Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.976
Cevap
143
Favori
503.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: apollonx

Demirdöküm Nitromix modeline uygun kablosuz modülasyonlu oda termostatı yokmu yada benmi göremedim?

Bildiğim kadarıyla DD Nitromix'in modülasyon özelliği yok. Başka bir anlatımla kombi azami ısısını gerektiğinde arttırıp-azaltmaz. Sadece alev modülasyonu yapar. Yani kombi azami ısısına yaklaştığında alevi kısar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: turgutmirza

quote:

quote:

Merhaba. Alarko trendy modeli 20 bin kal. hermetik kombiye uyumlu, bu kombide bütün fonksiyolarını kullanabileceğim kablolu / kablosuz oda termostatına ihtiyacım var, yardımlarınız için teşekkür ederim

Kombiniz için en uygun oda termostatları Sİemens RDH10(80 TL) dijital yada Siemens RDE10.1 dijital (115 TL) olabilir. Pahalı olanın farkı haftalık programa sahip olmasıdır. Bulabilirseniz RDH10 da işinizi görür. Özelliklerine ve fiyatlarına bakın. Uygun bulduğunuz yerden alın.
    http://www.arkommarket.com/catinfo.asp?mrk=9&cid=88&typ=&brw=&src=&stock=&kactane=30

Siemens rev23 ürün katoloğunda (http://www.totaline.com.tr/pdf/SiemensOEMKatalog/REV23_Genel_Katalog_tr.pdf ) REV23 M modelini gördüm Open Therm özelliği olduğunu belirtiyor, benim kullandığım trendy kombide Isıtma ve kullanım suyu devresinde % 47-100 aralığında sürekli ve tam alev modülasyonu özelliği var. Bu cihaz trendy modelinde modülasyonlu olarak kullanılabilirmi ?

Kombi kartınız da open-therm özelliğini desteklemeli ve garantisi bitmiş olmalıdır. Eğer garantisi bitmediyse, Alarko Müşteri Hizmetlerine sormalısınız.

Yetkili servis ile görüştüm cihazda open threm özelliği olmadığını ve sadece siemens RAA 20 ve REV12 / 23 AC modelini kullanmamı önerdi başka marka ve modellere itibar etmeyin ürünleri satmak için yanlış bilgi verdiklerini, bu cihazda termostatın cihazı kontrolü için kombinin ısı ayarı en son kademeye çekilmesi gerektiğini aksi halde kombinin, termostat yokmuş gibi davranacağını,alev modülasyonunu da kombinin ayarladığını bu yüzden modülasyonlu oda termostatına kullanamayacağınız özellik için fazladan ücret ödeyeceğimizi söylüyorlar. yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim. birde termostatik vana ile ilgili bilgi almak için rahatsız edeceğim sizleri marka önerisi ve hangi radyatörlere bağlatmamam hususunda. saygılar iyi çalışmalar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turgutmirza -- 12 Nisan 2011; 14:10:35 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba. Alarko trendy modeli 20 bin kal. hermetik kombiye uyumlu, bu kombide bütün fonksiyolarını kullanabileceğim kablolu / kablosuz oda termostatına ihtiyacım var, yardımlarınız için teşekkür ederim

Kombiniz için en uygun oda termostatları Sİemens RDH10(80 TL) dijital yada Siemens RDE10.1 dijital (115 TL) olabilir. Pahalı olanın farkı haftalık programa sahip olmasıdır. Bulabilirseniz RDH10 da işinizi görür. Özelliklerine ve fiyatlarına bakın. Uygun bulduğunuz yerden alın.
    http://www.arkommarket.com/catinfo.asp?mrk=9&cid=88&typ=&brw=&src=&stock=&kactane=30

Siemens rev23 ürün katoloğunda (http://www.totaline.com.tr/pdf/SiemensOEMKatalog/REV23_Genel_Katalog_tr.pdf ) REV23 M modelini gördüm Open Therm özelliği olduğunu belirtiyor, benim kullandığım trendy kombide Isıtma ve kullanım suyu devresinde % 47-100 aralığında sürekli ve tam alev modülasyonu özelliği var. Bu cihaz trendy modelinde modülasyonlu olarak kullanılabilirmi ?

Kombi kartınız da open-therm özelliğini desteklemeli ve garantisi bitmiş olmalıdır. Eğer garantisi bitmediyse, Alarko Müşteri Hizmetlerine sormalısınız.

