Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (30. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.976
Cevap
143
Favori
504.055
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: Kef14

Merhaba; Demirdöküm Aden marka kombi kullanıyorum, bu kombi için kablosuz oda termostatı almayı düşünüyorum.

Bu modeller için kablosuz oda termostatı olur mu?

Vardır ve gereksiz pahalıdır(alttaki link 300 TL). Zaten modülasyonlu çalışamayacak bu ikiliye para bağlamayın.
    DD kablosuz term.
    Bunun yerine kablolu oda termostatları kullanabilirsiniz. Örneğin alttaki link.
    Siemens kablolu 115 TL

yeni aldığım evde demirdöküm aden kombi bulunuyor. evim mantolamalı ve çift camlı, 10 katlı binada 3 üncü kat, güney cephe, bulunan 7 petekten 3 ünü (yaşam+yatak+çocuk odası) çalıştırıyorum, doğalgaz faturasını biraz daha düşürmek için termostatik vana mı taktırsam yoksa oda termostatı mı taktırsam arasında kaldım. oda termostatı taktırsam illada demirdöküm mü olması lazım, böyle ise demirdöküm aden kombiye uyumlu hangi demir döküm marka oda termostatları uyumludur? (sd 2005 mi, rf 6001 mi, rf 6000 mi, yada bunun dışında dd marka hangileri)...

• quote:

Orijinalden alıntı: tumer_dogukan

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Kef14

Merhaba; Demirdöküm Aden marka kombi kullanıyorum, bu kombi için kablosuz oda termostatı almayı düşünüyorum.

Bu modeller için kablosuz oda termostatı olur mu?

Vardır ve gereksiz pahalıdır(alttaki link 300 TL). Zaten modülasyonlu çalışamayacak bu ikiliye para bağlamayın.
    DD kablosuz term.
    Bunun yerine kablolu oda termostatları kullanabilirsiniz. Örneğin alttaki link.
    Siemens kablolu 115 TL

yeni aldığım evde demirdöküm aden kombi bulunuyor. evim mantolamalı ve çift camlı, 10 katlı binada 3 üncü kat, güney cephe, bulunan 7 petekten 3 ünü (yaşam+yatak+çocuk odası) çalıştırıyorum, doğalgaz faturasını biraz daha düşürmek için termostatik vana mı taktırsam yoksa oda termostatı mı taktırsam arasında kaldım. oda termostatı taktırsam illada demirdöküm mü olması lazım, böyle ise demirdöküm aden kombiye uyumlu hangi demir döküm marka oda termostatları uyumludur? (sd 2005 mi, rf 6001 mi, rf 6000 mi, yada bunun dışında dd marka hangileri)...

Demirdöküm 5002 modelini düşünün. Biraz daha pahalıdır ama kombinin garantisi varsa bozulmaz. 6001 modeli biraz daha marjlı ısı sabitlediği için önermem.

• quote:

Orijinalden alıntı: gececi1972

quote:

Orijinalden alıntı: forever eagle

quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar selam

termostatik vana almaya karar verdim.
    Ayrıca kombi olarakta vailant 242-5 modelinde karar kıldım.
    bugün pazarlık yaptım benim kombicide
    kombi+kurulum+petek temizliği+eca 6 adet termostatik vana + işçilik 2.150 tl ye anlaştım.

Hayırlı olsun. Ancak en az 3 petek tam açık kullanılması gerektiğinden hepsine termostatik vana almaya gerek yok. Bunun yerine üzerine biraz daha koyup, Vaillant Calormatic 360 yada 370 kablolu modülasyonlu oda termostatı alın. Hemen pazarlığı değiştirin bence.

