Şimdi Ara

Netmaster Infinity 401 i TP Link Archer C50 Rooter ile Menzilini Arttırma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
6
Favori
15.457
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Uzun süredir Uydunet/Kablonet kullanıcısıyım.
    Abonelik yenilediğimde Infinity 401 modem aldım. Ancak eski modeme oranla kablosuz çekim gücü çok azaldı.
    Koridorda duran modem 10 metre yanındaki odada tek çekiyor onda da kopmalar yaşanıyor.
    Bu sebeple TP Link Archer C50 rooter aldım.
    Fakat bu ikisinin kurulumunu düzgün yapamıyorum.
    Kullanım kılavuzu ve internette hep kablo ile birbirine bağlı şekilde anlatıyorlar.
    Bu şekilde çalışırtırdım ancak benim amacım evin bir köşesine tplinki koyarak kablosuz menzili genişletmekti.
    Ethernet kablosuyla bağlayıp çalıştırmanın bana bir faydası olmuyor.
    Infinity modemin arayüzünden köprüleme bölümüne geldim. Orada Tp link'in mac adresini yazarak kaydettim.
    Tp Link'te de aleti rooter değil access point yaptım ve dhcp'yi kapattım.
    Neticede bir türlü başarılı olamadım.
    WPS ile birbirlerini tanıtmayı da denedim. Yine olmadı.
    Network konusunda bir bilgim ne yazık ki yok, çevremde de destek alacağım biri yok.
    Türksat müşteri hizmetlerini arayıp ücretli destek istedim, gelen arkadaşın da network konusunda bilgisi olmadığı için o da yapamadı.
    Bu işlemi nasıl yapabilirim?
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scorpion06 -- 12 Haziran 2018; 16:58:56 >

• Merhaba,

Forumdan bir arkadaş yazmıştı. Oradan alıntı yaptım.

https://forum.donanimhaber.com/netmaster-infinity-401-yeni-modem--121785404-25

En sağlıklı ekstra router kullanma yöntemi;
    1. Modeme 192.168.0.1 adresiyle Ethernet kablo bağlantısı üzerinden bağlanın
    2. Modemin 2,4 ve varsa 5Ghz kablosuz bağlantılarını kapatın.
    3. Modemin güvenlik sekmesinden Güvenlik Duvarı Korumasını kapalı yapın.
    4. Routeri Ethernet ile portlardan birine bağlayın ve çalıştırın.
    5. Yine aynı yerde bulunan Mod ayarını Bridge olarak seçin ve "uygula"ya tıklayın.
    6. Modem kapanıp açıldıktan sonra modeminiz bridge modunda açılır ve bağlı olan routerınız herhangi bir ayar yapmadan otomatik olarak kendine WAN IP alır.
    7. Routerinizin kablosuz bağlantısına bağlanın.
    8. Artık modemin routerı devre dışıdır ve kullandığınız tek router yeni taktığınız routerdır.
    9. Modeme bundan sonra 192.168.100.1 ile ulaşabilirsiniz. Modem arayüzünde sadece bridge modunda kullanılacak ayarlar kalmış olduğunu göreceksiniz.
    10. Routerınıza normal arayüz erişim IP'si ile (normalde 192.168.1.1) erişebilir ve diğer router üzerinden yapmak istediğiniz DNS değiştirme, MAC değiştirme, çeşitli güvenlik ayarları vb gibi ayarları yapabilirsiniz.

• dr.pupa kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
    Uzun zamandır birinin yardım etmesini bekliyordum.
    Okuduklarımdan anladığım kadarıyla modemin router ve kablosuz özelliğini kapatıp, tp-link üzerinden kullandırmayı amaçlıyor.
    Buradaki durumda netmaster modem ile tplink router işlemin sonunda birbirlerine ethernet ile bağlı olmak durumunda kalıyor galiba.
    Yani modem bir odada router diğer odada çalışma şansı olmuyor. Benim isteğim salonda modemi kurup, içeride bulanan odaya da routerı koyarak menzili genişletebilmek.
    Bunu yapmanın bir yolu yok mu?
    Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: scorpion06