Yetkili servis ile görüştüm cihazda open threm özelliği olmadığını ve sadece siemens RAA 20 ve REV23 AC modelini kullanmamı önerdi başka marka ve modellere itibar etmeyin ürünleri satmak için yanlış bilgi verdiklerini, bu cihazda termostatın cihazı kontrolü için kombinin ısı ayarı en son kademeye çekilmesi gerektiğini aksi halde kombinin, termostat yokmuş gibi davranacağını,alev modülasyonunu da kombinin ayarladığını bu yüzden modülasyonlu oda termostatına kullanamayacağınız özellik için fazladan ücret ödeyeceğimizi söylüyorlar. yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim. birde termostatik vana ile ilgili bilgi almak için rahatsız edeceğim sizleri marka önerisi ve hangi radyatörlere bağlatmamam hususunda. saygılar iyi çalışmalar

Size söylenen herşey doğru söylenmiş bu bilgiyi uzmanından aldığınız belli.

Termostatik vana eca marka vanalar hem ucuz hemde kaliteli olduklarını düşünüyorum ama daha bir çok marka daha var inceleyebilirsiniz. Eca fiyat olarak daha avantajlı olacaktır zaten sizde araştırırken göreceksiniz. Termostatik vana uygulaması eğer odalar arası ısı farkı oluşuyorsa ısı fazlası olan odanın ısınını daha doğrusu bu alana gelen ısıyı ihtiyacı kadar olanını alıp fazlasını diğer alanlara gönderilmesi amacıyla düşünülmeli ve bu amaçla kullanılmalıdır. Örnek kombiye yakın odanız oturma odanız burası gereginden fazla ısınıyor ama tesisat vs den dolayı sirkülasyon sorunu var yada secilen derece düşük ısı tam olarak en uzaktaki yatak odanıza gitmiyor o zaman bu durumda oturma odanıza gelen fazla enerjiyi uzak odanız olan yatak odanıza ilitmeniz için termostatik vana kullanmanız gerekecektir. Tabi bunu manuel olarakta yapabilirsiniz bu odanın üst vanalarını kısar sirkülasyonun uzak noktaya kadar gitmesini sağlayabilirsiniz.

Termostatik vana eğer bir oda termostatı kullanıyorsanız o odaya olması gereksiz olacaktır bunun dışında her alana takabilirsiniz. Ama önce ihtiyacınız varmı yokmu onu belirleminiz gerekecektir. Eğer odalar arası ısı farkı oluşmuyorsa tesisat doğru şekilde yapılmış kombi doğru bir alanda ise bence termostatik vana çokta gerekil değil. Buna rağmen en başında normal vana yerine 25-30 tl vererek böyle bir vana alıp takmak 5 petek için verilecek 150 tl gibi bir tutarta bütceyi çok fazla etkilemeyeceğinden kullanılmasındada yine herhangi bir olumsuzluk göremiyorum yani bunu kişisel tercih ve beklentiye bırakmak daha doğru olacaktır. Modülasyon özelliği olan bir oda termostatı çok daha iyi sonuçlar verecektir tabi ısı farkı oluşan odalar için en iyi çözümde termostatik vana olacaktır.

• ECA trv vanaları araştırdım bununla birlikte Dafnoss markanın gazlı olan modelide var tepki süresinin sıvı alaşımlı olanlara oranla daha iyi olduğu belirtilmiş, ayrıca servis trv vanaları bütün radyatörlere bağlamamam hususunda uyarıda bulundu sistemdeki basıncın sirkülasyon pompasına zarar vereceğini söyledi oda termostatını bağlayacağımız yerle birlikte banyo ve mutfakta kullanmayın dediler..
  • Ustalarımız bir bakabilirlermi acaba,şu meşhur sorun bu cihazda (Demirdöküm Nitromix)modülasyon varmı,yokmu diye.Kafam karıştı gitti valla.Resimlerden bu modülasyonun anlaşılamayacağını tahmin ediyorum.Fakat yinede yüklemeyi uygun gördüm.Forumda fan modülasyonu var.Alev modülasyonu yok diyorlardı.Buradaki linkde http://www.demirdokum.com.tr/upload/nitromix_kombi_brosur.pdf pdf dosyasında NTC sensörler ile alev modilasyonu sağlanır denmekde.Valla işin içinden çıkamadım ve kafa karışıklığım gitmedi.Uzman arkadaşlar şu nitromix'e bir el atabilirlermi...teşekkürler

Demirdöküm Nitromix görüntüleri...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mesentr78 -- 12 Nisan 2011; 14:53:54 >

• Görüntüler ön izleme olarak görünmüyor nedense...Yada ben beceremedim.Kusura bakmayın...
  • quote:

ECA trv vanaları araştırdım bununla birlikte Dafnoss markanın gazlı olan modelide var tepki süresinin sıvı alaşımlı olanlara oranla daha iyi olduğu belirtilmiş, ayrıca servis trv vanaları bütün radyatörlere bağlamamam hususunda uyarıda bulundu sistemdeki basıncın sirkülasyon pompasına zarar vereceğini söyledi oda termostatını bağlayacağımız yerle birlikte banyo ve mutfakta kullanmayın dediler..