s serin arkadaşım merhaba

en az 3 tane petek açık olması gerektiği için hepsine taktırmamam gerektiğini belirtmişsiniz ama ben hepsine taktırdım.toplam 7 adet petek var 6 tanesine taktırdım 1 adet mutfaktakine taktırmadım zaten mutfaktakini hiç açmıyordum. ,diğer forumdaki arkdaşlarda sizin dediğiniz gibi yazdığı için sorun yaşanmaması için 1 adet peteği mutfaktakini mecburen açtım iyimi yaptım bilmiyorum.
    kullanmadığım peteği hiç açmasam kombide bir sorun yaşanırmı.çünkü kombi sık aralıklarla devreye girip az çalışıp kapanıyor bu sizce normalmi sık aralıklarla devreye girmesi kombiye bir zararı olurmu .şu an için kombimden ve yaktığı yakıttan çok memnunum,
    birde nacizane sorum kombiyi 50 dereceden 45 in altına düşürdüm iyimi yaptım bilmiyorum deneme yanılma metodunu kullanıyorum kombim yeni olduğu için evin durumunda göre değiştireceğim.
    aslında dediğiniz oda termostatını alacaktım ama benim ev 2 katlı yukarıki kat bazen aşağıya göre sıcak oluyor o yüzden termostatik vana taktırdım.

deneme yaptım mutfaktaki kullanmadığım peteği açtım baktım opetek ısınıyor diğer petekler fazla ısınmıyor üst tarafları ısınıp alt tarafları ısınmıyor bende tekrar kapattım baktım diğer petekler ısınmaya başladı,
    nacizane başka sorum bu vanaları kaça açmak gerekiyor. 2 ye getirdiğimde hiç petekler yanmıyor 3 te yanmaya başlıyor ve ısınmaya başlıyor fakat üstler ısınıp altlar ısınmıyor. biraz daha yükseltince çok daha güzel ısınıyor kaça getirmek lazım,
    kombi 50 derece olduğunda kaça getirmek lazım 43 ile çalıştırıyorum şu an bu durumda kaça getirmek lazım
    50 de 3 e getirip 43 te 4 e getirsem daha iyimi olur ?
    istanbul şu an soğuk olduğundan kombi yaklaşık 6-9 dk başladıktan sonra çalışıyor daha sonra 12-13 dk durduktan sonra çalışmaya başlıyor. bu normalmi

7 petekten 6 sına taktırmışsanız, taktırılmayan 1 petekle birlikte toplam 3 peteği tam açık (termostatik vanada 5 konumu) tutun. Mutfak çok ısınıyorsa tam kapatıp 1 tur açın.
    Ev iç ısısını stabil tutmak ve daha az sarfiyat için tüm petekler az yada çok faaliyette olsun.
    Kombinin düşük ısıda (45-50 derece gibi)sık açıp kapanması anormal bir durum değil. Bütün eski kombiler yıllardır böyle çalışır. Kafanızı bunlara takmayın.
    45 derecede ev ısınıyorsa 45 dereceye indirin tabi. Ben de halen 45 derecede kullanıyorum. Ankara'da bugün hava daha soğudu, belki bu akşam 50 yapabilirim.
    Isınmasını istediğiniz odanın termostatik vana ayarını 4 de yapabilirsiniz, 5 te.
    *Siz dediğim gibi önce ısınmasını istediğiniz 3 yeri belirleyin ve bunları tam (4 yada 5) açın.
    *Mutfağı tam kapatıp 1 tur açın.
    *Diğer bölümleri, normal olsun derseniz 3,5 konumuna, daha soğuk olsun diye 3 konumuna, daha sıcak olsun diye 4 konumuna getiriniz.

merhaba,
    benim sormak istediklerimin hepsini siz sormuşsunuz çok anlaşılır ve net cavaplarda verilmiş. cevaplar için çok teşekkür ederim. anlattıklarınızın aynısını bende yaşıyorum. evim 2 katlı üst kat iyi ısınıyor. bende mutfaktaki peteği açmak istemiyorum.
    evim 2 katlı olduğu için siz ne önerirsiniz? termostatik vana mı? yoksa oda termostatı mı kullanmalıyım? sizce hangisi daha verimli olur?