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
    Uzun zamandır birinin yardım etmesini bekliyordum.
    Okuduklarımdan anladığım kadarıyla modemin router ve kablosuz özelliğini kapatıp, tp-link üzerinden kullandırmayı amaçlıyor.
    Buradaki durumda netmaster modem ile tplink router işlemin sonunda birbirlerine ethernet ile bağlı olmak durumunda kalıyor galiba.
    Yani modem bir odada router diğer odada çalışma şansı olmuyor. Benim isteğim salonda modemi kurup, içeride bulanan odaya da routerı koyarak menzili genişletebilmek.
    Bunu yapmanın bir yolu yok mu?
    Teşekkürler

Hocam dediğiniz şekilde kullanmaya (Bir routera kablosuz bağlanıp tekrar kablosuz yaymaya) repeater (tekrarlayıcı) deniyor. WDS kısmından yapılabiliyor gibi gözüküyor. İnfinity 401'de herhangi bir ayarı değiştirmenize gerek yok. Tp link'te aşağıdaki ayarları yapın:

https://www.tp-link.com/ae/faq-1083.html

Türkçe arayüzde burası nasıl bilmiyorum ama, basitçe tp link arayüzünde wds kısmını bulup kablosuz ağları aratacaksınız. Orda kendi kablosuz ağınızı bulup tıklayacaksınız. Şifresini girip kaydedeceksiniz. Bu kadar. (İsterseniz dhcp'yi de kapatabilirsiniz.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnemyTerritory -- 30 Haziran 2018; 17:35:30 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• EnemyTerritory E kullanıcısına yanıt
    Hocam bugün deneyip sonucu yazayım.
    Çok teşekkürler.
  • Öncelikle Allah sabır versin diyorum ;)

Yaklaşık 12 sene Kablonet kullandım ve bu Netmaster cihazlarlarla uğraşmaktan sinir hastası ve network uzmanı ;) olma aşamasına geldim diyebilirim.
    Herneyse;
    İki seçeneğin var:

1- Netmaster'ı Bridge Moda alıp TPLink'i router olarak kullanmak.
    2- Netmaster'ı eskisi gibi kablo modem+router olarak kullanıp TPLink'i A(cces) P(oint) olarak kullanmak.

Birinci seçenekte Infinity 401'i bridge moda alıyorsun ve ETH(LAN) portlarından birine takıp TPLink'in WAN portuna giriş sağlıyorsun.MAC klonlama seçeneği varsa aktif hale getiriyorsun.Sonra her iki cihazı kapatıp, önce Netmaster'ı ve Netmaster tam olarak açıldıktan sonra TPLink'i açıyorsun.Bu durumda bütün ağını TPLINK yönetir.

İkinci seçenekte ise TPLink'i AP moduna alıyorsun (AP moduna alıp DHCP kapattım diye yazmışsın ancak modem AP modda iken zaten otomatik DHCP kapatması lazım, orada bence sen başka birşeyi kapatıyormuşsun gibime geliyor.)Netmaster'ın yine bir ETH (LAN) portundan bir kabloyla TPLink'in yine ETH (LAN) portuna bağlıyorsun.TPLink AP modda iken WAN değil LAN portuna giriş yapmalısın.Sinyal gelmezse TPLink'i kapatıp bir aç.Bu durumda Netmaster ağda router görevini yapar ve TPLink Wireless AP görevini yapar.

Benim evde Zyxel NBG-6515 var ve AP olarak kullanıyorum.Mesela o cihazda WAN portundan giriş yapmam gerektiğini tarif ediyor kullanma kılauzunda.

Eğer daha detaylı bakmak istersen
    TPLink Archer C50A5'in İngilizce kullanma kılavuzu var, oradan inceleyebilirsin.

• Netmaster teknisyenlerinin 50mbit ve uzeri hiz alanlar icin onerdigi wifi ayarlari:

50 ve 100 Mbps hız alan kullanıcıların kablosuz modem ayarlarının yapılandırılması gerekmektedir. Bu doğrultuda modem arayüzünde;

1.Kablosuz sekmesinin altında yer alan OBSS Varlığı'nın 0 (Devre Dışı) olarak ayarlanması,
    2.Band Genişliği'nin 40 Mhz olarak seçilmesi
    3.Kontrol Kanalı İçin Yan Band (Yalnız 40 Mhz) bölümünün de "Üst" olarak işaretlenmesi gerekmektedir.
    Bu ayarların dışında Kontrol Kanalında da uygun kanalın tercih edilmesi önemlidir.

Ek bilgi:

802.11n koruma modu nedir?

