Şimdi Ara

Nem Alma Cihazı Tavsiye (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
625
Cevap
31
Favori
284.671
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bende bir yer de okumuştum. Arkadaşın biri cihazda nem sensörü olmadığını iddia ediyordu. Aksine zaman rolesi gibi bir şeyden bahsediyordu. Cihazın fişini çıkarıp taktığımda tekrardan bilmem kaç saat daha çalışmaya devam ediyor diyordu.

Cihazı bir yandan kullanmak ama bir yandan da değiştirmek düşüncesiyle savaşıyorum.

Olefiniyi araştırmadım hiç ama troctec é bakacağım zaman.
  • Atif Zafrak kullanıcısına yanıt
    İmkan varken değiştirin bence, alacağız cihaz bu cihazdan daha kötü olamaz belki daha gürültülü olur o kadar. :)
    Bu arada henüz elektrik faturası gelmedi.
  • ZevkiSefa kullanıcısına yanıt
    Bakıyorum trotec markalarına. İnanılmaz çok fazla Model var. Adamlar çıkartmış ta çıkarmış.

Bakalım elektrik faturası ne gelecek. Siz cihazdan memnunsunuz sanırım. Aklınızda iade gibi bir şey yok galiba.
    Hayır pek düşünmüyorum, benim yaklaşık bir ay oldu. Yoğuşma ve küf cihazdan beri de ortaya çıkmadı. Benim için yeterli. İlerleyen zamanlarda ne olur bilmiyorum ama.

Anladım. Benim evde çok fazla yoğurma olduğu için , tabi cihazda hiç durmuyor. Ancak evde akşam yattığımız zaman sabaha doğru nemi almış oluyor. Bu kadar uzun süre çalışıyor olması da beni korkutuyor. Ama sanırım en az yakanda bizim markanın cihazı.

Bizim cihazda nemi alabileceği m2 alanını bayağı büyük gösteriyor 200 küsür kadar. Etkileyici bir rakam. Gerçekten bu kadar büyük alan için yeterli olabiliyor mu merak ettim. Mesela trotec firmasında bu ürün ile karşılaştırabileceğim ürünü bulamadım ☺️

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Ben araştırırken 3 - 4 gün sürekli cihaz çalıştı şeklinde yorumlar görmüştüm farklı cihazlarda . Hiç 24 saat çalışmadı bugüne kadar. Ama ilk aldığımda oda oda gezdirdim. Bir de nem oranı en fazla 65 lerde geziyordu. Söylediğiniz gibi de güç tüketimi daha iyi olan yok gibi. 68e ya da 70e olabilir rakip olarak trotec de.
  • Daha fazla bekleyemeden ve ürünü iade etmeye karar verdim. Firma ile görüştüm, sağolun Ergün bey çok ilgili. Ürünü gönderin iadenizi gerçekleştirelim dedi. Yarın gönderiyorum

Yeni cihaz ne düşünüyorsunuz :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZevkiSefa

Duvar kalınlığı 45 cm montalama mevcut ama kalitesi nasıldır bilmem, sözde kaliteli malzeme kullanılmış. Kombiyi oda termostatı ile 25-26 açıyorum bebek var, hatunun anemisi var üşüyor, ben yanıyorum o ara. Odanın nemi en fazla 62-63 gördüm dandik Nem ölçerler ile. Ebac 3850e aldım bu arada, işini bitirip kapandığında Nem cihazı 42 ui gösteriyordu, iki litre su çıktı bir günde. Yapış yapış hissini almıyorum biri iki gündür. Oda oda gezdiriyorum aleti, her odadan 2 şer litre su alıyor ortalama.

Alıntıları Göster

Nemin en büyük sebebi, MANTOLAMA. Kalitelileri de aynı kalitesizleri de aynı. Benim müstakil evim var. 4 yanı açık yani çiftlik evi. Her tarafı da rüzgardan uçar. Camı açmayı ver 20 sn de buz olur o derece.

Soğuktan korunalım dedik. Kaliteli mantolama yaptırdık. Ondan sonra rutubet sorunu baş gösterdi. Mantolama dediğin şey zaten bir nevi sentetik köpükleme işlemi. Evi poşet gibi sarıyorlar. Haliyle duvarlar nefes alamıyor.

Her ne kadar bunun aksini iddia etselerde. Bir daha mantolama ASLA.

Diğer sebepler ev, alt katlardaysa toprağa yakın daireler güneşde görmüyorsa ev kesinlikle nemlenme baş gösterir.

Birkaç kurala dikkat edin. Evde çamaşır kurutmayın. Mümkünse, balkonda kurutun ve 3 günde kurusun ama evde kurutmayın.

Banyo buharını eve kusturtmayın. Kesinlikle menfezde fanınız olmalı. Havalandırma sisteminizle dışarı tahliye edin. Yoksa bu sorunu öncelikle giderin.