forever eagle arkadaşım bence ne kadar yaktığına bak ilk başta eğer 40 derecede kombin peteklerini güzel ısıtıyor ve az m3 yakıyor ise bence şimdilik taktırma yok 40 deracede ısınamıyorum diyor isen o zaman bence s serin arkadaşımızın dediği gibi oda termostatı kullan, ben taktırdım termostatik vana ilk başta 50 - 50 dereceye ayarlı idi havalar güzel iken 4-5,5 m3 arası yaktığını görünce süper dedim iyi ki taktırmışım,
    sonra deneme yanılma metodunu seçip diğer dereceleri deneyeyim dedim derecelerle biraz oynadım havalarda soğuyunca baktım 40 derecede normal petek ısınıp termostatik olanlar ısınmıyor hemde çok yakıyor hemen değiştirdim eski haline 50 dereceye getirdim bugün 1 gün odu yaklaşık 11 m3 ün biraz üstü yakmışım günlük bana çok geldi ya biryerlerde yanlış yapıyorum yada kombiyi çok açtım kombi 50 derece termostatik vanaları 3 te ev sıcak dereceyi tam bilmiyorum ama evde kısa kollu hiç üşümeden oturuyoruz.şimdi biraz düşürmek için bir kaç deneme daha yapacağım baktım aynı hyakıyor o zaman 50 dereceye alıp termostatik vanalarıda 3 e getirip öyle kullanacağım.
    kombicinin gazına geldim ,yoksa kafamda hep oda termostatı vardı, bence oda termostatı al baktım yukarısı çok sıcak oluyor ise 1 tane odaya termostatik vana alıp taktırır işi halledersin,
    tabi bu benim nacizane fikrim.
    ben aldım termostatik vanaları taktırdım bence almadan önce 2 veya 3 kere düşünüp öyle al ama benim şu anki aklım olsaydı öyle yapardım,hatta çok yaktığını devamlı görürsem bende oda termostatıda taktırabilirim.
    sen yinede s serin ve uzman diğer arkadaşlardan fikir al
    ama termostatik vananın gördüğüm avantajı kullanmadığın odaları düşürüp yani biraz kısıp ben 2.5 yapıyorum gece yatak odasını 4 yada 3.5 a çekiyorum diğer odalar normal olurken yatak odası daha sıcak oluyor benim çocular ufak olunca böyle yapıyorum tek bir avantajı bu

cevap için teşekkür ederim. bu durumda oda termostatı en iyi seçim sanırım

• quote:

Orijinalden alıntı: dogandd

quote:

Orijinalden alıntı: sabotage45

quote:

quote:

quote:

kardeş termostatla da o dediğin programı yapabilirsin, termostatla bunu yapman daha komforlu olur nedeni de kombi suyun sıcaklığına göre çalışır/durur. termostat ile oda sıcaklığına göre çalışır. bende nitron kullanıyorum. termostatsız sürekli 50 de kullandığımda 10m3 civarı yakıyordu. termostat ile bu soğuk günlerde 8-9m3 ılık günler 5-6m3 kadar düşüyor. bir de termostatsız çalıştırdğmda 30 dereceye bile çeksem gene tüketim oluyordu. bu dikkaatimi çekti. termostatta bu olmuyor oda sıcaklığı hedef sıcaklığın 0,5 derece üsütnde oldu mu kombi çalışmyıor ve tüketim olmuyor.

tam 1 hafta olucak yarın saat 3 te, oda termostatsız, kazan sıcaklığı 55 derecede sürekli çalışmayla kombim 64m³ tüketim yaptı şu saat itibari ile yani düz 70m³ diyelim biz buna yarın saat 3 e kadar. Günlükte 10m³ yapar. Bana göre fazla geldi sankim üstüne bide ev ısınmasıda vasat geldi yani petekler ya tam yetmiyor yada pislik var peteklerde. Evin içi ufak bir derecem var 20 dereceyi geçmedi nedendir acep?
    Şuan artık karta borç morç termostatıda almaya karar verdik DD S5002 yi. Bakalım o zaman nasıl olacak. Bide bir arkadaş yazmış 50 derece kazan sıcaklığıyla evde kısa kollu geziyolarmış, bugün yine sözlü olarak birinden duydum 38 derece kazan sıcaklığında yakıyomuş sürekli 22 dereceyi buluyomuş ev böyle olunca benim peteklerden şüphelenmeye başladım. Çünkü petekler 1 senedir içi su dolu öyle durdu pislik yapmıştır illaki deme, bir ara kapatıp kombiyi temizlesemmi komple napsam?