802.11g standartları bir koruma yöntemi sağlayarak, 802.11g ve 802.11b aygıtlarının aynı ağ içinde, aynı anda "konuşmadan" varolmasını sağlar. 802.11b veya 802.11g aygıtlarının kablosuz ağınızı kullanmaları ihtimali varsa, 802.11n korumasını devre dışı bırakmayın. auto (otomatik) modda, kablosuz cihazlar, karma 802.11g/802.11b ağlarda 802.11n performansını artırmak için rts/cts kullanacaktır. birçok koşulda 802.11n verimini en üst düzeye çıkarmak için korumayı kapatın.

kaynak: https://support.usr.com/support/9113/9113-tu-ug/wireless_advanced.html

• quote:

Orijinalden alıntı: Charmlander

Öncelikle Allah sabır versin diyorum ;)

Yaklaşık 12 sene Kablonet kullandım ve bu Netmaster cihazlarlarla uğraşmaktan sinir hastası ve network uzmanı ;) olma aşamasına geldim diyebilirim.
    Herneyse;
    İki seçeneğin var:

1- Netmaster'ı Bridge Moda alıp TPLink'i router olarak kullanmak.
    2- Netmaster'ı eskisi gibi kablo modem+router olarak kullanıp TPLink'i A(cces) P(oint) olarak kullanmak.

Birinci seçenekte Infinity 401'i bridge moda alıyorsun ve ETH(LAN) portlarından birine takıp TPLink'in WAN portuna giriş sağlıyorsun.MAC klonlama seçeneği varsa aktif hale getiriyorsun.Sonra her iki cihazı kapatıp, önce Netmaster'ı ve Netmaster tam olarak açıldıktan sonra TPLink'i açıyorsun.Bu durumda bütün ağını TPLINK yönetir.

İkinci seçenekte ise TPLink'i AP moduna alıyorsun (AP moduna alıp DHCP kapattım diye yazmışsın ancak modem AP modda iken zaten otomatik DHCP kapatması lazım, orada bence sen başka birşeyi kapatıyormuşsun gibime geliyor.)Netmaster'ın yine bir ETH (LAN) portundan bir kabloyla TPLink'in yine ETH (LAN) portuna bağlıyorsun.TPLink AP modda iken WAN değil LAN portuna giriş yapmalısın.Sinyal gelmezse TPLink'i kapatıp bir aç.Bu durumda Netmaster ağda router görevini yapar ve TPLink Wireless AP görevini yapar.

Benim evde Zyxel NBG-6515 var ve AP olarak kullanıyorum.Mesela o cihazda WAN portundan giriş yapmam gerektiğini tarif ediyor kullanma kılauzunda.

Eğer daha detaylı bakmak istersen
    TPLink Archer C50A5'in İngilizce kullanma kılavuzu var, oradan inceleyebilirsin.
    Hocam ilk secenegi yapinca routere internet gelmiyor. Bridge mode alirsam internet isigi turuncu yaniyor routerdeki. Tum adimlari dogru yapiyorum. Nerede hata var cozemedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yaklaşık 1,5 yıl oldu kablonetten ayrılalı ve forumda gördüğüm kadarıyla Türksat'la beraber hem SoL hem de VDF kablonet üzerinden internet hizmeti sunmaya başlamış.Benim zamanımda sadece Türksat, kablonet üzerinden hizmet veriyordu ve verdikleri modem kendi 'firmware'leri olan malum Netmaster CBW383-Z4, ZN ve Infinity 401 idi.Ancak forumda denk geldikçe görüyorum VDF'nin verdiği kablo modemde ayrı yazılım, SoL'un verdiği modemde farklı bir yazılım, Türksat Kablo'nun verdiği modemde de farklı bir yazılım varmış gibi duruyor.(Emin değilim)

Eskiden cihazı bridge moda aldığımızda bu Netmaster cihazu sadece modem görevi görürdü, router işlerine karışmazdı.Bende zaten kiralama zorunluğu gelmeden önce kendime Motorola SB6120E alıp kullanmıştım en son 3-4 yıl.
    Açıkcası Türksat Kablo kullanmadığımdan son çıkan altyapı olaylarına hiç hakim değilim.Forumda şikayetler olduğunu okuyorum, Türksat kablo'da Infinity 401'de açık olan seçenekler, VDF altyapısında kapalıymış vs. diye..