Hiç kullanmadığınız odalarınızı günde 1 saat de olsa havalandırın. O odalarda haftada 1 de olsa kalorifer peteklerini açın. Sıcak havada, havanın su taşıma kapasitesi artar. Kapasite arttığı içinde sağda solda daha az yoğuşma yapar. Küfün sebebi havanın taşımayadığı su buharının daha soğuk kesimlerde yoğuşma yapmasıdır. Gaz halden sıvı hale geçme durumduur. Ayrıca ısınan hava yükselir ve tahliye olmak ister. Kaçar. Yani buhar dağılır yoğunlaşmaz.

Küf olan odayı günde 1 kezde olsa ısıtıp, sıcakken camları açın 10 dk havalansın. Kötü bir durum ısıyı kaçırıyorsunuz. Ancak o sıcak hava ile beraber nemi de dışarı atacaksınız.

Kış aylarında biraz fazla da gelse, kaloriferi kullanın. Ev belirli bir sıcaklıkta olsun.

Şu an bodrum kattayım ben de ciddi bir küf sorunum vardı. Camaşır kurutmayarak , banyo buharını öteleyerek buradaki sorunu baya baya azalttım. Mantolamalı evim için cihaz tavsiyesi varsa açıkcası alabilirim. Eşyalarım havalandırsak da yaz kış küflenebiliyor. Artık bıktım bende.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krstarica -- 11 Ocak 2021; 3:15:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: krstarica

Nemin en büyük sebebi, MANTOLAMA. Kalitelileri de aynı kalitesizleri de aynı. Benim müstakil evim var. 4 yanı açık yani çiftlik evi. Her tarafı da rüzgardan uçar. Camı açmayı ver 20 sn de buz olur o derece.

Soğuktan korunalım dedik. Kaliteli mantolama yaptırdık. Ondan sonra rutubet sorunu baş gösterdi. Mantolama dediğin şey zaten bir nevi sentetik köpükleme işlemi. Evi poşet gibi sarıyorlar. Haliyle duvarlar nefes alamıyor.

Her ne kadar bunun aksini iddia etselerde. Bir daha mantolama ASLA.

Diğer sebepler ev, alt katlardaysa toprağa yakın daireler güneşde görmüyorsa ev kesinlikle nemlenme baş gösterir.

Birkaç kurala dikkat edin. Evde çamaşır kurutmayın. Mümkünse, balkonda kurutun ve 3 günde kurusun ama evde kurutmayın.

Banyo buharını eve kusturtmayın. Kesinlikle menfezde fanınız olmalı. Havalandırma sisteminizle dışarı tahliye edin. Yoksa bu sorunu öncelikle giderin.

Hiç kullanmadığınız odalarınızı günde 1 saat de olsa havalandırın. O odalarda haftada 1 de olsa kalorifer peteklerini açın. Sıcak havada, havanın su taşıma kapasitesi artar. Kapasite arttığı içinde sağda solda daha az yoğuşma yapar. Küfün sebebi havanın taşımayadığı su buharının daha soğuk kesimlerde yoğuşma yapmasıdır. Gaz halden sıvı hale geçme durumduur. Ayrıca ısınan hava yükselir ve tahliye olmak ister. Kaçar. Yani buhar dağılır yoğunlaşmaz.

Küf olan odayı günde 1 kezde olsa ısıtıp, sıcakken camları açın 10 dk havalansın. Kötü bir durum ısıyı kaçırıyorsunuz. Ancak o sıcak hava ile beraber nemi de dışarı atacaksınız.

Kış aylarında biraz fazla da gelse, kaloriferi kullanın. Ev belirli bir sıcaklıkta olsun.

Şu an bodrum kattayım ben de ciddi bir küf sorunum vardı. Camaşır kurutmayarak , banyo buharını öteleyerek buradaki sorunu baya baya azalttım. Mantolamalı evim için cihaz tavsiyesi varsa açıkcası alabilirim. Eşyalarım havalandırsak da yaz kış küflenebiliyor. Artık bıktım bende.

Alıntıları Göster
    Merhaba, evet son zamanlarda bu kadar nem yoğuşma ve sorununun artmasının en büyük sebebi mantolama işlerinin artması, araştırırken sizin gibi çok gördüm. Eve mantolama yapıldı ondan sonra küf den başımızı kaldıramaz olduk diye. Benim evde de mantolama var. Yeni bebek oldu diye havalandırma işini pek yapamadık yaz kış. Sonra da yoğuşma ve küf sorunu oldu kuzeye bakan yatak odasında. Çamaşır suyu ile temizleyip nem cihazını aldım. Tekrar etmedi daha bir aydır bakalım nasıl olacak.