• birde şu termostatı buldum, demirdöküm sitesinde yok neyin nesidir bu termostat bileniniz varmı acaba yada duyanınız?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Çünkü petekler 1 senedir içi su dolu öyle durdu pislik yapmıştır illaki deme, bir ara kapatıp kombiyi temizlesemmi komple napsam?

havalar çok soğudu ondan biraz fazla gelebilir gözüne. ben bir hafta önce 6-7 m3 yakarken su an 12m3 cıktı mesela.

• quote:

birde şu termostatı buldum, demirdöküm sitesinde yok neyin nesidir bu termostat bileniniz varmı acaba yada duyanınız?

eğer son bir senedir kombine bakım yaptırmadıysan yaptırmanı kesinlikle tavsiye ederim. ben çok fazla kullanmadığım için 3 yıldır yaptırmıyordum geçen ay yaptırdım kombi kendine geldi ve en az %15-20 verimi arttı
  • quote:

quote:

birde şu termostatı buldum, demirdöküm sitesinde yok neyin nesidir bu termostat bileniniz varmı acaba yada duyanınız?

eğer son bir senedir kombine bakım yaptırmadıysan yaptırmanı kesinlikle tavsiye ederim. ben çok fazla kullanmadığım için 3 yıldır yaptırmıyordum geçen ay yaptırdım kombi kendine geldi ve en az %15-20 verimi arttı

üstad kombi daha 1 haftalık yaw, gaz yeni geldiği için bizim mahalleye, ama senlik bakımlarını yaptırırım ihmal etmem. Benim tesisat, geçen sene evlendim kasımda ev tadilattayken yapıldı geçen haftaya kadar içinde suyla öyle duruyodu 1 senedir peteklerde pislenme olmuştur ve bu tesisattaki sirkülasyonu zorlaştırıyormudur. Çünkü okuyorum arkadaşın biri yine yazmış 40 derecede peteğe el değmiyo diye benim en yakın petek mutfak peteğim kombi mutfakta olduğundan 40 derecede el değiyor neden acaba?

• quote:

quote:

quote:

üstad kombi daha 1 haftalık yaw, gaz yeni geldiği için bizim mahalleye, ama senlik bakımlarını yaptırırım ihmal etmem. Benim tesisat, geçen sene evlendim kasımda ev tadilattayken yapıldı geçen haftaya kadar içinde suyla öyle duruyodu 1 senedir peteklerde pislenme olmuştur ve bu tesisattaki sirkülasyonu zorlaştırıyormudur. Çünkü okuyorum arkadaşın biri yine yazmış 40 derecede peteğe el değmiyo diye benim en yakın petek mutfak peteğim kombi mutfakta olduğundan 40 derecede el değiyor neden acaba?

o zaman senin kombide, tesisatta bir yerde sorun var benimde 45 derecede felan baya bi ısınıyor

• ben diyorumki şu geri dönüşteki filtreyi temizliyeyim yada değiştireyim bi söküp, nasıl olur pislikten kaynaklı sirkülasyon zayıflığından olabilirmi bu?
  • Merhaba,

3 gündür bu bölümü takip ediyorum. Çok faydalı bilgiler ve yardımsever arkadaşlar var.
    Viessmann Vitopend 100 kombim var. Evimin izolasyonu çok iyi. Güney Batı cepheli. (2 gündür kombi yakmıyoruz çocuk olduğu halde)
    Oda termostatı almaya karar verdim. Hangi oda termostatı uyumludur benim kombimle?

Kablolu ve kablosuz olmak üzere farklı tavsiyelerde bulunursanız çok sevinirim.

Birde kablosuz termostatlarda termostatı taşıdığımız yerdeki ısıyı mı baz alıyor ayarlarken?

