynısı bende de oldu ve bu yöntem ile sonuca ulaştım. İlginç ama değil mi ^.^

• Ben gecen gunlerde elimdeki lensi degistirip 24-105 aldm. 60d makinamida satip mark ii aldım. Sensorde olu pixeller var.f/22 yaptigimda gorebiliyorm ve ben urun cekimi icin bi ise girmek uzereyim. Bu durumda olu pixellerin hepsi cekimlerde cikar hale gelicek.

Buna nasıl bi cozum bulabilirim?
    Sadece sensoru degistirmek mi cozumdur?
    Veya baska bi onarimi varmıdır bunun cok pahalıya kacmadan.. aldigim bodye deysin istiyorum yani mark ii kalitesini temiz almak istiyorum Lütfen bi bilginiz varsa beni aydinlatin,yardıma ihtiyacım var... ışığınız bol olsun..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Remapping işlemini araştırabilirsin ayrıca

Bir de üsteki metodu uygula çoğu yerde geçmiş.

http://forum.netfotograf.com/dslr-teknik/canon-600d-sensor-kalibrasyonu-56120-1.html

http://www.youtube.com/watch?v=zZLTdVMCwMM

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.