Selamlar,

Gaz tahrikli olanlar daha hassasdırlar.
    Termovanaların her peteğe bağlanmması konusunda , verilen bilgi doğrudur. Termovanaların hepisnin aynı anda kapalı olma durumunda sirküle py-pass geçer. Sistemin büyüklüğüne bağlı olarak tek veya iki petek yada yetersiz miktadaki petek üzerinden sirküle , pompa üstünde aşırı yük yaratacağından hep motorun ömrü kısalır hemde gereksiz elektrik sarfiyatına yol açar.
    Genelde banyo, mutfak, antre, koridorda ki peteklerde uygulama yapılmaz.
    Eğer kablolu Oda termostadı kullanıyorsanız bulunduğu yere uygulama yapılmayabilir. Eğer kablosuz bir ürün kullanıyorsanız yapılmasında fayda var.
    Kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: mesentr78

Ustalarımız bir bakabilirlermi acaba,şu meşhur sorun bu cihazda (Demirdöküm Nitromix)modülasyon varmı,yokmu diye.Kafam karıştı gitti valla.Resimlerden bu modülasyonun anlaşılamayacağını tahmin ediyorum.Fakat yinede yüklemeyi uygun gördüm.Forumda fan modülasyonu var.Alev modülasyonu yok diyorlardı.Buradaki linkde http://www.demirdokum.com.tr/upload/nitromix_kombi_brosur.pdf pdf dosyasında NTC sensörler ile alev modilasyonu sağlanır denmekde.Valla işin içinden çıkamadım ve kafa karışıklığım gitmedi.Uzman arkadaşlar şu nitromix'e bir el atabilirlermi...teşekkürler Demirdöküm Nitromix görüntüleri... [

Selamlar,

Ürünün fan ve brülör tarafında modülasyonu var. Brülör tarafındaki modülasyon %26-100 gibi iyi bir değerde.
    Bunun dışında bu ürün aç-kapa oda termostadı ile kullanılabiliyor.
    Modülasyonlu oda termostadı bağlamak istiyorsanız bunu DD yetkili servisine danışarak uygun ürünü kullanabilirsiniz.

• quote:

Ustalarımız bir bakabilirlermi acaba,şu meşhur sorun bu cihazda (Demirdöküm Nitromix)modülasyon varmı,yokmu diye.Kafam karıştı gitti valla.Resimlerden bu modülasyonun anlaşılamayacağını tahmin ediyorum.Fakat yinede yüklemeyi uygun gördüm.Forumda fan modülasyonu var.Alev modülasyonu yok diyorlardı.Buradaki linkde http://www.demirdokum.com.tr/upload/nitromix_kombi_brosur.pdf pdf dosyasında NTC sensörler ile alev modilasyonu sağlanır denmekde.Valla işin içinden çıkamadım ve kafa karışıklığım gitmedi.Uzman arkadaşlar şu nitromix'e bir el atabilirlermi...teşekkürler

Demirdöküm Nitromix görüntüleri...

Nitromix'te ne yazık ki open-therm özellikli oda termostatı ile kullanılabilme özelliği yok. Benim 10 yıllık bacalı kombimin yaptığı gibi; ayarladığınız azami ısıya göre açar-kapar, azami ısıya yaklaştığında alev modülasyonu yapar. Ayrıca kombide fan modülasyonu özelliği de var. Oda termosttaı tasarruf sağlayacaktır. Ancak kombi azami ısısını gerektiğinde azaltıp-arttırma özelliği olan oda termostatları ile kullanılamıyor. Başka bir anlatımla kombi kartı bu özelliği desteklemiyor.
    Her kombiye uyan Siemens RDH10 oda termostatı size yeter. Gereksiz para harcamayın. 80 TL fiyatı vardır.

• quote:

quote:

Ustalarımız bir bakabilirlermi acaba,şu meşhur sorun bu cihazda (Demirdöküm Nitromix)modülasyon varmı,yokmu diye.Kafam karıştı gitti valla.Resimlerden bu modülasyonun anlaşılamayacağını tahmin ediyorum.Fakat yinede yüklemeyi uygun gördüm.Forumda fan modülasyonu var.Alev modülasyonu yok diyorlardı.Buradaki linkde http://www.demirdokum.com.tr/upload/nitromix_kombi_brosur.pdf pdf dosyasında NTC sensörler ile alev modilasyonu sağlanır denmekde.Valla işin içinden çıkamadım ve kafa karışıklığım gitmedi.Uzman arkadaşlar şu nitromix'e bir el atabilirlermi...teşekkürler

Nitromix'te ne yazık ki open-therm özellikli oda termostatı ile kullanılabilme özelliği yok. Benim 10 yıllık bacalı kombimin yaptığı gibi; ayarladığınız azami ısıya göre açar-kapar, azami ısıya yaklaştığında alev modülasyonu yapar. Ayrıca kombide fan modülasyonu özelliği de var. Oda termosttaı tasarruf sağlayacaktır. Ancak kombi azami ısısını gerektiğinde azaltıp-arttırma özelliği olan oda termostatları ile kullanılamıyor. Başka bir anlatımla kombi kartı bu özelliği desteklemiyor.
    Her kombiye uyan Siemens RDH10 oda termostatı size yeter. Gereksiz para harcamayın. 80 TL fiyatı vardır.