Ev yüksek giriş birinci kat, yerden 80 cm yukarıda . felaket güneş alıyor yatak odası daha az ama. Güneşten yana fazla sıkıntımız yok gibi, yazın güneydeki mutfak ve salonu sıcaktan kullanamıyoruz. 29-30 derece oluyordu.

Evde kurutma makinası var . El havluları ve bazen ıslak bezler dışında pek evin içinde kuruyan birşey yok.

Artık her banyodan sonra nem cihazını banyoya kurup çalıştırıyorum. Öncesinde karşılıklı iki odayı açıp on dakika havalandırıyorum da. Fanlı hava çıkışı işini yapacağım aklımda ama burası küçük bir ilçe, Fanlı yapabilirler mi bakacağım.

Kullanmadığımız oda yok ama beşer dakika da olsa havalandırmaya özen gösteriyorum.

Yeni bebeğimiz olduğu için de en az 24 de odaların sıcaklığı. Yakarım parasını gözüm görmez, zamlar böyle devam ederse nasıl yaparım bilmiyorum.

Nem cihazı alalı yaklaşık bir ay oldu ebac 3850. Şimdilik yoğuşma ve küfü çözmüş gibi.

Eğer bodrum katı pek girilip çıkılan bir yer değilse metre kareye göre olabildiğince büyük bir cihaz almanıza fayda var. Metre karesi ne kadar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZevkiSefa -- 11 Ocak 2021; 10:6:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ZevkiSefa

Merhaba, evet son zamanlarda bu kadar nem yoğuşma ve sorununun artmasının en büyük sebebi mantolama işlerinin artması, araştırırken sizin gibi çok gördüm. Eve mantolama yapıldı ondan sonra küf den başımızı kaldıramaz olduk diye. Benim evde de mantolama var. Yeni bebek oldu diye havalandırma işini pek yapamadık yaz kış. Sonra da yoğuşma ve küf sorunu oldu kuzeye bakan yatak odasında. Çamaşır suyu ile temizleyip nem cihazını aldım. Tekrar etmedi daha bir aydır bakalım nasıl olacak.

Ev yüksek giriş birinci kat, yerden 80 cm yukarıda . felaket güneş alıyor yatak odası daha az ama. Güneşten yana fazla sıkıntımız yok gibi, yazın güneydeki mutfak ve salonu sıcaktan kullanamıyoruz. 29-30 derece oluyordu.

Evde kurutma makinası var . El havluları ve bazen ıslak bezler dışında pek evin içinde kuruyan birşey yok.

Artık her banyodan sonra nem cihazını banyoya kurup çalıştırıyorum. Öncesinde karşılıklı iki odayı açıp on dakika havalandırıyorum da. Fanlı hava çıkışı işini yapacağım aklımda ama burası küçük bir ilçe, Fanlı yapabilirler mi bakacağım.

Kullanmadığımız oda yok ama beşer dakika da olsa havalandırmaya özen gösteriyorum.

Yeni bebeğimiz olduğu için de en az 24 de odaların sıcaklığı. Yakarım parasını gözüm görmez, zamlar böyle devam ederse nasıl yaparım bilmiyorum.

Nem cihazı alalı yaklaşık bir ay oldu ebac 3850. Şimdilik yoğuşma ve küfü çözmüş gibi.

Eğer bodrum katı pek girilip çıkılan bir yer değilse metre kareye göre olabildiğince büyük bir cihaz almanıza fayda var. Metre karesi ne kadar?

Alıntıları Göster

Degerli yorujmunuz icin tesekkurler. 80 m2 daire aslında iyi bir cihaz alma niyetim var sadece burası için değil degerli esyalarimin oldugu depo gibi 200 300 m2 lik alanım var bu cihazlar orada ne boyutta is gorur bilemem tabi.

10 k bütçe ayirabilirim şimdilik.

Bu bulundugum dairede ayakkabilikta ayakkabilarin ustu küfleniyordu beyaz beyaz o derece. Tisort kiyafetlerin arasi kufleniveriyor. Daire benim olmasa hic ugrasmam terk ederim aslında.

Bu arada banyoda menfez ya da pencereniz varsa acabilirsiniz sicak hava cikmayacaktir ona da yazin kullandigimiz bir vantilatoru banyoya dustan sonra sokun ve pencerenin oldugu yere dogru cevirip 10 dk en guclu kademede calistirarak banyoda kuf sorununu gecici de olsa cozebilirsiniz.

• krstarica kullanıcısına yanıt
    Size baya profesyonel büyük bir cihaz lazım bence. Ebac için konuşuyorum, kullanılan etki alanı 225 metre kare diyor ama 34 metrekare salonda baya uzun süre çalışıyor. Bunun bir de elektrik maliyeti olacak. 80 metre kare için ev tipi alınabilir ama 200-300 metre kare için profesyonel destek almak lazım bence. Sanayi tipi alalım desek 10 k ya zor. Normal cihazlardan 3 tane alsanız 3000-3500 cihazı üç farklı odaya şeklinde belki o da olur. Hem tavan ventilatörü kurup hem de nem cihazı alarak sirkülasyon ve nem sorunu çözülebilir. Büyük alan oda oda ise o zaman da ev tipi ile gezdirerek çare olabilir. Bir de kaynağı kurutmak lazım. Su tesisatında vs kaçak olmaması lazım. Varsa ilk ona el atılmalı.