Teşekkürler!
  • kombi.com `un Cevabı:
    Merhaba 6 peteğe 6 vana tavsiye ederiz, radyatörler kapandığında kombide kendiliğinden kapanır, sağlıklı bir oda sıcaklığı için kombi ayarınızı deneme yanılma ile bulmalısınız, 40-50 derece yeterli gelmeyebilir, havlupana termostatik vana takılır, ancak yerden yüksekliği en az 40 cm olmalı. Saygılarımla

benim burda size sormak istediğim sorum çok önemli termostatik vanalar ayarladığınız sıcak lığı bulunca kapatıyor bu doğru yanlız benim kombi nim devir daim pompası markasındanmıdır nedir hiç durmuyor çalışıyor ve vanaların da kapandığını düşün düğümüz zaman pompa neyapacak
    kombi.com `un Cevabı:
    Merhaba beyfendi, devirdaim pompası zaten kombi duruşu gerçekleştikten sonrada bir süre daha çalışmaktadır. Sirkülasyon pompası tesisata su gönderemediği hallerde çift eşanjörlü kombilerde bypass hattı üzerinden su sirkülasyonu sağlar, ancak bir kaç dakika içinde duruşa geçer. Saygılarımla

evet arkadaşlar bu kombi.com mun verdiği 2 ayrı cevap,sizlerde bakarsanız cevaplarında bütün peteklere termostatik vana takılmasını öneriyor,vede arkadaşların dediği gibi pompada sorun olmayacağından bahsediyor bu konu hakkında düşünceleriniz.

• Ben Bosch condense 2000 kombi ile trz125 oda termostatını kullanıyorum. Bu oda termostatını trz200 ile değiştireceğim, ürünleri aldığım firma siparişi vermiş ancak henüz ellerine ulaşmadığı için evime takılamadı. Benim sormak istediğim soru ise trz125 oda termostatı ile ilgili. Bu oda termostatını nekadar ayarlasamda, kesinlikle sürekli yanma veya otomatik modda kombi çalışmıyor. Oda termostatını tasarruf moduna alırsam kombi devreye giriyor. Bu durum neden kaynaklanabilir?
    Saygılar.
  • Termostat kombiye bağlıysa çalışır zaten model farketmez
  • quote:

kombi.com `un Cevabı:
    Merhaba 6 peteğe 6 vana tavsiye ederiz, radyatörler kapandığında kombide kendiliğinden kapanır, sağlıklı bir oda sıcaklığı için kombi ayarınızı deneme yanılma ile bulmalısınız, 40-50 derece yeterli gelmeyebilir, havlupana termostatik vana takılır, ancak yerden yüksekliği en az 40 cm olmalı. Saygılarımla

benim burda size sormak istediğim sorum çok önemli termostatik vanalar ayarladığınız sıcak lığı bulunca kapatıyor bu doğru yanlız benim kombi nim devir daim pompası markasındanmıdır nedir hiç durmuyor çalışıyor ve vanaların da kapandığını düşün düğümüz zaman pompa neyapacak
    kombi.com `un Cevabı:
    Merhaba beyfendi, devirdaim pompası zaten kombi duruşu gerçekleştikten sonrada bir süre daha çalışmaktadır. Sirkülasyon pompası tesisata su gönderemediği hallerde çift eşanjörlü kombilerde bypass hattı üzerinden su sirkülasyonu sağlar, ancak bir kaç dakika içinde duruşa geçer. Saygılarımla

evet arkadaşlar bu kombi.com mun verdiği 2 ayrı cevap,sizlerde bakarsanız cevaplarında bütün peteklere termostatik vana takılmasını öneriyor,vede arkadaşların dediği gibi pompada sorun olmayacağından bahsediyor bu konu hakkında düşünceleriniz.