Ustam,kablosuz oda termostadından (haftalık proğramlı)hangisini tavsiye edersiniz.Kombinin hemen arkası dışkapıya bakıyor.Pek uygun görünmüyor yani.

• quote:

quote:

quote:

Ustam,kablosuz oda termostadından (haftalık proğramlı)hangisini tavsiye edersiniz.Kombinin hemen arkası dışkapıya bakıyor.Pek uygun görünmüyor yani.

Çok uygun olur. Kablosuza hiç gerek yok. Siz monte edecek kişiyi çağırın, en uygun yeri o bulur. Kabloyu da her tarafa çeker. Siz fark etmezsiniz bile.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Çok uygun olur. Kablosuza hiç gerek yok. Siz monte edecek kişiyi çağırın, en uygun yeri o bulur. Kabloyu da her tarafa çeker. Siz fark etmezsiniz bile.

Hocam,ilginize teşekkürler.Hattı ben çekerim.O hiç sorun değil.Sadece bu cihazla (nitromix) hangi haftalık proğramlı oda termostadı uyumlu onu yazabilirmisiniz.Nitromix'de bağlantı yerini buldum.Yanında 24volt yazan çıkış var.O ne işe yarıyor.Tahminim,termostada enerji verdiği yönünde.Doğrumudur.Eger doğruysa hangi odatermostadı 24 volt...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mesentr78 -- 12 Nisan 2011; 17:29:37 >

• Aldığınız kombi garanti kapsamındaysa kendiniz yapmasanız iyi olur. Sıkıntı yaratabilir. Bu konuda kendi servisinizle konuşmanızda yarar var.
    Bunun dışında Siemens'in haftalık programa sahip termostatları var. ANcak bunlar kendi programına müdahale ettirmiyor. Kullanım kılavuzunu inceleyin.
    http://www.termostatburada.com/pdf/rde.pdf
    Bence çok gerekli değil. Örneğin sabah evden çıkarken 19-20 dereceye ayarlayın. Geldiğinizde 21-22 dereceye yükseltirsiniz. Yatarken yine 20 dereceye ayarlar yatarsınız. Programla belli saatlerde yanması evi genel anlamda soğutacağı için önerilmez.
    Programlıda ısrarlıysanız, kullandığım Siemens RDE10.1 öneririm. Bunu Bosch TRZ125 modeli olarak da piyasada görebilirsiniz. 115 TL fiyatla satılıyor.
    http://www.arkommarket.com/pinfo.asp?pid=48

Siemens RDH10 oda termostatı da 80 TL. Bugünkü gibi düşünseydim, bu modeli alırdım.
    http://www.arkommarket.com/pinfo.asp?pid=5142

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 12 Nisan 2011; 20:41:22 >

• Linkte Vermiş olduğunuz model ve viessmann martka vitotrol tip oda termostatlarının hiçbirinde modülasyon yoktur. saygılarımla
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: turkiyem71

İyi günler.Eğer mümkünse bir konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım almak istiyorum.Viessmann 100W vitodens yoğuşmalı kombim var.Buna Honeywell modulasyonlu oda termostadı almak istiyorum(T87M1029 Honeywell modulasyonlu oda termostadı.oval).Acaba uyumlumu bu konuda bana yardımcı olursanız memnun olurum.http://www.kombi.com/urun.php?prod=E.C.A-Modulasyonlu-Oda-Termostati-%28Oval%29-T87M1029-0--361

Çok iyi bir kombi almışsınız. Ancak linkteki ECA uyumlu bu termostatı kombinizde kullanamazsınız.
    "Modülasyon özelliğini" kullanmama gerek yok derseniz, arkommarket.com da 80 TL lik Siemens RDH10 dijital termostat kullanabilirsiniz.
    Siemens RDH10, Viessmann ve diğer markalara rahatlıkla takılır. ANcak kombi garantisini etkilememesi bakımından Firmaya sormalısınız. Ayarladığınız ısının yarım derece altında kombi çalışır, yarım derece yukarısında kombiyi kapatır. Böylece tasarruf sağlar. Bu durumda kombiyi max 55 derece ısısına ayarlamalısınız.
    Aşağıdaki linkte olan, tek çekim 290 TL orjinal Viessmann Vitotrol 100 UTDB oda termostatı ile ise; örneğin kombi max ısısını 70 dereceye ayarlasanız da havanın ılık olduğu durumlarda 35-40 derecede kombiyi yakar. Soğuk olduğunda da max derecelere kadar çıkararak evi ısıtır. 40-50 arasındaki ısılarda yoğuşmadan fazla yarar sağlanır. Oda termostatını 22 derece ayarladığınızda (modülasyonsuz termostatların aksine) 0,1 derece aralıkla ev ısısını kontrol eder. Kombi ısısını azaltır ve oda ısısını dengeler.

