Şimdi Ara

nikon lens tavsiyesi (18-105vr)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
2
Favori
738
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rok206 -- 2 Ocak 2015; 23:32:20 >

• 18-55'iniz varken 18-105 almak, hele de 750 TL'ye almak, çok da mantıklı değil açıkçası. O paranın üzerine 200-300 koyup Tamron 70-300 VC alıp çift lensle 18-300 aralığa sahip olabilirsiniz. Haa, ben kesinlikle lens tak-çıkar yapmak istemiyorum derseniz o başka tabi.
  • Tamron 18-270 VC'ye bakın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dediğim gibi tak-çıkar istemiyorsan diyecek bir şey yok, tercih meselesi. O zaman keşke DSLR'ye yatırım yapmasaydın, lens değiştirmek istememek biraz doğasına aykırı kalıyor çünkü .

Bir de, lens alırsam illa Nikon/Canon olsun düşüncesi her zaman geçerli değil, üçüncü parti lens üreticilerinin Nikon/Canon'a göre bazı lenslerde çok daha kaliteli ürünleri var, bunları göz önünde bulundurmamak ana üreticilerin ekmeğine yağ sürmek olur. Örneğin, bahsettiğim Tamron 70-300 VC, Nikon'un muadil lensiyle eşdeğer kalitede, hatta daha iyi bile kabul edilebilir bir telephoto zoom lens (özellikle VC mekanizması). Derdin markasının Nikon olmamasıysa, merak etme kesinlikle üzülmezsin.

Fiyat konusunda da piyasayı iyi bildiğimi iddia edemem o yüzden kesin bir yorum yapmaktan kaçınıyorum. Ancak, Nikon Türkiye garantili fiyatının internette 750 TL civarında olduğunu onaylayabilirim. Spotta veya 2.el çok daha ucuza bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

18-105 kalitesini kanıtlamış bir kit lens. Odak aralığı da 18-55'e göre çok daha fazla esneklik sağlayacaktır. Ama bana sorarsanız kit lens, 50mm daha telefoto olan başka bir kit lensle 750 TL verilip değiştirilmez. Hele ki 1100 TL'ye Tamron 70-300 VC alabiliyorken.

• Sigma 18-200mm F3.5-6.3 II DC OS HSM - 799 TL'ye kadar satılmakta.
    Çok başarılı bir objektiftir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: birtan206

bilgilendime için terkrar teşekkür ederim pekı şöyle bir soru sorsam şimdi ; iç mekan potre tarzi resimler için tavsiye edebileceğiniz bir lens nedir ? (örnek olarak iç mekanda bir düğün doğum günü vb )

cihazimda nikon d3200

Bunun için 2 farklı yol izleyebilirsin:

Birincisi, 17-50mm f/2.8 normal zoom lens alırsın, hem zoom olması esneklik sağlar hem de f/2.8 olması iç mekanda, az ışıkta ve portre çekiminde arka planı flulaştırmak için işini görür.

İkinci yol ise gerçek bir portre lensi almak olur. 35mm, 50mm veya 85mm sabit odaklı f/1.8 lensler hep portre amacıyla kullanılır. f/1.8 diyafram açıklığı 17-50mm f/2.8'e göre çok çok daha fazla ışık (2 kattan fazla) anlamına geldiğinden, iç mekan, az ışık, arka plan flulaştırma için çok çok daha iyidir. Ayrıca sabit odaklı (prime lens) olduğundan, keskinliği zoom lenslere göre çok başarılıdır. Tek dezavantajı zoom yapamazsın, dar iç mekanda kalabalık insan grubunu kadraja oturtamayabilirsin (mesela 85mm bunun için çok dar kalır bence).

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Ozan the Wise

quote:

bilgilendime için terkrar teşekkür ederim pekı şöyle bir soru sorsam şimdi ; iç mekan potre tarzi resimler için tavsiye edebileceğiniz bir lens nedir ? (örnek olarak iç mekanda bir düğün doğum günü vb )

cihazimda nikon d3200

Bunun için 2 farklı yol izleyebilirsin:

Birincisi, 17-50mm f/2.8 normal zoom lens alırsın, hem zoom olması esneklik sağlar hem de f/2.8 olması iç mekanda, az ışıkta ve portre çekiminde arka planı flulaştırmak için işini görür.