Bulundukları alanın ısı ihtiyacını ne ölçüde karşıladıklarını, atıl kapasite olup olmadığını bilmeden bir mekanın tüm peteklerine termostatik vana önermek, kestirme ama durmuş saat hassasiyetine sahip bir çözüm olabilir. Güneye bakan hele güneş alan bir odanın peteğine takılan termostatik vana isabetli bir uygulamadır. Ama aynı şeyi kuzeye bakan bir oda için söylemek zor. Yani taktığınız termo.vanayı burada kullanmanıza hiç gerek olmayabilir, ayarlasanız da oda sıcaklığı zar zor 20-22 dereceye ancak gelebilir. Termo.vana süs olarak kalır artık.
    Tüm bir mekanın farklı odalarının sıcaklığını ayrı ayrı kontrol etme mantığı yerine, uygun bir alanı referans alıp buraya konacak dijital kumanda ile tüm mekanın merkezden kontrol edilmesi daha rasyonel bir yaklaşım. Böylece gereğinden fazla ısınmanın önüne, çok daha hassas olan dijital oda termostatı kullanarak geçmek mümkün. Günümüzde 0,1 derece hassasiyetle çalışan oda termostatlarının olduğunu düşünürsek, en ciddi tasarrufun bu cihazlarla sağlanabileceğini anlamak zor değil.
    Termostatik vana ise diğerlerinden fazla ısınan alanlar için düşünülebilecek yardımcı bir aparat olarak değerlendirilmeli...
    İyi forumlar!

• Merhaba,

3 gündür bu bölümü takip ediyorum. Çok faydalı bilgiler ve yardımsever arkadaşlar var.
    Viessmann Vitopend 100 kombim var. Evimin izolasyonu çok iyi. Güney Batı cepheli. (2 gündür kombi yakmıyoruz çocuk olduğu halde)
    Oda termostatı almaya karar verdim. Hangi oda termostatı uyumludur benim kombimle?

Birde kablosuz termostatlarda termostatı taşıdığımız yerdeki ısıyı mı baz alıyor ayarlarken?

Teşekkürler!
  • Arkadaşlar bu kombi sıcaklığıyla alakalı bir şey soracağım.

Benim kombim dijital göstergeli sıcaklık ayarı yaparken 40-50-60 şeklinde ayarlıyorum. Sonra aynı ekranda sıcaklık otomatik olarak yükseliyor ve düşmeye başlıyor. Mesela 60 dereceye ayarladığımızda 40 dereceye kadar düşüyor. Sonra tekrar çalışmaya başlıyor.

Analog ekranlı kombilerde sıcaklık ayarı 1,2,3 gibi kademler bulunuyor. Oradan kademe ayarlaması yapılıyor. Fakat Arkadaşlar analog ekrandaki dereceye bakarak 40 derece ayarladığını söylüyor. Fakat o 40 derece bizdeki 60 derece gibi sıcaklık düştüğündeki derece.

Bir arkadaşımda analog göstergeli kombi var onunki ikle benimki arasındki karşılaştırmadan bu sonuca vardım.

Şimdi arkadaşlar buradan 40 derecede kombi ile evde şu kadar sıcaklık elde ediyoruz falan diyorlar.

Bu konuyla ilgili daha bilgili arkadaşlar ayrıntılı bilgi verebilir mi acaba.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fernando_S

Merhaba,

Teşekkürler!

Kablosuz termostatlar bulunduğu odadaki ısıyı baz alıyor.
    Ben immergas kablosuz termostat kullanıyorum çok memnunum. Ama sizin kombinizle uyumlu mu bilmiyorum.
  • quote:

Merhaba,

Teşekkürler!

Arkadaşım selam,

Aynı kombiyi Siemens RDE10.1 kullanıyorum herhangi bir sorun yok.

Ben evi aldığımda termostad için sıva altı tesisat yaptırmıştım, oy üzden kablolu modelini kullanıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: sezginkaraman

quote:

Merhaba,

Teşekkürler!

Arkadaşım selam,

Aynı kombiyi Siemens RDE10.1 kullanıyorum herhangi bir sorun yok.

Ben evi aldığımda termostad için sıva altı tesisat yaptırmıştım, oy üzden kablolu modelini kullanıyorum.

Teşekkür ederim cevap için.

Peki bu termostatı alsam kendim yapabilir miyim bağlantıyı? Elim nispeten yatkındır bu işlere.
    Yoksa uzman birini mi çağırmak gerek?

• 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.