VİESSMANN VİTOTROL 10 UTDB FİYAT LİNKİ

Modülasyonlu oda termostatının + yaptığı;
    1- Modülasyonlu oda termostatında, kombi max ısısını 70 dereceye getirseniz de, hava ılıdığında kendiliğinden 40-45 lerde yakabilir(kombi ısı modülasyonu), hava soğuduğunda kombi ısısını arttırarak istenilen oda sıcaklığına getirmeye çalışır.
    Modülasyonsuz oda termostatı ise oda ısısını, ayarladığınız kombi azami ısısına çıkarıp, indirerek yapmaktadır. Bu nedenden 55 dereceyi önermekteyim. İstenilen oda ısısına gelindiğinde de kombiyi kapatır.
    2- modülasyonlu oda termostatı, istenilen oda ısısını 0,1 derece aralıkla kontrol ederken(oda ısısı modülasyonu),
    modülasyonsuz olanı ayarladığınız oda ısısının yarım derece altına indiğinde kombiyi yakar. Yarım derece yukarısında kapatır.

Bu kadar uzun anlatmamın sebebi tercihinizi kolaylaştırmak içindir. Yalnız Viessman Vitodens alan birinin oda termostatının orjinal modülasyonlusunu kullanması gerekir.

Linkte Vermiş olduğunuz model ve viessmann martka vitotrol tip oda termostatlarının hiçbirinde modülasyon yoktur. saygılarımla

• quote:

Nitromix'de bağlantı yerini buldum.Yanında 24volt yazan çıkış var.O ne işe yarıyor.Tahminim,termostada enerji verdiği yönünde.Doğrumudur.Eger doğruysa hangi odatermostadı 24 volt...

Selamlar,

Oda termostadları 24-230 volt çalışırlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilker80

quote:

quote:

İyi günler.Eğer mümkünse bir konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım almak istiyorum.Viessmann 100W vitodens yoğuşmalı kombim var.Buna Honeywell modulasyonlu oda termostadı almak istiyorum(T87M1029 Honeywell modulasyonlu oda termostadı.oval).Acaba uyumlumu bu konuda bana yardımcı olursanız memnun olurum.http://www.kombi.com/urun.php?prod=E.C.A-Modulasyonlu-Oda-Termostati-%28Oval%29-T87M1029-0--361

Çok iyi bir kombi almışsınız. Ancak linkteki ECA uyumlu bu termostatı kombinizde kullanamazsınız.
    "Modülasyon özelliğini" kullanmama gerek yok derseniz, arkommarket.com da 80 TL lik Siemens RDH10 dijital termostat kullanabilirsiniz.
    Siemens RDH10, Viessmann ve diğer markalara rahatlıkla takılır. ANcak kombi garantisini etkilememesi bakımından Firmaya sormalısınız. Ayarladığınız ısının yarım derece altında kombi çalışır, yarım derece yukarısında kombiyi kapatır. Böylece tasarruf sağlar. Bu durumda kombiyi max 55 derece ısısına ayarlamalısınız.
    Aşağıdaki linkte olan, tek çekim 290 TL orjinal Viessmann Vitotrol 100 UTDB oda termostatı ile ise; örneğin kombi max ısısını 70 dereceye ayarlasanız da havanın ılık olduğu durumlarda 35-40 derecede kombiyi yakar. Soğuk olduğunda da max derecelere kadar çıkararak evi ısıtır. 40-50 arasındaki ısılarda yoğuşmadan fazla yarar sağlanır. Oda termostatını 22 derece ayarladığınızda (modülasyonsuz termostatların aksine) 0,1 derece aralıkla ev ısısını kontrol eder. Kombi ısısını azaltır ve oda ısısını dengeler.

1- Modülasyonlu oda termostatında, kombi max ısısını 70 dereceye getirseniz de, hava ılıdığında kendiliğinden 40-45 lerde yakabilir(kombi ısı modülasyonu), hava soğuduğunda kombi ısısını arttırarak istenilen oda sıcaklığına getirmeye çalışır.
    Modülasyonsuz oda termostatı ise oda ısısını, ayarladığınız kombi azami ısısına çıkarıp, indirerek yapmaktadır. Bu nedenden 55 dereceyi önermekteyim. İstenilen oda ısısına gelindiğinde de kombiyi kapatır.
    2- modülasyonlu oda termostatı, istenilen oda ısısını 0,1 derece aralıkla kontrol ederken(oda ısısı modülasyonu),
    modülasyonsuz olanı ayarladığınız oda ısısının yarım derece altına indiğinde kombiyi yakar. Yarım derece yukarısında kapatır.