İkinci yol ise gerçek bir portre lensi almak olur. 35mm, 50mm veya 85mm sabit odaklı f/1.8 lensler hep portre amacıyla kullanılır. f/1.8 diyafram açıklığı 17-50mm f/2.8'e göre çok çok daha fazla ışık (2 kattan fazla) anlamına geldiğinden, iç mekan, az ışık, arka plan flulaştırma için çok çok daha iyidir. Ayrıca sabit odaklı (prime lens) olduğundan, keskinliği zoom lenslere göre çok başarılıdır. Tek dezavantajı zoom yapamazsın, dar iç mekanda kalabalık insan grubunu kadraja oturtamayabilirsin (mesela 85mm bunun için çok dar kalır bence).

o zaman hocam 50mm f/1.8 almak daha mi mantıklı oluyor?birde bunlarda 50mm f/1.8d ve f/1.8g var aralarında yâri yariya fiyat farklı var.daha önceki makinemde 18-135 lens kullanmiştim. VR olmadığı için elle netleme yapıyordum çok fazla zorlamiyordu beni.bu lensde D olani alsam gene ayni şekılde olur mu yoksa lens açısından daha çok zorlar mi?

Ben seçenekleri sundum birinde zoomdan feragat edip prime kalitesi ve daha açık diyafram elde ediyorsun. Diğerinde prime kalitesinden ve daha açık diyaframdan bir miktar feragat ediyorsun ama karşılığında zoom yapabilmenin sağladığı esnekliği elde etmiş oluyorsun. Bu noktada karar senin hangisinden feragat etmek isteyeceğine bağlı, bunu kimse sana söyleyemez.

Dediğim gibi 50mm alsan da dar iç mekanlarda birden fazla insanı kadrajlamakta zorlanabilirsin, haberin olsun. Hatta bence git bir teknomarkete üzerinde kit lensi olan bir gövdeyi eline al odağı 50mm'ye ayarla ve vizörden bak. Göreceğin kadraj 50mm alınca elde edeceğin kadraj olacak ve unutma ki durduğun yerden bunu değiştiremeyeceksin. Böylece hangi mesafeden kadraja ne kadar giriyor görmüş olursun, daha fazlası/azı için ne kadar ileri geri hareket etmen gerektiğini görürsün ve minimum ne kadar bir alana ihtiyacın olduğunu görürsün, kararını da ona göre verirsin.

D ile G arasındaki fark G'de lens içi AF motorunun olmasıdır. Fiyatı da bu yüzden 2 katı civarındadır. Senin gövde D3200 olduğundan ve gövdede AF motorun olmadığından sen G alacaksın (tabii ben elle odaklarım demiyorsan).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan the Wise -- 15 Nisan 2014; 20:45:05 >

• mrb foruma yeni katıldım. Nıkon 3100 + 18 55 + nıkon 55 200 vr var. Genel kullanımda 18 55 i kullanıyorum ama beni pek memnun etmiyor. BUnun yerine tamron 17 50 düşünüyorum aradaki farka değer mi bu tercih?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Murat_Hoca

mrb foruma yeni katıldım. Nıkon 3100 + 18 55 + nıkon 55 200 vr var. Genel kullanımda 18 55 i kullanıyorum ama beni pek memnun etmiyor. BUnun yerine tamron 17 50 düşünüyorum aradaki farka değer mi bu tercih?

Öncelikle hoş geldiniz o zaman.

18-55'in nesi sizi memnun etmiyor yazarsanız, 17-50'nin sizi tatmin edip etmeyeceği üzerine yorum yapalım.
  • Ozan the Wise kullanıcısına yanıt
    ARKA PLANIN DAHA FLU OLMASINI İSTİYORUM YANİ TAM ANLAMIYLA PORTRE LENSLERDEKİ GİBİ OLMAZ AMA 18 55 YETERLİ GELMEDİ BU KONUDA
  • Sigma nın yeni bir lensi var ama fiyat olarak uçuk. Alan derinliği konusunda kusursuz bir lens.

Sigma 18-35 f1.8

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Murat_Hoca M kullanıcısına yanıt
    O zaman 17-50 f/2.8 sizi 18-55'e göre çok daha tatmin edecektir süphesiz. Ama dediğiniz gibi 50mm portre lenslerindeki gibi olmasını beklemeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan the Wise -- 20 Nisan 2014; 0:41:02 >
  • teşekkürler arka planı flu yapmak için çok yaklaşmak istemiyorum bu konuda beni tatmın eder umarım. Birde tomron 17 50 nıkon 55 200vr bunların yanına 35mm mi yoksa 50 mm mi daha kullanışlı olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Murat_Hoca

teşekkürler arka planı flu yapmak için çok yaklaşmak istemiyorum bu konuda beni tatmın eder umarım. Birde tomron 17 50 nıkon 55 200vr bunların yanına 35mm mi yoksa 50 mm mi daha kullanışlı olur.