Kullanan diğer arkadaşlar yardımcı olabilir belki...Ben 12-13 yıllık Türksat Kablo aboneliğimin neredeyse 8-9 yılını Motorola modemlerle geçirdim.

Keşke kullanıyor olsaydım ve yardımcı olabilseydim ...

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-69F3BB092

Hocam ilk secenegi yapinca routere internet gelmiyor. Bridge mode alirsam internet isigi turuncu yaniyor routerdeki. Tum adimlari dogru yapiyorum. Nerede hata var cozemedim.

Alıntıları Göster
    Hocam siz router' ı bağlayabildiniz mi?
    Birkaç güne kablonete geçmeyi düşünüyorum. Okuduğum kadarıyla en yaygın kullanılan router Archer C50.
    Tecrübeleriniz nasıl oldu? Router tüm eve sağlıklı bir şekilde sinyal gönderebiliyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi someoneme -- 25 Temmuz 2019; 6:5:5 >
  • someoneme kullanıcısına yanıt
    Bagladim hocam. Fakat verdiklari modem daha iyi. Routerden max 91mbps aldim. Onlarin getirdikleri infinity 401 ise 98.5mbps max.
    Router sadece en uzak mesafede kabul edilebilir derecede iyi cekiyor. Baska da isime yaramadi. Onun haricinde modem diger odalardan gayet iyi cekiyor forumda soylenenin aksine. 3 duvar arkadan kayipsiz aliyorum max hizi

• İlginç bir deneyim olmuş sizinki. Forumda bu modemin wifi'si olumlu konuşan tek kişi siz olabilirsiniz :) Sizin modemde bir versiyon farkı mı var?

Hic guncelleme yapmadim daha.
    Yazılım Sürümü: Infinity401_4_0081.545.799.014
    Netmaster sitesinden baktım 2 tane modeli var bu modemin.

Ben forumdaki kötü yorumlardan dolayı daha interneti bağlatmadan almıştım routeri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-69F3BB092 -- 25 Temmuz 2019; 9:8:41 >
  • Evet hocam 2 model gözüküyor kendi sayfasında ama aradaki tek fark port sayısı 2 veya 4 port. Sizinkinde 4 giriş mi var? Sizin modelden talep edeyim.

Valla sizi görene kadar ben de routera bakıyordum. Bağlanana kadar bekliyeyim en iyisi.

4 portlu bendeki. Wifi kalitesine etraftaki parazit, duvar içi malzeme vs birçok şeyin etkisi olabilir. Araba anahtarinin yaptigi parazit bile etki eder yani.

Bu arada Bendeki c50 değil c60. 1 tane fazla anteni var. alacak olursanız bunu alin bence

• Teşekkür ederim. Biraz önce Sol u iptal edip kablonete başvuyu yaptım. Sol'dan çok memnundum ama fiyat konusunda kablonet daha iyi konumda en azında 90TL seviyesinde günün büyük kısmında 100mbit sunuyor, akşam saatlerinde ise 25mbit yeterli. Pişman olmam umarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: someoneme

Teşekkür ederim. Biraz önce Sol u iptal edip kablonete başvuyu yaptım. Sol'dan çok memnundum ama fiyat konusunda kablonet daha iyi konumda en azında 90TL seviyesinde günün büyük kısmında 100mbit sunuyor, akşam saatlerinde ise 25mbit yeterli. Pişman olmam umarım.
    5-6 gün oldu bağlanalı ben çok memnunum. ne diyorsa o hızı aldım. türknetten sonra cennete girmiş gibiyim

bu arada kabloyla 101mbps, aksam 7-12arası yine kablolu 25.9mbps alıyorum. dediklerinden bile fazla veriyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-69F3BB092 -- 25 Temmuz 2019; 11:35:58 >
  • Hocam sizin bağlantıyı kaç günde yaptılar?
    Sabah webden başvurdum ses seda yok. Arayıp sordum, 3 gün içinde dönülüyor, biz burdan göremiyoruz dediler. Sol'da sabah arasam akşama gelip yapıyorlar. Bu konuda çok geriler anlaşılan. Yer Ankara.

Ben de ankarada webden basvurdum. 1.5gun sonra aradilar. ertesi gun de baglanti yapildi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-69F3BB092 -- 25 Temmuz 2019; 18:55:18 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.