Bu kadar uzun anlatmamın sebebi tercihinizi kolaylaştırmak içindir. Yalnız Viessman Vitodens alan birinin oda termostatının orjinal modülasyonlusunu kullanması gerekir.

Linkte Vermiş olduğunuz model ve viessmann martka vitotrol tip oda termostatlarının hiçbirinde modülasyon yoktur. saygılarımla

Viessmann Vitotrol 100 oda termostatı (orjinal Viessmann), Viessmann Vitodens 100 kombiye bağlanırsa, yukarda anlattığım şekilde kesinlikle modülasyonlu çalışır. ANcak Vitopend 100 e bağlarsanız sadece aç-kapa yaptırır. Çünkü Vitopend kartında modülasyon özelliği yoktur.
    Bu hususu İstanbul'da iseniz 0212 414 89 79 veya 216 528 46 30, ANkara'da iseniz 0312 205 19 20 Viessmann bölgelerden ve teknik servisten teyit edebilirsiniz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Viessmann Vitotrol 100 oda termostatı (orjinal Viessmann), Viessmann Vitodens 100 kombiye bağlanırsa, yukarda anlattığım şekilde kesinlikle modülasyonlu çalışır. ANcak Vitopend 100 e bağlarsanız sadece aç-kapa yaptırır. Çünkü Vitopend kartında modülasyon özelliği yoktur.
    Bu hususu İstanbul'da iseniz 0212 414 89 79 veya 216 528 46 30, ANkara'da iseniz 0312 205 19 20 Viessmann bölgelerden ve teknik servisten teyit edebilirsiniz.

Bu cihazları bir izmirli olarak yeni kullanmaya başladık eksik veya hatalı bilgi verirsem kusara bakma. yaklaşık 3 hafta önce viessmann vitodens 100w yoğuşmalı kombi taktırdım. Geçtiğimiz pazartesi günü vitotrol utdb rf2 kablosuz oda termostatı siparişi verdim hünüz elime ulaşmadı, sizin forumda paylaştıklarınızı okuyunca viessmann bölgeye bir e mail attım ve gelen cevabı aynen size aktarıyorum;

syn...

Vitotrol 100 UTDB RF2 ve diğer termostatlarımız modülasyonlu değildir. Belirlediğiniz
    oda sıcaklığını cihaz yakaladığında oda termostadı cihazınızı durdurur. Eviniz istediğiniz
    sıcaklığın 0,5C°/1C° altına ne zaman düşer ise cihazınız o zaman devreye girer ve
    istediğiniz sıcaklığa kadar çalışıp tekrar durur.

Örnek : Konfor sıcaklığı 22C° belirlenen bir evde sıcaklık, 21/21,5C°'ye düştüğünde
    termostat cihazı çalıştırır. (Cihaz maksimum güce ayarlanmalıdır) termostadın bulunduğu
    mahal sıcaklığı 22/22,5C°'ye geldiğinde termostat cihaza dur komutunu verir.

Saygılarımızla
    Viessmann Isı Teknikleri Ticaret A.Ş.
    Tufan SARIKAN
    Yukarı Dudullu Mah. Söyleşi Sk. No:39
    TR 34775 Ümraniye-İstanbul
    phone: +90 216 528 46 35 / fax: +90 216 528 46 80
    e-mail: sait@viessmann.com / web:www.viessmann.com.tr

bu cevaptan sonra modülasyonsuz olduğunu anladığım için cevabım o şekilde idi. Sizce bölgenin cevap yazısını ne şekilde değerlendiriyorsunuz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilker80 -- 13 Nisan 2011; 17:58:09 >

• Saçma! Yani şöyle ciddiyetten uzak, eleştiri gelmesin diye marjlı bir açıklama olabilir mi?
    ""Örnek : Konfor sıcaklığı 22C° belirlenen bir evde sıcaklık, 21/21,5C°'ye düştüğünde
    termostat cihazı çalıştırır. (Cihaz maksimum güce ayarlanmalıdır) termostadın bulunduğu
    mahal sıcaklığı 22/22,5C°'ye geldiğinde termostat cihaza dur komutunu verir.""