Tamron 17-50 f/2.8 alacaksanız, 35mm veya 50mm almayın. Tamron f/2.8 olduğundan o iki lensin işlevini de epey görür. İlla f/1.8 seviyelerinde daha sığ alan derinliğine ihtiyaç duyduğunuzu düşünürseniz ilerde o zaman alırsınız.

Yalnız, çok yaklaşmak istemiyorum dediniz, ne kadarlık bir mesafeden bahsediyorsunuz mesela?? 17-50mm bu konuda size yetmeyebilir. Çok yaklaşmadan arka plan flulaştırma istiyorsanız 70mm üstü odak mesafeleri işinizi görebilir. O noktada 17-70 gibi bir zoom lens ya da 85mm f/1.8 gibi bir portre lens düşünebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan the Wise -- 20 Nisan 2014; 13:12:19 >

• yaklaşmadan kastım günlük kullanımda öyle 10 15 metre arası mesafede. yada günlük kullanımda 17 50 yerine alternatif olabilecek başka lensler varmı yakın fiyat aralıklarında.
  • Murat_Hoca M kullanıcısına yanıt
    Eğer bu mesafeden portre çekecekseniz (omuz ve üstü) 17-50mm az gelir, hem kadrajlama bakımından hem de flulaştırma bakımından. Çünkü 50mm'de, 10-15 metreden bir insan kadraja boydan sığar, omuz üstünden değil. Ayrıca, 50mm f/2.8'de 10 metre mesafeden net alan derinliği 4.74 metre (1.84 önden, 2.91 arkadan), 15 metre mesafeden ise 11.5 metredir (3.8 önden, 7.7 arkadan). Eğer odakladığın konunun önünde arkasında bu mesafeler içinde herhangi başka bir nesne varsa o da net olacaktır. Bu yüzden de istediğin flulaştırmayı elde edemeyebilirsin eğer izole etmek istediğin konunun etrafında böyle kalabalık bir kadrajın varsa. (Kaynak: Online Depth of Field Calculator)

Özetle, konuya olan uzaklık arttıkça net alan derinliği artar, odak uzaklığı arttıkça net alan derinliği azalır ve diyafram açıklığı arttıkça (f-değeri azaldıkça) net alan derinliği azalır. Dolayısıyla arka planı flulaştırmak istiyorsan ya 50mm ile konuya yaklaşman gerek, ya daha düşük f-değerlerine inmen gerek (f/2, f/1.8, f/1.4 gibi), ya da odak uzaklığını 50mm'nin üstüne çıkarman gerek.

Tamron 17-50 alırsan sadece ilkini (konuya yaklaşmak) yapabilirsin. İkincisi için 50mm f/1.8 veya f/1.4 sabit odaklılara bakabilirsin, ama dediğim gibi o mesafeden omuz üstü çekim yapamazsın. Üçüncüsü için de 85mm f/1.8 portre, Tamron 90mm f/2.8 Macro veya Sigma 105mm f/2.8 Macro gibi sabit odaklı lenslere yönelebilirsin. Maalesef o fiyat aralığında 85mm ve üzerine çıkan, düşük f-değerli alternatif zoom lens yok. Belki Nikon 24-85mm f/3.5-4.5G veya Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G olabilir, bunlarda da 85mm f/4.5'te ve 105mm f5.6'da 10-15 metre mesafeden elde edebileceğin en sığ net alan derinliği sırasıyla 2.5 ile 5.76 metre ve 2.05 ile 4.7 metre aralığındadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan the Wise -- 20 Nisan 2014; 15:48:10 >

• Merhaba, aynasız makinaya geçiş yaptığım için Nikon AF-S 35 mm F1,8 G lensimi ve Nikon AF-S 55-300 mm F4,5-5,6 ED VR lensimi satıyorum. Her ikisi de az kullanılmış ve çok temiz lenslerdir. Hiçbir arızası problemi sıkıntısı yoktur. İlgilenenler mesaj atabilirler. Teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.