Şimdi Ara

Objective C hedefi öncesinde nereden başlamalı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
2
Favori
2.237
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar forumda birkaç konuyu okudum ama tam olarak benim soruma cevap olmadılar. Apple ürünlerini kullanan ve seven biri olarak işin mutfak kısmı olan IOS programcılığına bodoslama bir giriş yapmak istiyorum. Bunu yapabilmek için Objective C öğrenmek gerekiyormuş ama daha önce yazılım bilgisi olmayan biri için Ob. C nin çok ağır olacağını öğrendim. C, C++, C#, Java, Phyton ve Basic gibi seçenekler var. Başlangıç için asıl amacı Ob. C ile iPhone & iPad ve sonra Mac OS için tek sayfadan bile oluşşa uygulama geliştirmek isteyen ve daha önce zerre yazılım işi ile uğraşmamış birine tavsiyeniz ne olur ? Yalnız uygulama dili onerirken mac ortamında yazabileceğim bir editörü de olması gerektiğini de göz önünde bulundurursanız çok sevinirim

Şimdiden teşekkürler

• Kolay gelsin arkadasim, mac dunyasina giris yapinca kafani duvarlara vuracaksin, cunku Objective-C gibi bir dil gormedim hayatimda ben, onu gectim XCode adli IDE yi kullanicaksin zaten MAC OS de, eger olurda bir hata veya spesifik bir sey yapmak istiyorsan, internetteki 4.3.2 versiyonuna ait cozumler senin 4.5.2 versiyonundaki XCode'una uymaz! Hadi programlamaya basladin framework documentationlarini apple o kadar kotu yazmis ki o frameworku kullanmadan once google da arama yapip en son kaynak olarak apple in dokumanlari tercih edilmeli.

Ha isin en guzel yani Objective-C nin icinde C dili kullanabiliyorsun, fakat C dilinden baslarsanda benim gibi surekli sikayet edersin ve bidaha iPhone icin app yazmaya tovbe edersin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ThisisaNightmare

Kolay gelsin arkadasim, mac dunyasina giris yapinca kafani duvarlara vuracaksin, cunku Objective-C gibi bir dil gormedim hayatimda ben, onu gectim XCode adli IDE yi kullanicaksin zaten MAC OS de, eger olurda bir hata veya spesifik bir sey yapmak istiyorsan, internetteki 4.3.2 versiyonuna ait cozumler senin 4.5.2 versiyonundaki XCode'una uymaz! Hadi programlamaya basladin framework documentationlarini apple o kadar kotu yazmis ki o frameworku kullanmadan once google da arama yapip en son kaynak olarak apple in dokumanlari tercih edilmeli.

Ha isin en guzel yani Objective-C nin icinde C dili kullanabiliyorsun, fakat C dilinden baslarsanda benim gibi surekli sikayet edersin ve bidaha iPhone icin app yazmaya tovbe edersin...

MAC OS X üzerine vm fusion kurdum, onun üzerine de Win 7, code::blocks ile çalışıyorum şu an, exe'yi çalıştırabilmek güzel

• quote:

Orijinalden alıntı: desdinova

MAC OS X üzerine vm fusion kurdum, onun üzerine de Win 7, code::blocks ile çalışıyorum şu an, exe'yi çalıştırabilmek güzel

Boşuna uğraşmışsın. Codeblocks zaten mac os dahil her ortamda çalışır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

Boşuna uğraşmışsın. Codeblocks zaten mac os dahil her ortamda çalışır.

Biliyorum ama benim amacım exe çalıştırmak, hani ayrı bir haz :)
  • quote:

O halde neden windows kullanmıyorsun? gibi bir soru geliyor içimden ama neyse hadi.
  • quote:

Kolay gelsin arkadasim, mac dunyasina giris yapinca kafani duvarlara vuracaksin, cunku Objective-C gibi bir dil gormedim hayatimda ben, onu gectim XCode adli IDE yi kullanicaksin zaten MAC OS de, eger olurda bir hata veya spesifik bir sey yapmak istiyorsan, internetteki 4.3.2 versiyonuna ait cozumler senin 4.5.2 versiyonundaki XCode'una uymaz! Hadi programlamaya basladin framework documentationlarini apple o kadar kotu yazmis ki o frameworku kullanmadan once google da arama yapip en son kaynak olarak apple in dokumanlari tercih edilmeli.

aynen başıma geldi

• quote:

quote:

O halde neden windows kullanmıyorsun? gibi bir soru geliyor içimden ama neyse hadi.

Sanirim fanboylugun bir ust seviyesi bu durum.
  • Konu nerelere gelmiş,Objective C ile ilğili bilğiyi bir çok sitede bulmak zaten mümkün biraz araştırmayla çok rahat ulaşılabilir yine türkçe birkaç kitapta var objective-c ve ios ortamında programlama ile ilğili bunlardan da yararlanılabilir başlanğıç seviyesi için code editörü için ise Xcode'dan başka birşeye gerek yok zaten.
  • quote:

quote:

quote:

Sanirim fanboylugun bir ust seviyesi bu durum.

Fanboy yakıştırması için önce beni tanıman lazım, tanımıyorsun o zaman yakıştırma da yapmayacaksın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bunu mu (www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=628054&sa=130089131 ) önerirsiniz bunu mu (http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=597326&sa=130089131)?
  • Bende senin gibi mobil uygulama yazılımcılığına (tabiri caizse) meraklıydım. acikakademi.com üzerinden temel programlama dersleri alıp C# da kendini geliştirmeni tavsiye ederim. Sonrasından çoğu dilde rahat edersin (C++, C, Ob.-C) İnternette bir sürü kaynak var bunun için. Apple' ın bile bu konu hakkına yazıları mevcut.(Çoğu ingilizce)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.