Şimdi Ara

Neta 6400 HD vs. Hiremco Titanx HD 2

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.950
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Öncelikle belirteyim, düz Türksat kullanıcısıyım; kart paylaşımı, server, modül falan gibi işlerle uğraşmam. İzleme ağırlıklı olarak SD yayın olacak. TV de 82 ekran LCD TV olacak...
    Mevcut donanımımda tekli müstakil çanak, Next 2000 SuperX Plus ve 55 ekran Vestel TV var. Yeni donanımda Next' in ikili LNB sini, aynı çanağı, bir çıkıştan mevcut uyduyu alıcıyı, diğerinden yeni alacağımı kullanacağım.

Peşinen söylemek isterim ki, Neta konusunun hemen hemen tamamını okudum (Ciddiyim). Genel olarak olumlu yönü daha net resim oluşturabilen STI işlemcisi ama okudukça eksi yönleri canımı sıkıyor. Özellikle rüzgarda yağmurda cihazın sinyal alımının diğer cihazlara göre kötü olması (amiyane tabirle kötü yada ucuz tuner seçimi) ve cihazın kafasına göre belli belirsiz sinyal yok hataları gibi problemler... Bunun dışında Neta' nın Türkiye' nin en eski anten ve yükselteç üreticilerinden biri olduğunu da biliyorum.

Bir süredir Hiremco Macrobox Plus HD ve Titanx HD 2 (hepsidijital indirimi ile) cihazları da takibimde... Kuzenime de eski Macrobox HD den aldırmıştım ve şu güne kadar sıkıntısız kullanıyor cihazı. (Kanal geçişlerindeki nispi yavaşlığı saymazsak) Benim için media player özelliği çok da önemli değil. Ama olumsuz hava koşullarında yada hava biraz döndüğünde, rüzgar çıktığında, çanak azıcık oynadığında görüntümde donma takılma yaşatması hiç hoşuma gitmez. Görüntü kalitesi elbette önemli ama stabilite olmaksızın anlamlı değil. (Kontrolsüz güç güç değildir) Şu anda Next ile aldığım sinyal-kalite seviyelerim SkyTürk de 80-76 CNNTürk, Kanal D de 90-80 civarlarında...

Aslında pazar günü Kadıköy' de işim olması dolayısı ile "Şu Neta' nın görüntüsü nasılmış" diyerek Fatih Bey' in dükkanına -biraz zor bularak da olsa, sokağın başından sonuna 2 tur attım- uğradım ama kapalıydı. Kısmet değilmiş.

Velhasıl, gönlüm Neta' dan yana ama aklım daha güvenli limanlara git diyor. Ben evlenip gittikten sonra bu cihaz ailemin evinde kalacak, o yüzden sorunsuzluk bir kat daha önem kazanıyor benim için...

Bu arada bütçe olarak kafamda azami 150 TL var, üstüne çıkmayı düşünmüyorum...

İşin içinde olanlar, siz ne dersiniz; ben mi çok abartıyorum yoksa Neta hakikaten sorunlu mu? 82 ekran HD Ready televizyonda Titanx HD 2 ile Neta' nın görüntü noktasında aman aman çok farkı olur mu? Ben bu farkı ne kadar anlayabilirim?

• selam

öncelikle lafım sana degil
    bu adı geçen tıtan hd yenı bır cıhaz degıl 2 senelık bir cihaz çok yazıldı ama bırkaç gundur 5-10 forumda yenı gb öne sürülüyor!! ilgiyle takip ediyorum ilginç !!!!

şimdi başlıga okudum ama ılk sunu belırteyım
    neta fta bır cıhazdır şifresız kanalları açar ,bissler kolayca girilir,sti işlemcı ıle hd sd goruntuyu çok iyi verir

tıtan hd alıcıpsetlı ,ethernet gırıslı bır cıhazdır aynı kulvarda degiller

netayı turksatta bısslı ve şifresız hd sd kanalları ızlemek ıstıyorsanız alın memnun kalırsınız
    netanın tek eksigi mediaplayer özelligi kısıtlı sadece kendi kayıtını oynatıyor başka format destegi yok
    zaten bu cıhazdan emın olmasam gelın
    dukkanımda bakın görün alın demem hiç bir firma babamın degil
    keşke önceden haber verseydin dükkanı açardık evım avrupa yakasında oldugu için pazarları açamıyorum ..
    dükkan adresi aslında çok basittir
    kadıköy nufüs müdürlügü sokagı nakil sokak no 9
    ----------------------------------------------

serkan guzel beyın bır acıklaması vardı başka bır forumda onu alıntıyayım
    buyrun okuyun

Hiremco Titanx-HD2 ( Bu sefer uyanık olunuz ! )

Selamlar,

Hiremco Titanx-HD2 markası ile yeni bir cihaz piyasaya sürmüşler.

Cihazın eski x3 titan HD serisi ile hemen hemen her şeyi aynı...

Farklı olan; Flash bellek 8 MB. ve İşlemci ALI 3606 modeli.

8 MB. flash bellek ile cihaz daha yeni giriş seviyesi segmentine oturmuş.

(Yani HD cihaz kategorisinde minimum flash bellek kapasitesi 8 MB. tır.)

Hiremco X3 HD, Yumatu full HD (ALI 3602), Baff 2000 HD, Next 18500 HD cihazlarda flash bellek kapasitesi 4 MB. idi !... Bu cihazlara; "segment altı bir üründür" diye diye dilimde tüy bitti ama millet gidip bodoslama daldı bu cihazlara... Tabi sonrasında kapasite yetersizliğinden kaynaklanan bir sürü sorun... (Resetleme v.s.)