Piyasadaki en vasat dijital modülasyonsuz oda termostatı bile 22 dereceye ayarlandığında 21,5 da çalıştırır, 22,5 da kapatır. Siz bunu 21,5-21 gibi bir banda yayarsanız teknik ciddiyetten uzak bir cümle kurmuş olursunuz. Söylediklerini baz alırsanız "22 ye ayarladığınızda 21 de de çalıştırabilir, 22,5 da kapatacaktır". 1,5 derecelik aralık önemsiz bir ısı farkı değil ki! 80 Liralık Siemens RDH10 yarım derece altından çalıştırıp, yarım derece üstünde kapatıyorsa, 300-400 Liralık Viessmann termostat 1,5 derece marjla kombi çalıştırır mı? O zaman Viessmann'a sormak lazım "madem bu kadar marjlı, aç-kapa uyduruk termostat yapıyorsunuz, neden tonla para alıyorsunuz?"
    Komik olan bir başka ifade de "Cihaz maksimum güce ayarlanmalıdır". Yoğuşmalı Vitodens 100 'ün satışlarını sabote etseler bu kadar yapabilirler. Max ısıya ayarlanmış bir kombi, aç-kapa oda termostatı ile ne kadar gaz yakar farkındalar mı? Hadi modülasyon yapsa neyse. Gerekmedikçe ısıyı arttırmaz, fazla gaz harcamaz diye düşünülebilir. Bana göre yine de yanlış. Her zaman dediğim "max 55 dereceye ayarlayın, soğuk kış günlerinde ısının -5 in altına düşebildiği yörelerde istenilen oda ısısı çok uzun zamanda sağlanamazsa belki arttırılabilir" şeklindedir.

Ben de bugün yukardaki Ankara telefonu ile görüştüm. Vitotrol 100 modelinin Vitodens 100 kombide modülasyonlu çalışacağı şekilde ifade ediyorlar. Bunların söylemesi yetmez, uygulamaya da bakmak lazım. Vitodens 100 kombi hakkında şu ana kadar doğrudan önerim olmadı. Bunun sebeplerini açıkladım. Eğer modülasyonlu oda termostatı yoksa bir neden daha eklenmiş oldu. O zaman Nitromix'ten ne farkı kaldı?
    Oda termostatından vaz geçip daha ucuzunu alma şansınız varsa deneyin. Siemens ile görüşün bazı modelleri modülasyonlu. Vitodens de bu özelliğe sahip. Siemens sizi bilgilendirecektir.

• quote:

Bu cihazları bir izmirli olarak yeni kullanmaya başladık eksik veya hatalı bilgi verirsem kusara bakma. yaklaşık 3 hafta önce viessmann vitodens 100w yoğuşmalı kombi taktırdım. Geçtiğimiz pazartesi günü vitotrol utdb rf2 kablosuz oda termostatı siparişi verdim hünüz elime ulaşmadı, sizin forumda paylaştıklarınızı okuyunca viessmann bölgeye bir e mail attım ve gelen cevabı aynen size aktarıyorum;
    syn...

Vitotrol 100 UTDB RF2 ve diğer termostatlarımız modülasyonlu değildir. Belirlediğiniz
    oda sıcaklığını cihaz yakaladığında oda termostadı cihazınızı durdurur. Eviniz istediğiniz
    sıcaklığın 0,5C°/1C° altına ne zaman düşer ise cihazınız o zaman devreye girer ve
    istediğiniz sıcaklığa kadar çalışıp tekrar durur.

Örnek : Konfor sıcaklığı 22C° belirlenen bir evde sıcaklık, 21/21,5C°'ye düştüğünde
    mahal sıcaklığı 22/22,5C°'ye geldiğinde termostat cihaza dur komutunu verir.

Saygılarımızla
    Viessmann Isı Teknikleri Ticaret A.Ş.
    Tufan SARIKAN
    Yukarı Dudullu Mah. Söyleşi Sk. No:39
    TR 34775 Ümraniye-İstanbul
    phone: +90 216 528 46 35 / fax: +90 216 528 46 80
    e-mail: sait@viessmann.com / web:www.viessmann.com.tr
    bu cevaptan sonra modülasyonsuz olduğunu anladığım için cevabım o şekilde idi. Sizce bölgenin cevap yazısını ne şekilde değerlendiriyorsunuz...

Selamlar,

Viessmann açıklaması son derece doğrudur. Bunu teyit etmek benim işim değil ama naçizane bu konudaki fikirlerimi beyan etmek istiyorum.
    Vitotrol serisi 100- üründe modülasyon özelliği vitotrol 200 ve 300 de ise ilave oda içi sıcaklık sensörü ile kazan suyunun sıcaklığının ayarlanması hızlı ısıtma gibi işlemler yapılabiliyor . 300 medelinde ayrıca dış hava sensörüde bağlanabiliyor. Ancak bunlar için gerekli parametre ayarlarının yapılması gerekli. Bu iki ürün kısmi modülasyonlu olarak kabul edilebilir. Bunları TR ve almanya sitesinden de teyit edebilirsiniz.
    Modülasyon için vitotronic serisi ürünlere bakabilirsiniz.http://www.viessmann.com.tr/tr/products/regelungstechnik/vitotronic.html Tr sistesinde oransal brülör kontrolü yapabildiği belirtilmiş.