Depo alanı dediğiniz yer tek oda mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZevkiSefa -- 11 Ocak 2021; 12:1:10 >

Yeni cihaz muhtemelen almayacağım. Şimdilik nem ölçer cihazları aldım evin nemini manuel olarak kontrol etmeye çalışacağım. Önemli olan çocuk odasının durumu idi, orası için konvektörlü ısıtıcı aldım. gerektiği durumlarda da nemi manuel olarak çıkaracağım.

Belki ileride evin bazı eksik noktalarına mantoloma yapılırsa tekrar düşünebilirim :) normalde evde montoloma var fakat ben balkonu odayla birleştirdiğim için, balkon duvarında yok.

Mantolama sonrası emin olun nem sorununuz daha da artacak. Sorun evin nefes alamaması, eğer su kaçıran bir yer yoksa. Mantolama ile biz daha da sarıp sarmalıyoruz. Fikriniz değişir farklı bir cihaz alırsanız haber verirseniz sevinirim.

Tabiki, farklı bir cihaz alır isem mutlaka haber ederim. Montoloma olmayan duvarda terleme çok oluyor. İçerisi sıcak, dışarısı soğuk terletiyor. Birde o duvara petek takılı, hal böyle olunca daha da terletiyor. Bakalım zaman gösterecek durumu :)

• Güncelleme : bu gün tam bir ay oldu cihazı kullanmaya başlayalı. 35-40 TL arasında elektrik faturasına ekstra ücret sağlamış görünüyor. Yoğuşma ve küf bir aydır da görülmedi. Cihaz ebac 3850e.
  • Merhaba arkadaşlar yorumların çoğunu okudum fakat soruma cevap bulamadım
    Şöyleki benim ev yarı bodrum ama söylenenlere göre radyoyemel olduğu için altdan su çekiyormuş duvarlar eve ilk taşındığımda bi duvarı kırmıştım tadilat için gözlerimle gördüm duvarın içi bel hizasına kadar sırılsıklam su olmuşdu
    Boya yaptıktan 10 gun sonra duvarlar patlama yaptı tekrar boyadım tekrar patladı (şişti) web sayfalarında gezindim neredeyse bütün tavsiyelere uydum olmadı.
    Küf kokusuna gelemiyorum özellikle süpürgelikler simsiyah oluyo silerken süpürgeliğin boyasi bile kavlıyo ne yaptıysak olmadı son care bu rutubet nem alma cihazları kaldı ama çok çeşit var ayrıca işe yayarmı boşuna para harcamak istemem çünkü tek sorunum nem değil küf ve duvarların boya atması, benim gibi sorun yaşayan biri varsa tecrübelerinden faydalanmak isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cello1903 -- 22 Ocak 2021; 19:7:29 >
  • cello1903 C kullanıcısına yanıt
    Sizin derdinize bu makinaların çare olacağını sanmıyorum. Çünkü sürekli bir nem ve su kaynağı var. Kaynağı da baya büyük. Atıyorum su borusu patlar, ortalık su dolar bunu kurutabilir bu cihazlar ama bu kadar büyük nem sorununu çözemez sanırım. İşin ehli değilim ama tahmin yürütüyorum. Bu eve sağlam su izolasyonu yapılması, nereden baksak maliyet. Kesin çözüm olacağı da meçhul. Daha sonra bu cihazlardan alıp nemli kalan bölgeler kurtulabilirdi. Ev miras falan mı yoksa satın aldınız aldıktan sonra mı farkettiniz bu durumu? Çok geçmiş olsun.
  • Küften kurtulmak için, çamaşır suyundan ziyade 2 kat isonem ms 82 küf boyası atabilirsiniz. Çamaşır suyu boyayı alır. Süpürgeliklere falan temas ederse rengini alır. Nemi azaltmak için düzenli bir havalandırma ve montolama her şeyin çözümüdür. Birde küf oluşan odayı ısıtmaya çalışın. Camlarda buğu sorunu yaşayanlar yalıtımlı cam kullansın (ısıcam sinerji gibi). Yeni binalarda ve alçı kullanılan evde nem yüksek olur. Zamanla bina kurudukça nem oranıda azalacaktır. Benim evimde şuan %60 seviyelerinde. Çamaşır kurutmak için ve nemi dengelemek için TTK52E kullanıyorum. Cihazı kullandığım odada %50 seviyelerine geliyor.

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.