Şimdi bu sorunu gödüler, işlemci fiyatlarıda ucuzladı... Diğer bellek gibi donanım parçalarıda linux'lu cihazlarda çok ucuza mal edilebilir oldu. Bu tip özgün yazılımlı cihazların kapasitif parçaları ise, (4 MB. 8 MB.lık) sudan ucuz oldu... Üretim maliyetleri dip yapınca, yeni bir ürün gibi lanse edip, bu cihazı sundular.

Cihazdaki 3606 no'lu ALI çipset'e gelince;

Bu çipsette scaling(ölçekleme) işlemini cihaz anca yapabiliyor. Yurtdışı incelemesinde
    "Deinterlacing" sorununun hala giderilemediği bildirilmiş.

Birde cihazın Video RAM (VRAM) yetersizliği ile ilgili sorunlarıda var ! Bu soruna da değinebilirim. Ancak çok uzun ve teknik ifadelerle açıklamam gerekiyor. Bu nedenle burada değinmeyeyim. Çok kısa NOR flash kullanılması nedeniyle, VRAM desteği RAM üzerinden verilmekte...

Bu çipset, divx açıyormuş ta, bilmem ne karın ağrısıymışta ! Bir sürü zırva... Millet adam gibi görüntü işleyen çipset bekliyor ! Çipseeet.

Donanım parçaları ucuzladıktan sonra ve bu saatten sonra linux çalıştıran cihaz alınır.

Üyelerin bu sefer gözünü iyice açıp, yazılım desteği bir yıl bile sürmeyecek bu cihazı edinmemesi temennisiyle...

Saygılar, sevgiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihmc -- 19 Şubat 2013; 0:36:18 >

• Merhaba Fatih Bey,

Hem Neta' nın hem Titan' ın yeni cihazlar olmadığını biliyorum. Serkan Güzel' in o yazısını da daha önceden okudum. Öne sürülme sebebi, aynı cihaz muhtelif yerlerde 180-200 TL mertebelerinde iken, hepsidijital' de 139 TL seviyelerine inmiş olması... Biz kullanıcılar arasında 150 TL psikolojik bir sınır sanırım. Sağda solda uydu arayan insanlarda da aynı rakamın telaffuz edildiğini duymuştum.

Bahsettiğim evimdeki Next cihaza 6 yıldır bir kere bile yazılım atmadım, eksikliğini hissetmedim. Başkalarının açılmayan uyduları için RS232 bağlantılarla, bilgisayar programları ile uğraşmışlığım var yani bilmemezlik, bilgi eksikliği yada anlamama gibi bir sorunum yok. Sadece ihtiyaç duymadım. Uydu değişti, bütün kanallar gitti, baştan sıfırdan kurdum, gereken biss leri elimle girdim, hala da gerekirse giriyorum. Yani mevcut yazılımın stabil olması benim için kafidir. Cihazın da takla atmasını falan beklemiyorum, sadece sorunsuz çalışsın yeter... Çok mu şey istiyorum ondan da emin değilim ya neyse...

Yani kızacak, sinirlenecek, bol ünlem kullanacak şeyler söylemedim.

İyi geceler

• arkadasım yanlıs anlama mesajı gırısını sana yazmadımı belırttım zaten
    unlemler cıhazları fırınlayıp forumlara verenleredir;
    ------------------------------------------------------------------
    senin yazdıgından alıntı yaptım bende sana sorayım

Şöyle düşün, bunu 1 kere alacaksın ve en az 5-6 yıl kullanacaksın.
    yazılıma gerek yok kumandadan degişirse eger hemen bısslerı gıreceksın
    Aralarındaki fark 10 lira. İşin erbabı olarak ama "bence" si sorunsuz satıcısı olduğum netadır Riske etmeye değecek bir meblağ olduğunu düşünmüyorum. Hiremco' dan verim alamazsan gene başka bir cihaz alacaksın ve hem 2. kere cihaz parası hemde 2. kere git gel kargo parası vereceksin... Tercih senin...

ucuz etin yahnisi yenmez istesem alıp dukkanıma koyarım serı satarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihmc -- 19 Şubat 2013; 0:58:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fatihmc

arkadasım yanlıs anlama mesajı gırısını sana yazmadımı belırttım zaten
    unlemler cıhazları fırınlayıp forumlara verenleredir;
    ------------------------------------------------------------------
    senin yazdıgından alıntı yaptım bende sana sorayım

Şöyle düşün, bunu 1 kere alacaksın ve en az 5-6 yıl kullanacaksın.
    yazılıma gerek yok kumandadan degişirse eger hemen bısslerı gıreceksın
    Aralarındaki fark 10 lira. İşin erbabı olarak ama "bence" si sorunsuz satıcısı olduğum netadır Riske etmeye değecek bir meblağ olduğunu düşünmüyorum. Hiremco' dan verim alamazsan gene başka bir cihaz alacaksın ve hem 2. kere cihaz parası hemde 2. kere git gel kargo parası vereceksin... Tercih senin...

ucuz etin yahnisi yenmez istesem alıp dukkanıma koyarım serı satarım

netayı övüyorsunuz ama tüneri çok zayıf,salondaki tüplü tvdeki sd receiver kadar tüneri güçlü değil .cogu kanalda sinyal yok diyor buna çare napılır?

• Arake kullanıcısına yanıt
    Mesaj 19 Şubat 2013 de yazılmış o tarihte bu modeller vardı ona göre yazmisiz
    sene olmuş 2016 konuyu hortlatmak yerine güncel cihazlara bakın
    zaten neta 6400 piyasada yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.