http://www.viessmann.de/etc/medialib/internet-anlagentechnik/pdf-dokumente/prospekte.Par.80670.File.File.tmp/tt-Vitotronic.pdf
    İngiltere sitesinde de ısı kompanzasyonu olan ürün yine vitotronic200 dür.
    http://www.viessmann.co.uk/etc/medialib/internet_uk/images/products.Par.57645.File.File.tmp/Vitodens%20Range%20web.pdf
    http://www.hevac.ltd.uk/sites/default/files/vitodens%20200%20%20WB2C%20Tech%20Guide_0.pdf

Genelde aç kapa diye adlandırılan ister, digital göstergeli, ister mekanik olsun bir çok oda termostadı 1 derecelik diferansiyel fark ile çalışırlar.
    Daha hassas olanları var ama genelde kullanılan bir çok ürün bu aralıkdadır.

Kombilerde oda termostadı kullanımında , kazan sıcaklık değeri yine genelde maks dereceye göre set edilir. İlk devreye alma sırasında gelen teknisyenler evin genel durumuna bakarak 70 derece gibi biraz daha düşük sıcaklıklarada set edebiliyor.

Bundaki amaç değişken olan dış ortam sıcaklığına bağlı olarak artan veya azalan ısı kaybının , her dış ortam sıcaklığında verilebilmesidir.
    Örneklersek, dış ortamda 10 derece iken , iç ortamı 22 derece tutmak için , misal 55 derecelik kazan suyu çıkış sıcaklığı yeterli olurken , 3 derecelik dış ortam sıcaklığında bu değer yeterli olmaz, bunun için kazan suyu sıcaklığının misal 65 dereceye yükseltilmesi gerebilir. Yine 0 derecelik dış ortamda 70 derece gerekebilir. Bu nedenle aç kapa oda termostadları kullanıldığında kombilerin kazan suyu çıkış sıcaklıkları, en yüksek değere set edilir.
    Viessmann sorumlu kişisi , İzmirdeki arkadaşımızın dairesindeki özellikleri ve ısıtma projesini bilemez, belirtdiği husus son derece doğrudur.

Bunun dışında bu konu ile ilgili markaların farklı uygulamaları var. Mesela buderus gb022 de oda termostadında kombiye set edilen değer 70 derece ise , siz kalorifer devresi sıcaklık ayarından değişiklik de yapasanız mesele bunu 50 alsanız , yine 70 derece geçerlidir.
    Mesela ECA confeo premixde ise oda termostadı kullasanızda kombinin sıcaklık ayarını neye ayarladıysanız, oda termostadının komutuna bakmaksızın, sıcaklık maks ayar derecesine gelirse ısıtma kesilir. Yani kullanıcının tercih ettiği kazan sıcaklığı kullanımı şansı var.
    Ayrıca yine aç kapa oda termostadı kullansanız bile , bir çok yeni nesil kombi NTC sensör verilerine göre alev boyunu kendi üstünde modülasyon yaparak kısar. Meseala yine ECA confeo premix, aç -kapa oda termostadla kullanılsa bile kendi üstünde modülasyon yapabilen bir üründür.

Modülasyonlu oda termostadı ise, kombinin NTC sensör verilerine göre yaptığı modülasyon yerine , bulunduğu odanın ile ayarlanan sıcaklık değeri arasındaki farka göre modülasyon yapar. Oda sıcaklığı 22 dereceye ayarlanmış ise okunan sıcaklık değeri 21 derece ise 1 derecelik fark için gerekli tüketimi yapar fark her 0,1 derece azaldıkça (ürüne göre değişir) tüketimi düşürür.
    Aslında bunu dış ortam sıcaklığını okuyarak yapan modülasyonlu oda termostadlarıda var, gelen verilere göre üzerindeki fabrikasyon yüklenmiş kompanzasyon eğrilerinden birini seçer.Bu şekilde de en doğru kazan suyu sıcaklığı seçilir. Modülasyonun daha sağlıklı yapılması içinde oda termostadının dış hava sensörü ile desteklenmesi doğru olur.
    Bazı kombi modelleri direkt dış ortam sıcaklık sensörü ile yine kendileri doğru kazan suyu sıcaklığına göre oda termostadsız olarakda çalışabilirler.

Modülasyonlu oda termostadlarının kendi içinde farklı modülasyon yapabildiğini ve kombinin modülasyon aralığı dışında , farklı bir aralık kullanamayağı söz konusudur.

Fikir vermesi açısından, Viessmann vitodens 100 ün kendi üstündeki ve vitotronic 200 kompanzasyon eğrisini ekte veriyorum.

Her ne kadar aç - kapa çalışan ürünlerde genelde bir uyumluluk olsada , oda termostadlarının , kombinize olan uyumlulukları garantiniz bitsin veya bitmesin muhakkak üretici firmadan teyit ettirilmelidir.
    Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 14 Nisan 2011; 16:48:23 >

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.